Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Ahoj
Zajimalo by me, jestli ma nekdo zkusenost s navratem zpatky do Cech v polovine materske. Zijeme ve Svedsku, jsem momentalne ve 20tt a rodit budeme tady. Ale pocitame, ze tak zhruba az bude diteti 1 rok, vratili bychom se zpatky domu. Tou dobou budeme mit vybrane zhruba 4/5 rodicovske dovolene odtud. Maji to uplne jiny system socialnich davek, ktery vychazi z vyse prijmu. Nevite nahodou nekdo, jak se to potom resi v Cechach? Jestli mame narok na nejake penize, kdyz tady bychom si nevybrali vse? Nedovedu si predstavit, jak se to prevadi ci pocita, kdyz jsou oba systemy vyplaceni davek tak odlisne. Budu moc rada za jakoukoli reakci ![]()
Nevim jak ve Svedsku. Ale podminkou brani materske a rodicaku v Nemecku, je pobyt v Nemecku. A pokud nesplnujes podminky v Cechach, nemas odpracovano, nemas narok na nic. Co jsem slysela od kamaradek. Nechaly si byt v nemecku a sly do Ceska, po rodicaku se vratily do prace
Ahoj, jsme s manželem v USA ve 23. týdnu těhotenství a také se plánujeme vrátit do Čech cca v roce dítěte. Už jsme řešili, jak to bude vypadat. V USA teda nedostaneme vůbec nic, protože tady žádné příspěvky nejsou, ale v Čechách se přihlásíme ke zdravotnímu pojištění, necháme přeložit rodný list dítěte a přihlásíme ho v ČR a pak budeme mít stejně jako každá jiná rodina nárok na vyplácení rodičovského příspěvku od státu do 4 let dítěte. Tento příspěvek je vázaný pouze v občanství matky (nebo otce) a přihlášení k placení zdravotního pojištění. Když požádáme o zrychlené čerpání, dostaneme celých 250 tisíc nebo kolik to přesně je. Na co nemáme nárok jsou příspěvky vázané na zaměstnání.
@Luciniscifilix jen pozor, prihlasit dite v Cechach docela trvalo, nebylo to hned
@blumen a co na tom přesně trvalo a jak to probíhalo? Nám bylo řečeno že stačí přinést překlad rodného listu na matriku a na pojišťovnu a je to.
@Luciniscifilix píše:
Ahoj, jsme s manželem v USA ve 23. týdnu těhotenství a také se plánujeme vrátit do Čech cca v roce dítěte. Už jsme řešili, jak to bude vypadat. V USA teda nedostaneme vůbec nic, protože tady žádné příspěvky nejsou, ale v Čechách se přihlásíme ke zdravotnímu pojištění, necháme přeložit rodný list dítěte a přihlásíme ho v ČR a pak budeme mít stejně jako každá jiná rodina nárok na vyplácení rodičovského příspěvku od státu do 4 let dítěte. Tento příspěvek je vázaný pouze v občanství matky (nebo otce) a přihlášení k placení zdravotního pojištění. Když požádáme o zrychlené čerpání, dostaneme celých 250 tisíc nebo kolik to přesně je. Na co nemáme nárok jsou příspěvky vázané na zaměstnání.
Já myslím, že pokud se vrátíte, nemáte volbu si volit výši RP, tedy ten do dvou let dítěte, ale budete mít automaticky pouze 3800 do 4 let. Celých 220 určitě nedostanete.
Jinak předpokládám, že české občanství už budete mít hotové, takže na pojišťovnu a pak si zažádat. A uvidíte, ale podle mne ten nejnižší do 4 roku.
@pikola V létě bylo schválena změna ohledně zrychleného čerpání, která má začít platit asi od nového roku. A přímo na úřadě nám řekli, že můžeme získat částku celou. Dítě mít české občanství hned nemusí, stačí ho tady přihlásit, jelikož příspěvek se váže na občanství rodičů, takhle nám to řekli.
@Luciniscifilix Ano, od nového roku si každý bude moct volit RP do částky 7600 Kč měsíčně i bez doložení vyměřovacího základu.
@Luciniscifilix píše:
@pikola V létě bylo schválena změna ohledně zrychleného čerpání, která má začít platit asi od nového roku. A přímo na úřadě nám řekli, že můžeme získat částku celou. Dítě mít české občanství hned nemusí, stačí ho tady přihlásit, jelikož příspěvek se váže na občanství rodičů, takhle nám to řekli.
A jo, to jsem popletla, uz si to moc nepamatuju. Asi to obcanstvi trvalo nejdele
prihlaseni samotne nevim, my potrebovali pas, proto jsme ji prihlasovali atd
@Luciniscifilix píše:
@pikola V létě bylo schválena změna ohledně zrychleného čerpání, která má začít platit asi od nového roku. A přímo na úřadě nám řekli, že můžeme získat částku celou. Dítě mít české občanství hned nemusí, stačí ho tady přihlásit, jelikož příspěvek se váže na občanství rodičů, takhle nám to řekli.
Ano, nevím jaký pro něj budete dělat pas, ale pokud český, tak o občanství se žádá jako první. Ohledně toho čerpání, zase tak novinky nesleduju, do teď to bylo vázané na práci. Asi bych to řešila až to nastane, jelikož se do té doby může dost věcí změnit ![]()
@pikola Samozřejmě to budeme řešit znova až budeme v čr, ale je dobré vědět předem, jak to může vypadat, ostatně na to se zakladatelka ptala. Český pas mít nebudeme, jak bychom bez pasu dostali dítě do čech. ![]()
@Luciniscifilix píše:
@pikola pas mít nebudeme, jak bychom bez pasu dostali dítě do čech.
No třeba s českým pasem
dělá se na ambasádě. Mému jsme třeba museli vyřídit české doklady, aby jsme se někam mohli pohnout, třeba do těch Čech. Ale to záleží jaké národnosti jsou rodiče a kde se narodí, my jinou alternativu neměli.
Ahoj, holky
Mooc dekuju za reakce! My budeme muset nechat maleho zapsat na zvlastni matriku v Brne, tam se vyrizuje vse ohladne ciziny - narozeni deti, svatby atd. Myslim, ze to jde i poslat. Jeste jsem presne nezjistovala detaily, jak pisete - az se to bude blizit, budu zjistovat do detailu. Mozna to taky budeme resit pres ambasadu, protoze pas potrebujeme, az pojedem domu, jak pise Pikola. Mozna zavolam na ambasadu tady ve Svedsku a zeptam se jak to mame udelat. Me prave zajimalo, jestli mame narok na nejaky penize doma, kdyz budeme neco dostavat tady. Protoze tady je materska jen rok a ctvrt a pak bychom se radi vratili. Nechci zdimat dva staty o co nejvic penez, o to mi nejde. Jen resim svuj prijem az se vratime domu s rocnim deckem ![]()
@Nikol1989 Nevím jaké národnosti je otec, ale pokud jste oba češi, počítej vyřízení dokladů pro dítě tak půl roku přes ambasádu.