Jak pomoci přítelovo rodině?

Anonymní
1.11.19 12:45

Jak pomoci přítelovo rodině?

Zdravím všechny, potřebovala bych poradit nebo se alespoň vykecat. Nejde přímo o mě. Jedná se o rodinu mého přítele, s kterým jsme již více jak tři roky. Je to skvělý chlap, miluji ho a záleží mi na něm, proto se trápím tím, co se teď u nich doma děje. Vím, že je nešťastný a současná situace ho velmi trápí. Jde o to, že jeho mamka se po rozvodu se svým manželem, který proběhl před 4 lety vrátila minulý rok v srpnu ke své první lásce. Kdysi spolu chodili snad už od základní školy i celou střední. Když otěhotněla a čekala mého přítele, ten její pán vyvolený šel na vojnu a pak už se nevrátil. Odjel do ciziny, kde mnoho let žil. Od přítele vím, že celé jeho dětství, přesto, že měla dávno jiného manžela, mluvila o té první lásce. Pořád mu vyprávěla o jeho otci jak to byl skvělý chlap atd. Asi ho nikdy nepřestala milovat a druhého manžela měla jen jako náplast. Jemu se to po tolika letech manželství, kam se narodily další dvě malé děti, přestalo pochopitelně líbit a došlo k tomu rozvodu. Tři roky tedy vychovávala všechny tři děti sama. Přítel jí pomáhal jak s péčí o sourozence, v dobe, kdy byla v práci, tak chtěl i finančně z brigád. To však odmítala, říkala, že studuje a její povinnost je ho živit. To také dělala a měli vše co potřebovali. Zbylo i na kroužky, tábory atd. Po pravdě trošku jsem jim dříve záviděla, jaký spolu mají vztah. Až takový já jsem s mamkou nikdy neměla. Moc se mi líbilo, jak se můj přítel dokáže postarat, být zodpovědný atd. A přitom byl sám ještě dítě. Vše se ale změnilo loni v srpnu, kdy se jí ozval pan dokonalý, který se vrátil z ciziny a ona si ho hned nastěhovala domů. No to by ještě tak nevadilo, ale ze zábavného baviče se velmi rychle vyklubal manipulátor, alkoholik a hazardní hráč. Ona ho ale stále omlouvá a nechce vidět, že její rodinu strhává ke dnu. Dře jak mezek, ten její miláček jen chlastá a mačká bedny. Kolikrát už nemají ani co jíst. Už nemají ani televizi. Několikrát jí odnesl do zastavárny, kde jí můj přítel z peněz z brigád několikrát vybral, pak už propadla. Můj přítel chodí na brigády téměř denně, aby měly mladší sourozenci věci do školy v září, vybaloval v noci zboží v obchodech. Vydělané peníze mu ten ochlasta ukradl. Jeho matka ho stále omlouvá, on s ní umí tak manipulovat, že i když už to vypadá, že dostala rozum, přijde on, udělá ťuťu ňuňu a je to při starém. Ona si už snad myslí, že ta špatná je ona. On ji psychicky týrá a nehorázně s ní manipuluje. Je schopný si vymyslet hrozné věci. Půl roku jí brečel na rameni, že pije proto, že mu v cizině umřel jeho syn. Ona ho litovala, byla z toho nešťastná, snažila se mu pomoci, no a pak jsme se dozvěděli, že si to vymyslel. Ten syn normálně žije. A takových lží bylo několik. A je to stále dokola, dokonce horší a horší. Když není jejich máma doma (hodně pracuje), vodí si tam kamarády alkoholiky, kouří doma trávu a to vše před zraky dvou dětí které jsou ve druhé a třetí třídě. Na ně on zlý není a když není úplně na mol, tak se jim i věnuje, takže ho mají rády, vše jim dovolí, je s ním sranda a to se jim pochopitelně líbí. Dobře u dětí to chápu, ale jejich matka by měla mít rozum, bohužel. Když v lednu došla mému příteli trpělivost a po dohodě s mými rodiči se v čerstvých 18 odstěhoval k nám. Bylo to u nich ještě horší, proto se vrátil, nechtěl nechat mamku a sourozence na pospas tomu hajzlovi. Pořád doufal, že to mamce dojde a vyhodí ho, ale nic se neděje, naopak je z něho zblblá víc a víc. Už si snad myslí, že všechno je její vina. Když je ona v práci, což je skoro pořád, protože chlast a automaty jejího miláčka stojí hodně peněz, o děti a domácnost se stará můj přítel, když je mamka doma, po škole jde hned na brigády. My se už skoro vůbec nevidíme, nikam spolu nechodíme, protože nemá čas a když ano, nemá peníze a nechce abych to platila já. V květnu máme oba maturovat, on potřebuje klid na školu, chodit se bavit se mnou a kamarády a žít tak jako dříve a ne tak jak žije poslední více jak rok. Nenapadá vás, jak jim pomoci? Na sociálku přítel jít kvůli mamce nechce, sice jí má plné zuby, ale je to jeho máma a zastává se jí.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6715
1.11.19 12:57

Moc dlouhé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
328
1.11.19 13:00

J

A co otec těch dvoch děti, in by je nevysoudil do péče.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3237
1.11.19 13:12

A co kdyby ho přítel udal na policii, že mu ukradl peníze? Nebo maminku postavil před hotovou věc, bud syn nebo přítel…

A pochopila jsem správně, že ten vyžírka je přítelův otec?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.19 13:32
@welovefashion píše:
A co kdyby ho přítel udal na policii, že mu ukradl peníze? Nebo maminku postavil před hotovou věc, bud syn nebo přítel…A pochopila jsem správně, že ten vyžírka je přítelův otec?

Ano je to jeho otec, nikdy se ale neviděli, poprvé až čtyři měsíce před tím, než můj přítel oslavil 18. narozeniny. Jeho otec šel na vojnu ještě než se on narodil a pak už se nevrátil. Takže on ho vůbec za otce nepovažuje, nenávidí ho. Už kolikrát jí říkal ať si vybere, buď on nebo ten ožrala, ona pak brečí a ještě mu to vyčítá. Jak jí prý může stavět do takové situace. Když odešel k nám, pořád mu volala, slibovala, že to vyřeší, ale už je zase skoro rok pryč a nevyřešila nic, je to horší a horší. Ona je z něho tak mimo, že se bojím, že snad by dala přednost tomu ničemovi před svým dítětem.

• Citovat
  • Nahlásit
1350
1.11.19 13:38

Upřímně myslím, že se jim pomoci nijak nedá a měl by si to rychle uvědomit i tvůj přítel, než ho stahnou s sebou. Budou tím samozřejmě trpět ty děti, ale bohužel maminka musí prozrit sama, pak teprve začne jednat a v tu chvíli bych jí podala pomocnou ruku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.19 18:25
@NinaU. píše:
Upřímně myslím, že se jim pomoci nijak nedá a měl by si to rychle uvědomit i tvůj přítel, než ho stahnou s sebou. Budou tím samozřejmě trpět ty děti, ale bohužel maminka musí prozrit sama, pak teprve začne jednat a v tu chvíli bych jí podala pomocnou ruku.

Tohle si taky myslím, jenže on lituje ty děti a i mámu. Tímhle jim ale nepomáhá, protože když jim takhle pomáhá a to opravdu hodně, ona si to nikdy neuvědomí a bůh ví jak dlouho to bude takhle. Na druhou stranu zase nechci jít nějak proti nim a uzurpovat si ho pro sebe, ale myslím si, že kdyby se odstěhoval, udělá nejlíp

• Citovat
  • Nahlásit
875
1.11.19 20:14
@Anonymní píše:
Zdravím všechny, potřebovala bych poradit nebo se alespoň vykecat. Nejde přímo o mě. Jedná se o rodinu mého přítele, s kterým jsme již více jak tři roky. Je to skvělý chlap, miluji ho a záleží mi na něm, proto se trápím tím, co se teď u nich doma děje. Vím, že je nešťastný a současná situace ho velmi trápí. Jde o to, že jeho mamka se po rozvodu se svým manželem, který proběhl před 4 lety vrátila minulý rok v srpnu ke své první lásce. Kdysi spolu chodili snad už od základní školy i celou střední. Když otěhotněla a čekala mého přítele, ten její pán vyvolený šel na vojnu a pak už se nevrátil. Odjel do ciziny, kde mnoho let žil. Od přítele vím, že celé jeho dětství, přesto, že měla dávno jiného manžela, mluvila o té první lásce. Pořád mu vyprávěla o jeho otci jak to byl skvělý chlap atd. Asi ho nikdy nepřestala milovat a druhého manžela měla jen jako náplast. Jemu se to po tolika letech manželství, kam se narodily další dvě malé děti, přestalo pochopitelně líbit a došlo k tomu rozvodu. Tři roky tedy vychovávala všechny tři děti sama. Přítel jí pomáhal jak s péčí o sourozence, v dobe, kdy byla v práci, tak chtěl i finančně z brigád. To však odmítala, říkala, že studuje a její povinnost je ho živit. To také dělala a měli vše co potřebovali. Zbylo i na kroužky, tábory atd. Po pravdě trošku jsem jim dříve záviděla, jaký spolu mají vztah. Až takový já jsem s mamkou nikdy neměla. Moc se mi líbilo, jak se můj přítel dokáže postarat, být zodpovědný atd. A přitom byl sám ještě dítě. Vše se ale změnilo loni v srpnu, kdy se jí ozval pan dokonalý, který se vrátil z ciziny a ona si ho hned nastěhovala domů. No to by ještě tak nevadilo, ale ze zábavného baviče se velmi rychle vyklubal manipulátor, alkoholik a hazardní hráč. Ona ho ale stále omlouvá a nechce vidět, že její rodinu strhává ke dnu. Dře jak mezek, ten její miláček jen chlastá a mačká bedny. Kolikrát už nemají ani co jíst. Už nemají ani televizi. Několikrát jí odnesl do zastavárny, kde jí můj přítel z peněz z brigád několikrát vybral, pak už propadla. Můj přítel chodí na brigády téměř denně, aby měly mladší sourozenci věci do školy v září, vybaloval v noci zboží v obchodech. Vydělané peníze mu ten ochlasta ukradl. Jeho matka ho stále omlouvá, on s ní umí tak manipulovat, že i když už to vypadá, že dostala rozum, přijde on, udělá ťuťu ňuňu a je to při starém. Ona si už snad myslí, že ta špatná je ona. On ji psychicky týrá a nehorázně s ní manipuluje. Je schopný si vymyslet hrozné věci. Půl roku jí brečel na rameni, že pije proto, že mu v cizině umřel jeho syn. Ona ho litovala, byla z toho nešťastná, snažila se mu pomoci, no a pak jsme se dozvěděli, že si to vymyslel. Ten syn normálně žije. A takových lží bylo několik. A je to stále dokola, dokonce horší a horší. Když není jejich máma doma (hodně pracuje), vodí si tam kamarády alkoholiky, kouří doma trávu a to vše před zraky dvou dětí které jsou ve druhé a třetí třídě. Na ně on zlý není a když není úplně na mol, tak se jim i věnuje, takže ho mají rády, vše jim dovolí, je s ním sranda a to se jim pochopitelně líbí. Dobře u dětí to chápu, ale jejich matka by měla mít rozum, bohužel. Když v lednu došla mému příteli trpělivost a po dohodě s mými rodiči se v čerstvých 18 odstěhoval k nám. Bylo to u nich ještě horší, proto se vrátil, nechtěl nechat mamku a sourozence na pospas tomu hajzlovi. Pořád doufal, že to mamce dojde a vyhodí ho, ale nic se neděje, naopak je z něho zblblá víc a víc. Už si snad myslí, že všechno je její vina. Když je ona v práci, což je skoro pořád, protože chlast a automaty jejího miláčka stojí hodně peněz, o děti a domácnost se stará můj přítel, když je mamka doma, po škole jde hned na brigády. My se už skoro vůbec nevidíme, nikam spolu nechodíme, protože nemá čas a když ano, nemá peníze a nechce abych to platila já. V květnu máme oba maturovat, on potřebuje klid na školu, chodit se bavit se mnou a kamarády a žít tak jako dříve a ne tak jak žije poslední více jak rok. Nenapadá vás, jak jim pomoci? Na sociálku přítel jít kvůli mamce nechce, sice jí má plné zuby, ale je to jeho máma a zastává se jí.

Z popisu situace menších dětí bych šla na tu sociálku - nemají jídlo, na pomůcky, dospělý před nimi konzumuje drogy. Je důležité si uvědomit, že máte nahlasovaci povinnost a pokud máte podezření, že je ohrožený vývoj dětí, je třeba být trochu radikálnější. Zároveň není třeba se bát, že by děti šly hned pryč z rodiny, naopak, sociálka může v této situaci i celkem pomoci. Ohlášení lze udělat i anonymně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
1.11.19 21:28
@DeeSocialWorker píše:
Z popisu situace menších dětí bych šla na tu sociálku - nemají jídlo, na pomůcky, dospělý před nimi konzumuje drogy. Je důležité si uvědomit, že máte nahlasovaci povinnost a pokud máte podezření, že je ohrožený vývoj dětí, je třeba být trochu radikálnější. Zároveň není třeba se bát, že by děti šly hned pryč z rodiny, naopak, sociálka může v této situaci i celkem pomoci. Ohlášení lze udělat i anonymně.

Děkuji za radu tohle jsem potřebovala slyšet. Myslím, že maminka by mohla už prozřít, když se o to začne zajímat někdo z venku, v tomhle případě úřednice. Jen jsem se bála, aby děti neskončily někde v ústavu. To bych si pak vyčítala. Musím nějak přítele přesvědčit, aby jsme na tu sociálku zašli, takhle to dál nejde. Jen nevím, co všechno tam říct, aby na jednu stranu to bylo dost na to, aby to nezametli pod koberec a na stranu druhou aby to nebylo zase až tak, že jim to spíše ublíží. Nevím, co vše si raději nechat pro sebe. Nebo myslíte, že je lepší říct celou pravdu?

• Citovat
  • Nahlásit
875
2.11.19 09:17
@Anonymní píše:
Děkuji za radu tohle jsem potřebovala slyšet. Myslím, že maminka by mohla už prozřít, když se o to začne zajímat někdo z venku, v tomhle případě úřednice. Jen jsem se bála, aby děti neskončily někde v ústavu. To bych si pak vyčítala. Musím nějak přítele přesvědčit, aby jsme na tu sociálku zašli, takhle to dál nejde. Jen nevím, co všechno tam říct, aby na jednu stranu to bylo dost na to, aby to nezametli pod koberec a na stranu druhou aby to nebylo zase až tak, že jim to spíše ublíží. Nevím, co vše si raději nechat pro sebe. Nebo myslíte, že je lepší říct celou pravdu?

OSPOD musí ze zákona učinit více opatření, než dojde k odebrání dětí, toho se nebojte (muselo by jít o akutní ohrožení). Naopak můžou nařídit nějaké věci, rodinu více sledovat či tam zapojit nějakou aktivizační službu. A mohlo by to pomoci, aby si matka uvědomila, že současný stav není v pořádku

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat