Jan Palach- váš názor?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
drsňačka
Kecalka 216 příspěvků 16.01.19 22:49
Jan Palach-váš názor?

Dobrý den děvčata-a chlapci. Protože je dnes výročí Jana Palacha, chtěla bych vás poprosit o váš názor na tento jeho čin. Co si o činu Jana Palacha myslíte? Pište klidně anonymně, zajímaly by mě vaše názory, to co si opravdu myslíte. děkuji Ema

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
Reakce:
Russet
Extra třída :D 14022 příspěvků 16.01.19 23:03
@drsňačka píše:
Dobrý den děvčata-a chlapci. Protože je dnes výročí Jana Palacha, chtěla bych vás poprosit o váš názor na tento jeho čin. Co si o činu Jana Palacha myslíte? Pište klidně anonymně, zajímaly by mě vaše názory, to co si opravdu myslíte. děkuji Ema

Cítím protichůdné pocity. Chápu, proč to musel udělat. Ale jako máma sladkého chlapečka bych se nikdy, nikdy, nikdy nechtěla dožít toho, že se zapálí na protest. Zabilo by to i mě. Dívala jsem se na film a mrazilo mě. Díky jeho činu ho zná nejspíš celá země, ale byl mladý, mohl pro dobro země udělat něco méně bolestivého pro jeho rodinu. Na jednu stranu si myslím, že se musel mít strašně nerad. Já bych tak trýznivý způsob odchodu ze světa nezvládla. Už kvůli svému synovi.

Markéta80
Hvězda diskuse 42061 příspěvků 16.01.19 23:06

Zbytečná smrt :? , na svojí rodinu moc nepomyslel a umírat v bolestech :? . Tímto činem snad nevěřil že lidi najednou půjdou něco dělat. Chvilku žhavé téma a konec :? Nic se nestalo a v tu dobu ani nešlo.

drsňačka
Kecalka 216 příspěvků 16.01.19 23:06

Děkuji Ti Russetko, cítím to stejně. Chápu obě polohy, ale nechci ani pomýšlet na to, co museli prožívat jeho rodiče!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.01.19 23:08

Urcite nebyl uplne normalni, kdyby se nepodpalil kvuli okupaci, tak by se za par let zabil kvuli nestastne lasce …nebo necemu jinemu

Russet
Extra třída :D 14022 příspěvků 16.01.19 23:08
@drsňačka píše:
Děkuji Ti Russetko, cítím to stejně. Chápu obě polohy, ale nechci ani pomýšlet na to, co museli prožívat jeho rodiče!!

Viděla jsem kus dokumentu z pohřbu. Máma šla za rakví. Hrůza.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.01.19 23:12

Tchýně mi řekla, že nebyl normální. Já si myslím, že to měl v hlavě srovnaný. A chtělo to hodně odhodlání takový čin vykonat. Já si vždycky myslela, že ten jeho čin neměl žádný smysl. Ale včera jsem sledovala nějaké dokumenty, co se dělo po jeho smrti a zdá se, že smysl to mělo. Hezký je článek s hercem, který ho hrál. Je mladý a jeho čin nechápe, protože tu dobu nezažil. A já, i když jsem čtyřicátnice, jsem ten temný totalismus taky nezažila, tu nesvobodu, útisk apod. Jinak já bych se asi zbláznila, být jeho máma. Já osobně bych nemohla vykonat nic, co by způsobilo bolest mým rodičům a moje smrt by jí určitě způsobila.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16121 příspěvků 16.01.19 23:13
@drsňačka píše:
Dobrý den děvčata-a chlapci. Protože je dnes výročí Jana Palacha, chtěla bych vás poprosit o váš názor na tento jeho čin. Co si o činu Jana Palacha myslíte? Pište klidně anonymně, zajímaly by mě vaše názory, to co si opravdu myslíte. děkuji Ema

Podle mého názoru to byl jeden z lidí, kteří vnímali odpovědnost nejen za svoji rodinu (což je nejběžnější situace většiny lidí), ale stejnou měrou i za celou společnost. Nadřadil zájmy společnosti nad zájmy jednotlivce. Nicméně sebevražda a ještě takovýmto způsobem je podle mě hodně blbý čin.
Možná jeho mentalitu zčásti chápu..já třeba v některých věcech cítím taky odpovědnost za celou společnost a nedokážu žít jen na „svém písečku“ a po mě potopa. Palach byl zoufalý z politické situace, já jsem zoufalá kupříkladu z nadužívání plastů a jejich zamořováním Země a cítím za to velkou odpovědnost..cítím, že mám něco dělat, aby se situace postupně měnila. To samé masivní stříkání polí a všude řepka - to neprospívá včelám..
Ale upalovat se teda rozhodně nehodlám. Ale jinak se snažím určitě s tím něco i já dělat..nekupovat plasty, upozorňovat na problém se včelami atd..
No prostě podle mého se mohl v tomto Palach realizovat i jinak..ale asi byl natolik zoufalý z té situace, že jiné východisko neviděl a měl z toho až „zkrat v hlavě“, že takhle zareagoval. Byl to prudce demonstrativní čin.

Příspěvek upraven 16.01.19 v 23:20

Psylocke
Stálice 72 příspěvků 16.01.19 23:18
@Markéta80 píše:
Zbytečná smrt :? , na svojí rodinu moc nepomyslel a umírat v bolestech :? . Tímto činem snad nevěřil že lidi najednou půjdou něco dělat. Chvilku žhavé téma a konec :? Nic se nestalo a v tu dobu ani nešlo.

To, že se o tom mluvi i po 50 letech ti přijde, že to bylo jen chvilku žhavé téma? Já v té době nežila, tak si nedovedu úplně představit, jakou musel cítit beznaděj. Ale řekla bych, že i právě pro tu rodinu to udělal. Pro svobodu?

xjuklickova
Kelišová 5248 příspěvků 1 inzerát 16.01.19 23:18

Ja jsem cely čin nepochopila, teda spíš nerozumím tomu v čem byl výjimečný, kazdy den skace mnohonlidi z mostu a oken, travi se jedy a potom se najde dopis, nebo přežijí a řeknou, že jsou nespokojeny s tim jak je system vyšťavil.
Mam pocit, ze je stejne, jako kdyz jdou vojaci do bitvy a tesne pred tim reknou, ze se navzajem postrili, aby ukazali, ze s válkou nesouhlasi.

Forest_Gump1
Ukecaná baba ;) 2484 příspěvků 16.01.19 23:20

Já jsem byl už v tu dobu na světě, ale viděl jsem v 10 letech co to dělá s dospělými. Bylo to jeho rozhodnutí, ale myslím, že kdyby viděl následujících 20 let potom tak by si to sakra rozmyslel. Když si vezmete, že většina těch lidí byli vysokoškoláci, tak co potom asi dělali. Byli to šéfové národních podniků, ředitelé a další.A ti museli být v KSČ jinak si neškrtli, museli psát do kádrových dotazníků jestli souhlasí se vstupem vojsk VS na naše území, a kdo napsal že ne, byl v háji. Nepamatuji si, že by do roku 1989 byly nějaké vzpomínková setkání (nepovolené). Je mi líto jeho rodičů. Víte mě to hodně připomíná Karla Kryla s jeho Písní neznámého vojína https://www.youtube.com/watch?…

anupati
Kelišová 6418 příspěvků 16.01.19 23:23

Zrovna jsem koukala na dokument na ČT2.A po Palachovi to udělalo ještě x dalších lidí. Mladých. Druhý byl Zajíc, pak nějaký dělník, pak nějaký student…a pak jsem přestala sledovat výčet. Mluvili tam současníci a mělo to na ně poměrně velký vliv.Ve smyslu, že si řekli, že ta oběť nemůže být nadarmo, že když on položil život, tak oni musí daleko víc riskovat a jít proti režimu odvážněji. A zazněl tam citát, že rozdil mezi sebevrahem a mučedníkem je v tom, že sebevrah pohrdá životem, kdežto mučedník smrtí :think: A před Palachem nějaký Polák, na protest masakru studentů, ale toho režim utajil, stejně jako pak nějaké další sebezapalení v Česku…

