Školní výuka by měla začínat později, shodují se odborníci

Do školy na devátou? Podle psychologů je současný systém, kdy většina škol otevírá své brány v 8 hodin, již zastaralý. Dětem spánek chybí a jsou méně soustředěné.

* Vstávají žáci příliš brzy? Zdroj: Profimedia.cz.

Osmá hodina ranní je podle odborníků zastaralá

Většina základních škol začíná s výukou v 8 hodin ráno. Psychologové a další odborníci však poukazují na to, že je to příliš brzy. Přisuzují tomu také problémy s únavou, poruchami spánku i obezitou, se kterou se potýká stále více dětí. Rytmus současné společnosti se změnil a školní docházka by se tomu měla přizpůsobit, míní.

Každá škola si může začátek výuky nastavit podle sebe. Ministerstvo školství stanovilo, že nejdříve to může být v 7 hodin ráno a školní výuka má trvat nejdéle do 17 hodin. U některých škol hraje důležitou roli také autobusová doprava. Zejména v menších městech a na vesnicích navazuje školní výuka na jízdní řád autobusu.

Řada zemí zavedla pozdější výuku

Pozdější začátek výuky funguje běžně ve světě. V Americe na toto téma dokonce proběhl výzkum, který měl pozitivní výsledky. V evropských zemích chodí žáci do školy později ve Francii, Itálii a Británii.

V Česku již některé školy přistoupily k posunutí prvního zvonění. Jedná se zejména o soukromé základní školy. Odborníci jako hlavní bonus vnímají možnost delšího spánku a intenzivnějšího odpočinku, který děti potřebují.

Ranní vstávání a usínání u dětí rozebíráte také na eMiminu

Téma Poslední příspěvek Reakcí

Pracující maminky, v kolik vstávají vaše děti do školky?

Knihomyš
11.9.14 20:34 
43

Buzení předškoláka do školky

rozmary
17.2.11 16:56 
22

Posunuli byste raději začátek vyučování, nebo vám osmá vyhovuje?

Váš příspěvek

Odesílám...
412
29.1.20 02:07

Já bych byla pro pozdější začátek školy všema deseti - aspoň na tu půl devátou (což je doba, kdy se dneska začíná i v řadě firem, takže je i spousta rodičů, kteří nezačínají tak brzy ráno). Je mi jasné, že nic nevyhovuje úplně všem, nicméně u nás bohužel platí, že se obecně vychází vstříc „skřivanům“ a „sovy“ jsou nucené už od první třídy soustavně fungovat v rozporu se svými biorytmy (přitom podle průzkumů je v naší společnosti výrazně víc lidí typu sova než skřivan). U nás to platí absolutně - já jsem sova a od mala mně dělá problém soustředit se ráno, začínám fungovat až tak k té deváté (bez ohledu na to, kdy jdu spát) a moje děti to mají stejně. Navíc dojíždíme, takže musíme vstávat dost brzy, aby byly děti ve škole včas. Od října do března vstávají za hluboké tmy, v době, kdy nejsou schopné začít fungovat, takže platí u nás i to, že to je na úkor snídaně - prostě tak brzy nezvládnou nic sníst. Pro nás by o hodinu pozdější výprava byla požehnáním a všichni by začínali den příjemně naladění (u nás platí i to, že se třeba po prázdninách netěší do školy jen kvůli tomu brzkému vstávání - to je to jediné, co jim školu znepříjemňuje). Takže za nás ano, ano, ano :)
A moc nechápu ani ty argumenty o tom, jak by pozdější začátek školy strašně narušil odpolední aktivity. Vždyť děti na prvním stupni končí obvykle nejpozději po páté vyučovací hodině, cca v půl jedné (při pozdějším konci vyučování v jednu či o půl druhé mají pořád hromadu času). Stejně tak druhý stupeň obvykle mívá šest hodin (cca do dvou, takže to by taky i při posunu pořád byla hromada času na vše ostatní), samozřejmě občas mají už i odpolední vyučování, ale je jasné, že žádný systém nemůže úplně zohlednit veškerý rozvrh na všech školách (tak holt by ten jeden den odpoledňáku měly starší děti kratší odpoledne).
Pořád by ale měla být zachována možnost, aby si školy mohly začátek vyučování určit samy - protože chápu i to, že na některých školách začátek musí být závislý na spojích autobusů, vlaků apod. a je potřeba se tomu přizpůsobit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4100
24.1.20 18:06

Pro dojíždějící děti naprostý NESMYSL,
Budou i hodinu víc v družině, žádná změna, stejně budou vstávat tak jako kdyby se začínalo v 8h

 • Nahlásit
 • Zmínit
23.1.20 17:09

@Lainaire8 Spousta dětí. Prostě někdo je skřivan, někdo sova. Dneska děti navíc mají tablety, počítače apod. a chodí spát pozdě.
@smurfka @Janli No já nevím, já jsem se vypravovala a do školy i ze školy chodila sama od první třídy, od čtvrté třídy i pěšky ze školy po silnici z vedlejší vesnice, možná kdyby se dneska z dětí nedělali neschopní mamánci, tak by se jim ten život taky usnadnil a minimálně třeba odpadla zbytečná ranní družina (neříkám když to někde kvůli neexistující veřejné dopravě nejde jinak a dítě musí s rodičem autem cestou do práce).

Jinak s posunutím by muselo přijít i zkrácení školy (viz např. Finsko), jinak se děcka nedostanou ven po škole skoro vůbec. A obezita nesouvisí se začátkem školy, ten se už desetiletí skoro nemění.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3108
23.1.20 05:19

@Lainaire8 Treba nase, pred devatou k neprobuzeni…

 • Nahlásit
 • Zmínit
MaM
133
22.1.20 22:43

Já jsem pro pozdější školu všemi deseti - těch 8:30, jako do školky, bych brala.
Jinak - prckové na prvním stupni nejsou určitě ve škole do 15 hodin. A pokud jsou, tak ale nemají vyučování, ale jsou v družině, která snad chodí ven a děti se mohou trochu vyřádit.
Naše sůvičky prostě před desátou neusnou a ráno je to znát…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3371
22.1.20 15:36

Tvl, naše děcka jsou denně vzhůru od půl 6, to asi odborníci neberou v potaz? :roll: jaký dítě (krom puberťáků) spí dyl jak do 7?? :nevim: nehledě na to, že jim je asi úplně fuk, že rodiče musí taky ráno do práce.. a do školy na 9.hod je bude vodit kdo? :roll: ať už radši nic nevymejslej :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2511
22.1.20 14:51

Stejně jsou víc doma než ve škole. Celé školství je nemocné.
Předpokládám, že za pozdější hodinu lobují zase učitelé ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
11890
22.1.20 10:22

U nás začínaji dvě školy v 8:30.
Mám jich tu v okolí asi 6 a tyto dvě jsou výjimkou.

 • Nahlásit
 • Zmínit
729
22.1.20 09:32

V osm je v pohodě, u nás škola začíná v 7:30. Družina je od 6:30.

 • Nahlásit
 • Zmínit
17217
21.1.20 21:05

U nás už teď končí na druhém stupni odpolko ve čtyři. A ráno v šest už stojí některé děti před družinou. Tihle pozdější vyučování asi moc neocení.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1607
21.1.20 20:14

V osm je úplně v pohodě podle mě. Už takhle musí být spousta dětí ráno v družině… U nás se začíná dokonce v 7:40 a jsem za to ráda…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1665
21.1.20 20:07

Jenze pozdejsi zacatek neznamena pozdejsi konec (v zahranici). Jsem v Anglii a tady jsou zakladni i stredni skoly zhruba od 9-15h. Proste se vzdy konci kolem te 15h mozna 15.30 na stredni. V Cesku pamatuju ze jsme na zakladce meli treba 8-13 nekdy 14, na stredni jsme zacinali nekdy i v 7 a treba az do 15h. Takze by se musel upravit cely system, ze by se koncilo v normalni hodinu, a ne misto 7-15 to mit 9-17.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21.1.20 19:40

A ja bych zacatek pro svoje děti na 8.45- 9h brala…

 • Nahlásit
 • Zmínit
9823
21.1.20 18:54

Na 8 je to v pohode. Drivejsi zacatek uz je horsi, zejmena pro dojizdejici zaky :?
Syn je v 8.tride a docela me stve vyucovani 2×tydne do 15:10. To uz je fakt dlouho :pocitac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12509
21.1.20 17:27

Odborníci by se měli zhluboka zamyslet nad tím, že ne každé dítě má školu za rohem. Dojížděla jsem na střední školu skoro hodinu, při odpoledním vyučování jsem přijela domů v 18 hodin, kdybych přijela ještě o hodinu později, tak se budu na druhý den připravovat kdy? A kdo bude budit malé děti na devátou do školy, když rodiče začínají pracovat o dvě až tři hodiny dříve? Ne každý má babičku v důchodu nebo chůvu. A argumentovat obezitou? Tak to nemůžou myslet vážně… Prodloužíme školu, aby na pohyb odpoledne zbylo co nejméně času. Na základní škole jsme začínali už v půl osmé, aby dojíždějícím dětem navazovaly spoje a přesto jsme celé odpoledne trávili venku. Ospalý nebyl nikdo, obézní taky ne. Ten pes je zakopaný někde jinde, vážení odporníci…co nepodchytí rodiče správným režimem, to čas strávený ve škole opravdu nezachrání…

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
21.1.20 16:33

U nás se začíná v 8:45. Velká přestávka se téměř za každého počasí tráví venku a venku pak probíhá i družina, pokud není vyloženě hnusně

 • Nahlásit
32866
21.1.20 14:27

No, jelikož není moc lidí co by začalo pracovat ráno pozdě, tak nevím kdo by např ty malé děti do školy tak pozdě odváděl. Stejně by museli vstát a ty dvě hodiny být v družině..
Jo na druhém stupni a třeba SS proč ne, to už se dítě vypraví samo..
Ale první stupeň to dětem nic nedá, protože budou akorát déle v ranní družině..a končit pak budou v pět a ven už se ani nedostanou, a co kroužky a následná příprava do školy.. :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1899
21.1.20 13:13

No a kdy pak budou deti chodit ven, kdyz se vse posune jeste vic do odpoledne? A co rodice, co pracuji uz od 6 nebo 7 hodin a musi deti treba vozit?

 • Nahlásit
 • Zmínit