Investice do nemovitosti

Anonymní
17.3.21 10:53

Investice do nemovitosti

Ahojte,
rozhodla jsem se, že si koupím menší byt jako investici. S manželem máme již jednu hypo na byt, kde bydlíme a financí máme dostatek. Je tu někdo, kdo má s pronajímáním bytu zkušenosti? Stojí za to do toho investovat své peníze za ty starosti? Investuji i jinak - akcie, podílové fondy (jen v malé míře), ale nemovitosti jsou jistota.
Taky další věc je, že mě za pár let čeká založení rodiny, ale myslím si, že bychom to i tak zvládli.
Díky za názory a prosím o anonym.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1066
17.3.21 10:59

Ty si poridis.
Ty ses rozhodla.
Ty investujes svoje penize.
Tebe ceka zalozeni rodiny.
Kde je MY?
Financi mate dostatek? Tak proc mate hypo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16014
17.3.21 11:02
@Anonymní píše:
Ahojte,
rozhodla jsem se, že si koupím menší byt jako investici. S manželem máme již jednu hypo na byt, kde bydlíme a financí máme dostatek. Je tu někdo, kdo má s pronajímáním bytu zkušenosti? Stojí za to do toho investovat své peníze za ty starosti? Investuji i jinak - akcie, podílové fondy (jen v malé míře), ale nemovitosti jsou jistota.
Taky další věc je, že mě za pár let čeká založení rodiny, ale myslím si, že bychom to i tak zvládli.

Uvědomuješ si, že jako vdaná nemůžeš o majetku a penězích mluvit jako o tvých, ale o vašich? Manžel s koupí souhlasí?
My pronajímáme malý byt v Praze a nijak zvlášť se to nevyplatí. Určitě na tom nezbohatneš. Musíš řešit daně, musíš shánět nájemníky a řešit s nimi každou chvíli něco, můžeš mít smůlu a natrefit na problémové nájemníky a pak si budeš sypat popel na hlavu. Jestli máte peněz dost, splaťte předčasně hypotéku, to je mnohem výhodnější. Zvlášť, pokud se chystáte na založení rodiny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
17.3.21 11:02

Jednu dobu jsme to v rodině zvažovali, ale vzhledem k legislativní situaci (majitel nemůže nic, nájemník všechno) plus k tomu teď korona situace, jsme to zamítli.

• Citovat
  • Nahlásit
62853
17.3.21 11:05

Velmi špatná opakovaná zkušenost s nájemníky, raději jsem nemovitost prodala

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19657
17.3.21 11:08

Laikovi to nedoporučuju. Rozhodně ne ve chvíli, kdy jsou nemovitosti brutálně nadhodnocený a ne ve chvíli, kdy má nájem krýt hypotéku. Může se ti totiž stát, že nájemník ti nebude platit nájem a ty nejenže ho rok z bytu nedostaneš, ale ještě budeš muset, mimo hypotéky, platit v bytě inkaso.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5008
17.3.21 11:13

Jestli máš peníze, tak splať stávající hypotéku - pak bych teprve řešil, co dál s penězi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3792
17.3.21 11:14

@unuděná Tak jestli jsi ten byt koupila aspoň tak před 5 lety, tak už teď si na tom výrazně zbohatla, i kdyby tam vůbec žádní nájemníci nebyli. :nevim:
Jde spíš o to uložit ty peníze do hodnoty nemovitosti, než vydělat na nájmech. Rodiče pronajímali byt, za asi 10 let tam měli troje nájemníky, dva v pohodě, třetí trochu problematičtější (platby za nájem se zpožděním, odešli s dluhem na elektřině - ale ten se naštěstí přenáší s člověkem, nezůstává na tom bytě), ale nějaký výrazný problém s nimi též nebyl (že by něco zničili nebo se odmítali vystěhovat). Ale nikdy nevíš. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30985
17.3.21 11:22
@Anonymní píše:
Ahojte,

Jsme v Česku, všichni ti tu budou psát „nevyplatí se“, „mám s tím starosti“ atd.

Jasně, že se to vyplatí. V Praze určitě. :lol: Jsou to uložené prachy. Navíc nějaký ten peníz z toho je. Ale není to bez práce, na to se připrav. Slušní nájemníci nevydrží dlouho, většinou tak rok dva, než se v Praze rozkoukají a pořídí si něco svého.
Když narazíš na neslušného, nezbude ti, než se modlit. Protože zákony jsou na jeho straně, ty nemůžeš skoro nic.

A ten zisk není takový, jak si asi myslíš. Kromě daní musíš do bytu taky investovat, protože v rozbité hrůze nikdo slušný bydlet nebude.

Nicméně pokud ti stačí malý zisk a bez starostí, můžeš byt pronajsout přes na to specializované firmy. Funguje to tak, že byt pronajmeš jim, oni ho přepronajímají dál. Ale na základě podnájemní smlouvy, takže mají víc možností než ty jako majitel. Je to zcela legální. Ale pochopitelně si ukousnou ze zisku. Navíc mají i své opraváře, správce a ehm odborníky přes komunikaci s problémovými nájemníky. Dřív jsem vůči tomu byla nedůvěřivá, ale teď u kamarádek vidím, že to funguje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
17.3.21 11:25

Jestli máte dost hotovosti, koupila bych si družstevní byt s výhledem převodu do OV. Jinak za mě nejdřív splatit stávající hypotéku a pak kupovat další…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16014
17.3.21 11:33
@klamonožka píše:
@unuděná Tak jestli jsi ten byt koupila aspoň tak před 5 lety, tak už teď si na tom výrazně zbohatla, i kdyby tam vůbec žádní nájemníci nebyli. :nevim:
Jde spíš o to uložit ty peníze do hodnoty nemovitosti, než vydělat na nájmech. Rodiče pronajímali byt, za asi 10 let tam měli troje nájemníky, dva v pohodě, třetí trochu problematičtější (platby za nájem se zpožděním, odešli s dluhem na elektřině - ale ten se naštěstí přenáší s člověkem, nezůstává na tom bytě), ale nějaký výrazný problém s nimi též nebyl (že by něco zničili nebo se odmítali vystěhovat). Ale nikdy nevíš. :nevim:

Tak to je mi jasný, nejsem blbá :* Byt jsme koupili pro nás před asi 10ti lety, ale to, o kolik stoupla jeho cena, stejně vrazíme do rekonstrukce, protože nájemníci tomu dávají zabrat. Takže tak velkej vejvar to fakt není. A chápu, jak to myslíš s investováním do nemovitosti, ale zakladatelka se primárně ptala na otázky kolem nájemníků. Ono je skoro lepší tu nemovitost nechat volnou, minimálně co do řešení všeho kolem nájemníků. Jenže kupovat teď byt jen tak, když jsou ceny na historickém maximu, je blbost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30985
17.3.21 11:37
@unuděná píše:
Tak to je mi jasný, nejsem blbá :* Byt jsme koupili pro nás před asi 10ti lety, ale to, o kolik stoupla jeho cena, stejně vrazíme do rekonstrukce, protože nájemníci tomu dávají zabrat. Takže tak velkej vejvar to fakt není. A chápu, jak to myslíš s investováním do nemovitosti, ale zakladatelka se primárně ptala na otázky kolem nájemníků. Ono je skoro lepší tu nemovitost nechat volnou, minimálně co do řešení všeho kolem nájemníků. Jenže kupovat teď byt jen tak, když jsou ceny na historickém maximu, je blbost.

Před deseti lety jste ho koupili a o kolik stoupla jeho cena jste vrazili do rekonstrukce? :lol: :lol: :lol: :lol:

Takže jste za deset let zrekonstruovali byt za několik milionů a nedostali nic na nájmu? To je smutné :lol:

O tom, že „kupovat byt teď je blbost, protože ceny jsou na historickém maximu“ se mluví už dvacet let :lol: A zatím každý, kdo čekal, litoval.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2201
17.3.21 11:37

Já pronajimam 2 byty už přes 5 let a zatím klepu, žádný problém, časem plánuji pořídit další byty.. Určitě se to vyplatí, je tam pravidelny zisk, a hlavně za těch pár let hodnota bytu výrazně vzrostla..
Pokud máš volné finance, je nesmysl doplácet hypotéku, lepší je je investovat..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16014
17.3.21 11:38

@Bábrdl Víš, kolik teď stojí malý byt 2kk v Praze? Na sídlištích ve starých panelákách k rekonstrukci ještě možná seženeš za 3mio, ale spíš za 4. A v něčem novějším a ve stavu, aby to bylo k okamžitému bydlení, to už jsme někde minimálně na 5mio.. A to se fakt nevyplatí ;) Teda snad jedině v případě, že by tuhle hotovost měli a chtěli jí uložit někam smysluplněji, než do banky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30985
17.3.21 11:47
@unuděná píše:
@Bábrdl Víš, kolik teď stojí malý byt 2kk v Praze? Na sídlištích ve starých panelákách k rekonstrukci ještě možná seženeš za 3mio, ale spíš za 4. A v něčem novějším a ve stavu, aby to bylo k okamžitému bydlení, to už jsme někde minimálně na 5mio.. A to se fakt nevyplatí ;) Teda snad jedině v případě, že by tuhle hotovost měli a chtěli jí uložit někam smysluplněji, než do banky.

Vím. A přesně to samé se říkalo před deseti lety.
„Víš kolik teď stojí usmolený panel 2+kk v Praze?“ Přes dva miliony. To se nevyplatí, takovou cenu to nemá…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat