Nástup do první práce a mateřská dovolená

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
5.11.21 18:35

Nástup do první práce a mateřská dovolená

Ahojky,
je mi 20 let a v květnu jsem dodělala školu. V září jsem nastoupila na úřad práce a mezitím jsem chodila na brigády.
V půlce listopadu nastupuji do nové práce na hlavní poměr a zjistila jsem, že jsem v 2.měsíci těhotenství.
A má otázka zní, budu mít nárok na mateřskou dovolenou?
A mohli byste mi prosím vysvětlit jaký je rozdíl mezi peněžitou pomocí v mateřství a mateřskou dovolenou?
Moc děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11976
5.11.21 18:44

Mateřská dovolena, je volno ze zaměstnání, peněžitá pomoc v mateřství jsou peníze. Pokud v práci vydržíš tak se ti zapocte i doba studia a budeš mít nárok. Otázka je jestli utajis těhotenství celou zkusebku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
5.11.21 18:44

PPM jsou peníze. MD je volno u zaměstnavatele. Stejně jako RP je dávka a RD je volno u zaměstnavatele.

Do PPM se nějak počítá i úspěšné studium. Ale tam si nejsem 100% jistý, ale pokud budeš nastupovat z práce, tak by jsi mít nárok měla mít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1948
5.11.21 18:55
@JancaS84 píše:
Mateřská dovolena, je volno ze zaměstnání, peněžitá pomoc v mateřství jsou peníze. Pokud v práci vydržíš tak se ti zapocte i doba studia a budeš mít nárok. Otázka je jestli utajis těhotenství celou zkusebku.

Nemusí do té práce nastoupit hned po studiu, aby měla nárok?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26217
5.11.21 18:55

Myslím, že nárok mít nebudeš. Musíš mít odpracováno 270 dní (teda odpracováno taky aby za tebe odváděli nemocenské pojisteni, což z brigády nemusí být), sice se do toho počítá i úspěšně dokončené studium, ale jen když na něj navazuje zaměstnání, což ty taky asi nesplnujes. Nicméně můžou tě vyhodit během zkusebky, myslíš, že to dokážeš tajit do šestého měsíce?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11976
5.11.21 18:58
@Nicole 1234 píše:
Nemusí do té práce nastoupit hned po studiu, aby měla nárok?

Nemusi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
5.11.21 19:03
@Kriss Tina píše:
Myslím, že nárok mít nebudeš. Musíš mít odpracováno 270 dní (teda odpracováno taky aby za tebe odváděli nemocenské pojisteni, což z brigády nemusí být), sice se do toho počítá i úspěšně dokončené studium, ale jen když na něj navazuje zaměstnání, což ty taky asi nesplnujes. Nicméně můžou tě vyhodit během zkusebky, myslíš, že to dokážeš tajit do šestého měsíce?

Nemusí přímo navazovat, stačí když nastoupí do práce tak, aby splnila s tím studiem tu dobu 270 dní pojištění.

Zákon o nemocenském pojištění v § 32 odst. 4) konkrétně říká:

Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též

1. doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění22), jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.11.21 19:10

@Cenarius

Takže, když jsem čtyři roky studia úspěšně ukončila maturitní zkouškou (v květnu) a pak v půlce listopadu nastoupím do práce a dejme tomu, že utajím těhotenství po dobu zkušební doby, tak budu pak dostávat nějaké peníze od zaměstnavatele?

• Citovat
  • Nahlásit
11976
5.11.21 19:16
@Anonymní píše:
@CenariusTakže, když jsem čtyři roky studia úspěšně ukončila maturitní zkouškou (v květnu) a pak v půlce listopadu nastoupím do práce a dejme tomu, že utajím těhotenství po dobu zkušební doby, tak budu pak dostávat nějaké peníze od zaměstnavatele?

Ne, PPM je od státu. 6-8 týdnů před porodem a trvá celkem 28 týdnů.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10828
5.11.21 19:16
@Anonymní píše:
@CenariusTakže, když jsem čtyři roky studia úspěšně ukončila maturitní zkouškou (v květnu) a pak v půlce listopadu nastoupím do práce a dejme tomu, že utajím těhotenství po dobu zkušební doby, tak budu pak dostávat nějaké peníze od zaměstnavatele?

Od zaměstnavatele nedostávás nikdy nic. Všechno jsou to dávky od státu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3360
5.11.21 21:16
@Anonymní píše:
:mrgreen: To by všichni přijímali ženy do zaměstnání s nehynoucim nadšením :P :P :P
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1948
6.11.21 13:21
@Semtex píše: :mrgreen: To by všichni přijímali ženy do zaměstnání s nehynoucim nadšením :P :P :P

Dost na tom, že musí za těhotnou shánět záskok. A ještě, že se mateřské pro učely nároku na dovolenou bere jako výkon práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat