Folikul, ovulace a ovulační test

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mmatulienka
Povídálka 11 příspěvků 17.03.11 15:28
folikul, ovulacia a ovulacny test

Dobrý deň, mozno by ste mi vedeli poradit. S manzelom sa snazime o dietatko uz cez rok. Kedze sa nam to nedari, sli sme za gynekologom, ktory mi urobil sono a povedal, ze vajicko mam v pohode narastene a do 4 dni budem mat ovulaciu. Robila som si aj ovulacne testy z mocu a naozaj som tam mala 2 vyrazne ciarky asi 2 dni po sebe, potom bola uz opat len 1 ciarka . Presiel vsak tyzden a mna stale boli v oblasti vajecnika. Znamena to, ze nedoslo k prasknutiu folikulu alebo co to moze byt? Moze nastat situacia, ze sice mi vajicko dorastie, ale nedojde k prasknutiu folikulu a tym ani k ovulacii? Nerozumiem tomu, neviete mi to vysvetlit? Velmi sa snazime o dietatko a uz sme z toho nestastni, ze sa nam to stale nedari . A este mam jednu podotazocku, docitala som sa, ze naozaj to moze byt tak, ze vajicko sice narastie, ale folikul nepraskne. A ci dojde k ovulacii sa da urcit bud pomocou merania bazalnej teploty, folikulometriou alebo uz spominanymi ovulacnymi testami. Moze testovanie a vysledky z ovulacneho testu v mojom pripade znamenat, ze ovulacia prebehla alebo ako mam vlastne rozumiet tym ovulacnym testom? Ked lekar nic nepovie, clovek patra na vlastnu past, ale ako laik vela veciam nerozumiem, neviem, coho sa mam chytit. Co znamenaju tie 2 ciarky na ovulacnom teste? Ze ovulacia prebehne alebo len narastenie vajicka, ale nemusi odrazat prasknutie folikulu? Dakujem velmi pekne za odpoved :srdce:

Reakce:
Uživatel je onlineugluk
Hvězda diskuse 47338 příspěvků 17.03.11 15:49

Ovulační test signalizuje pouze vzestup hormonu, který dává tělu signál k tomu, aby ovulace proběhla, obvykle to bývá tak 1-2 dny po dni, kdy jsou // nejsilnější. Občas opravdu proběhnout nemusí, navzdory tomu, že hormon stoupne (a test je pozitivní), bývá to ale spíš výjimečné. Ale podle bolesti na vaječníku bych neposuzovala vůbec nic, bolet může i po ovulaci a pokud není bolest nijak zásadní, neřešila bych to. Pokud do 14 dnů od předpokládané ovulace (tzn. 16 dní po pozitivním ovulačnímtestu) nedorazí menstruace, zkusila bych těhotenský test. Jinak momentálně zjistit, jestli ovulace proběhla nebo ne lze leda tak ultrazvukovou kontrolou a ještě ne na 100 %. Prostě bych počkala, co bude, buď menstruace dorazí nebo ne, pokud ne a test negativní, zopakovala bych ho za pár dní poté a pak to řešila s lékařem.

mmatulienka
Povídálka 11 příspěvků 17.03.11 15:55

dakujem ti velmi pekne, krasne si mi to vysvetlila. Tak ja budem cakat a modlit sa. Pravdupovediac, uz po takom dlhom case cakania tomu ani neverim, ale ako sa vravi, nadej zomiera posledna :hug:

soldi
Neúnavná pisatelka 17292 příspěvků 17.03.11 16:41

ahoj, mmatu :-D

vidim, ze v tom mas zmatok, tak Ti to skusim trosku objasnit, mozno podrobnejsie nez by si chcela :mrgreen:

cyklus zacina vlastne dnom, ked sa zacina odlupovat sliznica maternice a nastane krvacanie. niekedy v tom obdobi zacne hypofyza produkovat folikulostimulacny hormon (FSH), ktory sposobuje rast folikulu. vo folikule sa nachadza vajicko. vajicka su normalne vnutri vajecniku a rast folikulu ich ako keby vytiahne z toho vajecnika. potom telo zacne vylucovat estrogeny. to su hormony zodpovedne za znaky plodnosti- zena sa zacne citit pritazlivo, opeknie, telo produkuje plodny hlien (priesvitny a natahovaci-plodny, pretoze v nom dokazu spermie prezit aj niekolko dni) a krcok maternice makkne a otvara sa. dalsim hormonom ktory sa vylucuje v tomto obdobi je luteizacny hormon (LH). to je prave ten, ktory zachytavaju ovulacne testy. LH sposobuje prasknutie folikulu. ovulacia spravidla nastava 12-48 hodin po POSLEDNOM pozitivnom ovulacnom teste. faza od ms po ovu sa nazyva folikularna a moze mat roznu dlzku.
po ovulacii vznika z casti prasknuteho folikulu zlte teliesko (corpus luteum), ktore produkuje dalsi, velmi dolezity hormon- progesteron. ten sposobuje narast teploty (pri merani bazalnej teploty prave to potvrdi ovulaciu) okrem toho sposobuje aj rast sliznice maternice, kde sa pripadne oplodnene vajicko uhniezdi. ak sa tak nenastane, tak po case (12-16 dni) teplota klesa, sliznica sa odtrhne a nastava menstruacne krvacanie. faza od ovu po ms sa nazyva lutealna faza a je spravidla rovnaka.

co sa tyka ovulacnych testov- ano, moze nastat situacia, ze ovu test je pozitivny a ovulacia nenastane.

preto je lepsie ovulacne testy kombinovat s meranim bazalnej teploty, kde teplotny vzostup potvrdi prebehnutu ovulaciu z dovodu zvysenej teploty, ako som pisala vyssie.

ako dlho sa snazite?
ak sa triafate do ovulacie a stale nic, tak by som poslala manzela na vysetrenie spermii.

ak mas nejake otazky, kludne sa pytaj :-D

Caty
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.11 17:06

Ahojky, povím ti to, jak jsem to měla já. Testila jsem dvakrát denně. První 4 dny čárky světlé. Pak začala tmavnout, v pátek a v sobotu byla nejtmavší,v neděli jsem netestila a vpondělí byla znatelně světlejší. Takže OVU byla určo o víkendu. Sex, když t nazvu tak tvrdě byl v pátek. Podle BT, která byla pořád stejná OVUlace neproběhla.
Stále mě pobolívalo břicho, dost vpravo jakoby na vaječníku, tak jsem si říkala, že ovu asi teprve přijde. BT ale pořád stejná a ovu dle ní nic.
No, 12 dní na to jsem jen tak zkusila těhu test a byl pozitivní. ovu test určil ovu správně a bt vůbec.držím palečky :kytka:

soldi
Neúnavná pisatelka 17292 příspěvků 17.03.11 17:11

caty, ale Ty si vynimka s tou BT :roll: mozno tak 1 z 10 000.

mmatu, jaaaj a zabudla som, vajecniky mozu boliet po ovulacii kvoli tekutine, ktora sa vyleje z folikulu a trva niekolko dni kym sa vstrebe :-D

mmatulienka
Povídálka 11 příspěvků 17.03.11 17:38

jeej soldi, tak toto bola fakt vycerpavajuca odpoved. Diiiky :potlesk: Ja sa len zacinam zaujimat o tuto problematiku, ktoru som doteraz poznala len tak zbezne. Snazime sa uz priblizne rok a tristvrte a stale nic :cry: Po dohode s lekarom, manzel ma ist na spermiogram v priebehu dalsej menstruacie, pokial nedojde k tehotnosti, ale ja som uz velmi skepticka v tomto. Tak dlho dufat a potom byt mesiac co mesiac sklamana, radsej si clovek to snazenie snazi az tak nepripustat :roll:

mmatulienka
Povídálka 11 příspěvků 17.03.11 17:41

:srdce: Caty, diky za podporu, strasne dobre mi to padlo. Keby to bol aj moj pripad, zblaznim sa od stastia :dance:

Mia77
Ukecaná baba ;) 1021 příspěvků 17.03.11 21:04

Soldi,

vmíchnu se do diskuse a zeptám se tě: ovulaci (podle popichování v bříšku a hlenu) mívám 18. či 19. den cyklu. Menstruaci běžně dostávám 28. až 30. den. Není luteální fáze příliš krátká na to, aby se případně vajíčko uhnízdilo? :think: Lze její délku nějak ovlivnit? (zřejmě ne, ale třeba se pletu…)

Moc děkuju!

soldi
Neúnavná pisatelka 17292 příspěvků 17.03.11 22:01

mmatu, tak to sa este nesnazite tak dlho :-D mozno proste este nie je ten spravny cas :hug:

uvidis ake budu vysledky spg.

ale ber to z toho pohladu, ze Ty ovulujes, cize mas vajicka, muz ma urcite nejake spermie. to je najdolezitejsie. vsetko ostatne sa uz da nejako prekonat, chce to len trpezlivost :srdce:

mia, ahoj,

lutealna faza by mala byt viac ako 10 dni, takze to u Teba nie je az take hrozne :-D
na predlzenie by si mohla skusit pit kontryhelovy caj ( 3 cykly po sebe- dva krat denne po dva deci, horuci, nesladeny) a potom este vitamin B6, alebo pyridoxin.

hanamalovicova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.13 08:23

Ahojky…to fakt ze si otehotnela sj ked BT nebola zvysena? Tento problem mam aj ja, po pozitivnom ovuteste sa mi zvysila BT az za 4 dni tak si myslim ze niekde je chyba.Prvi krat robim ovu testy zaroven s BT meranim bo minuly cyklus doki mi povedal ze ovu prebehla a neverim tomu

Váš příspěvek
Reklama