Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
@NSKWSK Cestu znáš, i když to bude těžké. Fakt se musíš citově odstřihnout, ošetřit finance a majetek a soustředit se na dceru a vlastní život. Nedělat samozřejmě zbytečné sviňárny, aby se nezkomplikoval vztah s rodiči a dcerkou, ale fakt nedělat chápajícího troubu.
Tomu převzetí dluhu na sebe nerozumím - jak to proběhlo? Přece v manželství by to měl být minimálně společný závazek.
@NSKWSK píše:
Ono je to tak, ze podobne nazory maju aj jej najblizsi. Jej brat, svagrina a pod. Mam s nimi velmi dobry vztah a sami manzelku poznaju, ze je komplikovana povaha. Mozno si ona uvedomuje, ze aj ona robila v nasom vztahu chyby (zatial to prezentuje, ze ja so svojim pristupom som ju zo vstahu vytlacil) a ze sa bude chciet snazit tie chyby neopakovat. Ja to vsak vnimam ako formu zrady. Niekde inde sa chce pokusit o vztah a neopakovat chyby, zmenit na sebe nieco, ale zaroven to nechce spravit v tom nasom rozbitom vstahu. Mozno som naivny, ale som do manzelstva vstupoval s tym, ze je to pre mna dolezita institucia. Ze nemozem z neho vycuvat pre to, ze sa zrovna v tomto momente necitim dobre… A hlavne bez jedineho pokusu o zachranu… Vcera som sa dozvedel zvlastnu informaciu. Vraj ten clovek vidi, ze manzelka nie je z rozhodnutim jednoznacne zrovnana. Vraj jej navrhuje, aby sme na sebe zapracovali, vraj ju nechce vytrhavat… na to som sa spytal, ze ak to mysli vazne, tak preco stale pokracuje v komunikacii. Odpoved bola, ze ona nechce, aby skoncil komunikaciu s nou. Vcera som si pripadal ako policajny vysetrovatel. Konfrontoval som ju s jej vlastnymi odpovedami, jej spravanim za cele mesiace… Uz naozaj nevidim sancu na zachranu, na opravu… hrozne silno na mna dolieha ten pocit konca. Citim, ako ma to tlaci na dno mojich sil. Zaroven viem, ze nie som jediny, a posledny… musim kracat den za dnom a prijat zivot ako ide. Dakujem za povzbudive slova
No nevím, nevím, podle toho vytučněného mi spíš přijde, že dotyčný pán se zas až tak moc do rozvodu nehrne, jestli si to Tvoje manželka moc neidealizuje…
@Pedro 00 píše:
@NSKWSK Cestu znáš, i když to bude těžké. Fakt se musíš citově odstřihnout, ošetřit finance a majetek a soustředit se na dceru a vlastní život. Nedělat samozřejmě zbytečné sviňárny, aby se nezkomplikoval vztah s rodiči a dcerkou, ale fakt nedělat chápajícího troubu.
Tomu převzetí dluhu na sebe nerozumím - jak to proběhlo? Přece v manželství by to měl být minimálně společný závazek.
Ona prisla z dlhom 25 000€ zo zleho predaja bytu. Isli sme spolu(este nie ako manzelia) do hypoteky na novy byt. V tej hypoteke som ako spoludlznik, cize tych 25 000 musim vysplacat spolu s manzelkou, pricom vlastnikom bytu sme kazdy 1/2… Pravnicka mi vysvetlila, ze tym, ze som podpisal hypoteku, som prijal jej dlh a je uz aj mojim dlhom. Banku nezaujma, preco je hypoteka taka vysoka, banka chce len svoju splatku od dlznikov (co je moja zena a ja ako spoludlznik) Hypo sme brali omnoho vyssiu ako je cena bytu (cena bytu + tych 25000€ + 20000€ na nove auto)cize aj po niekolkych rokoch splacania hypo sa dostanem akurat tak na cenu bytu (tak o 10 rokov) a vtedy, ak byt predame, tak akurat vyrovname hypo… a mozem v 45tich rokoch s nulou na konte a bez strechy nad hlavou zacinat od znova… Uz zvazujem zmenu zamestnania… zacal som sa aktivne ucit anglicky od januara. Chcel som ist na rekvalifikacny kurz… Moj rozpocet je vsak velmi napnuty. V podstate vsetky peniaze, co zarobim som odovzdaval do rodiny, ale aj tak to bolo relativne malo, kedze nasa hypo je v celku likvidacna (600€/mes) Este ma caka tazke obdobie… to viem uz teraz.
@NSKWSK Myslim, ze tvoje zena ma opravdu ruzove bryle. A ver mi, ze maloktery zenaty muz a vdana zena jdou spolu bydlet a planuji rozvod, aniz by spolu spali. Necte se to dobre, ale je to bohuzel realita.
Myslím, že si to žena moc idealizuje, nevěřím tomu, že ten chlap se rozvede.
To bude rychlé prozření, a kdyby ne, další dvě cizí děti do nějakého kamrliku, to bude nadšená. Ať si jde.
Ještě splácet hypotéky, ten její frajer taky finanční závazky, jo suprově se rozhodla.
@NSKWSK píše:
Ono je to tak, ze podobne nazory maju aj jej najblizsi. Jej brat, svagrina a pod. Mam s nimi velmi dobry vztah a sami manzelku poznaju, ze je komplikovana povaha. Mozno si ona uvedomuje, ze aj ona robila v nasom vztahu chyby (zatial to prezentuje, ze ja so svojim pristupom som ju zo vstahu vytlacil) a ze sa bude chciet snazit tie chyby neopakovat. Ja to vsak vnimam ako formu zrady. Niekde inde sa chce pokusit o vztah a neopakovat chyby, zmenit na sebe nieco, ale zaroven to nechce spravit v tom nasom rozbitom vstahu. Mozno som naivny, ale som do manzelstva vstupoval s tym, ze je to pre mna dolezita institucia. Ze nemozem z neho vycuvat pre to, ze sa zrovna v tomto momente necitim dobre… A hlavne bez jedineho pokusu o zachranu… Vcera som sa dozvedel zvlastnu informaciu. Vraj ten clovek vidi, ze manzelka nie je z rozhodnutim jednoznacne zrovnana. Vraj jej navrhuje, aby sme na sebe zapracovali, vraj ju nechce vytrhavat… na to som sa spytal, ze ak to mysli vazne, tak preco stale pokracuje v komunikacii. Odpoved bola, ze ona nechce, aby skoncil komunikaciu s nou. Vcera som si pripadal ako policajny vysetrovatel. Konfrontoval som ju s jej vlastnymi odpovedami, jej spravanim za cele mesiace… Uz naozaj nevidim sancu na zachranu, na opravu… hrozne silno na mna dolieha ten pocit konca. Citim, ako ma to tlaci na dno mojich sil. Zaroven viem, ze nie som jediny, a posledny… musim kracat den za dnom a prijat zivot ako ide. Dakujem za povzbudive slova
Jsem rada, ze se ozyvas, je dobre ze sebe dostat vsechny svoje pocity, at s kamaradem, ktery Ti pomaha vic nez psycholog, nebo tady, ja jsem na vas pribeh myslela od vcerejska, tolik mi pripomina ten muj vlastni, vcetne te stridavky. Z tech informaci, ktere jsi tady uvedl vyplyva pro mne jedno: musi si natlouct usta. Myslim, ze vubec nema predstavu, co ji ceka a maluje si vse ruzove. Nechala bych ji pri tom, ale sem tam ji z toho vyvedla nejakym konkretnim dotazem, proste zahrat na city, jak ji bude bez dcery, jak zvladne stridavku i s detmi noveho partnera, jak ji bude, kdyz bude Tvoje nova partnerka s vasi dcerou ( to, ze na novy vztah nemas ani pomysleni ji ani nenaznacuj, naopak), jak si predstavuje financni vyrovnani (nevim, jak na Slovensku, ale alimenty se pri rozdilnych prijmech plati i u stridavky), co vanoce, oslavy narozenin apod, proste ji sem tam nahlodat. Chapu Tve obavy, pocit krivdy, neni to fer. Ale mozna je to zkusenost, kterou vas vztah musi projit, aby se nakonec upevnil. A jeste jedna veta, ktera mi v podobnych casech hodne pomohla: nic uz nebude takove, jako kdysi, ale muze to byt takove, jako jeste nikdy.
@Anka1313 píše:
No nevím, nevím, podle toho vytučněného mi spíš přijde, že dotyčný pán se zas až tak moc do rozvodu nehrne, jestli si to Tvoje manželka moc neidealizuje…
ako som napisal, ja nechapem jeho motivaciu… vsetko mam len tak, ako mi zena povie. Ona ho vykresluje ako velmi zodpovedneho, rozumneho, komunikativneho, ktory jej dava priestor, aby si upratala zivot… Vraj k svojej zene nic neciti a je to mrtvy vztah. Tu mam ale vykricnik, pretoze, ak by bol ferovy a cestny chlap, tak to so svojou zenou riesi davno pred tym, ako zacne balit tu moju. Ak by bol fer, tak si uprace svoj zivot a nebude dlhodobo fungovat v mrtvom vztahu (ospravedlnuje to detmi, ze je naviazany) Skratka sa neda verit jeho motivacii. Je zenaty (nestastne) a popri tom skusa vyhladavat a nadvazovat nove vztahy? Neverim, ze moja zena je prva, na ktoru to skusal… ale evidentne mu na to skocila.
Zaroven neviem, ako si chcu skoordinovat starostlivost o tri deti? Ja kazde rano dceru budim, umyvam, obliekam, manzelke ju dam do auta, ona ju len odvezie do jasli. Po obede idem po nu do jasli, doma sa hrame, dam jej jest, manzelka ju vecer len okupe… Som fakt zvedavy, ako sa bude cudzi chlap starat o cudzie dieta, zaroven bude naviazany na svoje dve vlastne… Moja manzelka ma vlastnost, ze sa velmi tazko prisposobuje. Aj vlastnym rodinnym prislusnikom. Neviem, ako bude akceptovat cudzieho chlapa s dvoma detmi, s jeho celou rodinou, priatelmi a pod. Racionalne to neviem v hlave poskladat.
@NSKWSK píše:
Ono je to tak, ze podobne nazory maju aj jej najblizsi. Jej brat, svagrina a pod. Mam s nimi velmi dobry vztah a sami manzelku poznaju, ze je komplikovana povaha. Mozno si ona uvedomuje, ze aj ona robila v nasom vztahu chyby (zatial to prezentuje, ze ja so svojim pristupom som ju zo vstahu vytlacil) a ze sa bude chciet snazit tie chyby neopakovat. Ja to vsak vnimam ako formu zrady. Niekde inde sa chce pokusit o vztah a neopakovat chyby, zmenit na sebe nieco, ale zaroven to nechce spravit v tom nasom rozbitom vstahu. Mozno som naivny, ale som do manzelstva vstupoval s tym, ze je to pre mna dolezita institucia. Ze nemozem z neho vycuvat pre to, ze sa zrovna v tomto momente necitim dobre… A hlavne bez jedineho pokusu o zachranu… Vcera som sa dozvedel zvlastnu informaciu. Vraj ten clovek vidi, ze manzelka nie je z rozhodnutim jednoznacne zrovnana. Vraj jej navrhuje, aby sme na sebe zapracovali, vraj ju nechce vytrhavat… na to som sa spytal, ze ak to mysli vazne, tak preco stale pokracuje v komunikacii. Odpoved bola, ze ona nechce, aby skoncil komunikaciu s nou. Vcera som si pripadal ako policajny vysetrovatel. Konfrontoval som ju s jej vlastnymi odpovedami, jej spravanim za cele mesiace… Uz naozaj nevidim sancu na zachranu, na opravu… hrozne silno na mna dolieha ten pocit konca. Citim, ako ma to tlaci na dno mojich sil. Zaroven viem, ze nie som jediny, a posledny… musim kracat den za dnom a prijat zivot ako ide. Dakujem za povzbudive slova
Podle mě z toho začal frajer tvojí ženy couvat. Ideální čas ji v tom vykoupat.
@NSKWSK píše:
Ona prisla z dlhom 25 000€ zo zleho predaja bytu. Isli sme spolu(este nie ako manzelia) do hypoteky na novy byt. V tej hypoteke som ako spoludlznik, cize tych 25 000 musim vysplacat spolu s manzelkou, pricom vlastnikom bytu sme kazdy 1/2… Pravnicka mi vysvetlila, ze tym, ze som podpisal hypoteku, som prijal jej dlh a je uz aj mojim dlhom. Banku nezaujma, preco je hypoteka taka vysoka, banka chce len svoju splatku od dlznikov (co je moja zena a ja ako spoludlznik) Hypo sme brali omnoho vyssiu ako je cena bytu (cena bytu + tych 25000€ + 20000€ na nove auto)cize aj po niekolkych rokoch splacania hypo sa dostanem akurat tak na cenu bytu (tak o 10 rokov) a vtedy, ak byt predame, tak akurat vyrovname hypo… a mozem v 45tich rokoch s nulou na konte a bez strechy nad hlavou zacinat od znova… Uz zvazujem zmenu zamestnania… zacal som sa aktivne ucit anglicky od januara. Chcel som ist na rekvalifikacny kurz… Moj rozpocet je vsak velmi napnuty. V podstate vsetky peniaze, co zarobim som odovzdaval do rodiny, ale aj tak to bolo relativne malo, kedze nasa hypo je v celku likvidacna (600€/mes) Este ma caka tazke obdobie… to viem uz teraz.
tak ale je prokazatelnéí, že s tím dluhem do manželství vtoupila. proto by měla ve vyrovnání dostat o to méně, pokud máte i nějaká aktiva.
samo k třetím stranám to není závazné, neí to tak, že by vymáhali polovinu na tobě, polovinu na ní. Ale vezmou si klidně celé od jednoho, pokud druhý platit nebude.
@vonajebohyne píše:
@NSKWSK Myslim, ze tvoje zena ma opravdu ruzove bryle. A ver mi, ze maloktery zenaty muz a vdana zena jdou spolu bydlet a planuji rozvod, aniz by spolu spali. Necte se to dobre, ale je to bohuzel realita.
Veru tak, necita sa to dobre
zaroven sa neda zatvarat oci pred realitou ![]()
@Lama Lama píše:
tak ale je prokazatelnéí, že s tím dluhem do manželství vtoupila. proto by měla ve vyrovnání dostat o to méně, pokud máte i nějaká aktiva.
samo k třetím stranám to není závazné, neí to tak, že by vymáhali polovinu na tobě, polovinu na ní. Ale vezmou si klidně celé od jednoho, pokud druhý platit nebude.
Praveze z dlhom nevstupila do manzelstva. Z dlhom vstupila do hypoteky. A do tej hypoteky som vstupil aj ja este pred manzelstvom. Manzelia sme sa stali az neskor… cize hypo je mimo manzelske delenie majetku. Samozrejme, ze ked prestanem platit 1/2 hypoteky, tak si to banka bude brat rovno od nej, ale zase ona na sude bude vediet dokladovat, ze vec splacala ona, tym padom ja prestavam mat narok…
@NSKWSK píše:
Praveze z dlhom nevstupila do manzelstva. Z dlhom vstupila do hypoteky. A do tej hypoteky som vstupil aj ja este pred manzelstvom. Manzelia sme sa stali az neskor… cize hypo je mimo manzelske delenie majetku. Samozrejme, ze ked prestanem platit 1/2 hypoteky, tak si to banka bude brat rovno od nej, ale zase ona na sude bude vediet dokladovat, ze vec splacala ona, tym padom ja prestavam mat narok…
jo tak
@NSKWSK píše:
Veru tak, necita sa to dobrezaroven sa neda zatvarat oci pred realitou
Ja vim
, nepisu ti to proto, abych ti ublizila, ale protoze je treba otevrit oci, podivat se na realitu a zacit jednat. Predevsim kvuli sobe a sve budoucnosti. A i kdyz je mi jasne, ze v tuto chvili je to to posledni, na co myslis, i s vyhledem na eventualni novy vztah/rodinu. Takze usporadat financni zavazky, dokud ma zena jeste alespon trochu maslo na hlave a bude to chtit rychle vyresit, protoze z tech proslovu jejiho milence tak trochu citim, ze bud doslo k ochlazeni, nebo se mu do radikalni zmeny moc nechce.
City k zene nezmizi lusknutim prstu, to je mi jasne, ale pokus si ted rict, ze tohle ted odlozis a vyresis v sobe pozdeji. Az bude doresena prakticka stranka veci a ty budes dusevne silnejsi, aby ses s tou bolesti a zklamanim popral. A zvitezil.
Vis, on clovek nema radikalne palit mosty, ale tohle obdobi, kdy spolu jen tak zijete/nezijete a ty cekas, nemuze prece trvat vecne. Ten radikalni rez musi prijit, jinak by ses z toho utrapil. Protoze soucasny status quo je vyhodny (zatim) jen pro tvou zenu. A ver, ze jakmile se jeji milenec rozhoupa, ona na tebe ohledy brat, bohuzel, nebude.
Zase jí nedávej moc času na rozmyšlenou, tak aby jsi si mohl sám sebe ještě vážit. A pokud se rozhodne zůstat, trvej na ukončení komunikace s kolegou, pouze pracovně. Možná bych trvala i na změně práce, asi nevím. Emocionální nevěra taky může zničit vztah a není to o důvěře, pokud by manžel trávil čas se ženou, se kterou by mu bylo duševně dobře a zanedbával by náš společný čas, asi bych nebyla nadšená ![]()
Prostě oprava vztahu je možná za určitých podmínek, také by si měla uvědomit, jak tě ranila a nějaká omluva a ukončení toho, co to způsobilo, jinak se prostě stejně nehnete z místa a budete se v tom pořád pitvat a vracet se k tomu a nikam to nepovede. Jen se budete stále dokola obviňovat a vyčítat si. Prostě je potřeba to nějak uzavřít a začít znova.
Toto všechno ale pouze v případě, že ona sama bude chtít zůstat. Pokud ne, propusť ji, ať se netrápíš zbytečně dlouho, rozdělte majetek, nejde byt prodat, poplatit dluhy a začít každý se svojí hypotékou?
@NSKWSK píše:
No ono je to velmi lahke povedat „rob nieco, nestoji o Teba“ ja na nej vidim, ze vnutorne v sebe bojuje, ze sama nevie, ako s tou situaciou nalozit. Nie je to vypocitava bezcharakterna osoba.
Ja viem, ze v prvom rade to musim mat upratane v hlave ja. Chcem s nou zit? ak ano, tak musim bojovat. Nechcem s nou zit? ak nie, tak je zbytocne to natahovat. Problem je, ze som ako na horskej drahe. Raz to citim tak, potom naopak… kazdopadne obaja vieme, ze takto dlhy cas neprospieva vztahu a neprospieva ani nam. Obaja sme z toho psychicky a fyzicky vycerpany…
Na to aby som k nej zacal pristupovat mi brani ten jej udrziavany vztah. Na to, aby som to definitivne ukoncil mi brani este stale zivy cit.
Myslím, že to bereš dobře. I jak sem četla, že si nebral jako podpantofláctví, že si změnil nějaké koníčky atd., to je uplně normální. Skoro každý musí něco odstřihnout když má vztah. Neříkám uplně se změnit od základů, ale když je někdo zvyklý např. chodit denne na pivo, pochybuju, že nový partner mu to bude denně tolerovat. Rozhodně by si ale měl myslet víc na sebe. Taky je důležité jak se k tomu bude stavět dál manželka, omluva? popel na hlavě? nebo jak?! Pokud se ona na to vykašle tak opravdu jedna ruka netleská…
Pokud o ní chceš bojovat, tak bojuj, jesti víš, že si jí to schopný odpustit a znovu uvěřit, ale myslím si, že by měla bojovat hlavně ona. Navíc si trošku myslím, že kdyby si jí aspon naoko kopl někam tak ten šok by jí probral poněkud rychle ![]()