Neúspěšné IVF + věk + postup klinik + věk

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
19
22.11.19 19:00

Neúspěšné IVF + věk + postup klinik + věk

Ahoj holky, prosím potřebovala bych poradit s více otázkami, pokud jste na tom někdo podobně. Děkuji moc.
Začnu od začátku. Je mi 40 let (v květnu bude 41). Přirozeně se snažíme s partnerem o miminko 4 roky. Poslední 2 roky, jsme zkusili tedy umělé oplodnění. Nejdřív v Gennetu - samozřejmě čekačka, než nás vzali cca. 2 měsíce. Pak všemožná vyšetření. AMH: 0,46. Byly mi zjištěny protilátky proti spermiím na hraniční úrovni. Léčeno Medrolem - Mudr. Malíčková. Po léčbě závěr: protilátky ok - z imunologického hlediska nevidí p. Malíčková problém s početím. (Mimochodem p. Malíčková velká sympaťanda, odbornice a profík na svém místě!) Poprvé IUI v Gennetu - neúspěšné. Až cca. po půl roce jsem se kvůli přeplněným kapacitám dostala na vyšetření průchodnosti vejcovodů. Zjištěn neprůchozí pravý vejcovod. Podstoupeno IVF, hormonální stimulace - vytvořeno 8 oocytů, odebráno 8 oocytů, oplodněno 7 vajíček, implantováno 1 embryo po prodloužené kultivaci. Zbytek 6 embryí se vyjádřil embryolog, že prý není na zamražení. IVF neúspěšné, dostala jsem MS. Tento pokus, jelikož mi bylo právě 39 let ještě proplácela VZP. Poté pokus o nativní cyklus - > vytvořil se folikul v pravém vaječníku, jenže vzhledem k určení termínu odběru až na pondělí, folikul do té doby praskl. Po vícero UTZ jsem si sama všimla, že se mi pokaždé tvoří vajíčko jen v pravém vaječníku, na což jsem upozornila mudr. Bylo mi vynadáno, že to nemusí být pravidlo, že se to střídá každý měsíc. Poté změněna klinika na Europe IVF. Proběhla další stimulace, vytvořeny 3 oocyty, oplodněná 3 vajíčka. Zavedeny 2 embrya. Opět neúspěch - dostala jsem MS. Po stimulaci se mi vytvořily vajíčka i v levém vaječníku, ale při normálním cyklu pořád jen v tom pravém… což si myslím, že je snad hlavní příčina mé neplodnosti. Poté zaveden KET - 1 (poslední) embryo - > opět neúspěšně. Cca. po 6-ti měsících jsme šli opět do hormonální stimulace a vytvořeno jedno velké vajíčko v pravém vaječníku a 3 malé v levém! - dle mého názoru špatná stimulace? Ale prý se to někdy stává! Někde jsem četla, že při hormonální stimulaci se mají právě dělat nějaké testy, aby se právě předešlo tomu, že ta vajíčka nedozrají všechny stejně. Tedy odebrány 2 oocyty, z něhož jen v jednom bylo vajíčko. Zbytek evidentně šel v niveč… Podotýkám, že vše jsme si již hradili sami.. Včetně embryoskope, ICSI, prodloužené kultivace, embryoglue, léků. Proběhlo i vyšetření, jestli nemám protilátky v děloze - negativní. A tohle jedno vajíčko se prostě neoplodnilo. Tedy nic. Bylo mi řečeno, že u mě už by byla další hormonální stimulace zbytečná a bylo mi navrženo darované vajíčko. Se sdělením ( s kterým mimochodem souhlasím), že už asi nemám kvalitní vajíčka, protože kvalita vajíček po 35 roku ženy klesá. Jsme idioti.. Měli jsme si nechat nějaké zamrazit, než bylo pozdě. Jenže znáte to: do 35-ti vám na gyndě furt tvdí, že je to ještě ok, že se nemáte stresovat. Znám i aktuálně od kamarádky, že si vyloženě musela v 36 - ti od gyndařky vymodlit doporučení do CAR. A pak vám najednou řeknou, že jste stará. Nehledě na to, že podle mně tou hormonální stimulací vás naprosto vytěží, ty vajíčka vám vypumpují a vůbec nimi podle mého názoru nešetří - viz. Gennet. Ale i to by člověk překousl. Dle mého názoru byla v Europe IVF při druhém pokusu nějak divně zvolená hormonální stimulace, v opačném případě si už fakt totálně zoufám. Moje otázka na vás zní: Je tu někdo, komu se to povedlo, buď po IVF, nebo přirozeně po 40? Případně kolik bylo pokusů? Případně doporučení kliniky (Praha). Pak další otázka: šly byste na mém místě do dárkyně? Anebo to ještě zkusili, dokud se vám nepřestanou tvořit vajíčka úplně? Partner je v pořádku. Já samozřejmě beru všechny možné kyseliny listové výborné kvality, Nosifol, Inofolic a snažím se žít maximálně zdravě. Ovšem, kdo zažil - umí si představit, jak se asi člověk cítí po kortikosteroidech, neboť i v Europe IVF, aniž by dělali testy na protilátky, preventivně při stimulaci nasadili Prednison 10mg. Tedy psycho a přiběr na váze z toho. Už se „přirozeně“ ani nesnažíme, protože je to pořád na povel, pořád zakazované, pořád na to člověk myslí a tak, tedy s přirozeností toto nemá nic společného už. Děkuji moc za vaše rady, doporučení a zkušenosti. Snažila jsem se to napsat víceméně fakticky a bez emocí, moc se mi to nepovedlo, ale díky všem, co dočetly do konce! Hodně štěstí všem! :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
22.11.19 19:09

@Ada001 ahoj, já jsem tedy mladší, takže neporadím. Ale moje kamarádka - 38 u prvního IVF a 40 u druhého - povedlo se na poprvé. Bylo to v CUBE na Evropské. Třeba ti to pomůže. :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
19
22.11.19 19:14

Anonymní

Díky :) Přemýšlela jsem nad UNICOU, má dobré hodnocení, ale i nad Motolem a nad tím CUBE taky no. Nechám si to ještě projít hlavou :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Pvln34
22.11.19 19:17

@Ada001 sú ženy kt sa podarí otehotnieť i po 40tke, ale otázne je, jestli sa to podarí aj tebe. Predsa len, príroda to ohľadne veku počatia zariadila „nejak inak“.. Nie som lekár, ale myslím ze tu záruka otehotnenia ti nikdo nedá, možno je zbytočné si i nalhavat, že jednou sa to podarí, pretože vo vyššom veku tomu tak skôr nebude, než bude… :nevim: promin za úprimnosť.
Neviem aký je to pocit chcieť dieťa a nemoct ho mat (som mladšia a na dieťa sa ešte necítim). Ale priznám sa, že (mozno aj preto) moc nerozumiem, že si ženy takto vedome, dlhodobo nechávajú zasahovať do vlastného tela…
Nerozmýšľal ste o adopcii? Dat hezke detstvo niekomu, kto nemal šťastie na vlastných rodičov? :kytka:
Popravde mne tieto tehotenstva po 40tke neprídu ako dobry nápad… Predsa len, to dieťa potrebuje rodiča co najdlhšie, prináša to vyššie rizika pre ženu u to dieťa, navyše (štatisticky) väčšine ľudí časom jaksi ubúda sila i energie.. :nevim: myslím ze ísť proti prírode za každú cenu nemusi byť nutne ten najlepší nápad… :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.11.19 19:23

@Ada001 Motol bych vynechala - věř mi. ;)

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.11.19 19:26

@Pvln34 moje car oplodnilo úspěšně ve 49letech. :) Podle mě je to dar, ze se to s trochou pomoci povede.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.11.19 19:28

.

Příspěvek upraven 06.03.20 v 19:13

• Citovat
  • Nahlásit
259
22.11.19 19:29

Ahoj, podle mě by ani to zamražení v 35 moc smysl nemělo, to možná v 25. Bohužel laická veřejnost moc nemá povědomí o limitech plodnosti a zjistí je, až když je pozdě. Zkoušet to, dokud se vajíčka nevyčerpají, je nesmysl. Ony se vyčerpají třeba až za 10 let, ale posledních několik let budou naprosto nepoužitelná. Kolem čtyřicítky není hlavní problém kvantita, ale kvalita – cca 80 % jich je defektních (aneuploidních). Což je průměrný údaj. Tzn. někdo v těch 40 může napoprvé uspět, ale někdo jiný neuspěje ani napopáté. Vzhledem k tomu, že se evidentně řadíš do té druhé kategorie, bych už šla do dárkyně, ty výsledky stimulace a kultivace jsou opravdu špatné.

Jen moc nechápu tu poznámku o „šetření“. Pokud by embrya měla kvalitu na mražení, tak by je zamrazili. Pokud se rozpadala nebo vývojově neodpovídala, příp. se zastavila ve vývoji, tak nebylo co mrazit, jen by z vás zbytečně tahali prachy.

A mimochodem do CAR doporučení potřeba není (to jen kdyby to někoho ze známých „brzdilo“).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.11.19 19:30

@Ada001

To amh mas opravdu nizke :(

Urcite to zkousej prirozene, potrebujes jen jedno zdrave vajicko, at ti neutece…

• Citovat
  • Nahlásit
Micky174
22.11.19 19:31

Mojzisovou cvicis? Mas zdravou vahu?

• Citovat
  • Nahlásit
56491
22.11.19 19:32

Já asi úplně přesně neodpovím na tvou otázku, ale tak nějak pár postřehů. já začala v pětadvaceti, dveře od CARu poprv otevřela o rok později (poslal mě tam gynekolog se slovy, že už nejsem zrovna nejmladší :-D Tehdy mě to obavilo, dnes mu děkuji) a stejně jsem rodila prvé dítě po x letech a druhé nedlouho před čtyřicítkou. Prošla jsem několika CARy, prodělala x IVF, různé stimulace a podstatě u všech mi rostly folikuly nerovnoměrně. Prý to není zrovna stav ideál, ale někdy to tak prostě je a nic moc se s tím nenadělá. Ale - oni těmi vajíčky neplýtvají. I v přirozeném cyklu začne dozrávat hodně folikulů, akorát tělo vyrobí hormony takovým způsobem, aby ideálně dozrálo pouze jedno vajíčko. Ostatní v tom cyklu zanikají. Při IVF doktoři dodají tělu tolik hormonů, že vlastně „zachrání“ i ta vajíčka, která by přirozeně v tom cyklu zanikla. Takže není pravda, že by se při IVF vyčerpávaly vaječníky více, prostě v tom cyklu „padne“ vajíček tak jako tak stejně. Že s věkem kvalita klesá je bohužel pravda. Ona nás média pořád masírují celebritami, co (údajně přirozeně) rodí v pětačtyřiceti jak na běžícím pásu, realita je ale trochu jiná. když tu na emiminu najdeš diskuzi o otěhotnění kolem čtyřicítky, najde se tu hromada šťastlivkyň „no problem, na první pokus“, ve skutečnosti to už ale taková hitparáda není. Zatímco ve dvaceti je šance v jednom cyklu kolem 20 %, ve třiceti 15 %, tak ve čtyřiceti už jenom 5 %. A stoupá riziko vad a potratů. Ta vajíčka už prostě stojí za houby. Což rozhodně neznamená, že se tam nemůže nějaké to správné najít a ženská porodit zdravé miminko, jen jí to většinou dá zabrat o dost víc než té dvacítce. Čest výjimkám. Jinak mi taky vždycky mnohem častěji ovuloval jeden vaječník než druhý. V mém případě se tomu teda doktoři nedivili, prý tělo není stroj a pravidelné střídání je asi tak učebnicový případ jako osmadvacetdenní cyklus. U mě to mělo zvláštní pointu, já o ten ovulující vaječník přišla. Plus se mi ucpal k tomu neovulujícímu vedoucí vejcovod a druhý už taky nebyl. A za této situace jsem poprvé ve svém životě přirozeně otěhotněla, život umí být někdy vtipálek. Ať se rozhodneš jakkoliv, moc držím palce ve šťastný konec :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25741
22.11.19 19:44

Pokud jsi se začala snažit o dítě po pětatřiceti, tak holt musíš být smířená s tím, že to nemusí dopadnout. Tělo má svoje limity a nemusí přijmout ani špičkové embryo, ať už vlastní nebo z DV a to jak zdravě žiješ na to nemá vliv. Píšeš, že jste si měli zamrazit vajíčka, takže předpokládám, že jsi mateřství prostě odkládala až se to bude později hodit. Že to byla chyba asi už víš. Jinak amh 0,46 není úplná tragedie, já otěhotněla s daleko menším. Jen je to prostě o tom, že naprostá většina vajíček je už KO a na to kvalitní se čeká podstatně déle než ve třiceti. razantní stimulace sice vaječníky nabudí k lepšímu výkonu, ale kvantita v tomhle případě nerovná se kvalita. V takovém případě bývají úspěšnější minimální stimulace. Zkus napsat soukromou zprávu uživatelce @MartinaCV, má zkušenosti s IVF po čtyřicítce a s pražskými centry.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17750
22.11.19 20:09

Taky nejsem ve stejné situaci (u mě se při IVF ukázalo, že jsou vajíčka dost nahouby už po třicítce, a to mám AMH a ostatní vyšetření dobré). Být na Tvém místě, průběžně to zkouším doma, zázrak se stát může, a v CARU jdu do darovaného. Ono to nemusí hned dopadnout ani s ním a neplýtvala bych časem. A pokud je to pro vás přijatelná možnost, rozjela bych i adopci. Čistě pro jistotu, je to běh na dlouhou trať, a kdybys otěhotněla, nebo byste si to rozmysleli, tak couvnout můžete vždycky. Věk máte taktak (většinou se uvádí, že věkový rozdíl mezi dítětěm a rodičem nesmí být víc než 40, takže to vypadá, že miminko by vám nedali, ale ze zkušenosti z okolí vím, že se dělají i výjimky). Každopádně držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
22.11.19 20:28

Neco podobnémo sme prožili i my, ale ja mam 34 rokov. Taky sem mela neprechodný vejcovod a porad samé nezdary, až mi dr odporučil odstranit ten nefunkčný vejcovod. Pry se v nem porad hromady tekutina, a v určitem dni cyklu se vyprázdni a vše co je v maternici vyplaví ven. Tak sem souhlasila, vejcovod odstranila, hned na to začala s další pokusem IVF povedlo se hned… je dost možne že to fakt delal nefunkčný vejcovod. Kdyby sem to vedela driv, a odporučili mi to driv nemuseli sme tým tolik projet. Ale chápu že oni takysto u mne už nevedeli co dál, a též jen predppládali, delali pokusy… Ale vyšlo to

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
259
22.11.19 20:35

A ještě jedna věc: to v ůvodním příspěvku nepíšeš, ale u žádného z těch IVF se nedělala preimplantační diagnostika embryí? To by v tomto věku měl být naprostý základ.

Jinak já to stejný jak Ba-stet: že mám nejspíš vajíčka naprd, se u mě zjistilo při prvním IVF záhy po třicítce. Měla jsem jich při stimulacích hodně, všechny testy v pořádku, ale to mně bylo úplně k ničemu. Z darovaných jsem naštěstí otěhotněla na první pokus (v 35), ale nemusí to tak být vždycky, takže bych s tím moc neotálela, ještě se to všechno může protáhnout. Tipy na pražské kliniky třeba budou mít holky v diskusi Čekatelky na darovaná vajíčka. Držím palce.

(U těch vejcovodů záleží, jestli je „jen“ neprůchodný, nebo je tam i ta tekutina (hydrosalpinx), v tom případě ho má smysl odstraňovat. Jinak moc ne.)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat