Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

Také byste radši viděli své děti trávit čas jinak než koukáním na videa na YouTube? V ideálním případě takovou činností, která je bude zároveň vhodně rozvíjet? Vytvořte pro ně novou zábavnou aktivitu. A dbejte na vlastní příklad, říká speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková. Ta pro vás připravila tipy, jak děti od počítače odlákat.

Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

“Vyžeňte” děti ven

Zatímco my jsme trávili hraním na ulici s kamarády a dětmi ze stejného domu skoro celé dětství, dnešní děti si venku skoro nehrají. Z části za to mohou moderní technologie, které vedou k zábavě jednotlivců online, ale také příliš ochranitelští rodiče. Jak jinak se děti naučí vycházet s lidmi, než tím, že se s nimi budou potkávat? Člověk je společenský tvor a sociální interakce jsou tou nejpřirozenější a nejpotřebnější aktivitou. A to jak pro děti, tak i pro dospělé.

Postarejte se o ještě lepší společnou zábavu

Vezměte děti do aquaparku, na skákací hrad nebo jim zařiďte zábavu doma. Je to vlastně jednoduché. Jak se postarat o to, aby přestaly hrát? Hrajte si s nimi vy sami. Využijte k tomu například netradiční vzdělávací hry z edice KVÍDO od Albi. Třeba během hraní s Pohádkovým divadlem se nudit určitě nebudete. Divadlo obsahuje kulisy s 21 rekvizitami a příběh je pokaždé jiný podle toho, co padne na kostkách a co dětská fantazie vymyslí.

Pohádková divadla, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz

Postarejte se o ještě lepší zábavu pouze pro dítě

Na internetu existují fůry videí nadaných dětí a dospívajících. Ať už se jedná o triky na skateboardu, tancování nebo třeba hry typu jojo nebo diabolo… Zkuste vytvořit dítěti prostor pro to, aby si našlo svou cool zábavu, ve které vynikne. A pak ať se klidně natáčí a tráví u počítače čas upravováním a nahráváním videí.

Jděte příkladem

Pokud nechcete, aby se dítě u společné večeře koukalo do telefonu, nekoukejte do něj ani vy. Naučte se telefon ve správnou chvíli vypnout nebo nezvednout hovor, když zrovna řešíte s dítětem něco důležitého. Nebo mějte doma telefon v tichém režimu. Že rodina je důležitější než mobil či počítač, musí dítě zjistit díky vám. A dítě se učí pozorováním a opakováním.