Jak dítě odtrhnout od počítače? Klíčem je jiná zábava

Také byste radši viděli své děti trávit čas jinak než koukáním na videa na YouTube? V ideálním případě takovou činností, která je bude zároveň vhodně rozvíjet? Vytvořte pro ně novou zábavnou aktivitu. A dbejte na vlastní příklad, říká speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková. Ta pro vás připravila tipy, jak děti od počítače odlákat.

“Vyžeňte” děti ven

Zatímco my jsme trávili hraním na ulici s kamarády a dětmi ze stejného domu skoro celé dětství, dnešní děti si venku skoro nehrají. Z části za to mohou moderní technologie, které vedou k zábavě jednotlivců online, ale také příliš ochranitelští rodiče. Jak jinak se děti naučí vycházet s lidmi, než tím, že se s nimi budou potkávat? Člověk je společenský tvor a sociální interakce jsou tou nejpřirozenější a nejpotřebnější aktivitou. A to jak pro děti, tak i pro dospělé.

Postarejte se o ještě lepší společnou zábavu

Vezměte děti do aquaparku, na skákací hrad nebo jim zařiďte zábavu doma. Je to vlastně jednoduché. Jak se postarat o to, aby přestaly hrát? Hrajte si s nimi vy sami. Využijte k tomu například netradiční vzdělávací hry z edice KVÍDO od Albi. Třeba během hraní s Pohádkovým divadlem se nudit určitě nebudete. Divadlo obsahuje kulisy s 21 rekvizitami a příběh je pokaždé jiný podle toho, co padne na kostkách a co dětská fantazie vymyslí.

Pohádková divadla, k dostání v prodejnách Albi a na eshopu eshop.albi.cz

Postarejte se o ještě lepší zábavu pouze pro dítě

Na internetu existují fůry videí nadaných dětí a dospívajících. Ať už se jedná o triky na skateboardu, tancování nebo třeba hry typu jojo nebo diabolo… Zkuste vytvořit dítěti prostor pro to, aby si našlo svou cool zábavu, ve které vynikne. A pak ať se klidně natáčí a tráví u počítače čas upravováním a nahráváním videí.

Jděte příkladem

Pokud nechcete, aby se dítě u společné večeře koukalo do telefonu, nekoukejte do něj ani vy. Naučte se telefon ve správnou chvíli vypnout nebo nezvednout hovor, když zrovna řešíte s dítětem něco důležitého. Nebo mějte doma telefon v tichém režimu. Že rodina je důležitější než mobil či počítač, musí dítě zjistit díky vám. A dítě se učí pozorováním a opakováním.

Aby vám neutekla žádná výhra: Stáhněte si věrnostní eMimino kartičku do mobilu a zvyšte svoji šanci na vítězství.

eMimino kartička