Pro hlasování se musíte přihlásit
Suroviny
Těsto:
- 1/4 l vlažného mléka
- 160 g oleje
- 3 žloutky
- 250 g polohrubé mouky
- 250 g hladké mouky
- 5 polévkových lžic moučkového cukru
- 20 g čerstvého droždí (půl kostky)
- špetka soli
Náplň:
- kostka tvarohu
- vanilkový cukr
- moučkový cukr
- půl žloutku
Na povrch:
- dle chuti a možností
Drobenka:
- polohrubá mouka
- moučkový cukr
- máslo
Koláče z kynutého těsta s domácím ovocem ze zahrádky, u nás doma hodně oblíbené a každá návštěva se po nich může utlouct. ![]()
Kynuté těsto si dělám v domácí pekárně, těsto je krásně nadýchané.
Ze stejného těsta dělám i Honzovky, svatební koláčky.
Postup
Den předem si tvaroh připravím tak, že ho vybalím z alobalu, zabalím do papírového sáčku a utěrky, dám do lednice a zatížím například krabicí mléka.
Do nádoby pekárny dáme vše tekuté, potom sypké a nakonec nadrobíme kvasnice.
Po cca 1,5 hodině máme těsto hotové.
Mezitím si vybalím tvaroh a smíchám s cukrem a žloutkem a udělám si 24 kuliček, záleží, jak chcete velké koláče. Vychází mi to na dva plechy.
Nachystám si povidla a ovoce, nejčastěji používám domácí co si zamrazím do zásoby a to rybíz, černý rybíz, borůvky, maliny. Také si připravím drobenku.
Jakmile mám hotové těsto, tak si ho rozdělím na 24 hromádek. Z každé hromádky tvořím placku, do které dám kuličku tvarohu, zabalím a spojenou částí pokládám na plech s pečícím papírem. Rozmáčknu do kulatého tvaru koláčku.
Jakmile mám celý plech hotový, tak ho ještě dám na cca 20 min odpočinout do tepla, těsto ještě trošku nakyne. Předehřeji si na nejmenší stupeň troubu a tam nechám těsto odpočívat.
Potom na vrch dávám povidla či ovoce. Dle chuti.
Když dávám rybíz, tak ho ještě trochu posypu krystalovým cukrem, aby nebyl koláček moc kyselý.
Jakmile je vše hotovo, tak okraje koláčků pomažu vajíčkem a nakonec posypu drobenkou.
Peču na 180°C dozlatova (je jedno jestli zvolím vrchní a spodní pečení nebo horký vzduch +).
Ještě teplé koláčky pokapu rozpuštěným máslem s kapkou rumu a před podáváním pocukruji.
Možná to zní složitě, ale není a ta výsledná chuť stojí za to. ![]()
Přidávám i fotku malé mlsounky po snědeném borůvkovém koláči. ![]()
No tak ty budou luxusní.