Snažit se o bio - má to smysl?

Napsat příspěvek
Velikost písma:
7240
5.2.22 22:00

@pet p Margit mám taky ráda, to, co říká, má hlavu a patu. Jen bych strašně potřebovala polopatickou nápovědu, co přesně ano a co ne. Tedy ne potrebovala, ale chtěla. :D Protože jak už tu bylo psáno- jeden řekne tohle jo, druhý tohle ne, kdo se v tom má vyznat :roll: navíc se tahke doporučení porad meni :roll: :roll: :zed: :zed:

A jo, spánek, pohyb, nečučet večer do mobilu.. To jídlo mi ale stejně přijde nejdůležitější.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
34322
5.2.22 22:57
@rejžička píše:
@pet p Margit mám taky ráda, to, co říká, má hlavu a patu. Jen bych strašně potřebovala polopatickou nápovědu, co přesně ano a co ne. Tedy ne potrebovala, ale chtěla. :D Protože jak už tu bylo psáno- jeden řekne tohle jo, druhý tohle ne, kdo se v tom má vyznat :roll: navíc se tahke doporučení porad meni :roll: :roll: :zed: :zed:A jo, spánek, pohyb, nečučet večer do mobilu.. To jídlo mi ale stejně přijde nejdůležitější.

Tak ono je to i hodne clovek od cloveka, ne kazdemu sedne vsechno. Da se to vypozorovat. Nekomu sedi makrobiotika, nekomu raw, nekdo je selsky masozravec…
Hlavni pojitko je nezpracovana kvalitni surovina.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
pet p
6.2.22 08:26
@rejžička píše:
@pet p Margit mám taky ráda, to, co říká, má hlavu a patu. Jen bych strašně potřebovala polopatickou nápovědu, co přesně ano a co ne. Tedy ne potrebovala, ale chtěla. :D Protože jak už tu bylo psáno- jeden řekne tohle jo, druhý tohle ne, kdo se v tom má vyznat :roll: navíc se tahke doporučení porad meni :roll: :roll: :zed: :zed:A jo, spánek, pohyb, nečučet večer do mobilu.. To jídlo mi ale stejně přijde nejdůležitější.

Tak se ale asi budeš muset smířit s tím, že žádný univerzální a nejlepší návod neexistuje, nikdo ti neřekne, že přesně toto ano a přesně toto ne. A jak píše @Lucie_Sx musíš taky brát ohled na to, co vyhovuje zrovna tobě (vám). Někdo špatně tráví maso a je mu po něm těžko, někdo zase má problém s mléčnými výrobky, někomu zase nechutná sladké atd. Tím by se člověk taky měl řídit a nejen tím, že se většina odborníků domnívá, že je něco super.
Nevím, jestli je jídlo nejdůležitější. I když nejíš 100% bio a perfektně, ale máš pohyb a dobrý spánek, tak na tom nakonec můžeš být mnohem líp, než někdo, kdo jí 100% bio a perfektně, ale málo se hýbe a málo spí. A myslím si, že vliv má i to, jakou má člověk náladu, takové celkové naladění, vnitřní pohodu.
Možná by ti pomohlo přečíst si knížku Cirkadiánní kód. Autor tam jako podstatnější vidí to, kdy jídlo zkonzumuješ (konkrétně jde o TRE time-restricted eating), než co vlastně zkonzumuješ. Podle něj kombinací TRE, pohybu a kvalitního spánku dáš tělu tu nejlepší možnost dobře se zregenerovat a detoxikovat. Odkazuje se tam na spoustu studií.
Třeba by ti přečtení té knížky pomohlo trochu víc důvěřovat tělu a jeho opravným mechanismům a nemuselo by ti pak tolik vadit, že nemáš ten přesný návod „co ano a co ne“.
A jestli ti přijde rozumná M. Slimáková, tak si můžeš přečíst její Velmi osobní knihu o zdraví. Taky tam toho sice moc nenajdeš ohledně sporných doporučení, ale jako takový celkový přehled (nejen o zdravé stravě) mi ta knížka přišla dobrá.
Možná se nakonec stačí držet takových obecnějších principů jako např. dostatečná konzumace zeleniny, minimalizace konzumace pečiva a rychlých cukrů atd.

A mimochodem, zrovna jsem dnes dávala dětem ke snídani bio kedlubnu a chuťově je naprosto vynikající, nesrovnatelná s nebio kedlubnami ze supermarketu, které taky běžně kupujeme. Ale jak je vidět v této diskuzi, stejně najdeš dost lidí, kteří ti budou říkat, že bio je jen reklama a opakovat ten vtip, že rozdíl je v tom, že nebio se hnojí ve dne a bio se hnojí v noci.

  • Citovat
  • Upravit
20
6.10.23 11:21

Za mě lepší chuť a větší obsah účinných látek

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Nutriční poradna (3-18 let)

Ikona - Michaela Boukalová Tomešová

Michaela Boukalová Tomešová DiS.