Archivace účetních dokladů pro kontrolu FÚ

17.4.21 17:20

Archivace účetních dokladů pro kontrolu FÚ

Našla by se tu prosím nějaká daňová účetní nebo člověk zdatný tohoto oboru?
Problém: do konce srpna 2019 jsem byla OSVČ (obchod), od září téhož roku jsem zaměstnaná. Nyní se ozval finanční úřad, že u mě zahájí kontrolu DPH, a to od dubna 2018 do konce (tzn. 3 roky zpět, na což má nárok). Jenže já již nemám úplně všechny doklady, část účetnictví je nedohledatelná… (malý byt, stěhování atd., část účtů poničena deštěm na balkoně). Chápu, že je to problém. Jak to teď řešit? Bude lepší dodat finančnímu úřadu alespoň to torzo, co mám, nebo bude „výhodnější“ nedodat nic s tím, že už nic nemám? Jaká hrozí sankce? Nikde nemohu dohledat, jako by se s možností, že někdo nebude archivovat takovou dobu po skončení podnikání, nepočítalo. Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8281
17.4.21 17:28

Myslím, že to je 10 let. Dodej aspoň torzo. Když bude něco chybět tak ti doměři DPH a penále.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.4.21 17:40

Jde o to, že toho chybí dost, mohli by mi v tom případě doměřit cca 40tis, a to nepočítám penále a pokuty. Proto by mě zajímalo, kolik by mohla být pokuta, pokud bych nedodala nic.. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5778
17.4.21 17:44
@anonym7777 píše:
Našla by se tu prosím nějaká daňová účetní nebo člověk zdatný tohoto oboru?
Problém: do konce srpna 2019 jsem byla OSVČ (obchod), od září téhož roku jsem zaměstnaná. Nyní se ozval finanční úřad, že u mě zahájí kontrolu DPH, a to od dubna 2018 do konce (tzn. 3 roky zpět, na což má nárok). Jenže já již nemám úplně všechny doklady, část účetnictví je nedohledatelná… (malý byt, stěhování atd., část účtů poničena deštěm na balkoně). Chápu, že je to problém. Jak to teď řešit? Bude lepší dodat finančnímu úřadu alespoň to torzo, co mám, nebo bude „výhodnější“ nedodat nic s tím, že už nic nemám? Jaká hrozí sankce? Nikde nemohu dohledat, jako by se s možností, že někdo nebude archivovat takovou dobu po skončení podnikání, nepočítalo. Děkuji.

Když nemáš doklady, tak to jistě budeš mít někde v tabulkách, soupisech dokladů, prostě nějaké podklady k DPH ne? Podklady k DPH se archivuji 10 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1372
17.4.21 17:54

Jak píše výše, nemáš nějaké soupisy dokladů? Dle toho by šli eventuálně získat kopie dokladů od dodavatelů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14193
17.4.21 17:54

Komplet účetnictví jsi poviná archivovat 10 let, mzdové podklady 25 let… :nevim: 8)
Zkus pohledat, jsou účetní firmy, který dokážou udělat i rekonstrukci účetnictví, ale asi to bude balík… :nevim: Nejsi schopná si sama dotvořit a doplnit chybějící doklady??? :nevim:
Teď už je pozdě bycha honit, ale pokud jsi ukončila podnikání, měla jsi přerušit živnost a zrušit registraci k DPH, měla bys skoro určitě pokoj… Ještě jsem neslyšel o případu, že by dělali kontrolu u neaktivní firmy… :nevim: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.4.21 17:56

Ano, vím, že se mají archivovat. Podklady z pc už dávno nemám. Měla jsem to v prehistorickém stolním počítači, který odešel do věcných lovišť. Neměla jsem povinnost vést účetnictví, pouze daňovou evidenci (jednoduché účetnictví).. Celé období života OSVČ připomínalo spíš živoření a jsem ráda, že jsem zaměstnaná. No a teď přijde toto.. :poblion:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.4.21 17:59

@bse.pedro Živnost mám zrušenou, registraci k DPH taky. Už od srpna 2019. A přesto to přišlo :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14193
17.4.21 18:01

Sorryjako, ale to jsi dobrý máčo, když sis údaje z PC nezálohovala nebo netiskla… :roll: :nevim: 8) Tos jako malý umrněný OSVéčko nevěděla ani tu nejzákladnější věc, že po nás malejch dupe finančák ze všeho nejvíc a je potřeba mít papíry v ažůru… :roll: :zed: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14193
17.4.21 18:08
@anonym7777 píše:
@bse.pedro Živnost mám zrušenou, registraci k DPH taky. Už od srpna 2019. A přesto to přišlo :nevim:

Tak to si asi honem hledej další dvě zaměstnání, abys zvládala nějak poplatit, co ti vyměří za poplatky, pokuty a penále… Pokud teda nějak nevytvoříš komplet účetnictví na požadovanou dobu, který bude vypadat věrohodně… :nevim: 8)
Velký ryby s černejma kšeftama v tom uměly chodit, ale ty jsi asi neměla dostatečný příjmy na to, aby sis podpálila zánovního mercedesa a tvrdila, že veškerý dokumenty byly v něm připravený na odvoz na FÚ… :nevim: 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.4.21 18:13
@bse.pedro píše:
Sorryjako, ale to jsi dobrý máčo, když sis údaje z PC nezálohovala nebo netiskla… :roll: :nevim: 8) Tos jako malý umrněný OSVéčko nevěděla ani tu nejzákladnější věc, že po nás malejch dupe finančák ze všeho nejvíc a je potřeba mít papíry v ažůru… :roll: :zed: 8)

No jo, popravdě jsem tenkrát chtěla celou tu eskapádu s obchodem hodit za hlavu a neohlížet se. Zbyly mi jen dluhy :? Ale v papírové formě jsem měla vcelku vše ok… jenže pak přišlo stěhování atd, no věřila jsem, že po takové době už to nepřijde. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6792
17.4.21 18:20

Tak pokud nedodáš žádné podklady, většinou jde FÚ na pomůcky. Výši penále z doměřené daně najdeš v daňovém řádu. No pokud tam napochoduješ s tím, že doklady nemáš- stěhování, déšť, zničený PC, tak to moc důvěryhodně nevypadá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17.4.21 18:30

A tušil by tedy prosím někdo, jaké sankce mohu očekávat, pokud bych nedodala nic?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12184
17.4.21 18:51
@anonym7777 píše:
A tušil by tedy prosím někdo, jaké sankce mohu očekávat, pokud bych nedodala nic?

přečti si daňový řád :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
284
17.4.21 18:51

Však pokud jsi řešila daně formou paušálu, což má většina drobných podnikatelů, tak jsi povinna doložit jen tebou vystavené faktury (výdaje řešit nemusíš) V jakém programu jsi je tvořila? Není třeba možné že tam byli uložené? Já třeba používám idoklad+ je mam uložené v pc a jednou za rok je kompletně vytisknu. Nebo neposílala jsi klientům faktury emailem, z toho bys je určitě taky posbírala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat