Daň z prodeje nemovitosti získané darem

  • Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
51
16.12.21 18:02

Daň z prodeje nemovitosti získané darem

Ahoj, chtěla jsem se zeptat. Před třemi a půl lety jsem získala darem byt, v kterém zůstala bydlet maminka. Teď jsme se rozhodli přispět dceři na koupi domu, v kterém budeme i s maminkou také žít. Byt se tedy prodá. Nevím však jaká daň z prodeje nemovitosti mi bude vypočítána. Má s tím prosím někdo zkušenost? Děkuju :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4981
16.12.21 19:10

Tuším, že pokud darovanou nemovitost vlastníš déle než 5 let, tak se už nedaní. Jestliže tam máš trvalé bydliště tak se to snižuje na 2 roky. Daň z příjmů je u takové nemovitosti 15% plus mínus procento. Možná by se tam dala připočítat i ta doba, kdy byl předmětný byt ve vlastnictví maminky, takže už by to bylo déle než 5 let jestliže tam měla trvale bydliště. Zkus si zavolat na FU.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
577
16.12.21 23:14

Souhlasím s @Martha03 Nejsem si jistá, ale myslím si, že přičíst roky vlastnictví maminky lze jen v případě zděděné nemovitosti, nikoli darované. Ale píšete, že budete kupovat dům, kde budete všichni bydlet. Pokud použijete finanční prostředky pro uspokojení vlastní bytové potřeby, tak to taky lze osvobodit. No doporučuji v tomto případě se obrátit na FÚ nebo daňového poradce.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
16.12.21 23:32

Nesouhlasím. Příjem z prodeje bytu je osvobozen v případě, že byt 5 let vlastníš (což nesplňuješ) nebo v něm bezprostředně před prodejem 2 roky bydlíš. Což zřejmě taky nesplňuješ. Co se týká toho ustanovení ohledně použití získaných prostředků na bytovou potřebu, to by znovu platilo v případě, že jsi tam bydlela. A to jsi asi nebydlela. Takže příjem z prodeje podléhá dani z příjmu. K tomuto příjmu můžeš uplatnit výdaje, takže nejde napsat, jakou daň zaplatíš.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
17.12.21 05:46

Nezvedalo se to nedavno dokonce na 10 let?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
17.12.21 06:02
@Nina_aniN píše:
Nezvedalo se to nedavno dokonce na 10 let?

Ano, ale to platí na nemovitosti získané od roku 2021.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1751
17.12.21 16:03

§4 odst. 1:
Od daně se osvobozuje
a) příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem; příjem z prodeje rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby; pro osvobození příjmu plynoucího manželům z jejich společného jmění postačí, aby podmínky pro jeho osvobození splnil jen jeden z manželů…
b) příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a), přesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let; příjem z prodeje nemovitých věcí nebo z vypořádání spoluvlastnictví k nemovitým věcem neosvobozený podle písmene a),nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let a použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
17.12.21 17:11

@JTom ona tam ale bydliště neměla, takže toto osvobození se na ni nevztahuje. A ten odst. ohledně 10 let je novela platná od 2021. Podle přechodných ustanovení se na nemovitosti nabyté před touto novelou použije znění platne do 2020.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51
17.12.21 17:35

Našla jsem, že by se měl brát rozdíl ceny prodeje bytu za kterou se prodá a ceny, kterou měl byt v době darování. Z toho rozdílu by se měla zaplatit daň.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7293
17.12.21 18:19

@Veruska91 cena bytu v době darování je výdajem + určitě máte ještě další výdaje. K té ceně darovaného bytu by to chtělo znalecký posudek.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat