A čas běží dál

Rodičovství

Od mého porodu uběhly už téměř čtyři měsíce. Všechno krásně pokračuje, jsme zdraví a já jsem opravdu šťastná. Mám to ale malé ale, které mi občas sebere úsměv.

O mém porodu už jsem deníček psala. Myslím, že jako uvědomění si, co všechno se stalo, mi ohromně pomohlo. Čas se nedá vrátit a já jen vím, že příště tam nemůžu být sama. Samota je špatná, v tomhle uspěchaném světě rvát se za vás nemá kdo rvát. Samota dovolila, aby doktoři mého syna pojmenovali jinak, i když věděli, že chci Honzíka, a dovolila jim i utrousit poznámky, které by neměli.

Určitě mně ovlivňovali hormony a obrovská únava. Přesto vím, že se nechovali správně. Je to pryč, syna jsem přejmenovala, a můžu jít dál. Jen si na to občas vzpomenu a je mi ouzko.

Opravdu je věk tak důležitá věc a ovlivňuje lásku matky k dítěti? Není. Syna jsem milovala od okamžiku, kdy jsem zjistila, že je součástí mě. Celé těhotenství jsem byla opravdu šťastná. Nenervovala jsem se, když už jsem měla po termínu, věřila jsem, že to příroda zařídí tak, jak to má být. Nebála jsem se porodu. Do porodnice jsem šla a s naprostou důvěrou jsem se odevzdala personálu. Přijala jsem vše tak, jak bylo a i přes poznámky personálu jsem stále věděla, že budu silná a všechno to dělám pro něj.

Nedopadlo to nejlépe. A kdo za to může? Možná doktoři a to jejich vyvolávání, možná nikdo. Možná to tak jenom mělo být.

Často tady na eMiminu čtu, že maminky děkují za krásný porod a píší, že věří, že byl tak hladký díky jejich dobrému naladění. A v tu chvíli posmutním, znamená to snad, že všichni, kteří neměli hladký porod, si za to můžou tím, jakou měli náladu? Víte, každý kdo mně zná tak ví, že se ráda směji, mám ráda život. Jsem věčný optimista a na porod jsem se svým způsobem těšila, jako asi každý ke konci kdy je to těhotenství opravdu „otravné“ :) Všechno, co přišlo jsem tak brala, ale přesto to nedopadlo.

Naladění není všechno a já chci říci, že špatný porod není ničí vina, není to o tom, jak je kdo statečný. Je to jenom tak, jak to mělo být.
(Záměrně nezmiňuji porody prokazatelně zkažené lékařským zásahem)

A na závěr?

Myslím, že vyvolávání porodů pokud to není nutné, je zbytečné. Myslím, že držet se termínu, a když mine, hned jít na vyvolávání není vždy nezbytné. A myslím, že dnešní moderní společnost je až moc pohodlná. Mít přesné datum porodu, rovnou jít na císařský řez a necítit bolest. Musí to být fajn, ale opravdu to takhle příroda chtěla?

Ukamenujte mě, nadávejte mi, ale já vždycky vnitřně věřila, že příroda ví, co dělá. Možná jednou narazím, ale zatím mě nechte snít…

Hodnotilo 5 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
misicka38
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 15.12.12 08:58

Předešlý deníček jsem nečetla, ale určo dočtu..:) Tak trochu souhlasím, já přenášela skoro tři týdny, porod horor (po personální stránce),ale v den kdy jsem měla jít na vyvolání(po takové době přenášení to bylo už vážně nezbytné),jako by ta malá věděla a jak ty řikáš, příroda to zařídila po svém. Takže malá se narodila pár hodin před vyvoláním…
Mam super doktorku, která vyvolávání nechala až jako poslední možnost. Je to pro ní takové přerušení dovývoje, samozdřejmně když se něco nezdá, nebo je něco špatně, tak jedná…Takže malá se dopekla v bříšku jak ona sama chtěla(za předpokladu že je vše dobré, že placenta funguje) a odměnou za tři týdny přenášení a bolení uplně všeho nám bylo zdravé, spavé miminko. Ted je nám rok a sme jako rybičky..:)

 
Mišanila  15.12.12 09:22

Časem ty vzpomínka alespoň trochu vyblednou, teď je to ještě čerstvé, tak ať ti syn dělá velkou radost.

K lékařům je lepší nemít naprostou důvěru. Jsou to taky jen lidi a dělají chyby, takže důvěřuj ale prověřuj. A v českých porodnicícj je určitě dobré mít sebou „bodyguarda“, protože k samotné rodičce si dovolí mnohem víc, alespoň někteří, smutné, ale chování je občas ještě pořád hrozné.

Mně u druhého porodu strašila moje doktorka už na kontrole v termínu, že kdyby nic, tak za 4 dny nástup v porodnici. Tak jsem si jen pomyslela, „kuš babo, to určitě“ :) Počkala bych alespoň těch 14 dní s častými kontrolami. Já jsem teda věděla přesně termín početí, což je výhoda, předčasné vyvolávání může občas být i díky špatně určeným TP.

A jinak ty řeči o pěkném porodu díky naladění, psychika vliv mít může, ale taky nemusí, někdy je příroda silnější. A někdy i ta nejpozitivnější rodička dopadne jak sedlák u Chlumce. No a když toho vstoupí personál s vyvoláváním, které je moc brzo, tak pak naladění může být úplně k ničemu.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 11:02

Kdybych se řídila tím, jak to příroda zařídila, tak ve mě můj syn umřel. Takže já radši půjdu na předšasné vyvolání a budu vědět, že je malej v pohodě a nebudu riskovat, že se malej narodí mrtvej. Máme generačně dané, že ženský prostě u nás nerodějí. Všechny jsme měly císař, už od prababičky a předtim teda nevim. U všech stejné. Přenášení na 42 týdnů, nepostupování porodu, dítě moc vysoko, nepraskla voda, nakonec sekce. Kdybych čekala jak si stim příroda poradí, tak je malej mrtvej a já u mýho narození taky (protože jsem měla celou pupeční šňůru omotanou kolem krku a byla jsem resuscitovaná, malej teda ne, ale padaly mu ozvy, dusil se a nebylo mu tam dobře). Teď je sice veškerá technika jinde, tak se to dá hlídat, ale i mistr tesař se utne. Takže za mě raději vyvolat porod dříve a mít jistotu, že bude vše v pořádku, než čekat a pak mít prázdnou náruč. :-/

 
Mišanila  15.12.12 12:42

@mejdylko vyvolat dříve a pak mít jistotu…nikdy nemáš jistotu, ani u vyvolávání ani u delšího přenášení.
Obojí má totiž svoje rizika, takže si každá musí zvážit do čeho půjde. Pokud máte rodinnou zátěž, tak je to jiné.
Stačí si přečíst ty deníčky, vyvolávačky, pak akutní císař a kříšení dětí, určitě jsou i děti, které předčasné vyvolávání odnesly na zdraví nebo i na životě. A to samé platí i pro delší přenášení, jistota není nikdy žádná.
Já osobně bych do žádného dlouhého vyvolávání nešla, počkala bych maximálně 14 dní po termínu (pokud bych si byla jistá termínem), chodila každý den na ozvy a pokud by se vyvolávání nerozjelo, tak pak radši císaře.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 12:50

@Mišanila tou jistotou jsem myslela, jako že nebudu čekat, co si příroda vymyslí, protože někdy to prostě vymyslí tak, že to prostě nejde. Takže je lepší to nechat na doktorech a vyvolat to raději dřív, než čekat po 42 týdnu a pak čumět. Já osobně jestli někdy opět budu rodit, domluvim si rovnou císaře, protože to co bylo u tohodle porodu, si už fakt nedám. Stačilo.

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 15.12.12 13:31

@mejdylko Věc má vždycky dvě strany. A v tvém případě je to určitě jiné.
Jenže já jsem šla na vyvolávání jen proto že jsem už „papírově“ měla dávno porodit…
Bylo to zbytečné s syn i já jsme si prožily hrůzu… Třeba by stačilo jen počkat… Plodová voda byla výborná, syn měl vcelku nízkou váhu - ve 42. týdnu 3500 gramů a všechno bylo naprosto ukázkové, proto si stále myslím že vyvolávání nebylo nutné a já mohla porodit normálně a snad i příjemněji… :nevim:
Tělo nebylo na porod připravené, hned od začátku se to celé vynutilo a tak to i dopadlo… :/

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 15:27

@Becky00 u nás bylo taky vše ukázkové a až do poslední chvíle si všichni mysleli, že porodím normálně. Odhad váhy jsme měli 3800g a malej měl nakonec 3220g. Prej to bylo i proto, že od 40. týdne nedostávají miminka výživu a vlastně jen je drží při životě placenta a malej začal hubnout. :-P Každá to máme jinak to je pravda a to, že porod dopadne stejně jako mamky, babičky a prabičky nikdo netušil. Teď se jen potvrdilo, že se nám to přenáší z ženský na ženskou. :-( napsala jsem otom i deníček jak to bylo. Porod mohl být lepší, ale nakonec to dopadlo dobře. Teď už stejně nemá moc cenu řešit co mělo být nebo nemělo. Hlavně, že máme zdravý mimísky ne? :)

 
maca24
Zasloužilá kecalka 558 příspěvků 15.12.12 16:18

Po prvnim porodu jsem se citila stejne, ale druhy mi vysel dle predstav. Krasny prirozeny porod. Nesmutni a duezity je to ze to dobre dopadlo. :kytka:

 
peggyska
Závislačka 4531 příspěvků 15.12.12 16:33

Promiň, určitě sis dost vytrpěla, ale napsat, že CS nebolí může opravdu jen ta, která ho nezažila :nevim:…porod sice bolí, ale příroda to zařídila tak, že stačí pár hodin a je maminka fit(když nemá opravdu těžký, dlouhý porod),ale 24 h po CS je ženská ráda, že se pohne, druhá den, že se zvedne z postele a dojde si do sprchy a to prosím s oblbovákama na bolest…a pak 2-3 týdny jizva bolí a dost…i teď po 16 měsících, když jsi pšíknu, tak mě tak pekelně bolí, že si myslím, že mi praskla :zed: :zed: :zed: :zed:…takže za mě teda CS bolí a hoooodně :cert:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 15.12.12 16:36

Tak jsem přečetla i první deníček, muselo to být ubíjející. Ke mě se Pa taky chovala jak megera-možná na to někde studují :roll: ty stejné řeči, to stejné chování…
Nechápu to každý porod bolí, každá to snáší jinak, každá má jiný porod, ale většina žen rodí maximálně 2× za život tak proč to malinko nezpříjemnit? achjo…

 
IvčaIva
Zasloužilá kecalka 977 příspěvků 15.12.12 16:37

:D příroda to fakt umí zařídit, už tomu taky věřím - mě chtěli vyvolávat porod dřív kvůli malému plodu, mělo to být někdy v týdnu, porodila jsem sama a bez problémů v sobotu

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 15.12.12 17:08

@peggyska Ale já jsem měla CS, neříkám že nebolí ale pokud je plánovaný a je daná injekce proti bolesti než je vůbec porod zahájený tak to určitě v tu danou chvíli bolí míň…

Sama jsem rodila 48 hodin a nakonec jsem šla na akutního císaře, vím jak moc to bolí. Byla to jen narážka na ty co si ho nachají dát jen kvůli tomu že „nechtějí rodit“… :nevim:

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 15.12.12 17:12

@maca24 Přesně tak, druhý plánuji udělat mnohem lépe a nenechat si nic líbit :dance: :pankac: Snad to výjde :)

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 15.12.12 17:15

@mejdylko Tak to každopádně :hug: pro něj by to i podstoupila znovu :srdce: ale stejně mi to nedá. PA jsou studované, měly by vědět jak se chovat :zed:

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 15.12.12 17:21

Dovoluji si oponovat.Jdu na třetí císař kvůli nemoci a rozhodně si myslím, že PO je to daleko větší bolest a ta jizva ti zůstane už nadobro. Takže nesrovnávejme. Raději bych rodila normálně, připadám si neúplná. Ty co byly na císaři mě jistě chápou.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 17:22

@Becky00 njn. Holka si nevybereš. Nasere jí přítel, nebo se doma něco stane a holky si to vylejvaj jinde. Prostě kdo je po ruce. Stává se to no, ikdyž by nemělo, protože rodička má být v klidu. Ale jsme jen lidi.
No já jestli ještě někdy budu rodit, tak určo si císař domluvím. Tohle mi stačilo a víc už to podstupovat nechci a nebudu riskovat, že to dopadne jako u tohodle. To radši budu pohodlná a v klidu. :) Stejně mám strach z toho (jako to hrozilo mamce), že při kontrakcéch praskne sešití dělohy a bude to v čoudu. Brrr.

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 15.12.12 17:24

@peggyska Prostě ty co nezažijí nepochopí. Po prvním jsem měla navíc rýmu a to bylo peklo, nemůžeš si ani pšiknout, vysmrkat se, ve sprše jsem omdlela, hnus.

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 17:29

@Jůlinka T. jooo holka to mě, když jsem byla už doma, asi ve vnitř prdl šev nebo co, udělala se mi boule pod kůží jako sviňa a zmodral mi celej podbřišek. Každý zvednutí z postele jsem nadávala jak špaček a malýho jsem jednou bolestí málem pustila, od tý doby jsem si dávala majzla. Už jsem myslela, že poletim k dr. a nakonec to samo zmizelo. :) no když to vemu kolem a kolem, jsem ráda že něco jako císařský řez existuje. Kdyby ne, tak miminko uvnitř umře a já na otravu krve snim. Takže to beru zas s jiné stránky. :)

 
misicka38
Zasloužilá kecalka 582 příspěvků 15.12.12 19:07

@mejdylko Myslím že tím spíš bylo myšleno že spousta budoucích maminek si vyvolávaný porod vyprosí…byla jsem v nemocnici s holkou co si vyprosila císaře, protože se bála přirozeného porodu.Tak myslím že to bylo myšleno tak, že když není důvod, tak by se to mělo nechat přírodě. Samozdřejmě když je doktorum známo riziko, tak určitě vyvolat.. :palec:

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 15.12.12 19:10

@misicka38 Přesně tak :) myslím že nechat si udělat dobrovolně poměrně velikou operaci břicha - kterou císař je - je trochu hazard.. Pokud to má důvod tak to je jiná :palec:

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 15.12.12 19:31

@Becky00 tak to jo. Už jsem myslela, že jsi jedna z těch nadšenkyň, přirozeně za každou cenu. Užívej si drobka a už se netrap. :hug:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 15.12.12 22:26

Souhlasím. Osobně mám za sebou porod vyvolávaný sexem o 14dní dříve. Celých 13hodin s bolestmi se ale nic krom prasknutí vody nedělo a nakonec vše ukončili císařem kvuli zdravotním komplikacím… Příroda to má skutečně dobře zařízené

Příspěvek upraven 15.12.12 v 22:27

 
TinaAn
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 15.12.12 23:36

Četla jsem i tvůj první deníček a musím říct, že je to teda otřesný, jsi moc statečná! Já jsem v Bohunicích rodila 2× a všechno bylo relativně v pořádku, i když ne se vším jsem byla spokojená.

Ale zarazila mě u tebe jedna věc- personal v porodnici dal synovi jiné jméno, než jsi měla napsané??

 
Mondík
Závislačka 4504 příspěvků 17.12.12 22:44

Za to, ze jsi nebyla v dobrem psychickem rozpolozeni, urcite nemuzes ty, ale personal. Taky jsem tu psala denicek o svem porodu a tam jsem i popsala, jak se ke mne choval personal, nemohl se chovat lip! Byla jsem klidna jako nikdy, navic jsem tam mela i pritele, bez ktereho si to nedokazu predstavit… A reknu ti, ja jsem dost citliva a kdybych mela rodit s tim, ze bych mela takovy pristup jako mnohe rodicky v CR, tak bych z toho byla pekne vynervovana, takze urcite neni nic tvoje vina :hug: :hug: :hug:.

 
Aletheia
Kelišová 6198 příspěvků 18.12.12 10:51

@TinaAn Ano, dodnes to prostě nechápu. Před porodem jsem jim jméno říkala - asi si ho zapsali, to nevím. Ale jak jsem se probrala tak to byl najednou Tomáš, udělala jsem trochu scénu. Musela přijít matrikářka a celé to předělat. Tu porodní kartičku na památku mám napsanou špatně, zabělenou a přepsanou, ale stejně to nevypadá hezky. Nedávno jsem byla v dětské nemocnici na ušní a zjistila že ho tam mají ještě uloženého jako Tomáše, tak mě to zase rozhodilo. Zase další vyřizování kvůli jejich chybě… :nevim:
Prostě příště si dám sakra pozor aby bylo všechno tak jak chci já! :palec:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama