Mateřská 2014

15.7.13 13:30

Mateřská 2014

Nemáte někdo echo jak se bude počítat mateřská v roce 2014?? termín mi vychází na 10.2. a kdybych ukecala doktora ať mi to napíše na 15.2. ( což podle ultrazvuku asi bude) tak bych si mohla vybrat nástup 8 nebo 6 týdnů před porodem podle toho jak by vyšel výhodněji výpočet…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13124
15.7.13 14:31

Řekla bych, že se v příštím roce bude počítat stejně jako letos

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1746
15.7.13 14:34

Vybrat nástup? já myslela, že jestli 6 nebo 8 týdnů před porodem, o tom rozhodne doktor. Jinak myslím, že se bude pořád mateřská počítat jako teď, čili nějakých 70 % z hrubé mzdy

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4029
15.7.13 14:51

6 nebo 8 týdnů je na dohodě s lékařem a taky se zaměstnavatelem. Důležité je jak se budeš cítit zdravotně. Pokud ok, je možné, se domluvit na pozdější nástup, pokud třeba potřebuješ zaškolit někoho, kdo po tobě nastupuje apod. Jinak změny v legislativě oproti roku 2013 nejsou. Uvidíme, co přinese nová vláda, ale ta to do konce roku stejně nestihne změnit, takže leda pro příští mimi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.7.13 15:23

Tam taky rozhodují redukční hranice…ty když se změní tak by pak mateřská mohla vyjít i lépe…předpokládám, že snižovat se nebudou…i když, co víme co nová vláda vymyslí…třeba bude chtít razantně začít šetřit,–))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71535
15.7.13 23:03
@mocca píše:
6 nebo 8 týdnů je na dohodě s lékařem a taky se zaměstnavatelem. Důležité je jak se budeš cítit zdravotně. Pokud ok, je možné, se domluvit na pozdější nástup, pokud třeba potřebuješ zaškolit někoho, kdo po tobě nastupuje apod. Jinak změny v legislativě oproti roku 2013 nejsou. Uvidíme, co přinese nová vláda, ale ta to do konce roku stejně nestihne změnit, takže leda pro příští mimi.

Je možné nastoupit kdykoliv v rozmezí 8 až 6 týdnů a nemusíš se dohadovat s nikým, termín nástupu určuje pojistenka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2439
15.7.13 23:08
@mocca píše:
6 nebo 8 týdnů je na dohodě s lékařem a taky se zaměstnavatelem. Důležité je jak se budeš cítit zdravotně. Pokud ok, je možné, se domluvit na pozdější nástup, pokud třeba potřebuješ zaškolit někoho, kdo po tobě nastupuje apod. Jinak změny v legislativě oproti roku 2013 nejsou. Uvidíme, co přinese nová vláda, ale ta to do konce roku stejně nestihne změnit, takže leda pro příští mimi.

Zakladatelka to asi myslí tak, že kdyby jí doktor posunul TP na 15.2., pak by 6 týdnů před porodem spadalo do roku 2014 a 8 týdnů před porodem do roku 2013. No a ona by nastoupila podle toho, co by pro ni bylo výhodnější.

A pozor, podle stávající legislativy pokud nastoupí méně než 6 týdnů před TP z jiného důvodu než je předčasný porod, bude se jí mateřská vyplácet dohromady jen 22 týdnů při jednom dítěti. Takže je možné nastoupit později, ale ne později než 6 týdnů před TP, jinak přijde o peníze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71535
15.7.13 23:15
@adam75 píše:
A pozor, podle stávající legislativy pokud nastoupí méně než 6 týdnů před TP z jiného důvodu než je předčasný porod, bude se jí mateřská vyplácet dohromady jen 22 týdnů při jednom dítěti. Takže je možné nastoupit později, ale ne později než 6 týdnů před TP, jinak přijde o peníze.

Jen opravím, že pak mateřská nebude 22 týdnů, ale 22 týdnů od porodu, tedy reálné kratší cca o tu dobu o kterou sel člověk později.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22367
15.8.13 19:38

Holky, nevíte náhodou jak to je? Jsem zaměstnaná od 1.3.2013 a od září asi budu muset jí na neschopenku, bude se mi tato doba počítat do toho nemocenského pojištění? Jde mi jen o to, abych měla nárok na PPM..
Díky moc..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.9.13 16:38

Ahojky, holky jsem z těch zákonů něaká doblblá a potřebovala bych poradit ve více věcech :-)

Na konci listopadu mi končí 4letá rodičovská a snažíme se o další miminko.Po skončení RD nejspíš půjdu na úřad práce-jelikož bydlíme v regionu kde si najít práci je nadlidský výkon… a taky předpokládám že bych už mohla být těhu :-) Kolik pak budu dostávat mateřskou-rodičovskou?

A jak je to vůbec ted s délkou rodičovské a výše příspěvků?

• Nahlásit
  • Citovat
2745
1.9.13 17:03

Pokud půjdete na UP nemáte na mateřskou nárok, budete mít pouze rodičovskou- tu dostanete po porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.9.13 17:07

A to se teď dává kolik kdybych chtěla být s miminkem zase 4roky doma

• Nahlásit
  • Citovat
3494
1.9.13 17:53

Pokud stihneš otěhotnět do té doby než ti skončí rodičovská a máš od zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou, můžeš jít rovnou na nemocenskou, pokud ti ji mudr. napíše a pak přestoupit na mateřskou a postupně na rodičák. Ten zůstává myslím stejný. Mateřská a nemocenská se počítá z předchozího platu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1408
1.9.13 17:54
@Anonymní píše:
A to se teď dává kolik kdybych chtěla být s miminkem zase 4roky doma

Ode den porodu dostaneš 7600Kč do devíti měsíců věku dítěte a pak do čtyř let 3600 nebo 3800 Kč, to si nejsem přesně jistá. Je to jedna možnost, se kterou se nedá hnout, v případě, že na mateřskou nemáš nárok. Jsem na tom stejně tak to má zjištěné :) Ale pokud jsi byla teď na čtyřleté, mělo by to pro Tebe stejné, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
1.9.13 18:07

@geegoun to jsem právě nevěděla jestli to bude stejné po těch změnách kdy jsi mohla přestoupit z 4leté na 3letou a tak. A taky jsem někde slyšela, že se „dají peníze najednou“ a je jedno jak dlouho jsi doma.Asi to blbě píšu, ale něak mi to den před prvním nástupem do školky nemyslí :)

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama