Mami, kam odešla babička? Nebojte se s dětmi slavit Dušičky

Zatímco je ve světě přelom října a listopadu ve znamení strašidelných oslav Halloweenu, u nás svátek Všech svatých a Dušičky (Památku zesnulých) slavíme v poklidu. Je dobré tyto svátky sdílet společně s dětmi, nebo je na hřbitov raději nebrat?

*

Dušičky připadají na 2. listopadu. Navazují na svátek Všech svatých (1. listopadu).

Dušičky jako povinnost?


Ať už jste věřící, či nikoliv, Dušičky nemusíte brát jen jako povinnou návštěvu hřbitova. Záměrem svátku je především zavzpomínat si na ty, kteří tu s námi již nejsou.

S dětmi se nebojte svátek pojmout zábavnější formou. Ukažte jim fotky zesnulých a zavzpomínejte na to, jak jste s prababičkou trávili volný čas. O smrti se s dětmi často nemluví, což ale neznamená, že děti smrt nevnímají. Motiv smrti se totiž často ukazuje i v pohádkách. Koloběh života uvidí děti třeba v animovaném příběhu Vzhůru do oblak. V Disneyho pohádce zase umírá maminka srnečka Bambiho.

Pomohou pastelky a lepidlo


Na hřbitovy se na Dušičky nechodí jenom truchlit, naopak tam můžete přinést různé ozdoby a dárky, které s dětmi společně připravíte. Vyrobte s dětmi obrázek nebo koláž z fotek a peříček. Děti si zesnulé mohou představovat třeba jako andělíčky. Ty vyrobí snadno i pomocí papírového talíře. Na výrobu křídel použijte peříčka, která koupíte v každém papírnictví. Ať už obrázek necháte na hřbitově nebo za oknem s tím, že si ho zesnulý v noci vyzvedne, pro děti to bude více než jen důležitý moment.

Zdroj: craftmorning.com

„Mami, kam odešla babička?“


S dětmi se v dnešní době o smrti nemluví příliš často. Rodiče dostane do rozpaků i nevinná otázka malého dítěte, kam odešla prababička nebo co se stalo s naším kocourkem. Dušičky jsou ideální příležitost se takových rozpaků zbavit a vysvětlit dětem, co smrt znamená. Dítě by mělo pochopit, že sice mrtvého blízkého nebo mazlíčka už nikdy neuvidí, ale mrtví žijí dál v jeho vzpomínkách. Proto je důležité jim tento svátek věnovat.

Není to jen o víře


Dušičky přivedou na hřbitovy i ty, kteří tam jinak pravidelně nechodí. Pokud rodiče vedou své potomky k tomu, že je hřbitov posvátné místo, kde odpočívají naši blízcí, budují si k němu děti úctu.

Abyste oslavili Dušičky a zavzpomínali na blízké, nemusíte ale nutně chodit na hřbitov. Stačí si doma zapálit svíčku.

Chodíte s dětmi na hřbitov?


Co si myslí rodiče o návštěvách hřbitova s dětmi? Přečtěte se v diskuzích na eMimino.cz:

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Chození dětí na hřbitov

19.4.16 13:31
55

Dušičky - byly jste?

4.11.13 10:34
64

Berete s sebou děti na hřbitov?

2.11.13 21:59
60

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
93
4.11.17 18:11

Moje děti chodí tatínkovi, bohužel z té dětské naivity o smrti byli vyléčeni předčasně. A tento článek - no taky je tak trochu naivní, jako by umírali jenom starý lidi.

Příspěvek upraven 05.11.17 v 19:27

  • Zmínit
  • Nahlásit