Právní poradna pro odškodnění a náhradu škody
Mgr. Petr Novák
@j.a.n.i1 píše:
Pakto bude co zaplatil na danich plus cca 6000 plus cca 14000,–
Takže dostane zpět všechno, co odvedl + 6 za dítě, 14 za poplatníka, chápu to správně, že jo? Takže kdyby odvedl třeba plácnu 20 tisíc, tak dostane 40 tisic?
Nebo v tom mám ještě hokej?
Občas si totiž sedím na vedení ![]()
Hrubá mzda 32000,– = superhrubá 42900,–
záloha na daň sražená měsíčně 3100,–
leden - duben celkem základ daně 171600,– = daň 25740,–
mínus sleva na poplatníka 24840,– - sleva na manželku 24840 = daň 0,– Kč
záloha na daň sražená za 4 měsíce 4×3100,– = 12400,–
bonus na dítě 15204,–
Takže k vrácení 27604,–
To jen tak z hlavy v rychlosti. Snad jsem se nikde nesekla.
@NinaU. píše:
@j.a.n.i1
S dovolením se vetru.
Leden - červen v práci, 1.7. - 23.10. PN, nyní mateřská. Nemocenskou mi počítali z cca 38 tisíc hrubého. Kolik dostanu vráceno na daních příští rok, pokud jsem dosud uplatnovala jen slevu na poplatníka a nic jiného?
Měla jsem to hodně podobne a vraceli mi asi 13 tisíc ![]()
@Hanula1212 sleva na poplatníka 24840,– je za rok ne? Manžel ji ale využil jen 5 měsíců
Rozepsala jste to moc hezky, ale úplně se v tom ztrácím..
… A bonus na dítě taky 5 měsíců uplatnil.. ![]()
Příspěvek upraven 30.10.19 v 17:34
Ano, sleva na poplatníka 24840,– je roční a nekrátí se. Ani kdyby poplatník v průběhu roku zemřel.
Neberte, co bylo v průběhu roku. V rámci zúčtování se vše přepočítává znovu dohromady. Sečtou se příjmy za celý rok a odečítají se slevy za celý rok.
@Hanula1212 no ale přece to nemůže dostat za celý rok těch 24840, - za poplatníka a 15204,– za dítě, když tu daňovou úlevu už v pěti měsících měl ve výplatě ne? Jestli chápete, jak to myslím ![]()
@Hanula1212 píše:
Hrubá mzda 32000,– = superhrubá 42900,–
záloha na daň sražená měsíčně 3100,–leden - duben celkem základ daně 171600,– = daň 25740,–
mínus sleva na poplatníka 24840,– - sleva na manželku 24840 = daň 0,– Kčzáloha na daň sražená za 4 měsíce 4×3100,– = 12400,–
To jen tak z hlavy v rychlosti. Snad jsem se nikde nesekla.
bonus na dítě 15204,–
Takže k vrácení 27604,–
@donutkaP mzdu co dostával měsíčně taky do zúčtování dává, i když ji zdaňoval měsíčně. Dává tam znovu příjmy, takže tam musí dát i všechny slevy. A co se týká slevy na dítě. V měsíční mzdě fungovalo daň. zvýhodnění jako sleva na dani. Díky tomu mu srazili nižší zálohu na daň. Z hlediska ročního funguje jako bonus. Protože se nejdřív uplatní sleva na poplatníka, pak na manželku a až pak dítě.
Ber to tak, že roční zúčtování je jak kdybys vzala všechny výplatnice za celý rok a vše sčítala a odečítala dohromady.
@Lama Lama píše:husty
profesionální deformace po více než 20letech ![]()
@donutkaP vsak tam pak ma za leden az duben tech cca 12 tis co realne na danich zaplatil, co mu pak teda vrati.
Já tomu pořád stejně moc nerozumím a to jsem si myslela, že o tom nějaké základní povědomí mám
teď jsem namatkově koukla na dubnovou výplatní pásku s co se týče daní, tak je tam toto..
Vypočtená záloha na daň 5925,–
Sleva na poplatníka 2070,–
Záloha na daň po 1. slevě 3855,–
Daňové zvýhodnění - sleva 1267,–
Měsíční záloha na daň 2588,–
Čili když by každý měsíc měl zálohu za daň 2600,– tak je to za 4 opracované měsíce 10400,– (květen nepočítam, to nepracoval celý) takže by dostal, podle toho co tu bylo psáno na první stránce, slevu na poplatníka a dítě za červen - prosinec + těch 10400,–?
Více už moje hlava asi nedá.. Takhle mi to přijde logické, ale nevím nevím 🤷♀️ ![]()
@donutkaP měsíční záloha x4, je to co zaplatil na dani a vrátí mu, plus celý bonus za dítě. Tak to chápu já. Tak to bude o něco míň než bylo psání výš.
@donutkaP ale to měl hruboiu mzdu 29000,– nikoli 32000,–
Takže když budu brát sraženou zálohu 2588,– tak za ty 4 měsíce bude vráceno 4×2588,–. Roční daň pokryje sleva na poplatníka, takže daň za 2019 bude 0,– Kč, takže to co bylo vybráno na zálohách bude vráceno - tedy těch 4×2588,–
Ale ještě dostane bonus na dítě 15204,– Kč. Bonus jde do mínusu.
@Cenarius já jsem se právě dočetla všude něco trochu jiného, tak v tom mám pěkný guláš
Předtím tu zase bylo psáno že určitě dostane slevu na poplatníka a dítě, tak jako tak a plus to co odvedl, tak já už fakt nevím ![]()