Křesťanské Jesličky - Adopce na dálku v Indii 3. díl

Rodičovství

Konečně jsem se dostala k sepsání třetí části povídání o Indii a adopci na dálku, tentokrát o tom, jak je to tam s vírou a náboženstvím. Indie je nábožensky rozrůzněná země, nejvyšší zastoupení mají hinduisté, dále muslimové, kterých je cca 12%, zbytek připadá na křesťany, buddhisty, džinistické náboženství, žije zde i malá, ale velice stará židovská komunita.

Ačkoliv koexistence tolika náboženství přináší problémy, já osobně soudím, že by to mohlo být vzhledem k jejich skladbě o dost horší a pokládám Indii spíše za příklad toho, že i lidé různé víry mohou vedle sebe žít v míru, což není všude ve světě pravidlem. Výrazem indické náboženské snášenlivosti je i indická vlajka, jejíž tři pruhy symbolizují tři různá náboženství - tuším, že šafránová hinduismus, bílá křesťanství a zelená islám. Tím ovšem není řečeno, že soužití je bezproblémové, naopak i v Indii jsou oblasti, kde to v tomto směru vře.

Projekt Adopce na dálku organizuje Arcidiecézní charita Praha, a proto je mu občas (neprávem) vytýkáno, že jde o zastřené šíření katolického náboženství, že pod rouškou charity je jeho pravým účelem obracení místních příjemců pomoci na víru. Tento názor je zcela mylný. Každé sponzorované dítě si uchovává svou původní víru, kterou má dánu z rodiny; nikdo mu jinou víru nevnucuje a rozhodně není např. křest podmínkou toho, aby dítě bylo zařazeno do programu podpory.

Vzpomínám si, že jsme se o tuto otázku na místě zajímali. Bylo nám řečeno, že podporovány jsou děti na základě jejich sociálního postavení a hmotné nouze, kritériem nikdy není jejich víra. Sponzorované dítě také nechodí do nějaké speciální katolické školy, ale do školy, kterou má nejblíže a kterou by navštěvovalo i v případě, že by mu mohli náklady spojené se vzděláním hradit rodiče. Jedinou výjimkou jsou děti žijící v sirotčinci, který katolická církev provozuje, ty jsou vychovávány v katolické víře. Zdůvodnění této skutečnosti je zajímavé i v tom, že v Indii - jak jsme se dozvěděli - neexistuje, aby byl člověk bez víry. Nějaké náboženství dítě v každém případě mít musí, a proto děti žijící v sirotčinci vedeném katolickými sestrami jsou zcela přirozeně vychovávány v této víře. Vychovávat dítě jako ateistu je v Indii patrně nemyslitelné.

Jak už jsem zmiňovala minule, pobývali jsme v bývalé portugalské kolonii, v oblasti, kde je vyšší procento katolíků než jinde v Indii. Jedním z uctívaných světců je zde sv. František Xaverský. Ačkoliv katolická víra by měla být všude stejná, přece jen je její pojetí ovlivněno místní mentalitou a zvyklostmi. Šli jsme kolem kostela, kde byla právě sloužena nedělní mše. Kostel byl zcela zaplněn, spousta lidí stálo i venku a zevnitř k nám doléhalo kázání - dikce byla exaltovaná, rozhodně živější než jsme zvyklí z našich klidných bohoslužeb. Mimochodem do kostela se stejně jako do hinduistických chrámů a do lidských obydlí zde vstupuje na znamení úcty naboso, boty se tedy nechávají venku. U turisticky navštěvovaných chrámů je možnénechat boty hlídat za malý poplatek v úschovně před chrámem.

Náboženské projevy se zde různě mísí, patrně i pro ne-hinduisty je běžné putovat k různým posvátným stromům, které mají přinést štěstí či vyléčit nějaký neduh. Před svatbou je pro všechny, tedy i pro katolíky, nezbytná návštěva astrologa, který posoudí, co říkají plánovanému sňatku hvězdy, a určí vhodný čas. Různost víry také vede k tomu, že v Indii se neustále slaví nějaké svátky, což je příjemné.

Navštívili jsme v jižní Indii dva velice staré hinduistické chrámy - Belur a Halebid. Jsou dokladem velkého mistrovství jejich stavitelů a umění kamenosochařů před stovkami let. Přesto se přiznám, že mne hinduistické náboženství příliš neoslovilo, přesněji je to dle mého názoru pro nás, kteří jsme zvyklí na monoteistická náboženství, těžké pochopit. Hinduisté uctívají nesmírné množství různých božstev, některá z božstev kromě toho mají více jmen a různě mění svou podobu, je docela obtížné se v tom vyznat. Uctívání bohů se navíc liší podle místních krajových zvyklostí, např. v oblasti, kde jsme pobývali, je hodně oblíbený veselý bůžek se sloní hlavou Ganéša, jeho sošky prý přinášejí štěstí. Hinduistická víra je velmi zajímavá v tom směru, že nemá žádnou organizovanou církev s pevnou strukturou, z pohledu křesťanství se jeví vůbec trochu „chaoticky", ovšem nemyslím to v pejorativním smyslu, je to prostě velmi odlišné a pro Evropana nezvyklé. Navíc byla naše návštěva tak krátká, že jsme se nemohli se vším důkladně seznámit, spousta neznámých zůstává. O důvod více, proč do Indie znovu jet:)

Kdybych se ponořila do svých poznámek z cesty, určitě bych toho mohla napsat mnohem více, ale bylo to příliš dlouhé. Takže se budu držet hesla, v nejlepším přestat.
Christabel

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 06.11.07 15:28

Díky za 3. díl - moje představa o Indii je opět o něco jasnější. A pokud se někdy ponoříš do poznámek z cesty :-), určitě napiš další pokračování  - budu se těšit.
Zdravím všechny. Alena

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 06.11.07 19:49

Chris nádhera konečně jsem si to všechno mohla přečíst v klidu, holky už spí a pc jsem přestěhovala do obýváku a mám na to večer čas.  

Demi moc mě mrzí tewn srazík myslíš že ten příští týden by byl ještě realný?My určitě odpoledne protože ted v práci zaučuji novou sílu.  

Všem požehnaný týden Barča

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 06.11.07 21:50

Chris díky za další deníček a zajímavé pokračování. Moc dobře píšeš. Docela jsem zvědavá na tvou profesi. Ale chápu, když by se ti o tom nechtělo  veřejně psát. Já mám pocit, že jsem na té mateřské totálně zkrněla a dělá mi problém „vykloudnit“ ze sebe to, co chci říct. :-(         Dobře se to tvoje čte.
Teď se zase zjednodušuje můj slovník na:  to je  E , ham , papá, ....... no však to znáte. Mě by to šlo , ale VaFi stávkuje a oslovuje mě i manžela TááááTa.
Srazík uvítám mooooc ,odpoledne by nemuselo vadit , prostě až se VaFi vyspí budem moct vyjet. Dost se mu to mění s tím voděním do školkY a vyzvedáváním je to pro něj trochu náročné… Jen doufám, že budem OK , dnes měl zase mírně teplotku 37,4 - snad únava. Moc se budu těšit.
Všechny zdravím
Ať Hoří Oheň Ježíšův 
 JaneK

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 06.11.07 22:20

Ahoj děvčata,   Chris: parádní deníček, jsi dobrá, máš velice dobrou schopnost popisovat prostředí tak, že čtenář vše vidí před očima v barvách. Příležitostně napiš i další své poznatky o Indii v některém dalším deníčku. Díky.   Lamvinku, Janku: tak nám dnes nevyšel ani ten architekt, takže srazík dneska klidně mohl být :-((, ale ještě včera večer jsem to nevěděla. Moc mě to také mrzí, protože bych moc ráda někdy taky změnila denní rytmus a trochu šla do společnosti.
Honzík mi teď odpoledne vůbec nespí, ale zato je tehdy ospalý až hrůza, a také protivný. Vždycky se těším, až přijde domů manžel, nebo přijede babička, hned je líp…
Ten příští týden ještě nevím, kdy bychom se mohly sejít. Ve čtvrtek musím s Danečkem na očkování. Když tak písněte, která hodina by vám vyhovovala, snad se domluvíme.  

Jinak děti jsou už zdravé? To současné počasí jim asi moc nepřidá, že…   Maxiku:tomu se říká nefalšovaný kolotoč :-), kde k tomu všemu bereš energii? Já nemusím zvládat žádnou další práci než okolo dětí a domácnosti, a večer často padám, a na oči snad ani nevidím…  

Jinak adventní deníček už mám skoro napsaný, tak až příjde čas adventní, hodím jej sem.  

Zatím všem pěkný večer a hodně Božího požehnání!
Demi + broučci.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 06.11.07 23:44

Chris díky za další díl o Indii, dobře se to čte i když já k Indii nemám nějaký vztah, ale Tvoje povídání je čtivé a člověk se hned doví o něco víc, jo osobní zkušenosti jsou lepší než léta zeměpisu ve škole:DD, jo a taky mám pocit, že nějak krním:D mějte se hezky, Boží požehnání a anděla strážného v pohotovsti.

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 14.11.07 22:46

Ahoj,  

tak koukám, že je tady opět mrtvo, ale věřím, že se tady občas některá z vás přece jen objeví, ikdyž bez komentáře.
U nás se život začal roztáčet na čím dál rychlejší obrátky. Honzík dostal novou postel a už 3 týdny se s ní sžívá. A my s ním. V noci se proto moc nevyspíme, protože on často vstává (nebo padá) a přejde si k nám do postele. Když to tak udělá 5× za noc, je to docela náročné na chvíli normálního spánku.
Daneček roste jako z vody, je z něj pěkný buclík. Zítra jdeme na kontrolu ve 3 měsících, a na očkování.  

Jinak doufám, že se od jara budeme moci scházet v našem novém kostele v pastoračním centru, kde budou prostory přímo pro náš účel - scházení maminek s dětmi. Zatím tam chybí dveře, je tam pouze 16-17 st. tepla, takže nic pro caparty. Ale do jara by se to mělo uvést do provozu se vším všudy, takže bychom tam mohly jezdit na ty naše srazíky. Když jsem řekla našemu p.faráři Řehulkovi, že se zatím scházíme v dětském koutku v Shoppingu, byl jaksi v šoku…
Snad žádná z pravidelných účastnic nebude mít nic proti tomu, že nám poslouží prostory při novém kostele. Myslím, že pro věřící maminky neexistuje lepší místo, blíže k Bohu. A pak - hlavní je, že tu možnost máme.  

Zatím všem dobrý večer přeje
Demi + broučci.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 15.11.07 19:40

Ahoj ,
tak já nakoukla, jestli se to trošku rozpohybovalo a on přibyl jen 1komentík :-( .
Srazík mě mrzí, ale jak jsem dnes vyhlésla z okna myslím, že bych opravdu neměla odvahu sednout s dětmi do auta směr Ova. Na jaro se těším, ale kdybyste si chtěly udělat výlet do M za námi, klidně se můžeme sejít v teple u hraček ve „školičce“ - kousíček  od náměstí a autobusového nádra. Tak  nabízím.....
Při pohledu na studený sníh  mě  napadlo, než načneme adventní deníček, zkusit tady zavzpomínat na teplé léto. Myslím, že jsme si moc o našich dovolených skoro nic nepsaly, co jsme  s rodinkami podnikali, kde jsme byli  a co viděli, slyšeli.....     ??????­??????????????  Taky můžete poslat i fotky z dovolených do galerky…
Maky ještě žiješ  nebo už tě děti  „převálcovaly“  ?
Všechny zdravím a doufám v rozrostlé komentáře
Ahoj JaneK    

 
christabel
Závislačka 3546 příspěvků 15.11.07 20:52

Ahoj, já taky nakukuju:)
Zavzpomínat na léto je výborný nápad, upřímně řečeno, já na něj vzpomínám v tomto počasí trvale, snad každou hodinu. V létě jsem si párkrát vyfotila Heli do mobilu, teď na to koukám a nechápu, že se batolí jen v bodyčku a nemá ani ponožky:) A taky jsme chodily o letních večerech naproti manželovi k vlaku, příjíždí obvykle před sedmou, to si teď můžu nechat zajít chuť. Tady v Polabí padá sníh, to je tedy rarita, protože my tu sníh míváme jen několik dnů za celou zimu, tedy obvykle… Pevně doufám, že si to zima vybírá už teď , protože zimní radovánky nemusím.
Helenka mi dopoledne vždy usne v kočárku, jak je tam nabalená jako cibulička a potom když má spát po obědě, tak nechce a zase je kvečeru už protivná, bez odpoledního spánku to do večera neutáhne. Tak často nemůžeme chytit ten správný rytmus.
Byly jsme obě nachlazené, už je to dobré, ale stejně mě to počasí tak omezuje, vzpomínám, jak jsem v létě vyběhla jen tak, teď než se vypravíme, to je jak bojová akce. Jak to děláte s více dětmi?  

Málem bych zapomněla - Majči, četla jsem tvůj článek o krmení ptáčků a moc se mi to líbilo!
Přeju všem krásný den,
Chris + Helenka

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 16.11.07 17:10

Ahoj holky tak u nás stále chaos se zástupem v práci včera jsem byla navštívit matičku Prahu na otočku a náš Zuzi jako by to tušil celou noc se budila a tulila naštěstí když jsem ve tři musela vstát tak ona usla.Díky bohu.  

Bylo tam fajn a v noci když jsem se vrátlia šok se sněhem a doma šok Anetka dostala zánět močových cest s průjmem hold nějaká zvláštní kombinace, naštěstí mi pan doktor v práci pomohl a napsal léky, dokonce se k nám přijel na Anetku podívat.    

No snažím, se pomalu myslet na Vánoce a na nákup dárku, ale nestihám, musím to vydžet ten listopad s tou prací.
A doma taky  hlavně Zuzanka občas stávkuje když jdu do práce, ale když se vracím krásně mě vítá.  

Všechny moc zdravíme.  

Jinak deníček o létě by byl fajn možná by zahřál.  

Doufám že sem budete psát častěji.
Barča a cácorky

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 17.11.07 17:39

Ahojte, tak konečně chvilka, chlapi jeli koupit boby a Hanička je hodná.  

Máme tu teď trochu divoko, jednak jsme uvažovali o koupi domku a prodeji bytu (z toho nakonec sešlo, ale lítáním kolem toho jsme zabili dost času), jednak Dalek dostal velkou postýlku a je to mazec - každé ukládání je záležitost tak na hodinu - v poledne i večer, takže času moc nezbývá, a s deníčkem je problém, že si ty pidipísmenka musím zkopírovat do texťáku a pak zas zpět na emimino. Překlad jsem konečně dokončila, byl schválen, tož mám radost, že ještě něco umím ;-)
Jinak žijeme vesele, každé dopoledne jsme venku, aby se Dalek uštval, odpoledne jak kdy, většinou, než se provzteká k oblékání, je už tma a on se venku ve tmě bojí, takže tak různě doma, manžel někdy koupání stihne, někdy ne, pak se lítá kolem uskládání do pelíšku a pak buď překládám, žehlím nebo vytuhnu (jako včera).  

Našla jsem místo na srazíky mimo komerční zónu - v budově Slezské diakonie - mají tam hernu, kde se pořádají jednak akce pro rodiny s dětmi, jednak ve středu dopoledne je volná a maminky si tam můžou dojít s dětmi hrát. Je to u vodárny, v bývalé škole (té posunované kvůli stavbě Opavské). V pondělí tam budu volat, jestli by šlo třeba i odpoledne. Do jara? ****
Janku - ten článek, cos mi poslal, jsem četla, byl rozhodně zajímavý; to, že není vlastně rozdíl mezi používáním té symptotermální metody za účelem zabránení početí a jinými formami antikoncepce, mě už párkrát napadlo (tedy rozdíl je v abortivních účincích), zajímavý byl názor, že když člověk není blízko Bohu, je o to závislejší na učení/pravidlech - necituju přesně - něco takového jsem u lidí často viděla. Litera bohužel zabíjí :-(  Myslím, že nakonec je to na našem svědomí a na zvážení situace rodiny před Bohem - On ví, jestli jsme sobečtí nebo je ten který počet dětí pro nás opravdu strop.   Maky - jak? Už je to mezi Míšou a Bětkou lepší?   Demi, promiň, že na SMS odpovídám se zančným zpožděním, máme problém Dalek a mobil, jak se k němu dostane, je konec, občas ho totiž zaseje na týden dva (umí ho i vypnout, mazat a tak…). Někdy ho najdu, někdy se zase sám zázračně objeví.   Barčo - doufám, že buide brzy líp. Co škola, zvládáte?   Moc hraček - taky mám ten pocit, nějaké jsme zdědili (hlavně plyšáky, o které Dalek nestojí) + i když moc nových nekupujeme (na narozky 1, na Vánoce 2, jindy mimořádně něco typu puzzle a hlavně papíry, barvy, plastelínu), taky je tu toho jaksi moc. S mojí mamkou se dá domluvit, tchýně nakoupí víc věcí, ale jsou to ty křehké plasty od Vietnamců a ty se zas rychle rozbijí - nadšená nejsem, posledně si Dalek zapíchl kus plastu do dlaně. Tak půlku hraček máme schovanou a obměňujeme  cca po týdnu + jsem schovala ty příliš jednoduché věci, co už Dalek jen krámoval, ale nehrál si s nimi.   Léto :-))) naše dovolená padla na ten studený týden, takže fotky jsou jak z podzimu. Upřímně řečeno preferuju spíš chladné dny a těhotenství v létě nic moc - zato miminko máme úžasné :-)  

A Hanička se budí… Mějte se. E.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 20.11.07 23:02

Taky se hlásím po delší době.
Chris díky za pochvalu, to mě ještě Les uháněla, napsala jsem to moc krátký, aby se to dalo pustit, tak jsem to nastavila jak jen to šlo, ale zase aby z toho nebyl úplnej  blábol:DD
Co se dovolené týče, tak zklamu ač jsem měla velké plány, všechno krachlo, celý srpen jsem marodila z kolenem, v záři to vyvrcholilo operací a pokračovalo to do konce října, ale ted už je to dobrý a chodíme do hudebky i do plaváčka.
Maxíku obdivuju Tvoje nasazení a jsem ráda, že máš děti v pořádku. Taky hledám nové bydlení, doufám, že už na Vánoce budeme ve svém (nebo aspoň v pronájmu) je kolem toho neskučně moc běhání, takže si živě dovedu představit, kolik jste zabili času, zbytečným běháním.
Demi hezkou tří měsíční prohlídku
Ostatní skvělý nápad, ten vzpomínkový letní deníček, jsem zvědavá kdopak ho sesmolí, nebo jestli si to napíšeme jen tady. Mějte se hezky (to platí pro všechny:D)

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 20.11.07 23:02

Taky se hlásím po delší době.
Chris díky za pochvalu, to mě ještě Les uháněla, napsala jsem to moc krátký, aby se to dalo pustit, tak jsem to nastavila jak jen to šlo, ale zase aby z toho nebyl úplnej  blábol:DD
Co se dovolené týče, tak zklamu ač jsem měla velké plány, všechno krachlo, celý srpen jsem marodila z kolenem, v záři to vyvrcholilo operací a pokračovalo to do konce října, ale ted už je to dobrý a chodíme do hudebky i do plaváčka.
Maxíku obdivuju Tvoje nasazení a jsem ráda, že máš děti v pořádku. Taky hledám nové bydlení, doufám, že už na Vánoce budeme ve svém (nebo aspoň v pronájmu) je kolem toho neskučně moc běhání, takže si živě dovedu představit, kolik jste zabili času, zbytečným běháním.
Demi hezkou tří měsíční prohlídku
Ostatní skvělý nápad, ten vzpomínkový letní deníček, jsem zvědavá kdopak ho sesmolí, nebo jestli si to napíšeme jen tady. Mějte se hezky (to platí pro všechny:D)

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 22.11.07 11:09

Holky,
moc vás všechny po douhé době zdravím. Vím, že jsem tu už dloho nebyla, na emimino už skoro nechodím, ale  k vám nakukuji, jak se máte.
My se máme dobře, i když teď je Barunka trochu nachlazená, ale horečku vyšší měla jen jednu noc, tu jsme napůl probděly, ale dnes už je to lepší.
jen jsem vám chtěla napsat, co je u nás nového. Dá-li Pán a bude vše v pořádku, tak na přelomu května/června se naše rodina rozroste. Včera jsem byla na kontrole ve 12. týdnu, tak nějak mám tentokrát pocit, že to je klučík, na utz. se malý hrozně mrskal a kopal, zatím to vypadá dobře. Už se moc těšíme.
Mějte se moc krásně a ať vám všem Pán žehná
Janka+ Barunka+Bublinka

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 22.11.07 16:02

Jééé, to je krásná novina!
Moc Ti, Janko, blahopřeji a ať Vám Pán požehná! Úplně mi to vyrazilo slzy z očí!  

Doufám, že se tady občas stavíš mezi nás. Postrádala jsem Tě!
Papa a užívej si svého bříška!
 Demi.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 22.11.07 18:34

Ahoj holky,
tak od soboty, kdy  jsme si užili sáňkovačku, všichni marodí, kromě manžela. Kajka a Vafi mají antb, Matouš ten příšerný kašel. Jsem rozhodnutá zase na zimu vynechat školku, snad se dáme do kupy a zdraví se nám utuží.
To je hezké , že se vás tolik ozvalo — krásná zpráva Janko, taky gratuluji k Bublince !
Maxíku díky za reakci na antiko…   jedna věc je ideál , ke kterému máme směřovat a druhá věc je naše nedokonalost
máš můj obdiv zvládat takový frmol s mrňátkem a capartem…
Majči, cos vyváděla, žes musela na operaci ? To ses nám ještě nepochlubila. Už je to OK nebolí ?
Na další deníček  to nevidím vzhledem k času, který zbývá k adventu. Ale stačí aspoň tady zavzpomínat - léto k Indii se docela hodí :-)
Pro dnešek musím končit, rozdávám léky.....
AHOJ JaneK  

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 23.11.07 01:34

janku1 moc gratuluju, doufám, že budete v pořádku a na přelomu května, nebo června se narodí skvělé nové mimi:D
No a s tím mím kolenem to bylo tak, že jsem si utrhla meniskus, teď už je to v pořádku. Jinak jsme oba zdraví, jen doufám, že tentokrát nám to stěhování vyjde, tak snad na Vánoce, nebo aspoň na nový rok už budeme ve „svém“

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 26.11.07 15:23

Ahoj všem,  

jen krátce - adventní deníček je napsaný, tak jej koncem týdne pošlu, aby byl připravený k 1.adventní neděli.  

Zatím zdraví Demi.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 28.11.07 20:52

Holčiny ahoj,
moc mě to mrzí, ale jsem taky krcháček na antibiotikách. Chtěla jsem tu po Vás pokec o létě a sama jsem nebyla schopná žbleptnout.  My si užili týden na manželákách jen s VaFim. Bylo to moooc super nestarat se o vaření, užívat si večerních procházek ve dvou, nějaké to plesání a přátelské popovídání. Moc hezké byLo dostat znovu milostný dopis , kytku, a mít spolu s ostatními něco jako „hromadnou“ svatbu :-) Hlavně,ale  ta možnost ve dvou  si popovídat a probrat spoustu důležitých věcí, které jinak mizí v propadlišti ča­su každodenní­ho kolotoče. Samožřejmě byla i „práce“- přednášky, skupinky - to by ale vydalo na deníček :-)
Matouš s Kajkou si po tu dobu užili babiček a dědečků, poprvé byli sami někde tolik dnů a byli moc spokojení..
Pak jsme strávili týden trajdáním a popojížděním z domova, Zoo Lešná,návštěva prababičky ...... Poslední týden dovolenky jsme strávili na jesenicku, kde jsme si přes net vyčíhli ubytování . Sice konec světa Habartice, ale moc hezky, lesy , zahrada s pískovištěm a houpačkou pro děti. Děti nejvíc ocenily, že nejezdíme každý den někam, a že můžou s paní domácí krmit králíky, ovečky a kozy. No je fakt, že jsme se vybavili hlavně mucholapkama ,ale i to se dalo :-)) Koukli jsme do  Losin a do jeskyní Na Pomezí. Bylo to všechno moc fajn. Děti ještě i teď  vzpomínají. 
Už se samozřejmě těšíme až budeme zdraví a budeme moct zase něco podnikat. Doma jsme už druhý týden, fakt nevím co už vymýšlet za zábavu, docela mi to leze na budku. Aspoň se otužujeme a navlečení v čepicích a bundách koukáme ven.
Doufám, že Vy jste OK a nemarodíte. Všem přeju Hodně zdravíčka.
Těším se na nový deníček.
AHOJ JaneK

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 28.11.07 21:06

Janku- taky marodíme, teda Dalek - chytl nějakou střevní příšeru, už třetí den jí tak do 15 piškotů denně a zvrací a zvrací - naštěstí aspoň dost pije, ale už je chudáček unavený a vyhublý. Já jsem taky unavená, protože z něj lítají zcela neočekávaně gejzíry, takže převlékám sebe, obě děti, postele, čistím koberce, myjju nábytek, koupu pozvraceného kocoura… dneska dostal u dr. nějakou injekci proti zvracení (jméno léku jsme neslyšela, Dalek i Hanka děsně ječeli), a od té doby ani ťuk, tak doufám, že to vydrží.
V Jeseníkách jsme byli týden taky, dokonce i v jeskyni Na Pomezí ;-) - teď bylo Dalkovi každodenní harcování ještě celkem jedno, ale myslím, že napřesrok by ocenil spíš ta zvířátka nez dlouhé výšlapy. No a pak jsme rekonstruovali byt, rozjelo se mi astma a bylo po legraci.   Demi - na deníček se už těším.  

Hezký večer všem a marodům brzké uzdravení. E:

 
Demi
Závislačka 3824 příspěvků 30.11.07 16:39

Ahoj holčinky,  

právě jsem odeslala adventní deníček, tak se v něm sejdeme!  

Zdravím všechny a marodům posílám pohlazení.
Demi.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama