Kuchyně pro děti: 7 tipů, jak ji zrekonstruovat právě pro ně

  • Komerční sdělení
  • 30.10.18

Očekávání příchodu miminka je spojeno s drobným dovybavením bytu – postýlka, přebalovací pult, skříň, hrací kout. Jenže jak dítko roste, uzurpuje si stále více místa, až nakonec obsadí i to nejméně očekávané – kuchyň. Kromě dětského pokojíčku nás v mnoha případech nemine ani úprava tohoto prostoru. Jak ji ale zrekonstruovat, aby byla zábavná a bezpečná i pro děti?

* Zdroj: Wüstenrot

„Nesahej na horký sporák!“ „Neškrábej vidličkou po dveřích!“ „Pozor na prsty!“ Říká vám to něco? Přitom přizpůsobit kuchyň dětem tak, aby v ní neslyšely jen samé „ne“, není tak těžké. Jak při rekonstrukci postupovat, jak ji zafinancovat a udělat z ní kouzelné místo pro rodinu?

1. Vím, co chci


Snad to nejdůležitější, co si musíme vyjasnit, jsou naše očekávání. Budeme vařit denně? Kolik pomocníků budeme mít? Chceme spíše dražší, ale odolné materiály, nebo se prozatím spokojíme s něčím levným, co děti můžou zničit a nám to nebude vadit? Jak velká by měla kuchyň být? Kolik chceme do rekonstrukce investovat? A kde na ni vezmeme? Jsou-li v domácnosti již odrostlejší dítka, zapojte je. I puberťák ocení, když se na výběru bude moci podílet.

Kuchyně před rekonstrukcí, zdroj: WüstenrotKuchyně před rekonstrukcí, zdroj: Wüstenrot

2. Co takhle „rostoucí“ kuchyně?


Při rekonstrukci mysleme na to, že děti rostou. Vybavení by tak mělo jít přizpůsobit jejich aktuálním potřebám. Jedná se především o bezpečnost, existují ale i vychytávky speciálně pro děti, například učící věž, kterou ocení už batolata.

3. Plánujme, nejen rozpočet


Když máme jasno, jak by měla kuchyně vypadat, je na řadě návrh. Pro ten nemusíme chodit hned k architektům, udělají nám ho v kterémkoli kuchyňském studiu. A to včetně všech očekávaných nákladů. Velmi dobré zkušenosti máme například s KUCHYNĚ Gorenje, ale na trhu existuje celá řada prověřených dodavatelů.

Právě peníze jsou rizikovým bodem každé rekonstrukce. Abychom nepřekročili rozpočet, je třeba ho přesně rozvrhnout. A to včetně toho, jak úpravy zaplatíme. „K dispozici jsou v zásadě dvě smysluplné možnosti. Buď máte na rekonstrukci našetřeno a uhradíte ji ze svých úspor, nebo zažádáte o úvěr ze stavebního spoření,“ vysvětluje David Krček, produktový manažer z finanční skupiny Wüstenrot, která nyní nabízí poslední ze jmenovaných možností se zvýhodněným úrokem za 4,59 %, flexibilní dobou splácení a bez poplatků za vyřízení. Naplánovat ovšem musíme nejen termíny, ale i dodavatele, a to přesně tak, aby se rekonstrukce co nejlépe přizpůsobila chodu domácnosti.

Zdroj: WüstenrotZdroj: Wüstenrot

4. Jak vybrat dodavatele


Nejjednodušší je kuchyně na míru. Tu nám nejen navrhnou, ale i zhotoví a namontují v kuchyňském studiu. Můžeme si ale sjednat truhláře, který nám linku vyrobí, nebo ji koupit už hotovou v obchodě. Vybírat bychom měli podle toho, jak moc jsme trpěliví a schopní montéři, a kolik máme peněz. S rozpočtem nám nejlépe pomůžou v bance. „Finanční poradce pomůže naplánovat detaily půjčky, jako je doba splácení, od toho se odvíjí i výše splátek. U té je potřeba dobře promyslet vaše možnosti tak, aby měsíční splátka co nejméně zatížila rodinný rozpočet. Půjčit si můžete třeba 1 milion korun bez zajištění a splácet ho můžete 22 let, tedy po malých částkách, pokud budete potřebovat. Na rekonstrukci kuchyně ale určitě budete potřebovat méně. Pro představu, když si půjčíte 110 000 Kč od Wüstenrotu a zvolíte dobu splácení 22 let, budete si za měsíční splátku 708 Kč užívat vaření v novém,“ dodává Krček.

5. Bezpečnost


Představa, že si dítě bude poklidně hrát a my vařit, a to až do doby, než se stane plnohodnotným pomocníkem v kuchyni, je bohužel mylná. Už plazící se kojenec bude kuchyň zkoumat, a jak začne chodit, udělá si z ní hřiště. Měli bychom tak mít možnost z kuchyně odstranit všechna potenciální rizika – nože, chemikálie, zabezpečit dvířka, zásuvky a odpadkový koš proti otevření. Pořídit bychom měli spotřebiče s dětskou pojistkou či dítěti jinak zabránit s nimi manipulovat, třeba kovovou ohrádkou, aby nedosáhlo na sporák. Jsou ale věci, které oceníme i jako dospělí, jako reflexní sklo na troubě, které zůstává vždy chladné. Nezapomínejme ani na podlahu a vybírejme neklouzavé materiály.

6. Na čem ušetřit a na čem nešetřit


Kuchyň není levnou záležitostí, lze ale ušetřit, pokud přiložíme ruku k dílu. Můžeme koupit třeba starší kuchyňské skříňky a natřít je nebo polepit omyvatelnými tapetami. Šetřit bychom naopak neměli na spotřebičích. Ty levné totiž mohou být poruchovější nebo mít kratší životnost, a tak nás ve výsledku mohou vyjít dráž. Nešetřeme ani na bezpečnostních prvcích.

Vítězové soutěže o rekonstrukci kuchyně v hodnotě 150 000 Kč, Zdroj: WüstenrotVítězové soutěže o rekonstrukci kuchyně v hodnotě 150 000 Kč, Zdroj: Wüstenrot

7. Zkuste o rekonstrukci soutěžit


A když nevíte, jak s rekonstrukcí začít a jak na ni našetřit, zkuste soutěž. Třeba jako paní Jana z Králova Dvora u Berouna, která vyhrála letos od Wüstenrotu kompletní návrh, financování a instalaci nové kuchyňské linky od značky Gorenje v hodnotě 150 000 Kč. „Před dvěma lety jsem koupila byt, ale jako samoživitelka tří dětí jsem si mohla dovolit pouze starší kuchyňskou linku. Novou bychom určitě velmi ocenili, protože vaříme často a hlavně rádi,“ začínala přihláška paní Jany, která nakonec byla porotci posouzena jako vítězná. Podobné soutěže přitom pořádají i časopisy o bydlení nebo televize.

Vítězové soutěže o rekonstrukci kuchyně v hodnotě 150 000 Kč, Zdroj: WüstenrotVítězové soutěže o rekonstrukci kuchyně v hodnotě 150 000 Kč, Zdroj: Wüstenrot

Zeptejte se Davida Krčka v Poradně na téma financování bydlení na vše, co vás zajímá o hypotékách, příspěvcích na rekonstrukci bydlení a podobných tématech.