Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
@ugluk tak mi prosim vysvetli ten odkaz co jsem davala v 9:49, kde ji dr napise ze mozna zbytecne uzivala ve dvou tehotenstvich inzulin
![]()
Nevidim jediny duvod proc podstupovat oGTT. Pokud mam moznost zmerit si maly popr i velky profil nekolikrat v tehotenstvi a cukrovku bych mela tak se to prece na nejake hodnote musi prokazat a je to prirozena zatez normalnim jidlem ![]()
Nikdy nikdo nevyzkouma kolika lidem se mohla ta cukrovka rozjet prave po tom testu nebo i po jinem jidelnim excesu v tehotenstvi jak tu nekdo psal ze na to v tehotenstvi trpel ![]()
@j.a.n.i1 a jake hodnoty jsou na rohliky?? Cetla jsem jen o testu se standard snidani coz by mely byt ty dva rohliky ale o jinych hodnotach slysim prvne, budu rada za info ![]()
@quinny ja to chapu, pokud byl test proveden spravne, je mozne, ze cukrovka byla potvrzena falesne. Nicmene tazatelce nenasadili inzulin na zaklade jednoho testu, ale na zaklade opakovanych zvysenych hodnot glykemie, ktere mela navzdory dobre dodrzovane diete. Takze tam to nebylo o jedne hodnote u jednoho testu. Otazka je, jestli v jejim pripade inzulin zbytecne nasazen byl nebo nebyl (pise pri opakovanych hodnotach pres 8 ), ale tohle si netroufam soudit. Verila bych tomu, ze nekomu muze byt na zaklade OGTT zbytecne narizena dieta. Ale neverim tomu, ze na kvalifikovanem pracovisti pri zachovani spravnych postupu nekomu nasadi inzulin jen tak.
Jasne, mereni glukometrem z prstu je sice celkem nepresne, ale pokud by to cukrovka byla, s nejvetsi pravdepodobnosti by to videt bylo. Ovsem tipuji, ze mezi zenskymi, co to odmitnou (napr. protoze jsou nerizikove…), je tech, co si to kontroluji a mysli na to, zhruba takove procento, jako tech, co jedi zdrave, vyvazene a diky zazracnym tehotenskym chutim dodrzuji dietu vlastne prirozene ![]()
@smurfka píše:
@miisenka to mi chceš říct že at vypiju tu glukozu nebo sním dva rohlíky tak je to v podstatě stejná zátěž pro tělo?
asi už se nikdy nenajím teda
jj..
@miisenka píše:
jj..
no tak to by měli vědět ty holky co si myslí jaká je to zátěž pro miminko atd..
to aby přestali snídat nebo co..protože pak takový šok dostává mimi každý den ne
![]()
@ugluk píše:
@quinny ja to chapu, pokud byl test proveden spravne, je mozne, ze cukrovka byla potvrzena falesne. Nicmene tazatelce nenasadili inzulin na zaklade jednoho testu, ale na zaklade opakovanych zvysenych hodnot glykemie, ktere mela navzdory dobre dodrzovane diete. Takze tam to nebylo o jedne hodnote u jednoho testu. Otazka je, jestli v jejim pripade inzulin zbytecne nasazen byl nebo nebyl (pise pri opakovanych hodnotach pres 8 ), ale tohle si netroufam soudit. Verila bych tomu, ze nekomu muze byt na zaklade OGTT zbytecne narizena dieta. Ale neverim tomu, ze na kvalifikovanem pracovisti pri zachovani spravnych postupu nekomu nasadi inzulin jen tak.Jasne, mereni glukometrem z prstu je sice celkem nepresne, ale pokud by to cukrovka byla, s nejvetsi pravdepodobnosti by to videt bylo. Ovsem tipuji, ze mezi zenskymi, co to odmitnou (napr. protoze jsou nerizikove…), je tech, co si to kontroluji a mysli na to, zhruba takove procento, jako tech, co jedi zdrave, vyvazene a diky zazracnym tehotenskym chutim dodrzuji dietu vlastne prirozene
pekne napisane..
A este teda @quinny MGP alebo VGP je sice vypovedajuci, ale treba v mojom pripade by bol negativny..hodnoty zvysene len hodku po jedle(vtedy je krivka najvyssie)..
@smurfka píše:
no tak to by měli vědět ty holky co si myslí jaká je to zátěž pro miminko atd..
to aby přestali snídat nebo co..protože pak takový šok dostává mimi každý den ne![]()
ako som pisala, dortik a kavicka, alebo pizza, alebo strudlicek alebo cely melon na posedenie, to su vsetko soky..a tych co mlsaju zdravo je fakt malo..vacsinou stretavam tehotne, co sa cpu..i v dotaznikoch vo som davala do dia ambulancii tak viac ako 90% sa nestravovalo zdravo..
@quinny píše:
@j.a.n.i1 a jake hodnoty jsou na rohliky?? Cetla jsem jen o testu se standard snidani coz by mely byt ty dva rohliky ale o jinych hodnotach slysim prvne, budu rada za info
@ugluk ano muj predpoklad je stejny, tedy ze to bylo az na zaklade tech glykemii. Ale otazka je jina, byl by nekdo prisel na nejakou hodnotu 8 na lacno a nejak ji resil pokud by dnesnimi meritky prosla ogtt jako negativni? Asi ne ze. A pokud teda jak tvrdi jsou spravnejsi ta dnesni kriteria pak z toho vychazi ze cely ten stres kolem tech dvou tehotenstvi a jidla byl zbytecny.
Jasne nebyla by drzela dietu a ty hodnty mohly byt jinde ale taky nemuseli to uz dnes nikdo nerekne ![]()
Musim rict ze me docela zajima kam se tohle vsechno bude vyvijet. Protoze i muj dr me na posledni kontrole pote co jsem odmitla a jeho zbavila podpisem zodpovednosti, upozornil ze udajne mezi odbornou verejnosti uz se taky tento test zacina napadat a ma se to nejak resit…tak budoucnost ukaze.
Glukometr zase az tak nepresny neni, kdyz podle nej musi spousta cukrovkaru ridit presne davky inzulinu.
Me slo spis o to, ze to proste alternativne bez zateze vysetrit lze jen si dat praci a pristupovat k vecem trochu individualne ![]()
@miisenka píše:
pekne napisane..
A este teda @quinny MGP alebo VGP je sice vypovedajuci, ale treba v mojom pripade by bol negativny..hodnoty zvysene len hodku po jedle(vtedy je krivka najvyssie)..
proc by byl negativni pokud hodinu po jidle mas zvysenou hodnotu tak by se to na profilu muselo objevit ne ![]()
@j.a.n.i1 diky ![]()
@quinny ono nalacno se prave ty hodnoty snizovaly, driv to bylo velkorysejsi, ted je to prisnejsi, u hodnot po jidle je to naopak.
Mne bylo receno, ze glukometr ukazuje tak +-0,5, navic je to jen krev z prstu. Takze pro bezne pouziti OK, pro diagnostiku samotnou, kde hraji o desetiny, uz o dost mene. Ale to mluvim o OGTT, kde to zmerim jednou, nikoliv o pravidelnem mereni doma. Tam mi to pri dietni chybe letelo o tolik, ze se tam nejakych pet desetin zcela ztratilo (kdyz mam 9, je jedno, jestli je to 8,5 nebo 9,5, kdyz limit je 7, ze?).
Jinak ja teda glukometrem merila vzdy hodinu po jile, ale vim, ze nekde rikaji dve.
@quinny píše:
proc by byl negativni pokud hodinu po jidle mas zvysenou hodnotu tak by se to na profilu muselo objevit ne@j.a.n.i1 diky
neobjevi..MGP je odber z prstu 3× denne-rano, obed, vecer..a VGP je odber 6-7,10-11,12-14,15-16,17-18..neni v zavislosti od jedla..hladina v cukru v krvi ma krivku takz, zw hodku po jedle je na avojom vrchole a 2h po jedle uz je zase v,,normalu"..takze vypovedajucu hodnotu by mal profil pred jedlom a hodinu po jedle..s tym ze tu hodku nic nerobǐt a drepet na gauci..
@ugluk píše:
@quinny ono nalacno se prave ty hodnoty snizovaly, driv to bylo velkorysejsi, ted je to prisnejsi, u hodnot po jidle je to naopak.Mne bylo receno, ze glukometr ukazuje tak +-0,5, navic je to jen krev z prstu. Takze pro bezne pouziti OK, pro diagnostiku samotnou, kde hraji o desetiny, uz o dost mene. Ale to mluvim o OGTT, kde to zmerim jednou, nikoliv o pravidelnem mereni doma. Tam mi to pri dietni chybe letelo o tolik, ze se tam nejakych pet desetin zcela ztratilo (kdyz mam 9, je jedno, jestli je to 8,5 nebo 9,5, kdyz limit je 7, ze?).
Jinak ja teda glukometrem merila vzdy hodinu po jile, ale vim, ze nekde rikaji dve.
Tiez som merala hodku po jedle, a to bolo vzdy okolo 8-9,po 2h uz 4,5-5,5..
@miisenka hmm tak ja to znam v souvislosti s jidlem. Vzdy hodinu po dojedeni jidla, tak jak to prave uci u Apol. Plus u maleho hodnota ranni na lacno, u velkeho jeste hodnoty pred jidly a pripadne i po druhe veceri a nocni ![]()
@ugluk no jasne ale ja to myslela tak ze velkym profilem doma bys to proste nahradila bez vypiti roztoku, ogtt je samozrejme opodstatneny ze zily ![]()