Příspěvek upraven 16.01.19 v 23:28

Russet
Extra třída :D 14022 příspěvků 16.01.19 23:24
@Psylocke píše:
To, že se o tom mluvi i po 50 letech ti přijde, že to bylo jen chvilku žhavé téma? Já v té době nežila, tak si nedovedu úplně představit, jakou musel cítit beznaděj. Ale řekla bych, že i právě pro tu rodinu to udělal. Pro svobodu?

Ale v té době žil milion lidí, miloval se, plodil děti a žil v té šedi a nesvobodě. Lidi žili, jak nejlíp uměli. Vychovali další generaci s vírou, že se budou mít líp. On se zabil. Byl moc mladý a je ho škoda.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16121 příspěvků 16.01.19 23:27
@anupati píše:
Zrovna jsem koukala na dokument na ČT2.A po Palachovi to udělalo ještě x dalších lidí.Mladých.Druhý byl Zajíc,pak nějaký dělník,pak nějaký student …a pak jsem přestala sledovat výčet.Mluvili tam současníci a mělo to na ně poměrně velký vliv.Ve smyslu,že si řekli,že ta oběť nemůže být nadarmo,že když on položil život,tak oni musí daleko víc riskovat a jít proti režimu odvážněji.A záznam tam citát,že rozdil mezi sebevrahem a mučedníkem je v tom,že sebevrah pohrdá životem,kdežto mučedník smrtí :think: A před Palachem nějaký Polák,na protest masakru studentů,ale toho režim utajil,stejně jako pak nějaké další sebezapalení v Česku…

Z mého pohledu je mučedníkem pouze ten, koho mučí někdo jiný za nějaké jeho přesvědčení. Kdo zabije sám sebe, ať už z jakéhokoli důvodu, toho považuju za sebevraha, který vždy pohrdá…a to Bohem. Možná mi vynadáte, ať sem netahám Boha, nicméně já jakožto „moderně věřící“ osoba to takto vidím.

Evulina
Neúnavná pisatelka 16121 příspěvků 16.01.19 23:29
@Russet píše:
Ale v té době žil milion lidí, miloval se, plodil děti a žil v té šedi a nesvobodě. Lidi žili, jak nejlíp uměli. Vychovali další generaci s vírou, že se budou mít líp. On se zabil. Byl moc mladý a je ho škoda.

Jo, ale ti lidi žili pro sebe, pro svoji rodinu. On žil pro společnost, chtěl dobro pro celou zem, nejen pro sebe. V tom se podle mě hodně lišil od většiny.
Ale vzít si život, to je přes čáru.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 14 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let... číst dále >

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Štiková podpořila Řepku a tvrdí, že měl Erbové naložit víc. Co na to Vlaďka?

Monika Štiková o sobě dala po delší době zase vědět. Tentokrát ale kupodivu... číst dále >

Koukalová myslí na návrat po vzoru Jágra. Nesaháš mu po kotníky, soptí fanoušci!

Do května se rozhodnu! To, o čem se už dlouho ve světě sportu mluví, se možná... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm tipů, jak vyřešit manželské neshody

Pokud spolu lidé umějí komunikovat, nemusí rozpory končit házením talířů nebo... číst dále >

Silvestrovské jednohubky a novoroční jídelní tradice

Za dveřmi je oslava nového roku. A co by to bylo za slávu, kdyby nebylo co... číst dále >