Sleva na poplatníka, daně

10.1.20 10:08

Sleva na poplatníka, daně

Ahoj, budu vděčná za radu, pokud je tu nějaký ekonom. Jsem na RD, mám smlouvu na neurčito. Minulý rok jsem měla možnost u jiného zaměstnavatele pracovat 9 měsíců na částečný úvazek, ale protože mám stálé zaměstnání jinde, nebyla mi ve výplatě uplatňována sleva na poplatníka. Mám šanci ji získat zpět v rámci daňového přiznání, popř. v jaké výši?
Děkuji za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

2734
10.1.20 10:14

Ekonom toto neřeší, to řeší účetní :)

Jinak si dejte sama daňové přiznání. Ale přesně vám to nikdo neřekne, jelikož nevíme. Kolik jste ve výsledku měla výdělek a kolik jste odvedla na daních. SLeva na poplatníka 2070,– měsíčně neboli 24840 ročně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
10.1.20 11:32

@veselamuchomurka jen doplním - je nutné vyžádat si potvrzení o zdanitelných píjmech od obou zaměstnavatelů. Rada do budoucna - pokud nemáš z HPP příjem, zruš podpis a podepiš u současného zaměstnavatele.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1072
10.1.20 11:34

Pokud si dítě neuplatňuje partner, můžete si jej také uplatnit. Je to 15.204 Kč na první dítě, 19.404 Kč na druhé dítě a třetí a další dítě je 24.204 Kč.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1562
10.1.20 11:42

Podle toho jestli ti byla strhavana záloh. daň z prijmu. Pokud si neměla prijem vyšší než 68tis tak si tu tvou slevu může uplatnit i manžel pokud si vdaná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
10.1.20 11:52
@JancaS84 píše:
Podle toho jestli ti byla strhavana záloh. daň z prijmu. Pokud si neměla prijem vyšší než 68tis tak si tu tvou slevu může uplatnit i manžel pokud si vdaná.

Tak nemusela jí být strhávána záloha na daň z příjmů. Pokud měla např. dohodu do 10tis., tak jí sráželi srážkovou daň a tu si může taky uplatnit. A manžel si určitě její slevu uplatnit nemůže! Manžel si může uplatnit slevu na manželku bez příjmů, ale to není ta její sleva. Klidně si ona může podat přiznání, uplatnit slevu na poplatníka a pokud její příjem nebyl 68tis., může si manžel ve svém přiznání nebo v zúčtování u zaměstnavatele uplatnit slevu na manželku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 12:02

Ne, opravdu jde o těch 2070 slevu na poplatníka, byla to normální prac. smlouva a zřejmě jsem tuto slevu neuplatnila, protože růžový papír mám podepsaný tam, kde jsem loni nepracovala. Jde mi o to, zda se mi tato sleva vrátí, slevu na dítě uplatňuje manžel

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
10.1.20 12:07

Tak sleva je sleva, ta se nevrací. Vrátí se daň, které díky neuplatnění slevybyla odvedena. Příklad: DPP 10000,– z toho sražena daň 1500,–. Vrátí se max. 1500,–

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 15:47

Jak bylo řečeno výše, základem je potvrzení o příjmech od všech zaměstnavatelů, pak si vyplnit daňové přiznání (na netu jsou ke stažení formuláře, do kterých jen vyplňuješ na PC políčka dle návodu a ta, která se mají spočítat, se spočítají „sama“ vzorcem) a uvidíš, jak jsi na tom hned ;-)

a jak psala @Hanula1212 je sleva na dítě, ale i sleva na vyživovanou manželku, pokud tvoje příjmy (bez RD) byly za rok nižší než těch 68(?)tis., může manžel uplatnit i to. A jestli jsi byla na částečném úvazku, tak jak opět psala @Hanula1212 nejspíš ti sráželi minimálně 15%, pokud jsi nepracovala na smlouvu o dílo třeba - ale jistě se to dozvíš z toho potvrzení od nich ;-) všechna potvrzení od zaměstnavatelů pak k tomu přiznání přiložíš jako přílohy a pošleš…a až si budeš vyřizovat ta potvrzení o příjmech, nech si rovnou od svého zaměstnavatele poslat i potvrzení o tom, že jsi neuplatnila slevu na dítě, to bude zase potřebovat manžel do své práce…

btw rada - kdybys si za rok nevydělala víc než 30tis, tak to ani nemusíš přiznávat, natož danit - takže pokud bys se dohodla např. na smlouvě o dílo a nepřekročila 30k, nemáš s tím žádnou práci - nic nedaníš, nic ti nevrací, nic nevykazuješ. Pokud bys překročila těch 30k, zdanit musíš vše (a vyplnit přiznání), ale nejspíš bys se (pokud bys pracovala jen nárazově) vešla do slevy na poplatníka a neplatila daň žádnou, jen bys to přiznání už musela vyplnit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 16:12
@emimi_zuzka píše:
Jak bylo řečeno výše, základem je potvrzení o příjmech od všech zaměstnavatelů, pak si vyplnit daňové přiznání (na netu jsou ke stažení formuláře, do kterých jen vyplňuješ na PC políčka dle návodu a ta, která se mají spočítat, se spočítají „sama“ vzorcem) a uvidíš, jak jsi na tom hned ;-)

a jak psala @Hanula1212 je sleva na dítě, ale i sleva na vyživovanou manželku, pokud tvoje příjmy (bez RD) byly za rok nižší než těch 68(?)tis., může manžel uplatnit i to. A jestli jsi byla na částečném úvazku, tak jak opět psala @Hanula1212 nejspíš ti sráželi minimálně 15%, pokud jsi nepracovala na smlouvu o dílo třeba - ale jistě se to dozvíš z toho potvrzení od nich ;-) všechna potvrzení od zaměstnavatelů pak k tomu přiznání přiložíš jako přílohy a pošleš…a až si budeš vyřizovat ta potvrzení o příjmech, nech si rovnou od svého zaměstnavatele poslat i potvrzení o tom, že jsi neuplatnila slevu na dítě, to bude zase potřebovat manžel do své práce…

btw rada - kdybys si za rok nevydělala víc než 30tis, tak to ani nemusíš přiznávat, natož danit - takže pokud bys se dohodla např. na smlouvě o dílo a nepřekročila 30k, nemáš s tím žádnou práci - nic nedaníš, nic ti nevrací, nic nevykazuješ. Pokud bys překročila těch 30k, zdanit musíš vše (a vyplnit přiznání), ale nejspíš bys se (pokud bys pracovala jen nárazově) vešla do slevy na poplatníka a neplatila daň žádnou, jen bys to přiznání už musela vyplnit.

Moc děkuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
10.1.20 16:24
@emimi_zuzka píše:btw rada - kdybys si za rok nevydělala víc než 30tis, tak to ani nemusíš přiznávat, natož danit - takže pokud bys se dohodla např. na smlouvě o dílo a nepřekročila 30k, nemáš s tím žádnou práci - nic nedaníš, nic ti nevrací, nic nevykazuješ. Pokud bys překročila těch 30k, zdanit musíš vše (a vyplnit přiznání), ale nejspíš bys se (pokud bys pracovala jen nárazově) vešla do slevy na poplatníka a neplatila daň žádnou, jen bys to přiznání už musela vyplnit.

Tak tohle je nesmysl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 16:41
@Hanula1212 píše:
Tak tohle je nesmysl.

proč?? potvrdila mi to daňařka…přečetla jsem si to po sobě znova a nenašla jsem chybu…do 30k ročně je to náhodný (nebo nahodilý?) příjem, co se nedaní a ani neuvádí v přiznání…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5780
10.1.20 16:51

Limot 30 tisíc je pro příležitostnou činnost. To znamená, pokud se např. domluvím s nějakou firmou, že jí natřu plot. Jednorázová záležitost, do 30tis. osvobozeno. Pokud se s fimou domluvím, že pro ni budu pracovat, například natírat plot a dělat jinou údržbu například o prázdninách, podle toho jak mi zaměstnavatel nařídí, budu chodit na 8 a domů ve 14, je to závislá práce a musí být uzavřena nějaká forma pracovního poměru. Pokud budu různým firmám nabízet práci jako údržbář, budu používat svoje barvy, pracovní pomůcky atd. má to znaky podnikání a musím si udělat ŽL. Podle toho se řídí i povinnost podávat přiznání a platit daň. U tazatelky jde o závislou činnost, takže povinnost podávat přiznání se řídí podle toho, zda podepsala prohlášení, byly jí sraženy zálohy na daň atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2755
10.1.20 16:53
@emimi_zuzka píše:
proč?? potvrdila mi to daňařka…přečetla jsem si to po sobě znova a nenašla jsem chybu…do 30k ročně je to náhodný (nebo nahodilý?) příjem, co se nedaní a ani neuvádí v přiznání…

Ostatní příjmy jsou dané v § 10 zákona. Patří tam mimo jiné příjmy z příležitostných činností. Kdežto zakladatelka pobírá příjmy ze závislé činnosti podle § 6.

Měla bys radit jen to, co opravdu víš a ne to, co jsi někde zaslechla, nepochopila nebo špatně tlumočila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.1.20 20:52
@Hanula1212 píše:
Limot 30 tisíc je pro příležitostnou činnost. To znamená, pokud se např. domluvím s nějakou firmou, že jí natřu plot. Jednorázová záležitost, do 30tis. osvobozeno. Pokud se s fimou domluvím, že pro ni budu pracovat, například natírat plot a dělat jinou údržbu například o prázdninách, podle toho jak mi zaměstnavatel nařídí, budu chodit na 8 a domů ve 14, je to závislá práce a musí být uzavřena nějaká forma pracovního poměru. Pokud budu různým firmám nabízet práci jako údržbář, budu používat svoje barvy, pracovní pomůcky atd. má to znaky podnikání a musím si udělat ŽL. Podle toho se řídí i povinnost podávat přiznání a platit daň. U tazatelky jde o závislou činnost, takže povinnost podávat přiznání se řídí podle toho, zda podepsala prohlášení, byly jí sraženy zálohy na daň atd.

no, myslela jsem samozřejmě jen tu příležitostnou a přišlo mi, že z té smlouvy o dílo (kterou jsem zmínila) to tak nějak vyplývá, ale jo, když jsem si to teď přečetla znovu, tak to z toho jasné vůbec není, to je fakt, že to těžko mohl někdo pochopit (pokud neví, o čem je řeč, jako ty)…jsem jí jen chtěla navést na nejpříjemnější formu malého přivýdělku, ale je fakt, že kdyby to z toho nevyčetla (což upřímně těžko mohla) tak by to byla rada naopak dost hrozná…příště budu držet kušnu když jsou tu povolanější…nebo napíšu, že dávám tip, ale je třeba si ho ověřit :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama