Společná výchova dítěte - není přeci JEN moje

19
25.9.20 10:57

Společná výchova dítěte - není přeci JEN moje

Ahoj maminky :mavam:,
Zajímá mne váš názor na podílení se na výchově vašeho dítěte ostatními členy rodiny. Dítě teprve čekáme, ale již teď občas při diskuzích narazíme na témata ohledně výchovy ve kterých se nebudeme shodovat ať už s manželem nebo s babickami. Ať už jde o to, co bude dítě jíst, jak se bude oblékat, chovat apod…Manžel byl například vychováván stylem:,, Dokud to nesnis nepůjdeš od stolu!" Já jsem v tomto trochu benevolentnější spíš jako:,, Nechceš? Nejez, ale nic jiného nebude."

Jak k tomuto pristupujete? Necháte například babičky aby děti krmili a oblékali do čeho uznají za vhodné nebo jim do toho mluvíte?

Díky za vaše zkušenosti. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
60556
25.9.20 11:00

Moji kluci tráví u babi podstatnou část prázdnin, vůbec nezasahuju.. Je to babi, ať dělá po svém.. S partnerem se neshodujeme, ale zase.. Když mám děti já, jedu po svém, když on, tak to samé. Je to o toleranci :think: a děti jsou v klidu, vědí, co u koho můžou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22510
25.9.20 11:01

Zásadní je komunikace, nastavení očekávání apod.. A od toho se to celé odvíjí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2681
25.9.20 11:01

Dítě nemáte jeste ani venku, tohle jsou vsechno reci a realita bude uplne jinde. Nez mu budete vyhrozovat, zda neco sni nebo nesti a bude chapat co říkáte, budou mu 3roky… ročnímu takhle asi vyhrozovat budete tezko, ze Jo. Takze Pockej az ty situace nastanou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22510
25.9.20 11:02

@martina.se Jen u těch opravdu malých dětí do nějaké školky nebo předškolního věku to ale chce, aby opravdu v těch zásadních věcech byli rodiče zajedno. Jinak z toho to dítě má hokej, chybí mu ty jasné hranice a o to víc vysírá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60556
25.9.20 11:05

@Svistice u nás třeba jídlo.. Protože já zažila nuceni do jídla, hodně věcí kvůli tomu nejím, tak to nedělám.. Chlap ustoupil.. Asi to praktikuje, když nejsem doma, ale už mi do toho nekeca :mrgreen: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19
25.9.20 11:05

@Micaella22
Zajímala mne spíš osobní zkušenost než rady, ale díky :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22510
25.9.20 11:07

Ony jsou taky děti velmi poddajné a těm je to jedno. Pak jsou ale děti, které umí tu výchovnou nekompatibilitu skvěle challangovat.
Na některé dítě to nucení do jídla bude fungovat, jiné to dá tatínkovi vyžrat velmi dobře a v předškolácích ho pošle klidně do…
A výchova není o tom, co chtějí rodiče, ale i o respektování osobnosti dítěte a úměrně věku jeho preferencí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2164
25.9.20 11:11
@IvčaKraťaska píše:
@Micaella22
Zajímala mne spíš osobní zkušenost než rady, ale díky :palec:

Osobní zkušenost je ta, že jsem měla promyšleno, jak děti vychovávat, načteno spoustu literatury… A pak se stejně člověk učí za pochodu, protože žádné manuály, plány ani sdílené zkušenosti nefungují :mrgreen:
Jo a asi nejzásadnější zkušenost, co mě překvapila - to co funguje na jedno dítě s velkou pravděpodobností na druhé fungovat nebude :mrgreen:

Příspěvek upraven 25.09.20 v 11:12

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
631
25.9.20 11:12

S manželem byste měli být za jedno. Babičky neřeším - u babiček je režim jiný a je to jejich věc. Jediné, co nesmí - nesmí dítěti dávat jídlo, na které je dítě alergické (jedna babička měla tendence to pořád zkoušet :roll: ).
Ale s tím jídlem máte fakt čas, tohle začnete řešit až tak kolem 2 - 3 let. Neumím si představit rozdílný názor na oblékání?? A chování? Můj manžel vždycky říkal, jak to bude takhle a takhlr a teď by malé snesl modré z nebe a já jsem teď ta, co to musí brzdit. A ono obecně mají vždycky všichni silné řeči a pak často vyměknou :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8906
25.9.20 11:13

V podstatných věcech si to vyříkáme, pokud něco někomu opravdu vadí-bez přítomnosti dětí.
Jinak necháváme a nechávali jsme každého jet dle jeho intencí.
U mojí babičky jsme tedy nechávali děti jen za naší přítomnosti. Není psychicky úplně v pořádku, je pro ni nejdůležitější na světě uklízení ve smyslu, že u ní nikdy nesmí ani nic ležet a to prakticky ani hračka na zemi.
Když to nastává, stává se velmi nervní a má k dětem průpovídky, jak jsou ošklivé typu přes opěradlo je mikina, jsi horzně ošklivý, když ji tam necáváš ležet a tak.
Já jsem poměrně přísný rodič, ale přestože bych respektovala to, že to přes tu židli mít nechce, nebudu respektovat tento styl napomínání.
Před námi si tolik netroufne, ale jak stárne, ta psychika je horší a horší a ovládá se méně a méně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4844
25.9.20 11:14

Nevím proč bych mela diskutovat z babičkou o výchově. Pokud by nerespektovala naší výchovu, tak bych k ní dítě nedávala, nicméně bych ji ani nezakazovala rozmazlovat v určite míře. S chlapem byste to měli probrat, pak se spousta vztahu díky tomu rozpadá. Ale to chtělo probrat už před těhotenstvím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
412
25.9.20 11:19

No, já jsem teprve ve 33. týdnu s prvním, ale pár představ mám. A je mi jasné, že realita bude naprosto odlišná :mrgreen:
Babičce s dědečkem nechám volnou ruku - jsou dost příčetní, aby ročnímu dítěti nedávali hranolky s kofolou. A dřív k nim samotné stejně nepůjde, takže nějaké vědomosti o tom, co Malé budu dávat a co ne mít budou.
No a s manželem spoléhám na to, že jsme oba flegmatici, který se mezi sebou snadno dohodnou - posloucháme argumenty toho druhýho :nevim: Tak doufám, že mezi sebou nezačnem bojovat :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51986
25.9.20 11:19

Tohle je různé, hodně záleží jak často dítě u prarodičů bude. Důležité je najít nějaký kompromis jako rodiče. Asi nejhorší pro dítě když to každý uvidí jinak a děti jsou až moc chytré a využijí čehokoliv :mrgreen: Tchyně když si pak dítě občas vzala tak se jí řeklo co ano a co ne. Rozhodně bych nepřistoupila že já něco zakážu a babi povolí. K babi už děti víceméně nechodí, ale jsou už větší takže tak nějak ví co ano a co ne ;). Tchyně i sama se ptala co může dát k jídlu, ale šlo min o 2leté dítě ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2090
25.9.20 11:20
@Micaella22 píše:
Dítě nemáte jeste ani venku, tohle jsou vsechno reci a realita bude uplne jinde. Nez mu budete vyhrozovat, zda neco sni nebo nesti a bude chapat co říkáte, budou mu 3roky… ročnímu takhle asi vyhrozovat budete tezko, ze Jo. Takze Pockej az ty situace nastanou

Tohle děti chápou mnohem dřív

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama