Paní učitelky, dotaz

Anonymní
28.7.21 21:56

Paní učitelky, dotaz

Zdravím všechny paní učitelky, zajíma mne, zda je možné učit ve státním školství na, ale jen poloviční úvazek, kolik času tam pak reálně trávíte a za kolik… dále mne zajímá, zda bych mohla učit třeba 2 stupeň, případně na střední, když mám vystudovane učitelství pro 1. stupeň.
chci učit angličtinu a španělštinu- z těchto dvou jazyků mám Bc. z filosofické fakulty, mgr. z pedagogiky jsem si pak dodělala, ať právě můžu učit ve státním školství. Předtím jsem dělala lektora několik let, pak 5 let doma s dětmi, dodělala jsem si Mgr z pedagogiky, ale po 5 letech doma vůbec nevím, jak to vlastně reálně chodí…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20295
28.7.21 22:05
@Anonymní píše:
Zdravím všechny paní učitelky, zajíma mne, zda je možné učit ve státním školství na, ale jen poloviční úvazek, kolik času tam pak reálně trávíte a za kolik… dále mne zajímá, zda bych mohla učit třeba 2 stupeň, případně na střední, když mám vystudovane učitelství pro 1. stupeň.
chci učit angličtinu a španělštinu- z těchto dvou jazyků mám Bc. z filosofické fakulty, mgr. z pedagogiky jsem si pak dodělala, ať právě můžu učit ve státním školství. Předtím jsem dělala lektora několik let, pak 5 let doma s dětmi, dodělala jsem si Mgr z pedagogiky, ale po 5 letech doma vůbec nevím, jak to vlastně reálně chodí…

No, teoreticky bys jako prvostupňák neměla. Základku možná, ale s tou střední je to dost úlet. Myslím, že si můžeš dodělat doplňující pedagogické studium. My tam měli státnice z pedagogiky, didaktiku tobě by uznali to mgr. a musíš mít české státnice z jazyka. Tzn. u tebe státnice z aj. a španělštiny. Certifikáty nebrali.

A čas. Počítej, že na začátku je to hodně o přípravách, ale jazyk se dá dobře nachystat. A potom toho je spousta na opravování.

A peníze. Podívej se do tabulek, tam to najdeš. Praxi ti uznají z lektorování.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:08

S tim kratkym uvazkem je to jak na ktere skole. Nekdo ma treba tri dny v praci a tam vsechno. Jinde chodi kazdy den a ještě roztahane. Navic muzou davat vice suplovani, do plneho uvazku bez priplatku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
10654
28.7.21 22:19
@vokishka píše:
S tim kratkym uvazkem je to jak na ktere skole. Nekdo ma treba tri dny v praci a tam vsechno. Jinde chodi kazdy den a ještě roztahane. Navic muzou davat vice suplovani, do plneho uvazku bez priplatku.

To záleží na smlouvě. Pokud bude mít smlouvu na např. 0,5 úvazku, suplovat zdarma bude pouze do 0,5 úvazku, víc jen placeně. Pokud bude mít smlouvu jako externista, dostane zaplacené pouze reálně odučené hodiny. Tedy i suply.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:24
@SAJ píše:
To záleží na smlouvě. Pokud bude mít smlouvu na např. 0,5 úvazku, suplovat zdarma bude pouze do 0,5 úvazku, víc jen placeně. Pokud bude mít smlouvu jako externista, dostane zaplacené pouze reálně odučené hodiny. Tedy i suply.

I na zakladce? Vim, ze u nas se to hodne resilo. Strkali to nejvic tem s nizkym uvazkem, právě kvuli tomu, ze je to levnější. A maji vic času.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1132
28.7.21 22:29
@vokishka píše:

Prosím bez jakého příplatku mohou dávat suplování do plného úvazku? Nerozumím. Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:31
@roba18 píše:
Prosím bez jakého příplatku mohou dávat suplování do plného úvazku? Nerozumím. Děkuji

Mozna se to teda zmenilo. Ale za suplovani je vice penez, je tam příplatek. A bylo, ze kdyz mel nekdo mensi uvazek a suploval, tak to mel za beznou hodinu, bez toho navyseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
10654
28.7.21 22:33
@Anonymní píše:
chci učit angličtinu a španělštinu- z těchto dvou jazyků mám Bc. z filosofické fakulty, mgr. z pedagogiky jsem si pak dodělala, ať právě můžu učit ve státním školství. Předtím jsem dělala lektora několik let, pak 5 let doma s dětmi, dodělala jsem si Mgr z pedagogiky, ale po 5 letech doma vůbec nevím, jak to vlastně reálně chodí…

Tak pokud máš vystudováno učitelství prvního stupně (Mgr.) a jazyky (Bc.), máš splněnou odbornost, ale pro druhý a třetí stupeň ti chybí didaktika - což nevím, jestli teď bude někdo řešit. :nevim: Každopádně doporučuji dodělat příslušnou DPSku - tři semestry. Budeš mít napořád pokoj.

Lektorskou praxi a MD by ti měli uznat.

Rozvrh by ti měli sestavit do několika dnů, ale víš jak - sliby se slibují a blázni se radují… Praxe bývá jiná. Záleží na škole a na tom, jak solidní má vedení, což nikdy zvenku nevidíš. Plat dle smlouvy a tabulek - pozor, liší se částečný úvazek a externí smlouva.

Čas, já už teď, po víc než dvaceti letech, přípravy nedělám, vzbuď mě o půlnoci a odučím kterékoli učivo z hlavy - ale i tak platí, že na odučenou hodinu potřebuji jednu hodinu nepřímé povinnosti, protože testy sestavení, fyzická příprava (tisk, nařezání, sestavení správného řešení, obodování), pak opravování, nějaké ty dozory, administrativa a podobné radosti…

A za sebe - nejsem si jistá, že je SŠ s tvou kvalifikací je tak úplně dobrý nápad, ale to neposoudím, tak držím palce, aby ti to sedlo. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1132
28.7.21 22:35
@vokishka píše:
Mozna se to teda zmenilo. Ale za suplovani je vice penez, je tam příplatek. A bylo, ze kdyz mel nekdo mensi uvazek a suploval, tak to mel za beznou hodinu, bez toho navyseni.

To jo, ale když mám třeba úvazek 0,5 a na to mám i smlouvu a na to dělaný i rozvrh (počet hodin, které mam oducit) tak chápu, že odpadlé hodiny mi třeba dají nahradit suplováním, ale to co bude nad těch 0,5 tak je placené. Ale chápu, že bez příplatku za práci přesčas. Ale zaplaceno by to mělo být, nebo ne? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
10654
28.7.21 22:37
@vokishka píše:
I na zakladce? Vim, ze u nas se to hodne resilo. Strkali to nejvic tem s nizkym uvazkem, právě kvuli tomu, ze je to levnější. A maji vic času.

I na základce. U nás se zadarmo supluje pouze za odpadlé hodiny, což znamená, že od dubna nedostane nikdo zaplacený ani jeden supl.

Ale záleží na smlouvě - a taky na tom, zda zaměstnanec ví, jaká má práva. :nevim: Což si přiznejme, že některé učitelky fakt nic o svých právech a kompetencích netuší.

Fuj, použila jsem slovo kompetence a ještě zcela dobrovolně, přijdu do pekla. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
10654
28.7.21 22:38
@roba18 píše:
To jo, ale když mám třeba úvazek 0,5 a na to mám i smlouvu a na to dělaný i rozvrh (počet hodin, které mam oducit) tak chápu, že odpadlé hodiny mi třeba dají nahradit suplováním, ale to co bude nad těch 0,5 tak je placené. Ale chápu, že bez příplatku za práci přesčas. Ale zaplaceno by to mělo být, nebo ne? :think:

Podle mě by to mělo být zaplaceno s příplatkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:39
@roba18 píše:
To jo, ale když mám třeba úvazek 0,5 a na to mám i smlouvu a na to dělaný i rozvrh (počet hodin, které mam oducit) tak chápu, že odpadlé hodiny mi třeba dají nahradit suplováním, ale to co bude nad těch 0,5 tak je placené. Ale chápu, že bez příplatku za práci přesčas. Ale zaplaceno by to mělo být.

Tak jsem to myslela. Hlavne je fakt treba se domluvit treba na dnech, je to asi lepší. Protože se ti jinak muze stát, ze budes mit prvni hodinu, pak treba treti a skoncis sestou (my tak bohužel bezne jazyky máme). Takže ve skole stravis cely den.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:40
@SAJ píše:

Nevim, ale bylo obdobi, kdy se ty s krátkým uvazkem kvuli tomu docela rozcilovaly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32705
28.7.21 22:42
@SAJ píše:
I na základce. U nás se zadarmo supluje pouze za odpadlé hodiny, což znamená, že od dubna nedostane nikdo zaplacený ani jeden supl.

Ale záleží na smlouvě - a taky na tom, zda zaměstnanec ví, jaká má práva. :nevim: Což si přiznejme, že některé učitelky fakt nic o svých právech a kompetencích netuší.

Fuj, použila jsem slovo kompetence a ještě zcela dobrovolně, přijdu do pekla. :zed:

No a u nas bylo, ze za odpadle se davaji dozorove jen v tom týdnu, kdy to odpadlo. Tak nevim, podle ceho se to ridi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
SAJ
10654
28.7.21 22:47
@SAJ píše:

Aha, tak ne - je to jinak:

Pokud máte kratší úvazek, slovo přesčas zde neplatí a šéf vám práci nad stanovený úvazek nařídit nemůže. A jestliže by práci navíc požadoval, pak s ní musíte souhlasit… Ale je zde další háček - za práci „navíc“ u zkráceného úvazku vám nenáleží ani náhradní volno, ani přesčasový příplatek.

https://www.finance.cz/…ecny-uvazek/

Dobré vědět. Myslím, že by mě ani nenapadlo za těchto podmínek suplovat. A jsme zase u těch práv…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat