Proč si nepamatuji slovíčka z hodiny, když ostatní ano?

215
12.2.16 20:40

Proč si nepamatuji slovíčka z hodiny, když ostatní ano?

Caute, měla bych dotaz - jak trénovat paměť na slovíčka? Chodím do kurzu a na konci nám lektorka řekla, ať vyjmenujeme slovíčka, která jsme se ten den nově naučili. Všichni řekli několik, jen já nic. Podotýkám, že ostatním je 50 let, mně 35.Fakt nevím, kde je problém. Mám to hrozně „vydřené“ a trvá mi dlouho, než si 1 slovíčko zafixuji, musím ho slyšet několikrát. Ani čtení knih v cizím jazyce mi na to moc nepomáhá - pokud se tam to slovíčko neobjeví víckrát, mám smůlu. A to ho někdy čtu poněkolikáté a stejně nevím, co znamená. Umím 2 jazyky na úrovni cca B1, ale ta paměť pokulhává. Ještě mi známá říkala, že paměť vytlačuje stres, tak na tom možná něco bude. Stresu má člověk kolem sebe stále habaděj :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

71457
12.2.16 20:45

@bella_strega Protože nejsme všichni stejní ;) někdo má tu paměť lepší, někdo horší, stejně jako někdo má na jazyky nadání, někdo lehce chápe technické věci, někdo umí kreslit a někdo třeba má hudební sluch. Ale jinak neporadím, mě jazyky taky moc nejdou, přitom ptákovin si pamatuju neskutečně (čím větší ptákovina, tím líp), ale pomáhá mi si to napsat a pak několikrát přečíst.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3711
12.2.16 20:48

@bella_strega
Možná jim stačí to slyšet a zapamatují si. Ty to potřebuješ drilovat. Každý je jiný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
12.2.16 20:50

No jo, asi se s tím budu muset smířit :-) a víc si ta slovíčka opakovat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
12.2.16 20:55

@bella_strega Člověk si pamatuje nejlépe to, k čemu má nějaký vztah. Jestli máš jinak paměť dobrou, tak tě ten jazyk možná moc nebaví (ani nemusí vyloženě nebavit, stačí když nemůžeš říct, že tě to baví). U jazyků mám taky zkušenost, že se zrovna tohle zlepšuje intenzitou výuky. Když se tomu budeš věnovat každý den hodinu, tak za pár týdnů se i paměť na slovíčka snad zlepší. Víc si totiž zažiješ to ostatní a zůstane ti větší kapacita právě na slovíčka. Snad :-)

• Nahlásit
  • Citovat
215
12.2.16 21:01

@ferret díky, jsi milá :kytka:
mám paměť dobrou na čísla :-) ale jinak spíše krátkodobou, co se týkalo učení ve škole. Možná mě to tolik nemotivuje, když mám lekce jazyků některé pravidelně a jiné nepravidelně a když nemám moc možnost mluvit s rodiláky.
Zkusím to trošku zintenzivnit, ale s dětmi je to náročné :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
12.2.16 21:03

@ferret asi se teď vrhnu na sledování filmů s titulky, bude to asi lepší varianta než knihy v tom daném jazyce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
212
12.2.16 21:40

Jsi unavená, vystresovaná, máš starosti, to je podle mě ten důvod. Nedělej si s tím hlavu :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24456
12.2.16 21:42

@bella_strega Vidíš, já si zapamatuju slovíčka, ale taková nová karta z banky s novým PINem je moje smrt. Netuším, kdy má kdo narozeniny :lol:, neznám z hlavy telefonní čísla. V dějepisu jsem prostě nedokázala říct datum dané události :nevim: - celý průběh jo, ale kdy to bylo, to už bohužel…

Každý je na něco jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5569
12.2.16 21:49

Zkuste na kurzech co nejvíce mluvit když každé nové slovíčko několikrát použijete snáz se usadí v hlavě :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
12.2.16 21:52

@Pipet jo, tak to já si pamatuju tak 10 -15 telefonních čísel nazpaměť a k čemu mi to je? :mrgreen: pamatuju si kod potravin, které kupuji, ale slovíčka stagnují

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
215
12.2.16 21:53

@Heivka jo, budu muset skupinovou výuku vyměnit za individuálku, máme tam 1 kolegyni, co nás trochu brzdí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
13.2.16 20:22

@bella_strega Pokud filmy s titulky, tak doporučuju, pokud je možnost, v tom jazyce, v kterém je ten film. A k individuální výuce, to určitě bude fajn, nebo si můžeš zkusit dát dohromady skupinku třeba 4 lidí na podobné úrovni (to nejvíc vyhovovalo mně - motivovalo mně to srovnání). Nevím, na jaké jsi úrovni, ale mně (také věčně nestíhající) pomáhalo i to, že jsem třeba při vaření, uklízení, čištění zubů, v autě nebo v jakékoli chvilce, kdy jsem byla sama, buď nahlas, nebo aspoň v duchu, popisovala do detailu, co dělám, co vidím, co mám v plánu ten den… I když se tím nová slovíčka moc neučím, zafixuji ta známá a budu se moct víc soustředit pak na ta nová.

• Nahlásit
  • Citovat
215
14.2.16 18:28
@ferret píše:
@bella_strega Pokud filmy s titulky, tak doporučuju, pokud je možnost, v tom jazyce, v kterém je ten film. A k individuální výuce, to určitě bude fajn, nebo si můžeš zkusit dát dohromady skupinku třeba 4 lidí na podobné úrovni (to nejvíc vyhovovalo mně - motivovalo mně to srovnání). Nevím, na jaké jsi úrovni, ale mně (také věčně nestíhající) pomáhalo i to, že jsem třeba při vaření, uklízení, čištění zubů, v autě nebo v jakékoli chvilce, kdy jsem byla sama, buď nahlas, nebo aspoň v duchu, popisovala do detailu, co dělám, co vidím, co mám v plánu ten den… I když se tím nová slovíčka moc neučím, zafixuji ta známá a budu se moct víc soustředit pak na ta nová.

ano, titulky pouze v tom jazyce, v češtině to nemá smysl. My jsme skupinka 3 lidí na jazyk. Já tam jsem řekněme na nejlepší úrovni. Je to levné, ale vypadá to (jak nás ta kolegyně brzdí), že bych se při individuálce daleko více naučila. S tím popisováním máš pravdu, to je dobrý nápad :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
118
18.4.16 21:33

Je třeba, aby vás to lektorka učila v kontextu. Slovíčko vytržené z kontextu se hůře pamatuje. Proto jsou lepší na učení slovíček knihy nebo filmy v daném jazyce. MOzek si to snáze vybaví, pokud má k tomu nějakou asociaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama