Vrácení daní - dlouhodobá prac.neschopnost

4811
30.10.19 14:53

Vrácení daní - dlouhodobá prac.neschopnost

Ahoj holky, je tu někdo, kdo rozumí daním? :kytka: Chtěla bych se jen tak informačně zeptat, jak je to s vrácením daní, když člověk dlouhodobě marodí. Manžel měl v květnu úraz a pravděpodobně bude doma až do konce roku. Hrubou mzdu má nějak kolem 32 tisíc (nemocenskou má cca 21 tis). Na daních nám, normálně, vrací kolem 30 tisíc za manželku a za úroky z hypotéky. Letos, ale manžel odpracoval jen leden - duben a kousek května, takže jeho sleva, na poplatníka, a sleva, na dceru, byla využita 5 měsíců a dál už byl na neschopence. Takže na daních by se mělo vracet, za červen - prosinec, sleva na poplatníka a sleva na dceru, ne? Což je, zaokrouhleně, nějaké 3 tisíce na měsíc, takže celkem 21 tisíc.. :think: Chápu to správně? Ale právě mám pocit, že je to určitě nějak omezeno tím, co vlastně odvedl, než šel marodit, ale nevím, jak přesně se to počítá, takže si opravdu nemyslím, že bysme dostali celých cca 50 tisíc :nevim: Jestli se v tom někdo vyznáte, můžete mi to maličko objasnit? :oops: Děkuji za každou odpověď :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3235
30.10.19 15:07

Dostane pouze to co na daních odvedl v době kdy pracoval. Nic navíc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69400
30.10.19 15:11
@elinka90 píše:
Dostane pouze to co na daních odvedl v době kdy pracoval. Nic navíc

Co to je za blbost? Pokud slevu za červen-prosinec neuplatnil, může jí uplatnit v ročním zůčtováníjediné, čím si nejsem jistá je, jak to je z možností odečtu za celý rok s ohledem na celkovou výši výdělku, nějaký limit tam bude, ale podle mě při hrubé mzdě 32 tis to bude dostačujicí i při výdělku pouhých 5 měsíců. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
30.10.19 15:14

@Lama Lama Jo, limit splní, je to polovina roční minimální mzdy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
30.10.19 15:18

@donutkaP Nicméně tedy vratku za manželku nejspíš nedostanete nebo jo, ale ne celou, neb nebude z čeho… dostane zpět zaplacené zálohy na daních, plus slevu na děti za celý rok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8451
30.10.19 15:28

@j.a.n.i1 takze nejdriv muze uplatnit veskere slevy a nad limit odvedeneho mit danovy bonus za dite?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
69400
30.10.19 15:32
@Cenarius píše:
@j.a.n.i1 takze nejdriv muze uplatnit veskere slevy a nad limit odvedeneho mit danovy bonus za dite?

Bonus je bonus, tne prostě dostaneš ( pokud máš ten výdělek na to minimum), ikdyby dan byla mínusová.
Pak jsou slevy a ty zkrátka dostaneš jen pokud máš z čeho slevovat ( do mínusu to nejde) - to je třeba hypotéka.

Takže zakladatelky manžel sebe a děti odečtě, ale hypo už mu bude nejšpíš k ničemu,

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4811
30.10.19 15:43

@j.a.n.i1 já jsem si to právě myslela, že nedostaneme všechno, proto jsem se ptala, chtěla jsem mít predběžně nějaké ponětí, co nás bude ve vratce čekat.. :) Každá koruna je dobrá.. nějak jsem si myslela že všechno asi nedostaneme :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8451
30.10.19 15:46

@Lama Lama jasny to chapu, ale priklad: za rok zaplatim 25tis dan. Uz v tom je sleva na poplatnika, dite neuplatnuji mesicne. Na konci roku budu chtit manzelku. Takze dostanu manzelku plus dite jako danovy bonus tj. Cca 36 tis nebo se uplatni dite a manzelka jen do vyse te zaplacene dane?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4811
30.10.19 15:46

@Lama Lama ajjjj, tak v tomhle už zas takový přehled nemám, co přesně je bráno jako sleva a co je jako bonus :think:… Minulý rok jsme měli kolem 30 tisíc (manželka a hypotéka).. A letos by to mělo být teda + sleva na poplatníka a na dítě za měsíce kdy narodil ne? :)

A jak zjistím, kolik odvedl na daních? To je nějak uvedeno ve výplatní pásce že? :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4811
30.10.19 15:47

Joo ještě dodám, ze na dceru uplatňuje manžel slevu měsíčně :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1571
30.10.19 15:53

@j.a.n.i1
S dovolením se vetru.
Leden - červen v práci, 1.7. - 23.10. PN, nyní mateřská. Nemocenskou mi počítali z cca 38 tisíc hrubého. Kolik dostanu vráceno na daních příští rok, pokud jsem dosud uplatnovala jen slevu na poplatníka a nic jiného?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
30.10.19 15:57
@Cenarius píše:
@Lama Lama jasny to chapu, ale priklad: za rok zaplatim 25tis dan. Uz v tom je sleva na poplatnika, dite neuplatnuji mesicne. Na konci roku budu chtit manzelku. Takze dostanu manzelku plus dite jako danovy bonus tj. Cca 36 tis nebo se uplatni dite a manzelka jen do vyse te zaplacene dane?

Dostanes manzelku a bonus na dite… Ale pokud bys odvedl jen 15, tak za manzelku dostanes jen tech 15 a bonus na dite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
30.10.19 16:01
@donutkaP píše:
Joo ještě dodám, ze na dceru uplatňuje manžel slevu měsíčně :)

Pakto bude co zaplatil na danich plus cca 6000 plus cca 14000,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76778
30.10.19 16:02

@NinaU. Cca 12000,–

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...