Pokud má moje matka dítě s Downovým syndromem, mám větší riziko?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.19 21:09
Pokud má moje matka dítě s Downovým syndromem, mám větší riziko?

Ahojky, snažíme se asi 2 měsíce a moc si přejeme miminko, ale zajímá mě jedna otázka, mé mamce se po mě narodil kluk s Downovým syndromem - můj bratr, chci vědět jestli mám větší riziko, že se mi může dítě s Downovým syndromem také narodit…kvůli dědičnosti, jestli to tak funguje, mé matky se nechci ptát, jelikož s ní nemám moc dobrý vztah.

Malinko se bojím, že se mi může narodit dítě s DS taky. Mého bratra mám moc ráda a vážím si ho, i přes středně těžkou mentální retardaci je zlatíčko, jen si nemyslím že bych péči o dítě s DS psychicky zvládla, vzhledem k tomu, že jsem s tím žila celý život jako sourozenec, nechci být v tomto postavení i jako matka. A ani bych už po něm nepřivedla na svět další dítě, protože nechci aby se cítilo jako já, když jsem byla malá a s tímto nevyrovnaná.

Můj manžel má také strach. Takže, myslíte si že je riziko větší? :(

Přečtěte si článek: Downův syndrom konzultujte s odborníkem

Reakce:
Aduš8
Závislačka 4458 příspěvků 16.05.19 21:12

No, pokud je genetická porucha v rodině, riziko stoupá, ale… Dneska už je tolik možností, jak to zjistit na začátku těhotenství. Existují i krevní testy, které dokážou z tvé krve,, odstředit" krev miminka a poznat genetickou poruchu. Pak je samozřejmě možný odběr plodové vody.

Maxuska
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 16.05.19 21:27

V 99% se jedná o náhodnou chybu při splynutí vajíčka a spermie…jedinou prokázanou souvislostí je vyšší věk matky

potvurka89
Závislačka 3595 příspěvků 16.05.19 21:31

Ahoj zkus se zeptat gynekologa jestli by te poslal na genetiku. Vezmou tobě a partnerovi krev a za 3 měsíce jsou výsledky. S tím že máte možné riziko v rodině by ti mohli vyjít vstříc.

Uživatel je onlineHobitka
Kelišová 5281 příspěvků 16.05.19 21:36

Kamaradka byla od zacatku vice sledovana na genetice, take ma bratra s DS, ona obe deti zdrave i presto, ze rodila ve vyssim veku +/- 35.

Moise
Hvězda diskuse 39982 příspěvků 12 inzerátů 16.05.19 21:38

Budete sledovaní s největší pravděpodobností na genetice.

Uživatel je onlinePetája
Zasloužilá kecalka 512 příspěvků 16.05.19 21:43

Prenascan - test z krve, sice se plati, ale je spolehlivy a DS pozna i zkuseny genetik z ultrazvuku jeste nizkem stadiu tehotenstvi…
Riziko tam je, ale dopredu se urcite nenervujte, riziko ma kazda matka…

Janli
Echt Kelišová 8462 příspěvků 16.05.19 23:05

Prober to se svou gynekoložkou a popros ji, aby tě poslala na genetiku. Bratrovo postižení je s největší pravděpodobností náhodná mutace, ale je tam jistá malá pravděpodobnost, že by se mohlo jednat o tzv. mozaiku, která je dědičná. I v případě, že tvá genetika vyjde dobře bych na tvém místě v těhotenství podstoupila podrobnější vyšetření. Mohla jsi po své matce zdědit i sklon ke zhoršené kvalitě vajíček.

Váš příspěvek
Reklama