Deníčky na hlavní straně emimina

2096
8.2.06 07:45

Deníčky na hlavní straně emimina

Přeji všem hezký den:)

Tak jsem se rozhodla založit diskuzi možná trošku kontroverzní, ale prostě mi to nedá a musím se zeptat i jiných maminek, těhulek, snažilek atd…

Včera jsem četla jeden deníček a trošku jsem v něm vyventilovala své rozčarování z toho, že ačkoliv autorka píše do hlavního panelu na emimi, svůj text (ať už popisuje cokoliv) si po sobě nezkontroluje, je plný gramatických chyb, překlepů, přesmyček… Samozřejmě se na mě sneslo hned spousta komentářů, že to sem přece nepatří atp. Na rovinu musím říci, že mi byly vytknuty také chyby v mém posledním deníčku, moc mě mrzí, pokud tam jsou, protože své texty si po sobě vážně čtu několikrát. A o to mi jde.

Je mi jasné, že málokterá z nás nezachybuje, ale když to přesáhne určitou mez (každý ji máme asi jinde), tak mi to prostě vadí. A vadí mi to v případě, že autor(ka) ví, že svůj článek dává na stránky jednoho z nejčtenějších miminkovských serverů, vypíše se z pocitů, názorů…a odklepne to, pošle adminovi a ten pokud zřejmě není článek vulgární nebo opravdu mimo mísu, ho musí na hlavní stranu dát. Asi se mi budete smát, ale mě opravdu nepřijde takový problém si po sobě článek přečíst, odstranit co doslova řve… Některé chyby by autoři určitě nepřehlédli, kdyby si to po sobě přečetli…

Je tu někdo, kdo se na mě nesesype a má stejné pocity? Nebo jsem fakt exot a s mými pocity tu budu osamocená? Nechci po nikom, aby psal absolutně gramaticky správně, sama dělám občas chyby, i když se za ně vzápětí stydím… Také proti komentářům a diskuzím ve kterých jsou chyby a přesmyčky nic nemám, to mnohdy člověk reaguje v afektu, v citovém pohnutí, rychle… prostě mi jen vadí určitý laxní přístup k deníčkům… že bych je brala moc vážně?:) Budu moc ráda za jakýkoliv názor a věřím, že jediným vaším cílem nebude hrabošit v „mých deníčkách“ a syslit chyby, abyste mě vzápětí ukamenovali:)))

Díky a hezký den

Diny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2901
8.2.06 08:32

Diny,

já to vidím tak:
gdyš napýšu o porodu svý cery takovímhle spúsobem ...... tak jsem buď dysgrafik - a potom bych to možná měla někde zkraje uvést a je to v pohodě a nikdo by mě za to neměl kamenovat, nebo to vypovídá cosi o mé inteligenci … anebo o tom, že píšu ve spěchu, příspěvek si po sobě ani nepřečtu a řeknu si: i což, takhle to stačí! (A to tedy nesvědčí o vzájemné úctě!)

Každý jsme jiný, myslím, že občasné chyby toleruje snad každý. Ale u některých příspěvků - i když obsah je nesmírně zajímavý a dojemný, tak forma to prostě zkazí a člověk nemá chuť takový článek vůbec číst!

Baghira

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1764
8.2.06 08:34

Diny - na jednu stranu s tebou souhlasím. Autoři by měli po sobě číst. Na druhou stranu si dovedu představit, že někteří autoři po sobě článek nečtou, protože pro slzy nevidí…

elda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
444
8.2.06 08:37

Ahoj Diny a ostatní.

Já nejsem moc typ, který víří vodu v diskuzích. Kolikrát se to ve mně vaří a ráda bych něco perného přidala, ale nemám moc ráda to, v co se diskuze nakonec zvrhne.
I mně dost štve, že se v poslední době „roztrhl pytel“ s různými deníčky a články, ve kterých je těch gramatických chyb opravdu i na můj vkus přespříliš.
Myslím, že každá pisatelka by mohla obětovat ještě pět minut na zkontrolování textu, zvlášť, když sepsání není otázka pár minut. Mně to občas trvá dost dlouho a kolikrát odbíhám, ale už jsem si zvykla vše psát ve Wordu, který mé překlepy alespoň zčásti opraví. Čeština je opravdu těžký jazyk, ale když jej mohou zvládnou i cizinci, je ostudou, že to neumíme my.

Kdysi jsem i chodívala na www.mojedite.dite, ale už mně to tam nebaví, právě kvůli té úděsné češtině. A pokud někdo někoho opraví, strhe se tam taková malá „virtuální“ pranice a kdo je nakonec nejhorší je jasné, že?

Něco jiného jsou diskuze a komentáře, protože tam sekám i já spousty chyb, zvláště, když mi na klíně sedí dítě a samo se chce „účastnit“.

Doufám, že se to tady nestrhne v nějakou ohnivou debatu, ve které nakonec zvítězí nějaký „gramatický“ antitalent.

Diny, pro mně nejsou tvé požadavky a názory v tomto divné a stojím za tebou.

Gabika

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2096
8.2.06 08:46

Holky díky za jakýkoliv názor:)

Eldo, jasně že když je to třeba deníček od maminky, která o miminko nedejbože přišla…nebo něco podobně tragického…tak mlčím… ale když někdo popisuje porod, má na to přece čas, nemusí to hned odkliknout, může si to po sobě přečíst… určitě se nevyvarujeme všech chyb, ale přesně jak psala Baghira, když čtu takovouto větu a že tu fakt jsou…nesvědčí to jen o inteligenci…

A taky chápu, když je někdo nemocný nebo jak bych to nazvala…ale třeba můj manžel je taky dysgrafik, ale píše v pohodě díky tomu, že hodně čte a v paměti má prostě uloženo, jak je to asi správně. Maminky, které sem chodí, počítám také hodně čtou, takže si myslím, že je to opravdu většinou v tom, že pošlou něco, co si po sobě ani nepřečtou. Mluvím ale pořád jen a jen o deníčcích:) Deníček si podle mě prostě zaslouží víc pozornosti…

Diny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1242
8.2.06 08:47

Diny,
Zajímavé téma na diskuzi.

V zá:,–(ě s tebou souhlasím, ale mám za to, že nic není černé nebo bílé. Jednou jsem zde na eMiminu četla deníček, který byl plný chyb, ať již překlepů, přesmyček nebo chyb gramatických. Na závěr se autorka za tyto chyby omluvila a uvedla, že je dyslektička a dysgrafička. Ovšem tuto poruchu může mít řada lidí a neuvede ji jako vysvětlení chyb. Což se třeba mohlo stát u článku, na který jsi reagovala.
Možná by bylo více taktní rovnou založit tuto diskuzi, než tuto výtku uvést v komentáři pod článek, ale i tak byl účel splněn.

Ale suma sumárum - souhlasím. Pokud někdo posílá deníček, je záhodno si ho po sobě přečíst, překlepy se téměř vždy najdou - tedy alespoň u mě - gramatické chyby se buď opraví nebo ne.

Nicol a Stella

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1764
8.2.06 08:53

Diny - promin, spletla jsem si články. Myslela jsem, že tvé rýpnutí do vosího hnízda bylo jinde…
Jinak s tebou ve všem souhlasím. gramatické chyby a překlepy děláme všichni, ale co je moc…

elda

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2793
8.2.06 09:16

Diny,
i já ti musím dát za pravdu,taky mě děsí některé chyby.Nevadí mi chybějící čárky,je mi jedno,jestli ve 3. a 6.pádu někdo napíše „mě“ místo „mně“,ale vytáčí mě hrubky typu „vyděla“ a „rodid“,to je opravdu do nebe volající!!!!!!!!!!!!!
Nikoho neomlouvá to,že spěchá třeba kvůli mimču,buď článek pošlu později nebo ho posílat nebudu vůbec.
Už jsem pár deníčků taky psala,snažila jsem se několikrát po sobě kontrolovat,vždycky se přece jen nějaká chybička našla,ale nebyla to snad taková šílená hrubice.
Pokud je někdo dyslektik apod.,může to pod článkem napsat.Zrovna tak jako jedna neslyšící maminka,která psala do diskusí.Nějdřív mě hodně zarazil její styl psaní,ale když poznamenala,že je neslyšící,tak mi sklapla čelist a nezbylo nic než obdiv. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4258
8.2.06 09:39

no holky ja taky nemam rada hrubky,ale myslim ze kdo proste na cestinu neni tak si to ani po 10 precteni neopravi.
nekdy pak premyslim jestli si to slovo myslim spravne-kdyz to vidim s chybou, a nebo jestli uz jsem vazne tak blba a nevim to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
8.2.06 09:47

Ahoj holky,
tak i já se přidám se svojí troškou do mlýna.
Jako bývalá učitelka souhlasím s tím,že čeština je hodně těžký jazyk a válčí s ním každý,včetně češtinářek.
Opravdu je někdy síla číst něčí deníček a neodpustit si alespoň své poznámky v samotě u počítače.Ale já osobně jsem zbabělec a radši hrubku nikomu nepředhazuju,protože si nejsem jistá sama sebou a tím,kde jsem co nasekala.
Na druhou stranu-a to mi asi potvrdí maminy větších dítek-kde se máme naučit pořádně česky?Sotva dítko začne komunikovat,už je obklopeno cizími výrazy,angličtinou,němčinou.....,sotva se ve škole naučí číst a psát,nemluvě o vyjmenovaných slovech,už je zároveň rodiči a školou hnáno do dalšího jazyka.Pořádně neumí česky a už do toho motá cizí řeč.
Podívejte se,co vymyslelo naše ministerstvo školství -od 3 třídy jeden jazyk,od 8 třídy druhý jazyk.Chci tímto ,tak trochu ,tu naší neznalost bránit .
Strašně ráda čtu deníčky-teď hlavně ty o porodech a některé holky obdivuju.Obdivuju holčinu-nevim teď její jméno,která popsala svůj porod pro mě hatlajpatlaninou,ale na konci přiznala,že je neslyšící.Moc její odvahu a snahu o komunikaci obdivuju a doslova před ní smekám za to,že se nebojí takhle veřejně napsat.

Takže zdar hrubkám,doufám,že se nad touhle diskuzí spíš zamyslíme a zkusíme se „polepšit“ a věřím,že tahle diskuze nepovede k odlivu korespondentek,to by i přes ty hrubky byla škoda.

PS:pokud mám někde hrubici,pak se omlouvám-ještě jsem ani nesnídala a u PC sedím tak,jak jsem vylezla z postele

• Nahlásit
  • Citovat
2096
8.2.06 09:49

Valli, myslím že tu ani tak nejde o slovo, kde to je na vážkách, chybujeme někdy všichni, spíš jde o to, že prostě deníček pošle někdo jen tak, fofrem, ani si to nezkontroluje, o to mi hlavně jde. Někdy mi přijde, že se autor chce honem honem vypsat a ať už to tam je!!! Já sama nesnáším slova „neúcta“ a tak, moc to zavání takovým tím morálním klišé…ale v tomto případě mi kolikrát přijde, že to opravdu neúcta k nám čtenářkám emimina je. Když píšu deníček na hlavní stranu, prostě mi přijde automatické si to po sobě přečíst než to hodím do éteru, pak tam nemůžou být nejen hrubé hrubky - viz jak psala Hanka, ale taky přesmyčky, slova spojená dohromady a podobně. Ono když se to v textu stane párkrát…tak si toho asi ani nevšimneme. Ale někdy je toho prostě moc…

Měto prstě přijde ipak docela těžkí lužtit:)))

Diny

PS: Opravdu chápu, když někdo trpí dyslexií…ale myslím, že takových moc není:) A o nich ani tato diskuze není:)

PS2: A děkuju zatím za to, že jste se na mě nevrhli, fakt jsem se obávala nejhoršího:))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2773
8.2.06 09:52

Diny,
nějakou tu gramatickou chybu uděláme občas každá, ale je pravda, že pokud se článek hemží chybami v i/y s/z, výrazy jako rači místo radši, a podobně, většinou mě to otráví a už se mi nechce dál číst.
Na druhou stranu představa, že na začátku každého článku bude noticka „nezvládám gramatiku svého rodného jazyka, proto prosím o shovívavost při čtení“, je asi taky zcestná. A admin není jazykový korektor, to by si mohl rovnou hodit mašli, že Missorko?
Koneckonců, vezmeme-li v úvahu, že emimino čtou téměř výhradně ženy, tak ty by tě možná za tuto diskusi ukamenovaly, ne ukamenovali jak jsi sama napsala. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2773
8.2.06 09:53

P.S. neber to jako šťourání v tvých příspěvcích, jak jsi někde nahoře psala :-)8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1983
8.2.06 09:54

Ahoj, taky se přidám.
Právě jsem dopsala a odeslala svůj první deníček :lol:
Nejsem zrovna talent co se češtiny týká, ale píšu ve wordu, který překlepy opraví. Na i/y se snažím dávat pozor, čárky mi už nikdo neopraví a já jejich umístění nikdy moc pořádně nepochopila :wink:
Co tím chci říct - překlepy jsou hloupý, protože to je o nepozornosti…
Hrubky zas o tom si to po sobě několikrát přečíst - ono to do očí nakonec klepne …
Taky mě občas zarazí hrubka či překlep, který prostě vidím na první pohled … To raději ráno napíšu a odpoledne, s odstupem času znovu přečtu. A kolikrát opravím i slohovu stránku příspěvku, protože s odstupem vidím prostě jinak …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
8.2.06 10:17

Mozno je trochu zvlastne, ze Slovenka zareaguje na takuto diskusiu :lol: , ale neda mi (navyse, ono je to u nas rovnake ) … Zaujal ma nazor Novoborky - ako chrlime na nase deti cudzie jazyky a potom sa nemaju kde naucit ten rodny … No a prave o to ide - akym prikladom im ideme my sami, ked nam to je jedno, „ponahlame sa“ a pod. ? To nie je „problem“ len emimina, celkovo ta uroven clankov a diskusii na nete je biedna … a kedze deti pri PC travia coraz viac casu, necudo, z coho si beru priklad …
Samozrejme, su ludia s roznymi problemami, ktorym sa to neda vytknut, ale myslim si, ze drviva vacsina je takych, ktorym to je proste jedno … A to je podla mna chyba. Nenecham svojich synovcov a netere pisat hrubky, vzdy ich na to upozornim - snazim sa nenasilne a vtipne, nie mentorsky … A to iste budem robit aj svojmu dietatu, nie je mi jedno, ako vystupuje na verejnosti a aku ma kulturu jazyka … Clanky si po sebe kontrolujem … Nie som neomylna, robim chyby - stane sa, ale nemam hrubku v kazdom druhom slove so sebaospravedlnenim „ponahlam sa“ …

neprihlasena Baboo

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama