Je to taková oběť?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lizbeth
Extra třída :D 12980 příspěvků 06.09.09 14:32
Je to taková oběť?

Zdravím. Zakládám diskusi o tom, proč jsou některé maminky čerstvě narozených miminek tolik hnáni touhou vrátit se co nejdříve ke své práci, kariéře a kolektivu v zaměstnání.Ne­myslím tím maminky, které potřebují nastoupit z ekonomických důvodů hned do práce či maminky které si vyměnily péči s tatínkem. Myslím především na ty, kteří si raději zaplatí chůvu, jakékoli hlídání či zaměstnají na plný úvazek babičky a hrnou se zpět do práce. Mě osobně připadá jakýkoliv důvod( kromě existenčních problémů) pro brzský nástup do práce nepodstatný. Přece dítě moc chtěly, toužily po něm, a ted nic??Je pro ně opravdu taková oběť být doma alespon rok, dva nejlépe tři? Vždyt pracovat budeme další celý život! Dalších 30 let můžou budovat kariéru, ale naučit dítě mluvit, chodit a vše ostatní se už nikdy opakovat nebude. Vím, že téměř každá ženská řekne, že nejštastnější období života bylo, když děti byly malé. Proto mě překvapuje, když někdo dá přednost práci před intenzivním užívání si prcka.Nějak nechápu, co by jim tak skvělého uteklo..
Díky za reakce

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Reakce:
Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 06.09.09 14:41

Lisbeth ne každý to tak ale cítí. Ne každého uspokojuje být jen s dětmi a není na tom nic špatného.

Někoho nenaplňuje to být doma roky s dítkem a „obětovat“ se mu.

Někomu to může připadnout i jako relax. A ten nemálo matek doma potřebuje. Odreagovat se.

To, že ty to cítíš jinak, neznamená, že jsi špatná. Stejně tak ale nejsou špatné ani ony. At jsou důvody jakékoliv.

A jsou matky, které jsou s dítětem roky doma a můžou bejt horšími matkami než ty, které si najdou hlídání a vrací se, ať na částečnej či plnej za různě dlouhou dobu úvazek.

Takhle obecně se to nedá brát. A ani podle sebe.

No a pak taky v dnešní době, kdo tu možnost nějak to zorganizovat a skloubit s prací má, tak si tu práci mnohdy chce udržet, mít se kam vrátit.

Pro někoho je to i o tom „nevypadnout z toho“

Ačkoliv jsem doma s dětma, myslím si, že ideál je skloubit to. Bohužel podmínky moc nejsou

Lucci
Neúnavná pisatelka 15043 příspěvků 06.09.09 14:42

Ahoj.
Tak me treba na matersky zaclo proste hrabat. :lol: Cca v 8mes. veku syna. Cely den zavrena na baraku, k dispozici jen zahrada, zadny obchod, kamaradka, nic. Kdyz jsem nekam chtela jet (plavani, za kamaradkou) musela jsem rano odvez manzela na bus do prace a vecer pro nej dojet. (abych mela k dispozici auto).
V 8mes. jsem nastoupila na dva dny v tydnu do prace, ty dny hlidal manzel. V praci si odpocinu od plinek a naladim se na jinou vlnu. A desne se tesim domu. :lol:
Ted jsme se prestehovali, bydlime ve meste, kde je vsechno (MC, bazen, obchody, doktori, dobra dostupnost autobusu…) a je to tedy lepsi, co se vyziti s detmi tyce.
Za mesic nastupuju na druhou materskou a pocitam, ze to uz budu doma ty tri roky. :)
Ale uvidime, clovek nikdy nevi. :lol:

Jo a manzel si dny se synem vylozene uziva a tesi se na ne. Je to dobry i pro ne dva, nejen pro me. :wink:

Gabinka
Kelišová 6545 příspěvků 06.09.09 14:45

Jo, i to je další stránka věci. Prostředí, v kterém jsme:)

mě teda hráblo v roce starší, trvalo m ito dlouho, než jsem to řešit začala. Skončila jsem u psychiatra. A dá se říct, že mít možnost relaxu (což jsem si ale nepřipouštěla), možná to tak daleko nemuselo dojít. Že ono i to obětování se má mít svý hranice.

Gabika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.09 14:46

Lizbeth,

v prvom rade, nie všade vo svete je možné zostať doma niekoľko rokov. To je špecialitka len Českej republiky, Slovenskej, a možno ešte niekoho… Ja sa nesťažujem, mne to vyhovuje, ale chápem, že je to veľké privilégium.
No a v druhom rade, to, že niektoré maminky pracujú, nemusí byť útek od miminka či rodiny. Skor to može byť únik od tej monotónnosti a následnej unavenosti. (Manžel, a určite nielen moj si hovorí, že si chodí do práce odpočinúť…:-))

jitule_b
Extra třída :D 11724 příspěvků 06.09.09 14:53

Ahoj,
taky si myslím, že pracující matka, která není na mateřské, ale má chůvu musí být špatná matka. Sousedka takto začala chodit do práce od 6 měsíců malého na 3 dny do práce a 2 dny pracuje z domu a máma je dobrá. Já osobně bych to neudělala, teď má malá 7 měsíců a nechci přijít o její první slova, lezení, první krůčky, ale ani neodsuzuji tyto maminky. Já mám to štěstí, že mám práci na částečný úvazek a pracuji po večerech z domů, když malá usne.
Je pravda, že třeba druhá sousedka má vysoké postavení u jedné firmy, teď se snaží o miminko a tvrdí, že 2 měsíce po porodu bude muset jít do práce, že si nemůže dovolit o místo přijít kvůli mateřské…v tomto případě nechápu proč si to dítě chce pořizovat. Do práce odjíždí v 8 a z práce se vrací kolem 22. Možná to přehodnotí až ten uzlíček bude mít v náručí.

Judycum
Kelišová 5009 příspěvků 06.09.09 14:55

Taky myslím, že to nejde zobecnit…dobrá matka se nepozná jen podle toho, jak dlouho byla s dítětem doma.Nechápu pouze opravdu extrémní přístup, když dá někdo půlroční mimčo do jeslí nebo chůvě a jde na osm hodin do práce, aniž by ho k tomu nutily ekonomické důvody.Ale popravdě já žádnou takovou matku ani neznám, moc jich tuším není. :wink: Ale pár hodin týdně, to mi připadne úplně v pohodě, příjemná změna pro mámu i dítě. :wink: Taky je strašně důležité, s kým to dítě je, když není s mámou…pokud je s tátou nebo babičkou, tak je to podle mě v pohodě…

Jinak já jsem slepičí typ matky, chci si naplno užít dětství svých dětí, protože ty první roky jsou zá:,–(ní, jedinečné a nikdy se nevrátí a navíc hodně rychle utečou…miluju tu symbiózu, to, že přesně znám svoje děti a vím,co a jak…
Za určitých podmínek je možné chodit do práce a přitom ty první roky nepromarnit, ale musí to být organizačně hodně náročné…

Eemii
Neúnavná pisatelka 17067 příspěvků 06.09.09 14:58

Presne,jak pise Gabika..jen u nas jsme na materske tri roky,treba v Nizozemi,jdou do prace myslim uz po trech mesicich veku ditete a je to tam uplne nornalni..

Ja jsem zacala do prace dochazet jdnou tydne,kdyz bylo male osm mesicu a chodim tak do ted,tudiz jdu 4-5 x do mesice a dost nam to vsem vyhovuje..ja si odpocinu od plinek,prijdu mezi lidi,navic vydelam nejakou tu kacku na vic..a tatka se na „sve“ dny s Emickou vylozene tesi,je to dobre pro oba.
Rozhodne nemam pocit,ze jsem spatna matka..kdybych mela jakekoli pochybnosti,ze to male nesvedci a jakkoli strada nebo ze to tatinek nezvlada,necho­dila bych..

Potápka
Extra třída :D 10054 příspěvků 06.09.09 14:59

Tak ti napíšu svoje důvody. Možná nejsem typický vzorek, ale i tak.
Z porodnice jsem se vrátila 6. dubna a 10 už jsem seděla u PC a dělala výplaty.
Pracuju z domova, dělám účtařinu a důvod proč jsem s tím nesekla je jednoduchý. Dost dlouho jsem si budovala svojí klientelu, dost dlouho jsem si ty svoje klienty cepovala, učila, konzultovala. Pokud bych jim řekla, jdu na mateřskou, přijďte za 3 roky, tak můžu začínat od nuly. Což se mi fakt v mém věku a hlavně v současné situaci na trhu vůbec nechce.
Chůvu nebo babičky bych využívala ráda, ale bohužel prarodiče nejsou nebo nefungují, chůvu u nás sehnat je téměř nemožné. Řeším to tak, že doma prostě vždycky není něco hotové, pracuju po nocích nebo když malá spí.
Jak to budu dělat s dvěma dítkama, to fakt netuším.

Judycum
Kelišová 5009 příspěvků 06.09.09 15:03

Ještě k tomu, jak je to jinde…jsem za tu možnost tříleté mateřské strašně vděčná a vnímám ji jako zá:,–(ní privilegium…hodně bych trpěla, nechat půroční (nebo ještě mladší) dítě v jeslích, myslím si, že to tak být opravdu nemá.Že to tak někdě je ještě neznamená, že to je z hlediska dítěte a jeho vývoje v pořádku.
Na druhou stranu nevím, jak to funguje v parxi, kdo děti hlídá, jak moc času matka v práci stráví, jaké má možnosti, pokud se i tak rozhodne zůstat doma…já bych asi snažila před těhotenstvím našetřit, abych mohla být doma alespoň dva roky (ale je mi jasné, že to vždycky nejde).

radúna
Extra třída :D 12036 příspěvků 06.09.09 15:11

Ahoj, tak já naprosto souhlasím s tím, co napsaly Lucci a Gabinka. Já si to vlastně na jednu stranu doma užívám, ale na druhou se strašně nudím, protože bydlím na vesnici, kde „chcípl“ pes. Není tu vůbec nic, do města na jakékoliv aktivity to mám tak 45 km s přestupem (chtěla-li bych jet autobusem), auto nemám, takže jsem vlastně vězeň doma s dětmi a divím se, že mi nehráblo. I když mrská jsem na své okolí někdy hodně, to je fakt. Kolem sousedící holky v mém věku (asi 3) jsou takové slípky, které akorát pomlouvají své okolí a to je mi dost proti srsti a pokud to jde, vyhýbám se jim velikým obloukem. Bohužel mi to moc nejde, páč mají stejně staré děti, takže se MUSÍM s nima občas sejít, kvůli dětem :roll: :roll: . Takže tak asi. Já osobně bych klidně i dítě ještě jedno, ale věř mi, že pokud nebudu krapet soběstačná a mobilní (s autem) tak třetí dítě ani omylem.
Mimochodem, já si nedokážu představit nějakou lékařku (třeba), jak sedí doma na zadku s děckem a její odborná kvalifikace jde kamsi…

Gabika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.09.09 15:17

Aby som bola úprimná, tiež mi príde správnejší ten model, ktorý je teraz u nás, aj keď mi je jasné, že nebolo vždy tak, aj moja mama musela dať pol ročnú sestru do jaslí, aby mohla byť so mnou doma - sme so sestrou o 13 mesiacov od seba.
Inak, nepoznám osobne nikoho, kto by nemusel ísť do práce a pritom by na plný úvazok šiel, a mimi dával do jaslí. A ak niekto išiel na pár hodín týždenne a mimi nachal menželovi či babičke - no, chápem ich, po viac než piatich rokoch doma už ma tiež „svrbia dlane“, a chcela by som niečo robiť…

Lesina
Echt Kelišová 9865 příspěvků 06.09.09 15:23
Re: Je to taková oběť?
Lizbeth píše:
Je pro ně opravdu taková oběť být doma alespon rok, dva nejlépe tři?

Ale vždyť ty můžeš být s dětmi doma tak dlouho, nikdo ti nebrání. Nevíš, nemůžeš vědět co je dobré pro ostatní - tak se pokus nesoudit (a odsoudit).

Naštěstí už tu možnost volby je, díkybohu.

L.

Lucci
Neúnavná pisatelka 15043 příspěvků 06.09.09 15:38

Je to fakt, ze nemit manzela, ktery je se synem misto me, asi bych se hodne rozmyslela. Dohodli jsme se uz pred porodem, ze nemame dite proto, aby nam ho vychovavaly babicky nebo chuvy. Abych frkla malyho do jesli a sla juchat do prace, to fakt ne. Navic ho nevidet denne 8hodin, to si nejak neumim predstavit. :)
Taky jsem rada za tu moznost, byt doma 3roky, i kdyz ji tedy 100%ne nevyuzivam. :) Predstava, ze bych „musela“ do prace je dost desiva.

Raduno … tobe vazne nezavidim, na vesnici a bez kamaradek, je to opravdu na palici. :( Ja mam rada samotu, ale den za dnem jen s deckem… to je silene ubijejici, alespon pro me.

Uprimne… ja nejak nechapu maminky, co jsou cely den s detma, nemaji jinou napln dne nez jim vyvaret a skakat kolem nich, vecer jeste obslouzi manzela, uklidi a jdou stastne do postele. 8O Ja na tohle vazne nejsem, jednou mame decka oba a oba se o ne (v ramci moznosti samozrejme)starame. Zrovna tak kdyz toleruju manzelovo volejbal jednou tydne, tak on bude jeden den doma abych mohla jit za sportem nebo jinou zabavou ja. :nevim:
Ja bych takhle zit nemohla, ale kdyz to nekoho naplnuje a vyhovuje mu to, proc ne. :) Proti gustu zadny disputat. :wink:

Lizbeth
Extra třída :D 12980 příspěvků 06.09.09 15:43

Jéje jééé. Trošku jste se na mě sesypaly, jako kdybych napsala, že kdo není doma 3 roky je špatná matka. Ale to v mém příspěvku vůbec nepadlo. Já jsem právě pátrala po těch motivech. Chápu - napsaly jste nuda, relax, nepřijít o zaměstnání. OK. Napsala jsem svůj názor, čistě subjektivní a nikoho neodsuzuju, tak že bych se musela hádat či naopak obhajovat. Mě vyhovuje privilegium ČR být déle doma a jsem za to ráda. Ano možná se někdy budu nudit, nebo chtít oddych a relax, ale dítě jsem moc chtěla a všude je něco, každá mince má dvě strany.
Díky źa všechny názory. a ještě jednou pro všechny : na nikoho takového se nekoukám přes prsty, jen mám jiné hodnoty.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Dobrý den, prsa ven: Vnadná Štěpánová ukázala víc, než chtěla

Herečka Bára Štěpánová (59) sice filmy, v nichž hrají prim její vnady, nemá... číst dále >

Hůlka se zapojil do kauzy ze StarDance: Asi se přihlásím do SuperStar!

Je fér, aby Jiří Dvořák (51) soutěžil v zábavné show StarDance? Jak Expres... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >