Dušičky ve světě: Tanec, zpěv a dobré jídlo na počest zesnulých

Zapálit svíčku a donést květiny na hřbitov, tak si lidé v Česku o víkendu připomínali dušičky. V některých zemích však tento svátek prožívají úplně jinak, se smíchem, tancem a hodováním.

Dušičky ve světě: Tanec, zpěv a dobré jídlo na počest zesnulých Dušičky probouzejí vzpomínky. Zdroj: Profimedia.cz.

Día de los muertos v Mexiku

Obrovské popularitě se těší svátek zesnulých v Mexiku. Nečekejte ale truchlící pozůstalé a smuteční náladu. Naopak. Tento svátek si užívají s tancem, zpěvem a dobrým jídlem. Mexičané věří tomu, že mrtví se jednou ročně vrací na zem, aby promluvili s blízkými. To je přivádí na hřbitov, kde celou noc hodují.

Mezi pochutiny, které si lidé dopřávají, patří cukroví ve tvaru lebek, kterému se říká calaveritas. Připravují také oblíbené pokrmy svých zemřelých předků a pečou chleba se symbolem překřížených kostí.

Oslavy Día de los muertos trvají dva dny. Lidé se převlékají za smrtky a čerty a pochodují městem, takže tento svátek připomíná karneval. Oblíbeným převlekem je také kostlivec, který symbolizuje pomíjivost života.

Mexické oslavy Día de los muertos jsou barevné. Zdroj: Profimedia.cz.Mexické oslavy Día de los muertos jsou barevné. Zdroj: Profimedia.cz.

Samhain ve Skotsku

Samhain je významný keltský svátek, který symbolizuje přechod z léta do zimy a je spojený s návratem duší zesnulých příbuzných mezi živé. Lidé usedají k večeři, kde prostírají i pro zemřelé, zapalují svíčky za okny, aby jejich drazí předkové trefili domů. Převlékají se do starých hadrů a malují si obličeje, aby se ochránili před zlými duchy.

Samhain je předchůdcem Halloweenu, který se dnes slaví v mnoha zemích, postupem času však získal značně komerční podobu.

Halloween vznikl ze Samhainu. Zdroj: Profimedia.cz.Halloween vznikl ze Samhainu. Zdroj: Profimedia.cz.

Obon v Japonsku

Na své zemřelé pamatují také Japonci, kteří tomuto svátku říkají Obon. Oslavy trvají tři dny, a to v polovině tamního sedmého kalendářního roku. Většinou svátek vychází na polovinu srpna, v některých částech Japonska už na červenec. Lidé se obvykle vrací do rodného města či vesnice, aby tento čas trávili s rodinou a přáteli.

I zde probíhají oslavy bujaře. Tanec k příležitosti svátku mrtvých se nazývá bon-odori a lidé v tyto dny tančí prakticky všude, i na veřejných místech, kde to není běžně vhodné. Vzpomínají na své předky a pečují o jejich hroby.

Přečtěte si také článek Smrt jako přirozená součást života. Jak o ní hovořit s dětmi? »

Qingming v Číně

V Číně oslavují památku zesnulých pod názvem Qingming, kdy se vydávají k hrobům svých milovaných a podobně jako v Mexiku jim nabízí jídlo a pití. Vydlabanými dýněmi zase odhánějí zlé duchy.

Číňané ctí tradici, kdy členové rodiny pálí u hrobu nebo na dálku napodobeniny peněz a papírové repliky aut, telefonů i domů. Věří totiž, že lidé i po smrti potřebují hmotné statky a rodina jim je tímto způsobem může poslat. Následně se příbuzní střídají u hrobů, které navštěvují v průběhu svátku několikrát.

Svátek zesnulých na eMiminu také rozebíráte

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Dusicky, rodice, deti

24.10.17 07:31
5

Dušičky - byly jste?

4.11.13 10:34
64

Jak proběhly dušičky u vás?

Autor:

Martina je maminkou desetiletého školáka a psaní je jejím koníčkem i prací. Většinu času věnuje redakční činnosti pro eMimino a Arome.cz. Píše převážně rozhovory, příběhy, aktuality i PR články. více

Témata článku

Přečtěte si také

Váš příspěvek

Odesílám...