Jak naučit dítě pojem o čase?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
418
2.1.22 20:39

Jak naučit dítě pojem o čase?

Zdravím,
dceři je 8 let, je chytrá a bystrá (ve škole jí jde všechno téměř samo a dobře, hraje na hudební nástroj atd.), jen máme problém s hodinami.
Pozná kolik je hodin.
Problém je v pojmu o čase. V podstatě netuší, jak dlouho trvá pět minut nebo hodina.
Neví, jestli si za pět minut stihne odskočit nebo zhlédnout půlku filmu, stejně tak když jedeme asi 10 minut k babičce, ptá se, jak dlouho to trvá, jestli jedeme hodinu.

Už potřebuju, aby ze školy začala chodit sama třeba do hudebky nebo do kroužku, ale i kdyby jí z družiny poslali ve správnou dobu, ona neví, jak moc spěchat v šatně nebo cestou, když jí hudebka začne za dvacet minut, i když ví, kolik má času, tak netuší, jak dlouho trvá.

Vůbec netuším, jak ji třeba naučit hospodařit s časem - vidí, kolik je hodin, ale netuší, jak dlouho to potrvá (třeba dvě hodiny), než půjde spát, tak co se dá za tu dobu stihnout. kdy se jít sprchovat a chystat postel atd.

Má někdo tip, jak toto dítě naučit? Jak naučit délku času a pojem o čase?

Děkuji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
401
2.1.22 20:46

Děti teda podstatně mladší dostali k vánocům sadu přesýpacích hodin, na 30s, 1 min.. 3 min., 5 min., 10 min. Sehnat taky a vysvětlit na nich, určitě budou dělat i nějaké s delším intervalem přesýpání. Ať se naučí, co za jakou dobu stihne, třeba za tohle zuby, za tohle se už se naobědvá. I když upřímně v osmi letech mi to příjde trochu zvláštní, mají přece hodiny ve škole, tak ví jak dlouho trvá jeden předmět ne? A hodinky nemá?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
615
2.1.22 20:47

Myslím že to chce čas. Časem se to prostě naučí. Jestli chceš můžeš zkusit nějaké příkladové situace. Třeba hru aby si spočítala jak dlouho trvá cesta ze školy nebo cesta do obchodu nebo čištění zubů. Musí to být ve formě hry aby jí to zaujalo… ale myslím si, že i když jí to cíleně nebudeš učit tak si každý k té práci s časem dojde s dospíváním.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1474
2.1.22 20:56

Myslím, že to je normální. On ten čas plyne různě, a děti to prožívají intenzivněji. Ještě si neumí vysvětlit, proč 15 minut na koupališti uplyne mnohem rychleji než 15 minut čekání na autobus. :) Já to kolikrát neodhadnu ani teď a nijak mne to neomezuje, prostě ji naučte pracovat s hodinkami, a může to kontrolovat průběžně…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1180
2.1.22 21:02

Co stare dobre rucickove hodinky? nekolikrat za den upozornivat at si pohlida cas - mysleno ted vychazime a rict,, za 10min budeme tam a tam a ty to zkontrolujes na hodinkach,,… a opakovat, opakovat, ona vyzraje a pochopi :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2.1.22 21:04

Máme v kuchyni velké hodiny - nástěnné. Na těch jsme ukazovali dětem, jak rychle se ručičky na hodinách posunují.
Zkusila bych i občas nastavit minutku nebo přesýpací hodiny malé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29694
2.1.22 21:06

@Fircon já jsem si vzpomněla, když jsem byla já dítě, jak jsem se vždycky, když jsme někam jeli, ptala, jestli pojedeme přes noc - to jsme jezdili busem do Španělska - ale já se ptala, i když jsme jeli k babičce 5 km, nebo do ZOO 30 km - pořád jsem to nedokázala pochopit, a myslím, že 8 mi v té době už bylo
jak píše @listento děti ten čas vnímají úplně jinak, než my dospělí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1392
2.1.22 21:39

Myslím, že když se k tomu postavíte, jako k problému, který má pro vás určitou důležitost, tak to v pohodě nacvičíte.
Trochu si pohrát se stopkami a budíky (v mobilu). Dávat dceři úkoly, co má udělat za 10 minut nebo vám říct, až uplyne půl hodiny. Projít cestu ze školu do lidušky a stopovat čas, vysvětlit, že ten čas platí ale jen, pokud se nikde nezdrží. Zkusit se zdržet (měřit čas zdržení), aby dcera zažila ten pocit obavy, že přijde pozdě.
Jinak ale mojí dceři je 9 a zvládne přijít domů ze školy v pohodě, ale na čas nikam nemusí a nechodí. Myslím, že to je ještě brzo a u nás teda není ani nic tak blízko, kam by mohla sama. Sama do školy ještě nechodí, právě z toho důvodu, aby se někde zbytečně nezdržela. Někteří spolužáci už sami chodí, ale je jich drtivá menšina.
Ale na jaře už by pomalu mohla, si říkám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3873
2.1.22 22:31

@Fircon moje dcera s hodinami a pojmem čas bojovala snad do 3.třídy, ale když chodila ve 2. třídě na kroužek kousek od školy nikdy pozdě nepřišla, učitelka jí prostě řekla, když má jít, já ještě volala, jestli jde a oblékla se prostě a šla, nikde se nezdržovala…tak spíš možná vysvětlit toto, pořídit hodinky na ruku a ona se to časem sama naučí si čas ohlídat…

popravdě, já když bych si to nezkontrolovala na hodinách, tak taky kolikrát nevím, jestli někdě sedím 5 nebo 15 minut…a nikdy mi to nepřišlo divné :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15291
3.1.22 12:44

Bude mi 30 a taky s tím mám problém, stejně tak moje děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat