Ví vaše děti o druhé světové válce?

26100
11.6.17 22:41

Ví vaše děti o druhé světové válce?

Na Facebooku jsem narazila na status, kde se psalo o prožitcích z druhé světové války. Zarazilo mě, kolik lidí tam psalo, že na školách by se o tom mělo víc učit. Kluky mám relativně malý, ale oba tak nějak ví, že v době, kdy byly jejich prababičky malý, tady byla válka. A základní povědomí o tom mají (přiměřeně věku). Proto mě zaráží, že spousta lidí by nejradši zodpovědnost ohledně téhle ne úplně dávné etapy ideálně přehodila na školu a sami by to snad radši ani neřešili?

Jak to máte doma vy? Bavíte se s dětma i na tyhle témata? Vysvětlujete jim třeba významy jednotlivých státních svátků, aby je nebraly jen jako den, kdy nemusí do školky/školy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6564
11.6.17 22:47

Myslím že oba moji kluci 5a7let ví docela dobře co se dělo, proč to bylo a jak to skončilo. Nejvíce je samozřejmě lákají zbraně.
Ale zároveň poslouchají prababičku u které na statku žili jak němci tak potom i rusové. A taky si oba pamatují jak vykládala že na její dědinu spadla jediná bomba a zabila jedinou rodinu která si na zahradě vybudovala protletadlový kryt…

Ale z druhé strany se až včera dověděli že se chodilo na dva roky na vojnu ( já byl první ročník co už nemusel)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21812
11.6.17 22:56

Školní děti informace mají (ze školy) a několikrát jsme na toto téma spolu mluvili. Hrůzy holocaustu by neměly zůstat zapomenuty a měly by být zdrojem poučení pro příští generace.
S předškolními dětmi jsme ještě o 2.SV nemluvili, snad jen útržkovitě v souvislosti s nějakým filmem. Jinak nebyl zájem z jejich strany - jsou to holky.
Je však třeba odhadnout míru a způsob informovanosti. Sama jsme měla jako dítě ze školního výkladu slušné trauma a po nocích jsem pak plakala. Dodnes si to pamatuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
140
11.6.17 23:02

Historie se opomijet nema a nema byt zapomenuta a vysvetelni samozrejme dle veku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2874
11.6.17 23:16

Skoro petilete ditko uz vi. Probraly jsme spolu holocaust, bombardovani, priciny, nasledky. Primerene jejimu veku. Az budou decka starsi, ceka je vylet do osvietimi, na exkurzi. At to vidi a vedi a nezapomenou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.6.17 23:20

Vedi neco, tchan v druhe valce bojoval - vylodil se v Normandii a jako zved dosel az do Rakouska. Kdyz se vratil domu, jeho otec ho nazval vrahem a zlodejem, oni byli rodina nemeckych pristehovalcu.

Ale tak jako se nedaji vysvetlit ty sracky v kterych jsme za sociku vyrustali, tak se neda sdilet co to skutecne byla druha valka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10819
11.6.17 23:57

Tak na druhou světovou u nás zatím nepřišla řeč, mladé bude 6 (předškolačka). Svátky jsem zatím nevysvětlovala. Ale připravena a ochotná se bavit vcelku jsem, u nás nebyly malý prababičky, ale babičky :)
Jestli se o tom dost učí ve školách je druhá věc - možná bych to nespojovala se snahou vyhýbat se tématu doma. Osobně to zatím neposoudím, ale už jsem narazila na informace, že zatímco starší historie se pojímá poměrně podrobně, z moderních dějin se „krátce přelízne“ druhá světová a tím to končí, což mi přijde škoda. Dítěti nic tajit nehodlám, ale nejsem dějepisář, takže celkový rámec s dějinnými souvislostmi asi tak úplně nevyšvihnu - za nás se braly sjezdy KSČ a zbytek mám z útržkovitého samostudia. Ona je jedna věc mít obecné povědomí a druhá vytvořit to obecné povědomí u někoho jiného.
Krom toho - svému dítěti to třeba vysvětlím, ale na dítě nějakého dutohlava, co si myslí, že Hitler byl bezva kluk, protože chtěl poslat cygány do plynu, mít vliv nebudu - tam je škola takřka jediná šance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14407
12.6.17 00:00

Tak abych rekla pravdu, tak ja si toho ohledne valky ze skoly moc nepamatuju, tohle obdobi dejin me vubec nebavilo, vim jak to v te dobe chodilo z vypraveni od babicky, znam takovy ten zaklad a par zajimavosti, co jsem se docetla na internetu, ale abych znala datum (obcas ani rok) tech jednotlivych udalosti, jmena atd to je na me moc. Syn je na to zatim malej, samozrejme chci aby ten zaklad znal a myslim ze i kluky to tema zajima vic (hlavne treba z pohledu zbrani, techniky apod).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12791
12.6.17 00:05

Děti mám ještě malé, takže ne, o válce ani o svátcích se u nás doma zatím nemluvilo. Vlastně ani nevím, co bych jim měla říkat. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21812
12.6.17 00:08
@KalamityJohn píše:
Vedi neco, tchan v druhe valce bojoval - vylodil se v Normandii a jako zved dosel az do Rakouska. Kdyz se vratil domu, jeho otec ho nazval vrahem a zlodejem, oni byli rodina nemeckych pristehovalcu.Ale tak jako se nedaji vysvetlit ty sracky v kterych jsme za sociku vyrustali, tak se neda sdilet co to skutecne byla druha valka.

chudák tchán teda :,(
Jinak já si vzpomínám, jak se tu nedávno řešilo jméno Adolf. Více méně se diskutéři rozdělili do dvou táborů a padl i argument, že Adolf ve škole šikanován nebude, ptž děti už stejně o válce nemají povědomí. Novodobému Adolfovi přeji klidné dětství, ale o válce by děti informace mít měly.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
85484
12.6.17 00:44

Děti jsou velké, tak ví. U nás doma se historie probírá často. Děti to zajímá, mají to po mě. Nedavno jsem četla knihu Narodili se aby přežili a mluvili jsme o tom, protože jsem z toho byla vedle. A teď jsme se bavili i o Lidicích, koukali na film.Ten jsem samozřejmě ořvala, zase. Takže ví a zajímají se.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31691
12.6.17 01:59

Přiznám se tedy, že tohle téma jsem zatím neřešila. Ai to je tím, že každý mluví s dětma hlavně o tom, co je mu blízké, já celou školní docházku dějepis upřímně nesnášelo, našlo se jen velmi málo období, co mě aspoň trochu zaujaly, Sumer, husitství, a to je asi všechno, světové války určitě ne, takže ač je to ostuda, sama o nich vím pramálo, skoro nic :oops: :oops: O hodně bližší mi byl zeměpis a třeba biologie, takže se 7 letým se bavíme o tom, co je uvnitř kostí, z čeho se skládá krev, jak funguje srdce, co je to rozvodí, kam od nás teče která řeka, učíme se vlajky a hlavní města, bavíme se o vesmíru, ale o nějakých světových válkách nemá ani potuchy, a myslím, že jediný, co z historie ví, je to, že dřív, hrozně moc dávno, žili mamuti, a u nás bylo moře. :oops: Jako jo, je fakt, že tohle téma asi patří k všeobecnýmu přehledu, díky téhle diskusi jsem začala přemýšlet o tom, že jim o tom něco málo povím, akorát to budu muset nastudovat, jinak bych jim řekla max rok začátku a konce :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.6.17 02:28

Já mám dítě mrňavé, takže jsme to neřešili, jakmile ale povyroste a přijde na to řeč/situace, nebo se bude samo zajímat, určitě nebudeme mít problém vysvětlovat. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.6.17 03:43

Syn má 5 let, bohužel, ví toho o historii víc jak já, nemyslím detaily jako data a pod… Sláva prima zoom, na který čučí místo déčka. :lol: I tam hlídám určitý pořady aby neviděl, ale má rád pořady o taktice druhý světový války, takže přehled o tom co byla druhá svv a kdo byl Hitler a pod má. Jinak na tohle téma mluví občas s tatínkem, resp na téma německo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1389
12.6.17 05:36

Máme doma 5 a 3 roky a toto jsme tedy zatím neřešili. Ale s tou školou si myslím je to myšleno tak, že třeba za mě se 2. světová sice brala, ale letmo, a dál už nic - komunisty, 68. rok, rozdělení Československa - to jsme nebrali vůbec. Ale války před třeba tisícem let se probírali do detailu :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama