Truhlíky s vřesem

2415
9.12.18 12:59

Truhliky s vresem

Holky, prosim o radu, nejsem zrovna zdatna zahradnice :lol: poprve mam letos za okny truhliky, kde mam od podzimu vres. Co s nim v zime, to se tam nechává, že? Zalivat nebo ne? Pres nej nebo okolo vetvicky? Chci k tomu zapichat nejake vánoční dekorace, ale nevím si moc rady :oops:
Klidne přidejte foto pro inspiraci. Dik.

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

2608
9.12.18 13:07

Mám běžně v truhliku vřesy až do jara. K tomu třeba dratovec a větvičky jehlicnanu. Vypadá to moc pěkně a pokud nemrzne zalevam průběžně celou zimu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
9.12.18 13:12

Nesmíš ten truhlík nechat vyschnout, jinak vřes hned uschne. V těchle mírných zimách, kdy teplota je okolo 0 to hlídej, aby byl substrát vlhkej.
A co s ním budeš dělat na jaře? Jestli ho stejně vyhodíš, tak i když uschne, tak vypadá hezky a můžeš ho v tom teuhlíku nechat. Já to zasazuju do záhonu, ale málokterý to přežije. Největší problém je v tom substrátu, ve kterým se to prodává. Ten je buď suchý nebo úplně přemokřený, mezitím se to těžko udrží.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
10.2.20 12:44

Ten vřes by tam ale mohl být celoročně, ne? Přežije celý rok?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
10.2.20 14:02

@Salorka Mohl by přežít, ale na jaře by se měl ostříhat, tak to bude ošklivé.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
10.2.20 15:26

@kačka39 A když si je dám do truhlíku teď třeba v únoru, tak to bude ok?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
10.2.20 15:52

@Salorka A kde je vezmeš? Vřes kvete v pozdním létě a na podzim, a taky se v tu dobu prodává. Teď by mohl kvést vřesovec (Erica) má takový větší květy a sytější barvy.

Počkej dva, tři týdny, budou už jarní kytky, narcisky, petrklíče a tak a udělej jarní truhlík. Pokud chceš něco celoročního, tak bych zvolila asi nějaký malinký keříky, třeba hebe, miniaturní jehličnany a tak něco podobnýho.

Já už mám vřesy zase uschlý, zase je nezalila. Ještě je tam nechám ty 3 týdny a pak jdu do jara. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
10.2.20 15:55

@kačka39 Díky…za rady! Zrovna dnes jsem šla kolem zahradniství a tam ty vřesy normálně mají :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
10.2.20 16:25

@Salorka Tak to si je kup, já je viděla vždycky jen na podzim. No, ale když můžou být hyacinty v listopadu…

Já bych je už asi nekupovala. Myslela bych, že stejně dlouho nevydrží. I když v tý sušený formě, co je mám teď v truhlíku já, vydrží asi věky. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
10.2.20 19:50

@kačka39 Ještě mi prosím poraď, co můžu mít na balkoně a vyžaduje to nejmenší péči :-D Na balkon svítí odpoledne přímé slunce a nejraději bych něco, co vydrží od jara do podzimu :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
10.2.20 20:55

@Salorka Od května do podzimu bych na slunce volila muškáty, chtějí hodně vody, ale vydrží dlouho, klidně do listopadu. A ty co mají jednoduchý květy hodně kvetou a jsou nenáročný. Záleží na tom, jestli chceš kvetoucí a jak moc popínavý.
Ty keříky, jak jsem psala výše, by asi potřebovaly větší truhlíky, myslím. To hebe jsou takový malý stálezelený keříky, ale nekvetou.
Jinak tam můžeš mít i jahody, když trefíš na správný, tak se ti budou pnout a ještě budeš moct sklízet až do konce podzimu.. :D A ty tam asi budeš muset mít celoročně.
A na jaro bych se vyhnula primulkám. Jednou na ně víc zasvítí a je po nich.
Jinak já vždy prohlídnu ty předražený katalogy s kytkama, vyberu, co bych chtěla, a jdu do místního zahradnictví nakoupit za zlomek ceny.

Nebo si můžeš objednat osázený truhlíky. Ale je to pěkně drahý. A nebo na jejich stránkách načerpat inspiraci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
11.2.20 08:50

Holky díky! A ještě dotaz - sice asi jak od tatara, ale nemám s tím zkušenosti :-D

Ty truhlíky - musí mít otvory a podmisky, nebo bez otvorů ze spoda?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
11.2.20 09:02

Truhlíky nemívají otvory zespodu, ale je dobrý do nich dát drenážní vrstvičku - kamínky na dno, nebo keramzit., to se prodává v obchodě
Nebo mají podmisku a otvory a v nich protažený knoty, to jsou truhlíky samozavlažovací. Ty jsou asi nejlepší a taky nejdražší. Teda těch samozavlažovacích je víc typů, mívají takovou přepážku vevnitř, ale jediný dobře funkční mě přijde s tou miskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4568
11.2.20 09:12

@kačka39 Já mám doma několik truhlíků - s plným dnem bez otvorů a teď mi tady radí kolegyně, ať k tomu přikoupím ty podmisky a do truhlíků udělám díry… :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
867
11.2.20 09:23

@Salorka Nikdy jsem v obyčejných truhlících díry neměla, teda pokud nebyl ten truhlík třeba prasklý. Možná by to bylo lepší - když přeliješ, tak to vyteče. :mrgreen: A to dělá ty dírky jak, že jí to nepraskne. Já mám ty obyčejný truhlíky, mě by určitě praskly.
A vlastně mívám kytky v těch kyblíčcích od řezaných květin ze supermarketu a do nich díry dělám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama