Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Tak vidím že zdaleka nejsem sama kdo řeší že jeho dítě je „jine“, ale doktoři nemohou to ani potvrdit ani zamítnout.
Synu je 18 měsíců, a hlavní problém podle mého názoru je ten, že vůbec nechce za někým něco opakovat či napodobovat. Z toho plyne že neumí mluvit, nehraje si v napodobování nějaké činnosti, nezamává na rozloučenou, neudělá nic na povel. Ještě před měsícem vůbec nereagoval na mluvenou řeč a na své jméno, v poslední době ale se to lepší. Ostatní známky autismu nevidím - udržuje oční kontakt, zajímá se o ostatní dětí, nemá žádné rituály, bez problému zvládá většinu stresových situaci.
Téměř žádný psycholog alespoň u nás v regionu nebere tak male dětí, klinický logoped nás vezme, ale to je fronta na půlroku, neurologie se tím taky moc nezabývá u takhle malých dětí. Vůbec nechápu co mám dělat - jestli nějak řešit, hledat odborníky v Praze (tam jsou ale taky velikánské fronty) anebo skutečně počkat do 3 let a doufat že to zmizí samo? ![]()