Nárok na půl úvazek - potenciální výpověď

Anonymní
17.2.24 18:52

Nárok na půl úvazek - potenciální výpověď

Dobrý den,

v srpnu mi končí rodičovská dovolená, zaměstnavatel mi ale, žel bohu, nechce dát poloviční úvazek – uvádí, že bude možný jen HPP.

My jsme se doma shodli, že HPP možný není. Jak postupovat dále? Mám smlouvu na dobu neurčitou, podstatou práce je půl úvazek možný a kolegové jej běžně mají.

Musí mě teď propustit a dát mi odstupné, když mi bez udání důvodu nechce vyhovět? Myslím, že mě bude zkoušet dotlačit k výpovědi z mé strany.

Děkuji za odpověď, mám za to, že legislativně je povinen úvazek snížit.

  • Citovat
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
101939
17.2.24 19:00

Ano, je povinen ti snížení úvazku umožnit, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody. Takže tu zadost dej písemně.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
66845
17.2.24 19:01

Na úpravu pracovní doby, pokud to provozni podminky umoznuji, máš narok dle zakoniku prace. Pozadej si pisemne

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
5936
17.2.24 19:05

Podej si žádost písemně ať ti to zdůvodní, proč nemůžeš na částečný. Ale nárok na odstupné nemáš, po rodičáku ti nikdo nebrání aby jsi nastoupila do práce. A zaměstnavatel ti není povinen úvazek snížit.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.2.24 19:13
@mamule42 píše:
Podej si žádost písemně ať ti to zdůvodní, proč nemůžeš na částečný. Ale nárok na odstupné nemáš, po rodičáku ti nikdo nebrání aby jsi nastoupila do práce. A zaměstnavatel ti není povinen úvazek snížit.

Tohle se mi nezda pravdive, v zakoniku je uvedeno, ze povinen je.

  • Citovat
  • Upravit
5571
17.2.24 19:14

Hlavně HPP je i půl úvazek ;)

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
a12
61149
17.2.24 19:17
@Anonymní píše:
Dobrý den,

v srpnu mi končí rodičovská dovolená, zaměstnavatel mi ale, žel bohu, nechce dát poloviční úvazek – uvádí, že bude možný jen HPP.

My jsme se doma shodli, že HPP možný není. Jak postupovat dále? Mám smlouvu na dobu neurčitou, podstatou práce je půl úvazek možný a kolegové jej běžně mají.

Musí mě teď propustit a dát mi odstupné, když mi bez udání důvodu nechce vyhovět? Myslím, že mě bude zkoušet dotlačit k výpovědi z mé strany.

Děkuji za odpověď, mám za to, že legislativně je povinen úvazek snížit.

Najdi si ten paragraf, napiš, že zadáš o zkrácený úvazek dle toho a toho paragrafu.. Ja to přímo do žádosti taky napsala a šlo to :lol:

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101939
17.2.24 19:18
@mamule42 píše:
Podej si žádost písemně ať ti to zdůvodní, proč nemůžeš na částečný. Ale nárok na odstupné nemáš, po rodičáku ti nikdo nebrání aby jsi nastoupila do práce. A zaměstnavatel ti není povinen úvazek snížit.

Povinen je a těžko zdůvodní vážné provozní důvody, pokud tam kolegové na částečný jsou.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
845
17.2.24 19:22
@Anonymní píše:
Tohle se mi nezda pravdive, v zakoniku je uvedeno, ze povinen je.

Je povinen, pokud mu nebrání provozní důvody. Dala bych písemně, on musí písemně odpovědět. My máme taky upravené směny pro matky, ale nemůžou tak pracovat všechny, když se jedná o nepřetržitý provoz, kdo by o klienty pecoval odpoledne a v noci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.2.24 19:22

A pokud by teda na snizeni uvazku nepristoupil, musel by mi dat vypoved a odstupne? Je to mezinarodni spolecnost, kde se s lidmi dost vydrbava, tak predem cekam nejaky podraz.

  • Citovat
  • Upravit
101939
17.2.24 19:23
@Anonymní píše:
A pokud by teda na snizeni uvazku nepristoupil, musel by mi dat vypoved a odstupne? Je to mezinarodni spolecnost, kde se s lidmi dost vydrbava, tak predem cekam nejaky podraz.

Ne, on ti výpověď dat nemůže, nema pro to zákonný důvod.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Kattynka000
17.2.24 20:31

HPP na půl úvazek (20 hodin týdně) lze, přesně ten mám :mrgreen: do roka syna jsem měla DPP na 100% HO, od roka mám HPP na 0.5 úvazek, jednou týdně jezdím do kanceláře protože chci já, jinak bych dal měla jen HO.

Žádej si písemně ofiko ;)

  • Citovat
  • Upravit
44208
17.2.24 20:57
@j.a.n.i1 píše:
Povinen je a těžko zdůvodní vážné provozní důvody, pokud tam kolegové na částečný jsou.

Každá pozice nemusí mít částečné úvazky. To je přece možné. A za kolegy z práce považuji všechny lidi na různých pozicích na stejném pracovišti.
Nebo i na stejné pozici může být jen určitý počet míst na částečný úvazek.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
101939
17.2.24 21:00
@1Pears1 píše:
Každá pozice nemusí mít částečné úvazky. To je přece možné. A za kolegy z práce považuji všechny lidi na různých pozicích na stejném pracovišti.
Nebo i na stejné pozici může být jen určitý počet míst na částečný úvazek.

Určitý pocet mist neni zadny zavazny provozni duvod a sama zakladatelka pise, ze tam zkracene uvazky jsou.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
1995
17.2.24 22:37
@j.a.n.i1 píše:
Určitý pocet mist neni zadny zavazny provozni duvod a sama zakladatelka pise, ze tam zkracene uvazky jsou.

Jenže to by mohl být právě problém. Několika zaměstnancům se vyhoví se zkráceným úvazkem, ale nemusí to jít do nekonečna. Další zkrácený by už mohl ovlivnit provoz.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Zkušenosti a hodnocení

GS Mamatest

  • (3.6) + 166 recenzí

Digital

  • (4.2) + 99 recenzí

K2 Complex

  • (4.8) + 80 recenzí

Quattro+

  • (4.7) + 70 recenzí

Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky

Ikona - Lucie Machová

Mgr. Lucie Machová