Starší dcera rozmazluje mladší dceru

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 15:08

Všechny tady zdravím. Jsem v situaci, kdy mě nenapadá nic moc jiného než napsat sem. Nikdy jsem nechodila do žádných diskuzí nebo na blogy, tak jsem tady úplně nová, ale snad to neva :) Aby jste mohli pochopit můj aktuální problémek, musím vám něco málo vysvětlit. Jestli dopředu víte, že se vám nechce číst nic dlouhého, nečtěte dál.
Máme s manželem dvě dcery. Karolínku, které je 17 (za měsíc 18) a Kristýnku, které jsou 4 roky. Kája se narodila, když mi bylo 25 a hrozně moc jsem chtěla holčičku. Následujících 13 let jsme si ji opečovávali jako princezničku a nikdy jí nic nechybělo. Teda vlastně něco jo, chtěla sourozence, skoro jako všichni jedináčci. My vždycky odvedli řec jinam, další dítě jsme nechtěli. A ještě něco, nemyslete si, že jsme ji rozmazlovali, to rozhodně ne. Měla pevně určené hranice a stále má. Tak jako tak, vždycky byla bezproblémová. Hodná, milá, chytrá. Vlastně jsem si myslela, že mám úplně dokonalé dítě. Před pěti lety jsem otěhotněla znova. Neplánovaně, jakože absolutně neplánovaně. Kája se tenkrát mohla samou radostí zbláznit. Abych řekla pravdu, uvažovala jsem nad potratem, ve skoro-čtyřiceti jsem další dítě fakt nechtěla.

Mimčo jsem ale donosila a tak se narodila Kristýnka. Už od začátku to bylo ale všechno jinak než s Kájou. Ta byla od narození klidné miminko a Kiki se ukázala jako přesný opak. Teď jí jsou 4 roky a je to neskutečné číslo, úplně něco jiného než Kája.
Kája je ze svojí sestřičky ale úplně hotová. A je to vzájemné. V podstatě jsou jako jedna, nedají na sebe dopustit. Protože mi Kiki přijde živější a zlobivější, jsem na ní přísnější, než jsem byla na Káju. Jenže Kája to vidí tak, že se ke Kiki chovám zle, protože jsem jí nechtěla. Neskutečně Kiki rozmazluje, všechno jí dovolí a tak. Tráví spolu všechen možný čas. Bere jí s sebou když jede nakupovat, doma jsou pořád spolu a vyzvedává jí ze školky kdykoliv může. Nemůže jí vyzvedávat pořád, je ve třeťáku na gymplu, takže taky nemá vždycky čas, ale jakmile to jde, do školky si pro ní jde ona. Dokonce jí bere i ke svému přítelovi (to je fajn kluk, nikdo s ním problém nemáme). Tohle všechno by bylo ještě v pohodě, jenže poslední rok je to čím dál tím hořší. Kája mi u malé absolutně podkopává autoritu. Já zakážu, Kája dovolí. Manžel se přitom usmívá, jak jsou spolu holky roztomilé a že spolu tak pěkně vycházejí. Kiki, kdykoliv má možnost, si vybere Káju a já jdu stranou. Upřednostňuje jí úplně ve všem a mě vůbec nepotřebuje. Nejvíc mě dostává, že Kiki Káju na slovo poslechne, ať už se po ní chce cokoliv. Nikdy na ní Kája nemusí zvýšit hlas, Kiki poslouchá aby jí udělala radost, protože ví, že pak dostane všechno co chce.

Ani ne před rokem měla Kiki nehodu ve školce a zlomila si zápěstí. Koupili jsme jí zmrzlinu, jako bolestné. Kája na nás koukala jak na nejhorší rodiče roku, že jsme jí prý mohli koupit aspoň nějakou hračku. Kiki se v tu chvíli začala hračky opravdu dožadovat a chtěla aby jsme jí koupili lego. Řekla jsem ne. A Kája další den přišla s tím, že vezme malou (jako bolestné) do Legolandu a že už to zaplatila, tak s tím nemůžeme nic dělat. Takže si madam s Kájou a jejím přítelem odjela do Německa do Legolandu. Byla jsem tak v šoku, že jsem se ani nezmohla jim to zakázat.

Takhle je to se vším. A malá je na ní navíc hrozně fixovaná. Když jela Kája na lyžák, Kiki většinu času prořvala, nechtěla chodit spinkat (je zvyklá, že jí Kája před spaním čte) a když mě viděla, že jsem pro ní přišla do školky, vždycky bylo vidět, že je zklamaná, že pro ní nepřišla Kája.

Před pár týdny jsem se kvůli tomu s Kájou pohádala. Takovým způsobem, jakým jsme se ještě nikdy dřív nepohádali. Všechno jsem jí vyčetla a přiznávám, že jsem to možná trošku přehnala, ale ona mě pak úplně odzbrojila. Křičela na mě asi pět minut a celou tu dobu brečela. Zakončila to nějak takle: Ona nemůže za to, že se ti narodila, když už jsi byla stará a teď na ní nemáš nervy. Neví, že jsi jí nechtěla, ale asi jí to brzy dojde, jestli se o ní nezačneš hezky starat. Někdo jí musí dát lásku, když toho ty nejsi schopná a táta je věčně pryč. Potom utekla do pokoje. Zůstala jsem tam tehdy stát jak opařená. Pamatuju si to slovo od slova přesně jak to řekla, dost se za to všechno stydím a je mi jasné, že to nikdy nazapomenu. Nejhorší je, že když to na mě hystericky křičela, bylo jasné, že to myslí absolutně vážně a upřímně. Jak si o mě může něco takového myslet???

Každopádně mi tenkrát okamžitě došlo, že jsme obě přestřelily. Nechci jí od malé odtrhnout, na jednu stranu mi s ní fakt brutálně moc pomáhá a já o tu pomoc nechci přijít. Na druhou stranu ale chci, abych já byla hlavní žena v jejím životě a ne Kája. Taky jsem jí to navrhla, aby ubrala a ona na mě koukala jak kdybych spadla z višně a řekla jenom “Jako v čem UBRALA???” Vztah, který mezi sebou mají prostě není sourozenecký, ale přijde mi spíš už jako mateřský. Přijdu si, jako bych to dítě vůbec neměla, jako kdyby byla dcery Káji. Kajá je schopná se o svou vymodlenou sestřičku v kuse starat několik dní bez jakýchkoli problémů. Vůbec nechápu, jak to ty holky dělají.

Co mám dělat? A… MÁM VŮBEC NĚCO DĚLAT? Je to normální? Nebo je problém jenom ve mě? Možná jsem jen pitomá a tenhle příspěvek je úplně zbytečný, ale jsem fakt zoufalá, prosím poraďte. Máte to někdo takhle podobně? Taky se vaše děti k sobě takhle chovají, nebo jste se tak dřív chovali vy? Jak se to všechno pak vyvíjí dál?

Prosím anonymně
Děkuju :oops:

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
divine woman
Extra třída :D 11941 příspěvků 13.06.19 15:19

Asi bych si se starší dcerou sedla a v klidu promluvila. Hlavní autorita bys pro mladší měla být ty. Myslím, že spousta jiných matek ti starší dceru závidí. Buď ráda, že se sestry mají rády. Ta starší za rok odmaturuje a předpokládám, že brzy vyletí z rodného hnízda. Pak si malé užiješ ještě víc než dost.

JustMyself
Nováček 10 příspěvků 13.06.19 15:30

Tohle by mi taky hodně vadilo. Je super, že spolu mají krásný vztah, ale je na čase si se svou starší dcerou promluvit a vysvětlit jí, jak se věci mají. Je fajn, že Vám pomáhá a všechno, ale myslím si, že starší děti by mámě do výchovy zasahovat neměly. Protože pokud to takhle půjde dál, myslím si, že malá bude pěkně rozmazlená.

Black_Orchids
Závislačka 3838 příspěvků 13.06.19 15:30

17 leta vezme 4 letou a jedou si do Legolandu?!? A ty se nezmuzes ani na protest? To jako fakt? :lol:

Jestli je pravda, co píšeš, tak s tebou teda obě pěkně cvičí… a měla by ses zamyslet v prve radě nad sebou.

Nějaké nastavení základních pravidel by to chtělo milá matko!

Ou
Echt Kelišová 7685 příspěvků 13.06.19 15:33

Co se týče výchovného přístupu, tak to je skutečně tvoje zodpovědnost a tvoje volba potřebuješ si to uhájit a to ideálně tak, aby to starší dcera nebrala jako moc velký útok.

Hlavní zádrhel není v tom jaký má a nebo nemá vztah se sestrou, ale jaký vztah máte samy mezi sebou.

Myslím že v rámci dospívání a toho že zaujala roli hodné holky, má v sobě nějaké ne úplně zpracované pocity posílené dospíváním, kdy se veškerá vina za všechno háže na rodiče, jsou pitomí, trapní a tak - no a u vás se to ještě zkomplikovalo tím že starší dcera trošku přebírá roli matky - možná jí to dodává nějaký pocit sebejistoty a kontroly - to že vlastně nemusí prosazovat svoje, čehož se možná bojí, ale „bojuje za dobrou věc, hájí malou sestřičku“ a to já nikdo přece nemůže vyčítat. Nic z toho nebude vědomého a klidně to může být trošku jinak.

Pokud to vyřešíte tak, že jasně určíš pravidla a budeš si na nich trvat a budeš lehce pomáhad dceři k tomu, aby sebejistotu a kontrolu nad svým životem přebírala jinak, než skrze péči o mladší sestru, tak to bude úplně dobré řešení.

Jen teda vcelku jasně potřebuješ umět stanovit hranice - ony to potřebujou i skoro velkéh holky, dost to pomáhá v dospívání.

A jasně že k tomu je použitelná kniha

https://www.kosmas.cz/…uji-hranice/

Celeste97
Zasloužilá kecalka 974 příspěvků 13.06.19 15:37

Podle mě si moc měkká i na tu starší. Jak se může stát že vezme mladší a odjede do Německa? Prostě nechci aby jela tak zakážu a přesto nejede vlak. A jak by neposlechla byl by to ficak teda.. 8o Je sice hezké že se o sestru stará ale přijde mi to už opravdu jako kdyby byla její máma.

Šarlota4
Extra třída :D 11318 příspěvků 13.06.19 15:52

Podelalas to cele. Rozhodne bych dceri vyslovne nakazala, aby mi hlasila kam a kdy pujdou. Ten legoland bych proste zakazala. Ty jsi matka a obe tve dcery jsou nezletile a rozcapene.

Mamazkoncesveta
Kecalka 191 příspěvků 13.06.19 16:01

Ty jsi ta, která musí stanovit pravidla i přes nevoli a to zřejmě značnou tvé starší dcery, ty jsi máma, ty určuješ hranice a mmchd i když jsem proti tělesným trestům, pištět takhle na mě dcera, tak jí jedna přistane, ať jí je kolik jí je, to už jsou hysterické výstupy, tvoje dcera nemá pravdu, tak její zkřivený pohled (který máš bohužel částečně na svědomí) nepřebírej a začni fungovat jako máma, menší i větší. Za rok větší povalí na vysokou a malá co, stejně budeš muset začít jinak.

rozumbrada
Extra třída :D 13787 příspěvků 13.06.19 16:14

Mně to nepřijde až tak tragické. Zvaz, jestli nejsi zbytečně často přísná na tu malou. Se starsi bych promluvila v tom duchu, že jsem ráda, že se jí věnuje, nicméně že zodpovědnost padá na mě jako na rodiče a když dělám nějaké rozhodnutí, které napohled vypadá přísně, že to má důvod -a říct jaký. Není třeba ho obhajovat, neco dcera pochopí, teprve až sama bude rodič. Zároveň bych dbala na plnění jiných povinnosti, které má dcera v domácnosti, aby to nebylo tak, že jde s malou na zmrzku, zatímco ty doma vaříš. Že se musí zapojit do fungování rodiny, ale ne selektivně, že si vyzobe to nejpříjemnější. Ad legoland- prkotina, koupit hračku tříletému diteti za zlomenou ruku je přece ok. A že malá brečí, když je starší pryč, je taky normální - nežárli.

DeeDee.518
Kecalka 264 příspěvků 13.06.19 16:43

Dcera vás asi nebude poslouchat. Myslím, že by bylo nejlepší, abyste obě navštívily nějakého mediátora, který by dceři vysvětlil, že matkou té malé jste vy a ona tudíž prostě musí respektovat vaši výchovu. Starší dcera tu není od toho, aby za vás vychovávala vaše dítě. Ona si vůbec neuvědomuje, na jaké potíže vám svým přístupem, o kterém věří, že je nejlepší, zadělala. Nemá prostě potřebné životní zkušenosti, aby se na to podívala se zdravým odstupem. Časem je mít bude, ale to už doma možná budete mít nezvedeného spratka, co se bude chystat do puberty a i dcera z něj bude ve výsledku nešťastná. Už kvůli sobě by si měla chtít utvořit se sestrou zdravé vztahy a ne tyhle pokřivené, v nichž si hraje na matku. Brzy bude mít svůj život a nebude možné, aby na ní byla mladší sestra neustále nalepená jako klíště… I tady platí, že obě dcery dělají jen to, co jim vy jako rodiče dovolíte. Tomuhle se bohužel měl zatnout tipec hned, teď se to neobejde bez řevu z obou stran. A to je ještě možné, že v tom nakonec budete sama, protože manžel než by pomáhal dělat dusno, bude zastávat názor, že to máte nechat být. Promluvte si hlavně s ním. Je nutné, aby byl s vámi na jedné lodi a nepotopil vás. Starší dcera už teď má pocit, že je nad vámi a že defacto je to ona, kdo rozhoduje a má poslední slovo…

Ginella
Kecalka 292 příspěvků 13.06.19 16:50

Tvoje starší dcera je pořád nezletilá a ty s ní klidně tu mladší pustíš do Německa? Co kdyby se jim něco stalo? 8o

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 16:54

Ty jo, to je přesně napsané, jako to bylo u nás. Anonymně radši. Takovouhle „mámu“ jsem měla ze své sestry taky. Věkový rozdíl zhruba stejný, až na to, že se na mě můj táta vykašlal, takže nefiguroval vůbec. Když se pak sestra vdala (bohužel brzo, jak bylo v té době zvykem) a založila si svojí rodinu, 600 km daleko, úplně jsem se z toho složila. Řeším to dodnes na psychoterapii. Nevím, tedy, jestli úspěšně. S mámou jsem pak neměla žádný vztah, nebylo na co navázat. Takže jo, podělalas to, ale holčička je ještě malá, tak by se to dalo napravit. Nastol pořádek, malou si vyzvedávej sama, věnuj se jí taky sama, infiltruj se mezi ně, ale pěkně postupně, aby si měly obě šanci zvyknout. Starší dcera má mít čas na svoje kamarády, na kluka, nemá co zachraňovat sestru a dělat jí matku.

pannda
Kelišová 6938 příspěvků 34 inzerátů 13.06.19 16:58
@Anonymní píše:
Starší dcera rozmazluje mladší dceru

Všechny tady zdravím. Jsem v situaci, kdy mě nenapadá nic moc jiného než napsat sem. Nikdy jsem nechodila do žádných diskuzí nebo na blogy, tak jsem tady úplně nová, ale snad to neva :) Aby jste mohli pochopit můj aktuální problémek, musím vám něco málo vysvětlit. Jestli dopředu víte, že se vám nechce číst nic dlouhého, nečtěte dál.
Máme s manželem dvě dcery. Karolínku, které je 17 (za měsíc 18) a Kristýnku, které jsou 4 roky. Kája se narodila, když mi bylo 25 a hrozně moc jsem chtěla holčičku. Následujících 13 let jsme si ji opečovávali jako princezničku a nikdy jí nic nechybělo. Teda vlastně něco jo, chtěla sourozence, skoro jako všichni jedináčci. My vždycky odvedli řec jinam, další dítě jsme nechtěli. A ještě něco, nemyslete si, že jsme ji rozmazlovali, to rozhodně ne. Měla pevně určené hranice a stále má. Tak jako tak, vždycky byla bezproblémová. Hodná, milá, chytrá. Vlastně jsem si myslela, že mám úplně dokonalé dítě. Před pěti lety jsem otěhotněla znova. Neplánovaně, jakože absolutně neplánovaně. Kája se tenkrát mohla samou radostí zbláznit. Abych řekla pravdu, uvažovala jsem nad potratem, ve skoro-čtyřiceti jsem další dítě fakt nechtěla.

Mimčo jsem ale donosila a tak se narodila Kristýnka. Už od začátku to bylo ale všechno jinak než s Kájou. Ta byla od narození klidné miminko a Kiki se ukázala jako přesný opak. Teď jí jsou 4 roky a je to neskutečné číslo, úplně něco jiného než Kája.
Kája je ze svojí sestřičky ale úplně hotová. A je to vzájemné. V podstatě jsou jako jedna, nedají na sebe dopustit. Protože mi Kiki přijde živější a zlobivější, jsem na ní přísnější, než jsem byla na Káju. Jenže Kája to vidí tak, že se ke Kiki chovám zle, protože jsem jí nechtěla. Neskutečně Kiki rozmazluje, všechno jí dovolí a tak. Tráví spolu všechen možný čas. Bere jí s sebou když jede nakupovat, doma jsou pořád spolu a vyzvedává jí ze školky kdykoliv může. Nemůže jí vyzvedávat pořád, je ve třeťáku na gymplu, takže taky nemá vždycky čas, ale jakmile to jde, do školky si pro ní jde ona. Dokonce jí bere i ke svému přítelovi (to je fajn kluk, nikdo s ním problém nemáme). Tohle všechno by bylo ještě v pohodě, jenže poslední rok je to čím dál tím hořší. Kája mi u malé absolutně podkopává autoritu. Já zakážu, Kája dovolí. Manžel se přitom usmívá, jak jsou spolu holky roztomilé a že spolu tak pěkně vycházejí. Kiki, kdykoliv má možnost, si vybere Káju a já jdu stranou. Upřednostňuje jí úplně ve všem a mě vůbec nepotřebuje. Nejvíc mě dostává, že Kiki Káju na slovo poslechne, ať už se po ní chce cokoliv. Nikdy na ní Kája nemusí zvýšit hlas, Kiki poslouchá aby jí udělala radost, protože ví, že pak dostane všechno co chce.

Ani ne před rokem měla Kiki nehodu ve školce a zlomila si zápěstí. Koupili jsme jí zmrzlinu, jako bolestné. Kája na nás koukala jak na nejhorší rodiče roku, že jsme jí prý mohli koupit aspoň nějakou hračku. Kiki se v tu chvíli začala hračky opravdu dožadovat a chtěla aby jsme jí koupili lego. Řekla jsem ne. A Kája další den přišla s tím, že vezme malou (jako bolestné) do Legolandu a že už to zaplatila, tak s tím nemůžeme nic dělat. Takže si madam s Kájou a jejím přítelem odjela do Německa do Legolandu. Byla jsem tak v šoku, že jsem se ani nezmohla jim to zakázat.

Takhle je to se vším. A malá je na ní navíc hrozně fixovaná. Když jela Kája na lyžák, Kiki většinu času prořvala, nechtěla chodit spinkat (je zvyklá, že jí Kája před spaním čte) a když mě viděla, že jsem pro ní přišla do školky, vždycky bylo vidět, že je zklamaná, že pro ní nepřišla Kája.

Před pár týdny jsem se kvůli tomu s Kájou pohádala. Takovým způsobem, jakým jsme se ještě nikdy dřív nepohádali. Všechno jsem jí vyčetla a přiznávám, že jsem to možná trošku přehnala, ale ona mě pak úplně odzbrojila. Křičela na mě asi pět minut a celou tu dobu brečela. Zakončila to nějak takle: Ona nemůže za to, že se ti narodila, když už jsi byla stará a teď na ní nemáš nervy. Neví, že jsi jí nechtěla, ale asi jí to brzy dojde, jestli se o ní nezačneš hezky starat. Někdo jí musí dát lásku, když toho ty nejsi schopná a táta je věčně pryč. Potom utekla do pokoje. Zůstala jsem tam tehdy stát jak opařená. Pamatuju si to slovo od slova přesně jak to řekla, dost se za to všechno stydím a je mi jasné, že to nikdy nazapomenu. Nejhorší je, že když to na mě hystericky křičela, bylo jasné, že to myslí absolutně vážně a upřímně. Jak si o mě může něco takového myslet???

Každopádně mi tenkrát okamžitě došlo, že jsme obě přestřelily. Nechci jí od malé odtrhnout, na jednu stranu mi s ní fakt brutálně moc pomáhá a já o tu pomoc nechci přijít. Na druhou stranu ale chci, abych já byla hlavní žena v jejím životě a ne Kája. Taky jsem jí to navrhla, aby ubrala a ona na mě koukala jak kdybych spadla z višně a řekla jenom “Jako v čem UBRALA???” Vztah, který mezi sebou mají prostě není sourozenecký, ale přijde mi spíš už jako mateřský. Přijdu si, jako bych to dítě vůbec neměla, jako kdyby byla dcery Káji. Kajá je schopná se o svou vymodlenou sestřičku v kuse starat několik dní bez jakýchkoli problémů. Vůbec nechápu, jak to ty holky dělají.

Co mám dělat? A… MÁM VŮBEC NĚCO DĚLAT? Je to normální? Nebo je problém jenom ve mě? Možná jsem jen pitomá a tenhle příspěvek je úplně zbytečný, ale jsem fakt zoufalá, prosím poraďte. Máte to někdo takhle podobně? Taky se vaše děti k sobě takhle chovají, nebo jste se tak dřív chovali vy? Jak se to všechno pak vyvíjí dál?

Prosím anonymně
Děkuju :oops:

No…asi vše vychází už z doby, kdy jsi otěhotněla. Pokud jsi očividně dávala najevo, že to druhé dítě nechceš, dcera to nejspíš pobrala po svém. Těžko říct, jak jsi své těhotenství ventilovala ve vztahu..Pokud tvá dcera má trošku pravdu, v tom, co ti řekla, tak to asi cítí.. A chce to Kiki „vynahradit“. Musíte si promluvit, jen vy dvě, na neutrální půdě, třeba v kavárně…a stanovit pravidla…

katintheBOx63
Kecalka 438 příspěvků 13.06.19 17:08

@DeeDee.518 Přesně, taky si myslím, že by měli zkusit mediátora - ideálně ve složení matka, otec a starší dcera. Otec je z popisu pasivní, nechce nic řešit - bud cíleně nebo prostě si problém neuvědomuje a tím hodně stěžuje situaci matky, starší dcera - tady byla velká chyba, že ví že matka chtěla na potrat a nebyla z těhu moc nadšena, tohle si v sobě nese a už si neuvědomuje, že tým že se mladší dcera narodila tak se matka se situací vyrovnala a mladší miluje. No a nakonec matka, která mi přijde, že hodně svou pohodlností, nechala celou situaci dospět do stavu, že starší dcera je v pozici matky a ona možná spíše tety. Je to výsledek za který si může sama.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 17:13

@divine woman Až vyletí z hnízda, jak jsi napsala, bude to pro malou strašný šok. Jinak s tím záviděním máš pravdu. Známý a přátelé nám pořád říkají, jaké máme štěstí, že se mají holky tak rády. Víš, já se bojím, že když si s ní budu chtít promluvit, skončí to jako minule. Ale zkusím to, radí to tady dost lidí ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama