Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Já si myslím, že ten „pokec“ neutný není, ale na 100% ti to nedokážu říct. Ale tak přinejhorším tam chvíli posedíš a nezbude ti nic jiného, než něco říct ![]()
A odkud jste. My jsme meli svatbu v kostele ted v unoru a na pripravu jsme chodili tak nejak od rijna. bylo to jednou tydne v utery v Dejvicich a bylo to super (vzdy rednaska cca pul hodiny a apak skupinky asi po 16lidech + jeden manzelsky par se kterym se resilo vzdy jedno tema…ruzne hry atd., kdyz nechces nemusis rikat nic). Ale bylo to primarne pro snoubence kteri uzaviraji prvni snatek a nemaji deti…ale i tak by vas mozna vzali.
Dale manzel pokrteny v tu dobu jeste nebyl takze z jeho strany zadne dalsi pozadavky nebyli. Ty pokrtena jsi a to je neco trochu jineho. Obcas a pred dulezitymi vecmi by clovek ke zpovedi proste mel jit. A svatba je svatost a bylo by to tedy nanejvys vhodne (jestli povinne by ti rekl knez - na Moravě to bude prisnejsi nez v Čechách…).
Ale…jako mala jsem se ke zpovedi bala (nebyl to otresny zazitek, vzdycky jsem meli skveleho kneze ale proste stydela jsem se). Postupem casu jak jsem dospela se to velmi zlepsilo (tim chci rict ze co byl pred prvnim svatym prijmanim otresny zazitek, uz ted byt nemusi). Hlavne zalezi na knezi. Nekdo voli nekoho koho zna, ja mam radeji anonymitu… ale v Praze je spoustu možností. Když zajdeš k františkánům (nevím odkud jsi a jaké jsou možnosti) tak určitě vyjdes s usměvem a dobrým pocitem.
A posledni vec. Ta budka není potřeba. muzes jit ke zpovedi dkekoliv kde budete mit soukromi (na Jungmanove namesti, nebo na nemesti miru se zpovida denne a mate pro sebe celou normalni misnustku…ale slo by to i venku, kdekoliv…
@Mercury píše:
A odkud jste. My jsme meli svatbu v kostele ted v unoru a na pripravu jsme chodili tak nejak od rijna. bylo to jednou tydne v utery v Dejvicich a bylo to super (vzdy rednaska cca pul hodiny a apak skupinky asi po 16lidech + jeden manzelsky par se kterym se resilo vzdy jedno tema…ruzne hry atd., kdyz nechces nemusis rikat nic). Ale bylo to primarne pro snoubence kteri uzaviraji prvni snatek a nemaji deti…ale i tak by vas mozna vzali.Dale manzel pokrteny v tu dobu jeste nebyl takze z jeho strany zadne dalsi pozadavky nebyli. Ty pokrtena jsi a to je neco trochu jineho. Obcas a pred dulezitymi vecmi by clovek ke zpovedi proste mel jit. A svatba je svatost a bylo by to tedy nanejvys vhodne (jestli povinne by ti rekl knez - na Moravě to bude prisnejsi nez v Čechách…).
Ale…jako mala jsem se ke zpovedi bala (nebyl to otresny zazitek, vzdycky jsem meli skveleho kneze ale proste stydela jsem se). Postupem casu jak jsem dospela se to velmi zlepsilo (tim chci rict ze co byl pred prvnim svatym prijmanim otresny zazitek, uz ted byt nemusi). Hlavne zalezi na knezi. Nekdo voli nekoho koho zna, ja mam radeji anonymitu… ale v Praze je spoustu možností. Když zajdeš k františkánům (nevím odkud jsi a jaké jsou možnosti) tak určitě vyjdes s usměvem a dobrým pocitem.
A posledni vec. Ta budka není potřeba. muzes jit ke zpovedi dkekoliv kde budete mit soukromi (na Jungmanove namesti, nebo na nemesti miru se zpovida denne a mate pro sebe celou normalni misnustku…ale slo by to i venku, kdekoliv…
No, mě spíš děsí, že budu muset přiznat každý pich
za prvé si na všechno ani nevzpomenu
a pak chudák farář, doted zpovídal jenom zbožné babičky ![]()
Já se z píchání zpovídala jako devitiletý prcek
zaslechla jsem babičku, jak napomíná strejdu, že by neměl píchat sousedku, že je vdaná a že je to hřích
tak já si vzpomněla, že jsem píchala babiččinu kozu klackem, a farář musel být tenkrát v šoku, když jsem mu oznámila: Píchala jsem babiččinu kozu ![]()
@Anonymní píše:
No, mě spíš děsí, že budu muset přiznat každý pichza prvé si na všechno ani nevzpomenu
a pak chudák farář, doted zpovídal jenom zbožné babičky
Ke zpovedi opravdu nemusis. Praktikujici verici evidentne neni, takze neni treba hrat najednou zbozne divadlo.
@Anonymní píše:
No, mě spíš děsí, že budu muset přiznat každý pichza prvé si na všechno ani nevzpomenu
a pak chudák farář, doted zpovídal jenom zbožné babičky
Toho se neboj (já vím, těžko se to řiká) ale on ten kněz nezpovídá jen zbožné babičky. Všichni mají hříchy a všichni se za ne stydí (zkus si najít zpovědní zrcadlo, tam jsou panečku věci…kdyby je nikdo nedělal, tak by tam asi nebyli).
jinak ten knez ti nebude rikat ze jsi spatna protoze jsi udelala to ci ono. Da ti spis pratelskou radu, bude mily a bude hlavně rád že jsi prisla, protoze zbozny babicky ktery chodi kazdy tyden tam ma furt…
jinak ja si vzdy vse co mu chci rict pisu na papir z ktereho pak cerpam (je to bezne). A pamatuj, není důležité aby sis vzpomnela vsechno. duleite je aby t to co jsi udelala spatne bylo lito a abys to chtela odpustit. A taky abys neco nezamlcovala naschval, kdyz si neco opravdu nepamatujes tak je to ok
za to nikdo nemuze
@Mercury píše:
Toho se neboj (já vím, těžko se to řiká) ale on ten kněz nezpovídá jen zbožné babičky. Všichni mají hříchy a všichni se za ne stydí (zkus si najít zpovědní zrcadlo, tam jsou panečku věci…kdyby je nikdo nedělal, tak by tam asi nebyli).
jinak ten knez ti nebude rikat ze jsi spatna protoze jsi udelala to ci ono. Da ti spis pratelskou radu, bude mily a bude hlavně rád že jsi prisla, protoze zbozny babicky ktery chodi kazdy tyden tam ma furt…
jinak ja si vzdy vse co mu chci rict pisu na papir z ktereho pak cerpam (je to bezne). A pamatuj, není důležité aby sis vzpomnela vsechno. duleite je aby t to co jsi udelala spatne bylo lito a abys to chtela odpustit. A taky abys neco nezamlcovala naschval, kdyz si neco opravdu nepamatujes tak je to okza to nikdo nemuze
A co když jí, jako normální ženské, to líto není, je hrdá na to co prožila? Je ráda za ty životní zkušenosti? A divoké mládí si báječně užila?
@Honza 12 píše:
A co když jí, jako normální ženské, to líto není, je hrdá na to co prožila? Je ráda za ty životní zkušenosti? A divoké mládí si báječně užila?
Pak je to bohužel neplatá zpověď. ke zpovědi se chodí když odpustit chceš. Když nechceš a jsi hrdá na co jsi prožila tak není o odpouštět.
Může se stát že chceš odpustit ale necítíš lítost, s tím se pracovat dá, ale pokud jsi hrdá na to že jsi špatná tak něco proti tvé vůli Buh neudělá.
@Mercury píše:
Pak je to bohužel neplatá zpověď. ke zpovědi se chodí když odpustit chceš. Když nechceš a jsi hrdá na co jsi prožila tak není o odpouštět.
Může se stát že chceš odpustit ale necítíš lítost, s tím se pracovat dá, ale pokud jsi hrdá na to že jsi špatnátak něco proti tvé vůli Buh neudělá.
proč špatná?
Proč takový extrém?
@Mercury mě by asi překvapilo, že mám toho, jak jsem žil litovat. Žiju jak nejlíp umím.
Řeknu Ti jedno, nemáš se čeho bát a obávat
Pokud je farář rozumný, bude jak ton náš mít z Vás obrovskou radost, že jste se pro toto rozhodli
Ke zpovědi nemusíš pokud nechceš ani jíst hostii… Jinak faráři rozhodně nezpovídají jen ty babičky a i ty (alespoň u nás na vsi) např. kradou v obchodě (pracovala jsem tam, takže vím
)… Setkání s farářem jsme měli asi 3 prtž jsme malá farnost ![]()
S přítelem bych si popovídala, zda to bude se mší, či bez ní. pokud už mluvil o tom, že byste měli jít ke zpovědi, asi předpokládá, že to bude se mší (což je mimochodem mnohem delší a je to se vším všudy i s těmi hostiemi, kterou bys měla dostat jedině po zpovědi). My volili obřad bez mše a já byla za to ráda, protože i tak se moc neorientuju, co se kdy dělá a říká a tak
. Brali jsme se když jsem byla asi v pátém měsíci a chtěli jsme to co nejrychleji, abych se ještě jakštakš vešla do šatů, takže požádaná jsem byla začátkem července a začátkem září svatba, přesto farář trval alespon na třech sezeních, z čehož jsem ze začátku měla obavy, že se mě bude vyptávat na osobní věci třeba před budoucím manželem nebo, že se nás bude do podrobna vyptávat na naši víru a tak (takové věci jsou mi krajně nepříjemné), ale pak jsem z toho byla doslova nadšená, oba jsme si pana faráře úplně zamilovali a stal se z něho náš moc dobrý známý
V podstatě vždy povídal hlavně on sám, o tom, jak bychom se k sobě měli chovat a tak a v podstatě jsem se vším ztotožňovala, pak na dalším sezením nám třeba říkal, jak celý obřad bude probíhat, jak to půjde po sobě a kdy co máme říkat, což bylo taky super, protože jsem pak nebyla z toho tak nervózní a víc jsem si to celé užila
. Takže se toho neboj, pokud bude farář fajn, vším vás provede a ty budeš mít zážitek na celý život ![]()
@Honza 12 píše:
![]()
proč špatná?
Proč takový extrém?
Máš pravdu, špatná nebzl dobrý výraz.
Většina lidí (alespoň doufám) se snaží žít jak nejlíp umí, ale i tak prostě člověk dělá chyby. Prostě třeba pohádám se a pak je mi to líto, nedělám to naschvál ale stane se..
Ke zpovědi nemusíte, pokud to nechcete. Svatba bude probíhat jako normální mše, ale ke svatému přijímání půjde jen Váš manžel. Kdybyste chtěla také, tak musíte ke zpovědi. Jinak přípravu na manželstí dělá buď farář nebo můžete chodit na přípravu, kterou pořádají centra pro rodinu, ale to je tak 10×. Je to ale hodně přínosné, na různá témata, přednášky psychologů, manželů, práce ve skupinkách. My třeba byli u faráře na sezení jen jednou a přinesli to potvrzení o absolvované přípravě. To jsme řešeli spíše průběh obřadu a podobné věci.
@Anonymní píše:
Ach jo, chci to jen kvůli příteli…![]()
![]()
To nechoď ani do toho kostela. Svatba v kostele je svátost, dobrovolná. Jak se říká - bez Božího požehnání marné lidské namáhání. Slibuješ věrnost, úctu až do smrti… neodpírání dětí a jejich výchovu ve víře…
A ty jsi pokřtěná, máš sv. přijímání, takže by jsi měla být zodpovědná..
a pokud ti jde o zpověd, že jen něco přečteš na papíře a neprojdeš svoje svědomí je taky smutné. Pro nic za nic ty přípravy před manželstvím nejsou tak dlouho. U nás to trvá 1 rok. Hodně lidí neví do čeho jde, nekteří chtějí svatbu v kostele, jen kvůli atmosfěře.Pokud se teda pletu a chceš to dobrovolně, tak se nemáš čeho bát. Přítel ti určitě poradí dobrého zpovědníka, který tě nebude trápit a půjde to hladce. Třeba já bych k Mariánům nešla. Mám svého zpovědníka, který je spíš kamarád a vždy mně dobře poradí a posune dál k lepšímu.
Mrkni třeba tady na známou celebritu, možná ten strach z tebe spadne.
https://www.youtube.com/watch?…
aspoň od 10min.
Video se Strachem super! Akorát je divné, ze zakladatelka i ta co ji odpovídá ma stejnou kyticku ![]()