Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@Big boss píše:
Jo a naložené to nechávám tak těch 6 týdnů, takže 3 týdny v soli a česneku a pak ještě 3 týdny jen v česneku. Sůl dávám podle velikosti šrutek, když jsou menší tak míň. Udíme většinou na bukovém dřevu a nakonec uzení na ovonění dáme nějaké ovocné dřevo nebo ořechové když je. Máme starou „stoletou“ dřevěnou udírnu s dlouhým kouřovodem, takže to je výhoda. Přítel by železnou nechtěl ani za zlatý prase.
Soused "městskej chalupář si hrdě postavil novou dřevěnou udírnu asi jen s metrovým kouřovodem a to maso co nám hrdě donesl se nedalo jíst, nebylo uzený, ale pečený, černý, zadehtovaný, no vyhozený prachy.
Přesně tak, kdo umí, umí. Taky jsem měla příležitost ochutnat pár mňamek, co uzený nepřipomínalo ani z daleka
A to dřevo je základ, bez správného dřeva se nevyudí.
@Big boss píše:
Já nakládám do česneku, na 10kg masa dávám 2 kg česneku, hrubou sůl. Nakládám do vákua, v tom případě není potřeba otáček. Po třech týdnech, omyju od soli, přidám ještě 1kg česneku a opět zavákuuji. Udíme jen studeným asi ty dva dny. Ale každý má jiný rodinný recept, hlavní je když se to dělá pořádně a s láskou.
Nám česnekový chutná, ale základ je bez česnekový uzený. Ono to mytí od soli je důležitý, jednou jsem to odflákla a bylo to slaný jak prase
Od tý doby si dávám záležet
Mě stačí loupání česneku před zabijačkou, loupat ho ještě před uzením, tak mě šlehne
![]()
@Borůvka1990 píše:
Nám česnekový chutná, ale základ je bez česnekový uzený. Ono to mytí od soli je důležitý, jednou jsem to odflákla a bylo to slaný jak praseOd tý doby si dávám záležet
Mě stačí loupání česneku před zabijačkou, loupat ho ještě před uzením, tak mě šlehne
![]()
Já to znám s tím česnekem, ale kupuju českej česnek loupanej, mají v Makru, někdy ho nemají, jen čínskej nebo španělskej. V tom případě vezmu náš česnek ze zahrady, zajdu s tím za kamarádem do hospody a on mi to oloupe na škrabce na brambory, trvá to asi tak 5 minut.
Ale unám i lidi co ten česnek do uzená ani neloupou, normálně jen omyjou a rozdrtí buď tyčákem nebo na mlýnky. V zásadě to asi nevadí když se to pak stejně nebude jíst.
@Big boss píše:
Já to znám s tím česnekem, ale kupuju českej česnek loupanej, mají v Makru, někdy ho nemají, jen čínskej nebo španělskej. V tom případě vezmu náš česnek ze zahrady, zajdu s tím za kamarádem do hospody a on mi to oloupe na škrabce na brambory, trvá to asi tak 5 minut.Ale unám i lidi co ten česnek do uzená ani neloupou, normálně jen omyjou a rozdrtí buď tyčákem nebo na mlýnky. V zásadě to asi nevadí když se to pak stejně nebude jíst.
Přesně takhle jsem to kdysi udělala já, ořízla jsem z paliček konce a rozdrtila v celku, stejně se to uzený omyje, tak je to jedno
Ale škrabkou si to neumim představit ![]()
@Borůvka1990 píše:
Přesně takhle jsem to kdysi udělala já, ořízla jsem z paliček konce a rozdrtila v celku, stejně se to uzený omyje, tak je to jednoAle škrabkou si to neumim představit
Normálně přístroj na škrabaní brambor, je to takový buben s hodně drsným povrchem, jakoby z kamínků, tak se nasypou brambory a pustí voda. Buben se začne točit a tím se o ty kamínky na stěnách odrbe slupka z brambory, přitékající voda to opláchne a přes síto odteče do odpadu. Zůstanou ty slupky v sítu, to se vyhodí a čisté oškrabané a omyté brambory. Pravda někdy se musí trochu dočistit a když je tam zapomeneš tak se tam odrbou hodně a jsou nakonec poloviční. Stejným způsobem se dá čisti i česnek, cibule, kořenová zelenina atd.
@Big boss píše:
Normálně přístroj na škrabaní brambor, je to takový buben s hodně drsným povrchem, jakoby z kamínků, tak se nasypou brambory a pustí voda. Buben se začne točit a tím se o ty kamínky na stěnách odrbe slupka z brambory, přitékající voda to opláchne a přes síto odteče do odpadu. Zůstanou ty slupky v sítu, to se vyhodí a čisté oškrabané a omyté brambory. Pravda někdy se musí trochu dočistit a když je tam zapomeneš tak se tam odrbou hodně a jsou nakonec poloviční. Stejným způsobem se dá čisti i česnek, cibule, kořenová zelenina atd.
Aha, tak dík za info, to bych si mohla pořídit domů
Nenapadlo mě že v loupačce brambor lze čistit i jiné druhy zeleniny, natož cibuli a česnek ![]()
@Borůvka1990 Kenwood dělá ty šrabky i na svoje domácí roboty, je to tak na kilo brambory. Ty profi co jsou v restauracích se pohybují kolem 60.000,– to už je pak drahý domácí škrábání.
@Big boss píše:
@Borůvka1990 Kenwood dělá ty šrabky i na svoje domácí roboty, je to tak na kilo brambory. Ty profi co jsou v restauracích se pohybují kolem 60.000,– to už je pak drahý domácí škrábání.
Tak tušila jsem že jsou i menší škrabarny, ono bežná rodinna neloupe k obědu 20kg brambor ![]()
Snad to tady můžu napsat, opravdu s nimi nemám nic společného.
Zkusila jsem včera „netické uzené maso bez rychlosoli“z farmy (Němcovi ),cena asi 330 za kilo.
Je opravdu výborné a vynikající, nemá chybu, jako domácí, dřív jsme doma měli udírnu.
A snad by si nedovolili uvádět, že to je bez rychlosoli, kdyby to nebyla pravda.
třeba se vám to na Velikonoce hodí