Nové písmo Comenia Script

2964
11.2.11 11:57

Nové písmo Comenia Script

Ahoj holky,

je tu někdo, jehož dítě se učí v ověřovacím programu tohle nové písmo? Jak jste spokojení?

A co si vy ostatní o tom myslíte - prosím ne pouze emoční výlevy typu líbí-nelíbí, ale argumenty pro a proti, proč by se to děti (ne)měly učit, zda byste chtěly, aby se to vaše děti učily nebo ne, proč, atd.?

Kdo nevíte, o co jde: http://www.lencova.eu/…menia_script

Moc mě zajímají vaše názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24467
11.2.11 12:00

Se vyleju, že se mi nelíbí :mrgreen: Jako to písmo je hezké, ale nesouhlasím s tou výukou.
Je plus, že je jednodušší, podobné tiskacímu, to jo.
Ale nikdy při psaní nespojitého písma děti nedosáhnou takové rychlosti jako při spojitém. Na základce jim to je šumák, ale potom si myslím, že to bude nevýhoda.
Rozpojit psací písmo si můžou kdykoli, ale vykoumat, jak Comenia spojovat, aby to bylo rychlejší, to bude těžké. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4181
11.2.11 12:08

Ja bych mela jen ten vylev - ja bych to nechtela. Nevim, proc porad vymyslime nejaky extraburty, snad psat jsme se naucili vsichni (vetsinou :lol: ), tak proc zase hledat nejake ulevy. Nebo at se to uci treba jen deti s dys.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Uju
6747
11.2.11 12:16

Taky s tím nesouhlasím.Myslím, že se klasickým písmem u dětí taky trénuje vytrvalost a jakýsi smysl pro úpravdu a detail.Tohle mi prostě přijde-děti škrábou naučit je psát pořádně je pracný, tak to zlehčíme ať s nima nemáme tolik práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
55905
11.2.11 12:20

Písmo se mi líbí…
ale nesouhlasím s tím,aby se ho učily dětičky…
Když jsem viděla,jak ti prvňáčci s jazykem v koutku pusinky malovali psací písmenka,pak slabiky a první slova,to bylo úžasný.....
a jak už tady bylo psáno......kdo by je pak asi naučil písmenka spojovat???
A další už tady zmíněné---úprava,taková jako by čistota…to je taky důležité

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5588
11.2.11 12:29

ja s tím nebudu naprosto souhlasit. toto písmo používají tady v anglii, myslíte si, že jde po nich něco přečíst?Ani nápad. Jde o to, že klasickým psacím písmem, které jsme se učili všichni, tak se má rozvinout i kreativita dítěte. At se naučí psát nejdřív tak a potom postupem času si samo dítě určí, jak bude používat psané písmo, co pro něj bude lehčí. Můj bratr se naučil prostě psací a jiné písmo nepoužívá, protože mu to přijde jednoduší a rychlejší, že ano.
Jde i o to, že třeba jeho dítě, které se bude učit nové písmo nepozná, co mu můj bratr například napsal, protože to znát ani nebude a vtloukat někomu, že táta to píše špatně, tak to je taky na pováženou.
Pomalu a jistě to vypadá, že směr vyučování na základních školách bude vypadat tak jako v británii, což je vlastně katastrofa a děti neumí ani počítat a je jim to vlastně naprosto jedno. :nevim: takže jedním slovem: já osobně nebudu souhlasit s takovou vyukou. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2073
11.2.11 12:39
Pipet píše:
Se vyleju, že se mi nelíbí :mrgreen: Jako to písmo je hezké, ale nesouhlasím s tou výukou.
Je plus, že je jednodušší, podobné tiskacímu, to jo.
Ale nikdy při psaní nespojitého písma děti nedosáhnou takové rychlosti jako při spojitém. Na základce jim to je šumák, ale potom si myslím, že to bude nevýhoda.
Rozpojit psací písmo si můžou kdykoli, ale vykoumat, jak Comenia spojovat, aby to bylo rychlejší, to bude těžké. :nevim:

Nerikam, ze se mi to ismo nejak libi - respektive jsem se zatim o to az tak nezajimala - maly pujde do skoly az za par let. Ale nesouhlasim s tim, ze nespojite pismo se pise pomaleji. Ja se ve skolce ucila klasicke psaci pismo, ale pak jsem mela spoustu anglickych lektoru a ti docela chteli abychom a anglicky psali tim jejich pismem (rekla bych dost podobny tomu novemu) a ja si na to tak zvykla, ze nakonec tim pismem pisi normalne a zlvadala jsem to i na vysce psat pri prednaskach. Takze o rychlosti bych ot nevidela. To si clovek stejne casem upravi, jakym stylem bude psat. Manzel je treba stavar a pise jedine tiskace - kdyz postebuji, aby se nekde podepsat psace - musi si to nejdriv zkusit nanecisto :-)
Spis je mi lito toho krasneho krasopisu treba nasich babicek to bylo nejen raodst cist (bylo to dobre citelne), ale i se kochat estetikou… Ale uprimne ac jsme psala psace tak zadna nadhera (krasopis) to stejne nebyl :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11503
11.2.11 12:42

Písmo je to hezký a myslím si, že pro ty děti jednodušší. Já sama jsem vyrůstala na učení toho starýho spojovanýho písma a jak píšu teď? Je pro mě rychlejší psát tiskacím písmem a každý až k tomu „dospěje“ si písmo změní na takové jaký mu bude vyhovovat. A řeč o úpravě? Moji sourozenci píšou úděsně! Nic se po nich nepřečte, takže to není písmem. Tady je důležitý, aby se to dítě naučilo psát, potom si svoje písmo bude rozvíjet podle sebe a to co se učili ve škole, dávno zapomenou. Nedávno probíhala anketa, no anketa, taková zkouška, aby lidé na ulici napsali velké G nebo jiný písmeno a málo lidí ho umělo napsat. Já už taky ani pomalu nevím jak se píše velké G, S apod. A když to dítě začne psát od první třídy, tak se mu tím hlava určitě mást nebude, takže ať je učej jakkoli, oni si přijdou časem na své a kdo je to pak bude přeučovat? Nikdo. A jestli to přečtou oni sami po sobě, to je taky otázka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17103
11.2.11 12:43

sama píšu nespojitým písmem a když jsem viděla toto nové tak mě to zpočátku nadchlo. nějak víc jsem potom nepátrala, ale moje mamka ano a četla článek s nějakou odbornicí na písmo a tam v něm říkala, že to že se děti učí dělat ty klasické kličky a spojovat písmena má svůj význam a vliv na vývoj - jak písma, tak asi i jemné motoriky apod. To mě celkem zaujalo a asi na tom i něco bude. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
teresa20
11.2.11 12:49

Tak přesně tímhle písmem píšu. Není pravda, že by bylo pomalejší než normální psací, stíhala jsem psát v pohodě i na přednáškách na vysoké. A čitelné bylo taky :lol: Tady záleží na úpravě každého :nevim:
Ale nejsem si jistá, jestli bych chtěla, aby se takto učilo psát mé dítě :nevim: Asi mám o tom málo informací, ale naštěstí zatím řešit nemusím, do školy má daleko :-D

• Nahlásit
  • Citovat
24467
11.2.11 12:51

Verveve - ale vyzkoušela sis obě možnosti a vybrala tu lepší pro sebe, děti píšící jen Comenia na výběr mít nebudou :think:
Jako není to nějaký vědecký názor, jen můj dojem.

Nebo třeba dítko najde na půdě staré babiččiny zápisky (nebo něco…) a nebude to umět pořádně přečíst…? je to možné? Nebo i když píšou Comenia, občas mají text i psacím písmem aspoň ke čtení?

Jsem „zvědavá“, až budou nějaké pořádné výsledky, k čemu se doberou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.2.11 12:52

Mne sa to nove ani nijak nepaci, aj ked ja sama uz vlastne pisem podobne :oops:

Ale som za, aby sa deti ucili „tazsiu“ formu. Nech sa to naucia poriadne, flakat to mozu potom cely zivot. Ale ked ich to naucime flakat s tym, ze je to takto spravne? Ale toto je len moj citovy vylev.

Pisane pismo so skolskym viazanim rozvijalo jemnu motoriku. Pisat obluciky je strasne tazke, a rucicka sa na to musi cvicit. Nove pismo ma malych oblucikov minimalne, rucicky malych pisarov mozu ostat krasne zatuhnute.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6387
11.2.11 12:55

Vypadá to docela hezky,kámošky děti v Rakousku nějakým takovým,skoro stejným,typem písma píšou a je fakt,že to vypadá hezky a skoro u všech dětí stejně :think: Je jednodušší s tím udržet úpravu,moji kluci drápou psacím,asi po mně…Ani nevím proč,ale nechci,aby moje děti uměly jen to nové písmo…Jsem ráda,že se učily psacím.Taky bych se ráda naučila psát „švabachem“,je to hezké… :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12980
11.2.11 12:59

Vizuálně je krásné, ale s výukou nesouhlasím.
Připojuji se k argumentu - rychlost a plynulost psaní.
Každý at se potom dle své libosti a vypsanosti ruky rozhodne, zda upřednostní tiskací či psací styl projevu.

Vadí mi hlavně to, že neustále snižujeme v zájmu „dobra“ nároky na naše děti. Děláme jim že školy cirkus plný zábavy a doufáme, že tímto efektem si toho zapamatují více a budou spokojené..Ano spokojené budou, ale o vědomostech se dá úspěšně pochybovat.
Na učení a biflování ještě nikdo neumřel ( nadsázka), takže já bych rozhodně dětem nic neulehčovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
11.2.11 13:01

Myslím, že to vede ke zpohodlnění. Ten školní dril asi bude mít fakt pozitivní vliv na rozvoj pracovitosti a cílevědomosti malého človíčka…
Ovšem jinak k tomu, co je a co není čitelné: nemyslím, že by spojité písmo bylo zárukou čitelnosti, respektive vypracovanosti ruky. Zabývám se pročítáním starých matrik, hledám v nich svoje předky. A někdy bych vám nepřál vidět, jakým stylem byly psané… Paradoxně nejčitelnější je pro mě období psaní latinkou, asi i proto, že latinkou sám píšu. Proto lecjaké škrabopisy rozlousknu. Ale škrabopis v kurentu, (správně novogotické kurzívě, to je psaná forma švabachu) prostě neumím… Písmo před kurentem je trochu podobné Comeniovi, aspoň se mně zdá, ale přijde mně že v té době psali všichni „těžkou rukou“ (možná je brzdilo psací náčiní…) Takže čitelnost ovlivnilo asi i něco jiného než typ písma.
Jinak bych řekl, že se v dnešní době tímto pokusem začíná sbližovat psací písmo a písmo tištěné počítačovou tiskárnou. Uvidíme, kam půjde vývoj v příštích letech. Třeba si naše děti budou klepat na čelo, jak jsme mohli latinkou vůbec psát, že se to nedá přečíst. Asi jako my „rodopisci“ při louskání kurentu… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama