Křesťanské jesličky č. 33 - Adopce na dálku v Indii 2. díl

Rodičovství

Indie mne naprosto uchvátila. Úplně jiný svět, jiné podnebí, spousta lidí, všude tolik barev a zvláštních vůní. Byla jsem nadšená vegetací, tím, že vidím růst to, co u nás znám jen v balíčcích z obchodů nebo jako rostliny v květináčích, kávovník, rýži, vanilku, pepřovník, gumovník, bavlnu, ibišky. První dny jsem vnímala všemi smysly exotiku kolem nás, brzy mi ovšem došlo, že jediná exotika široko daleko jsme my. Zvláště poté, co jsme se z Bombaje, kde jsme přistáli, přesunuli vlakem daleko na jih, podél pohoří Západní Ghát, do města Mangalore ve státě Karnátaka. Na otázku, odkud jste, zde adresa „Europe úplně stačí. Pobývali jsme v místech, kde se evropští turisté vyskytují velmi sporadicky. Mělo to své výhody, nejen možnosti vidět místa „neturisticky, ale i to, že místní obyvatelé nebyli zvyklí jednat s turisty neslušně, snažit se je okrást. I dotěrným prodavačům různých suvenýrů jsme byli vystaveni v mnohem menší míře, než je tomu v turisticky exponovaných místech.

Našimi místními průvodci a hostiteli byli pracovníci charity a řádové sestry, které působí na chudém indickém venkově i ve městech a snaží se zlepšovat podmínky tamějších obyvatel. Duší těchto projektů je s. Marie Goretti, která i přesto, že musí překonávat zdravotní problémy, neúnavně pracuje na tom, aby i v nejzapadlejších vesnicích dosáhly děti na vzdělání. Musím podotknout, že oblast, kde jsme pobývali, byla v minulosti portugalskou kolonií a stopy působení této nadvlády jsou tam stále silně znát. Nejen tím, že mnoho místních lidí má typicky portugalská příjmení, ale zejména v tom, že v oblasti je poměrně značné procento katolíků. Katolické misie, které zde působí, mají opravdu široké spektrum humanitárních činností, spravují školy, sirotčince, nemocnice i domovy pro staré a opuštěné lidi.

Všude, kamjsme přijeli, jsme byli přijati s obrovským nadšením a zájmem. Plné třídy dětí ve školních uniformách působily spořádaně, bylo vidět, že děti si zde toho, že mohou chodit do školy, opravdu váží. Všude byl pro nás připraven slavnostní program, děti obvykle secvičily ukázky tradičních tanců, zpívaly nebo hrály scénky. Vždy zněla slova díků na adresu vzdálených dárců, kteří nejsou lhostejní k osudům těchto dětí. Nepochybuji, že pro děti je obtížné představit si život tady u nás, v naprosté většině nikdy naši zemi nepoznají, ale všude nás provázelo nefalšované nadšení, srdečnost a vděčnost. Naše malá skupinka, stejně zvědavá na děti, jako byly ony na nás, byla brzy ovládnuta pocitem, že si vůbec nezasloužíme takové srdečné přijetí a vděčnost - myslím, že většina z nás cítila jako samozřejmost, že se snažíme pomoci; věděli jsme, že jsme jen zástupci tisíců lidí, kteří z ČR do Indie posílají peníze a dopisy a cítili jsme nepatřičně, že se nám dostává takové pozornosti, o níž jsme se nijak nezasloužili. Ačkoliv nám bylo všude zdůrazňováno, jak moc projekt adopce dětem dává, cítila jsem, že ta skutečně obdarovaná jsem já. Vždyť vzato dle našich měřítek, děti dostávají věci pro nás zcela samozřejmé, školní oblečení, učebnice, vůbec možnost chodit do školy; mně se za nepříliš vysoký obnos dostává nenahraditelný pocit, že jsem měla příležitost někomu prospět a udělat radost.

Mezi dětmi ve školách byly vždy děti sponzorované i ty, které sponzorovány nejsou. O tom, které děti budou zařazeny do projektu, rozhodují pracovníci středisek, které nejlépe znají místní situaci. Musí si počínat taktně, protože skutečnost, že některé dítě je do projektu zařazeno, může vzbudit závist v ostatních rodinách, jejichž situace třeba není natolik špatná a které proto mohou hradit výdaje spojené se vzděláním samy. Místní pracovníci také nejlépe vědí, co daná rodina potřebuje, a pokud z příspěvku dárce nějaké prostředky zbudou, mohou za to dítěti či rodině potřebné věci pořídit.

V Honavaru, kde s. Goretti také působila, jsme se seznámili s projektem na odstranění dětské práce, který se soustředí na to, aby sirotci, děti sociálně slabých rodičů nebo rodičů takříkajíc na okraji společnosti, nemusely už v útlém věku pracovat v průmyslových podnicích. Zde jsme také s dětmi oslavili Díválí, svátek světel, významný indický svátek. Vzpomínám si na milou příhodu, když jsme trávili s dětmi v sirotčinci jedno dopoledne. Předvedli jsme jim českou hru „zajíček v své jamce sedí sám", chytili jsme se za ruce, chodili dokola, zpívali a předváděli zajíčka, jak vyskočí. Děti se k nám brzo přidaly a za chvíli, ačkoliv českým slovům písničky nemohly rozumět, se už indická děvčátka a kluci střídali uprostřed kruhu a předváděli „zajíčka". A nemůžu popsat naši radost a překvapení, když jsme při několikátém opakování slyšeli, jak se děti přidávají i k českému zpívání.

Při nákupech na trhu v Honavaru se k dívkám z pražské Charity, které naší skupinku doprovázely, přihlásil mladý prodavač v jednom z obchůdků, jako bývalý účastník projektu adopce na dálku. Vzdělání, které tímto způsobem získal, mu pomohlo sehnat zaměstnání a vydělávat si na živobytí. Věřím, že taková jednotlivá radostná setkání jsou pro pracovníky charity velkým povzbuzením.

Kromě vlastních vzdělávacích projektů jsme se seznámili s doplňkovými projekty ve vesnicích. Příkladem jsou tzv. svépomocné skupinky, zejména žen. Ženy ve skupince se například učí, jakým způsobem hospodařit, společně ušetřit nějaké prostředky a zakoupit pak za ně něco, co jim ulehčí život a těžkou práci v hospodářství. Takové znalosti nejsou v místních podmínkách, i vzhledem k nízkým příjmům, vůbec samozřejmé. Každý jednotlivý úspěch je pro ně povzbuzením a pomáhá jim trochu zlepšit nuzný život. Myšlenka těchto projektů tkví mimo jiné také v tom, že nestačí podporovat pouze vzdělání, ale sociálně prospěšná činnost musí směřovat vůči celé komunitě v daném místě a podporovat její rozvoj.

Jak už jsem napsala, naše přijetí bylo velmi srdečné. Vděčnost příjemců za pomoc z ČR je opravdu mimořádná. Přestože jsme rozhodně nechtěli být adresáty projevů díků, několikrát se nám dostalo ujištění, že naše návštěva je pro děti, jejich rodiče a pracovníky projektů velmi vítaná, jako příležitost trochu poznat svět, odkud pomoc přichází, přesvědčit nás, že je dobře vynaložená, a ukázat, co se již podařilo. Děti byly nadšené, že mohou předvést, co umí. Některé se také mohly setkat se svým sponzorem, adoptivním rodičem; já sama jsem tuto příležitost neměla, ale ostatní mí spolucestující zažili leckdy dojemná setkání.

Jak vidím, opět jsem se rozepsala natolik, že ani v druhé části deníčku nestihnu napsat vše, co bych chtěla. Jestli to tedy se mnou vydržíte, do třetí části bych si nechala něco o tom, jak je tov Indii a v projektech s vírou a náboženskými otázkami, protože mně osobně to připadá zajímavé a věřím, že to bude zajímat i ostatní.

Christabel

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 25.08.07 12:32

ahojky, dostanu se teď k počítači opravdu velmi zřídka, ale dneska mi to vyšlo, tak se ozývám. Tak co těhulky? Jestlipak už má Demi a spol miminka? Christabel, hezky napsáno. Opatrujte se a mnoho sil, maminkám školáků do dalšího školního roku. Božího požehnání a vůbec všeho pěkného.

 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 26.08.07 20:45

Zdravím všechny!
Abych upřesnila svoji polohu - myslím, že se ptala demi - jsem z Jihlavy a víkendy trávím nedaleko Humpolce. Mějte se slunečně!

 
xyz
Závislačka 3294 příspěvků 27.08.07 08:22

Ahoj Christabel.
Jak jsem psala již minule, netrpělivě jsem čekala na další díl tvého vyprávění. Díky za něj! :o)
Minule jsem psala, že hledáme společnost, s kterou adotovat. Tak už jsme našli a máme holčičku z Guineje v Africe. U nás byla podmínkou Afrika, moc jí miluju :o)
Mám z toho takový zvláštní pocit, jako bych byla najednou s Afrikou nějak duševně spjatá. Pořád na tu naši holčičku myslím, přitom ona o nás ještě ani neví. Koordinátorka z naší společnosti tam v říjnu poletí. Tak pomalu chystám první dopis, fotky a maličké dárečky  a těším se, že se o nás naše holčička konečně dozví a bude chodit do školy. No, ona to vlastně už není holčička, spíš menší slečna, už je jí dvanáct :o)
Máš pravdu v tom, že nemám pocit, že bych to dělala jen pro ni, ale že to dělám i tak trochu pro sebe. Mám z toho opravdu pěkný pocit, takové jako štěstí, ale přitom jiné, než z vlastních dětí, z vlastní rodiny...... No, nevím, jak to přesně popsat :o)
Těším se na další pokračovaní!
Zorka  

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 27.08.07 15:24

Ahoj všem v novém deníčku!   Christabel, to bylo tak zajímavé počteníčko… Popsala jsi to tak podrobně, že jsem úplně viděla před očima všechny ty děti i prostředí. Pokračování určitě napiš, je jasné, že se všechno do 2 deníčků vejít nemůže. Na situaci ohledně víry v těch končinách, o které příště budeš psát, jsem také docela zvědavá.
Moc doufám, že se i nám někdy podaří na dálku adoptovat nějaké dítě, a možná i děti.   Studničko: tak vítej mezi námi :-))   Majči: hele, mně se narodil Daniel 9.8. v 10 hodin ráno. Vážil 4,5 kg a měřil 52 cm (viz fota v naší galérii). Už jsme 14 dní doma z porodnice, zatím stále jen kojím, takže s Honzíkem musí vypomáhat babičky. Ještě že je máme…   Maxiku: a jak to vypadá s tebou? Nastupuješ už do porodnice?  

Zatím všem ahoj!
Demi.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.08.07 16:25

Ahoj holky všechny zdravíme a hlavně novou maminku Studničku.
U nás nic nového dnes mám žehlící den a v tom vedru je to hruza.
Zítra jdeme na očkování proti spalnčiká atd asi po páté tak doufám že tentokrát to už vyjde.
Maxíku tak držíme palce at to máš brzy za sebou a at jste zdraví.Pohlad za nás mimi i Dalíska.
Chris nádhernej deníček, moc mě těší že se dá těm dětem aspon trochu pomoci.  

Všem požehnaný týden

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 28.08.07 19:28

Ahoj holčiny,
no koukám, že se tu objevili nováčci AHOJ vítejte,
Chris díky za úžasné čtivo, moc krásně píšeš, už se těším na další pokračování,
Demi, Lamvínku, Maky a další … jak se vede ? Jsem zvědavá na novinky.
U nás doma shon před vypuknutím nového škol. roku - chystám a pulíruju babyškoličku, Maty a Kajka se chystají na školku a VaFi je mi v patách pořád ohrádku moc nebere , plazí se , kouše svými 8 zuby do všeho co mu přijde pod ruku, pořád ho  musím hlídat - začíná klekat i vstávat  no prostě NEBEZPEČNÉ dítě.  píšu jen v rychlosti na PC u mých rodičů. Náš počítač bohužel potřebuje „odvirovat“ a tak bude pro mě problém nějakou dobu psát. PC je u manžela v práci a nevím jak dlouho si tam poleží.
Podrobnosti z dovolené bychom mohly nechat na nějaký deníček , což ?
Zdraví JaneK

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 30.08.07 14:23

Veliká gratulace k Danečkovi, je to kluk jako buk, ať ho jeho strážný anděl chrání, a Tobě Demi, mnoho sil a pevné nervy a ještě více Božího požehnání.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 04.09.07 12:51

Ahoj holčinky,  

v cuku letu vás všechny moc zdravím!  

Píšu vestoje, protože Honzík počural PC křeslo, ale jsem ráda, že alespoň mám minutku na psaní… Nestíhám nic, kojím, nosím robě, občas si musím pohrát i s Honzíkem, aby nezačal na malého žárlit… však to některé znáte.  

Nevíte, co je s Maxikem? Není už náhodou v porodnici?  

Jinak u nás je novinka - 30.9. máme křest Daníčka, včera jsme byli i s ním na faře na povídání. Bylo to naprosto skvělé, popovídali jsme si s otcem Janem, pustil nám i videoklipy dětské polské skupiny - děti zpívaly o Bohu, o tom, jak netrpělivě čekají na druhý příchod Páně - bylo to nádherné. Škoda, že jsem si nezapamatovala název skupiny, ale otec Jan říkal, že jde o děti bývalých rockerů, kteří jim skládají písně a s nimi je i zpívají.   Janku: omlouvám se, tvou SMS jsem nedočetla do konce. Chtěla jsi poslat fotku Daníčka, jsme v naší fotogalérii, tak tam mrkni, až budeš na příjmu.
Vůbec nechápu, jak všechno zvládáš se 3 dětma (platí i pro Lamvínka…) :-)).  

Tak zatím všem ahoj!
Demi.  

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 04.09.07 22:01

Demi, koukala jsem na Daníka, fakt fešáček aneb jak se říká u nás na Moravě PánBůh požehnej, kluk jako buk:D, jste sympatická rodinka:D, škoda, že ani Ty nevíš co je s Maxíkem, snad jsou v pořádku.
Ostatní se opatrujte a mějte se moc krásně.

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 05.09.07 00:21

Ahojte,   Christabel - deníček je moc zajímavý, už se těším na další díl.
Doufám, že u Janků i Lamvínků proběhl nástup do školy a školky v pohodě a děti si zvykly/zvykají bez větších potíží.
Demi  :-) taková honička kolem 2 capartů na mě taky čeká. TEn křest máte u vás nebo někde jinde?
Já mám naplánovaný vyšetření - mám super ošpice na jazyku z desinfekce na náústku císař na 14/9, takže za pár, zrovna dneska jsem si oběhla předoperační na spirometrii :-( , jinak stále ještě uklízím po té naší rekonstrukci + nám minulý týden odešly současně pračka i lednička, týden jsme čekali na nové, takže zas hromada prádla + jsem zjistila, že jak se tu frézovaly ty díry pro vedení elektřiny, manžel si šel pro ručník a nezavřel skříň, takže všechno ložní prádlo a ručníky znovu vyprat a vyžehlit, vařím na mražák, ať máme s Dalkem co jíst, až budeme doma sami, aspoň v takových těch krizových dnech, no máme veselo.  

Mějte se hezky, snad se ozvu dřív než z porodnice ;-)
E.  

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 06.09.07 16:58

Ahoj holky všechny zdravím u nás bojovo jak jinak škola začala a tím i shon kolem ještě do včerejška jsem zháněla obaly a různé věci a to jsem si myslela že jsem připravena.No a do toho práce.
Dneska už jsme měli i úkoly teda i včera, ale to jsme moc nezvládli.Byla jsem u holiče a tak to bylo všechno honem honem, ale vypadalo to líp než dneska.Anetka je jiná než Terezka Terezka měla hodně snahy a trpělivosti a Anetka to chce hned odfláknout.Dneska jsem se neudržela a křičšela na ně, pak mě to mrzelo.No snad to bude dobré.  

Zuzanka mě už volá at si s ní jdu hrát s kostkama hrají si s ní holky, ale asi půjdu za nimi.  

Demi konečně se chci podívat na Daníčka.S těma křtinama si to užijte správně duchovně.  

Maxíku moc držíme palečky at jde všechno dobře.  

Majčuš,Janku, Chris moc Vás zdravíme.  

Požehnaný den Barča a školajdy, Zuzi je už skoro školačka nosí holkám batohy dá si ho na záda a peláší a holky za ní.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 06.09.07 17:02

Demi moc krásný chlapy máš.Moc Vám to sluší.  

Chris malá je šikulka.
Barča

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 07.09.07 13:58

Ahoj,  

jo jo, ten křest bude u nás v Zábřehu, v kostele Navštívení P.Marie, 30.9. v 11.30.  

Přeji Ti brzké vymizení všech zdravotních neduhů a už je docela na čase, aby ses hodila do klidu před porodem, ne? Navařeno do zásoby jsem měla taky, ale Honzík to nějak jíst nechtěl, takže se stejně musí vařit (uličník, telecí a krůtí maso se zeleninou mu nejede…).  

Pohlaď Dalíska a dej o sobě vědět!
Ahoj, Demi.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 07.09.07 14:02

Ahoj Barčo,  

díky za pochvalu fotek - potěšilo (platí i pro Majči) :-)  

Koukám, že máš doma docela cirkus, ale snad se to urovná, až si holky zvyknou na školu a změnu rytmu… Kdyby alespoň to počasí za něco stálo.
A s tím houknutím na nezbedné dítě si nic nedělej, nejsi sama, kdo se k tomu občas uchýlí…  

Pa všem, jdu něco zhltnout, neboť už hlady padám!
Demi + broučci

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 09.09.07 22:03

Teda Ty jedeš, a co takhle trochu odpočívat před císařem? To nic? Páni teda ten Tvůj chlap Tě nějak prohání. Přeji, aby vše proběhlo přesně podle plánu, aby se už nic nerozbilo, nebo jinak nepokazilo, aby Ti zkrátka všechno dobře dopadlo. 14. září na Tebe budu myslet s modlitbičkou. Opatruj se a snaž se taky trochu odpočívat.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 09.09.07 22:07

Lamvinku teda, učitelé holky zapřáhli hned od prvního týdne, to je teda fofr, to můj brácha, měl ten první týden léharo, odpadly mu odpolka a úlohy neměl taky žádný, holt každá základka si to vede jinak: /. Ale holčinky do toho jistě brzy přijdou a bude zase všechno v pořádku, děkuji za pozdravy i my zdravíme a přejeme hezký nový školní rok.

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 10.09.07 22:41

Ahoj všem. Chci hlavně popřát Maxikovi, ať je všechno v pořádku, jizva bolí co nejméně, rychle se dá dohromady a hlavně ať je mimi zdravé a k světu a maminka taky. Už se těším na zprávu:)  

Obdivuji vás, co zvládáte víc dětí, hlavně maličkých brzy po sobě. Docela to aktuálně řeším, za chvíli budu rok po císaři a tak bude nové těhotenství „povolené“, ale mít dvě děti tak brzy po sobě je podle mne strašně náročné. Navíc jsem ale otěhotněla až po malé operaci, o které nikdo nezaručí, že má trvalou účinnost a tak nevím, aby se něco nepokazilo a já čekáním nepromarnila příležitost. Achjo, opravdu nevím, takže myslím, že to svěřím někomu jinému, on ví jistě nejlépe:)  

Chtěla jsem se zeptat, nevím tedy, jestli jste to někdy dříve už neprobíraly, ale mám docela problém se vyrovnat s postojem církve k antikoncepci. Tedy je to jedna z několika praktických věcí (za duchovní problém to nepovažuji), se kterou se opravdu těžko ztotožňuji. Vlastně neztotožňuji. Protože třeba v mém případě, kdy mi lékař po určitou dobu nedoporučuje otěhotnět, opravdu nevím, co bych měla dělat. Hlavu si s tím nelámu, právě proto, že se s tím zákazem antiko neztotožňuji. Jenže nevím, co bych dělala po křtu. Není nesmysl vstupovat do církve, když nepřijímám některé její postoje? Zase jsem ale přesvědčená, že Bohu to nemůže „vadit“, že to v tomto bodě církevní autority trochu přehání. Nenechat se pokřít kvůli tomuto rozporu je škoda, ale musím to přece nějak sama v sobě vyřešit. Píšu asi zmateně a nevhodně, ale chtěla jsem se prostě zeptat, co si o tomto problému myslíte?

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 11.09.07 09:28

Ahoj holky tak kde jste?
Maxíčku držíme palečky at to všechno zvládnete s Boží pomocí.  

Chris tento problém mi taky leží na srdci.
Já teda antikoncepci neužívám, ale dáváme si pozor.Začala jsem ji brát za svobodna to jsem se od Boha vzdálila.Pak jsem ji brala po porodu Anetky a po pár dnech jsem dostala ledvinovou koliku měla jsem kameny.Teprve v té době došlo u mě k obrácení.To jsem si užila a brala jsem to jako Boží trest. I když to možná byla náhoda já antikoncepcu od té doby nevzala.Jsem z toho každý měsíc nejistá.Taky si nedovedu představit mít ted čtvrté dítě při tom všem co doma je.A babička by nás pravděpodobně vystěhovala.
Moje kamarádka duchovní bere jako antikoncepci i to dávání pozor, prý jen metoda PPR pokud to píšu správně, vše je prý přirozené a Bůh ví kdy je ten pravý čas.Já to zase takhle nedokážu, vzhledem k tomu že ještě kojím tato metoda není u mě ani možná.A manžela by se asi taky nenechal přemluvit na plodné a neplodné dny.Doufám, že chápete co tim chci říct, že píšu otevřeně.Doufám že se vás to nedotkne.
Taky by mě zajímal názor ostatních jak je to jinde.  

Jinak u nás školajdy Anetka je v pohodě se vším je hned hotová,a pak to vypadá.A Terezka je strašně vyděšená a stresovaná, ale nevím z čeho je fakt že už jedou, ale snažím se jí pomoct.Dneska v noci jí už bylo špatně natahovalo ji, sice nezvracela ale nevím co ji trápí.Volala jsem do školy tam je prý všechno v pořádku, poslala jsem jí do školy, tak uvidíme s jakou příjde.Doma je taky klid, tak doufám že to přejde.  

Demi co kluci jak se máte?  

Janku co tvoje ratolesti?
Majčuš koukám že u Vás je velká fronta na pc.Doufám že jste OK.  

Barča

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 11.09.07 11:57

Ahoj všem,  

Chris: je dobře, že jsi téma antikoncepce tady otevřela. Také by mě zajímal názor ostatních. Já právě před pár dny četla na www.katolik.cz v otázkách a odpovědích názor kněze ohledně této problematiky, tak pokud bys chtěla, mrkni tam. Ono nic není striktně dáno, spíše jde o církevní doporučení věřícím, jak se v těchto věcech zachovat s ohledem na morálku.
U nás máme tento problém vyřešen, HA neberu a ani nechci, mám s ní špatné zkušenosti, a to jsem ji užívala pouze jako podpůrnou léčbu a vyzkoušela asi 4 druhy. Všechny měly časem stejný „účinek“ - krvácení mimo MS, nevolnosti, závratě. Ale každý je jinak citlivý, určitě by se našla spousta holek, které si HA nemohou vynachválit… Bohužel nikdo neví, co bude třeba za 20let, co se jak projeví. Toť můj názor.  

Jinak v porodnici jsem ležela s jednou maminkou, sestřičkou v nemocnici, která mi říkala, že není měsíc, kdy by se u nich na oddělení neobjevilo pár 16-17 letých holek s ucpanou cévou - také důsledek užívání HA…  

Lamvinku: díky za optání, za pomoci babiček se to dá zvládat.  

Musím zase běžet!  

Všem ahoj!
Demi.

 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 11.09.07 20:35

Ahoj všichni!
Nedá mi to, abych se nepřipojila do diskuze o antikoncepci.
Asi půl roku po svatbě jsem užívala HA a neustále mě honily výčitky svědomí nad možným abortivním účinkem. Pořád jsem si říkala, že to není správné, ale tenhle hlásek jsem v sobě vždy udusila. S miminkem jsme chtěli chvilku počkat a co si budem povídat, bylo to pro nás v líbánkách pohodlné:-).
Po půl roce jsme se pro miminko rozhodli a ono přišlo úplně hned, jenže v šestém týdnu jsme o něj přišli. Naštěstí zcela bez komplikací, takže za tři měsíce jsem opět otěhotněla a výsledkem je Petruška. Ten potrat mě velice zasáhl. Sice vím, že to je bohužel běžné, ale já jsem to brala ne snad jako trest, ale varování. Varování, že z životem jako takovým si není možné zahrávat. Řekla jsem si, že HA už nikdy (stejně jsem si připadala jak naprogramovaný stroj).
Momentálně jako antikoncepci používáme kondom a teď , kdy mám opět menzes, tak hodlám začít i s PPR. Švagrová to taky takto kombinuje a mě se to zdá jako celkem vyhovující řešení.
Jinak s naším knězem jsme o tom taky hodně diskutovali a ten kondomy nezavrhuje. Říká, že z hlediska církve nám to nemůže doporučit, ale osobně se mu to nezdá špatné. Podle církevních pravidel (katolických) je totiž špatné užívat metodu PPR i v případě, že ještě nemáte alespoň jedno dítě a nebo další odmítáte ze sobeckých důvodů. Shodli jsem se na tom, že tohle si musí každý přebrat sám podle svého svědomí.
Tak to ode mne vše.
Zdravím všechny a Maxíkovi i miminku přeju zdárný průběh porodu a hlavně zdraví.
 Alena

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 11.09.07 22:47

Děkuji za komentáře a odpovědi.
Demi, díky  za tip. Na katolik.cz jsem si chodila dříve často číst právě otázky a odpovědi a teď už jsem tam dlouho nebyla, tak jsem tam ty odpovědi pročetla. A zároveň i odpovědi na jiná témata, je to vždycky inspirativní.  

HA jsem brala dříve, je to už docela dávno, ale bylo to před operací a stejně jsem tehdy asi ani nemohla otěhotnět. To je ale opravdu uzavřená minulost. Z braní jakékoliv chemie mám opravdu špatný pocit a nechtěla bych se k tomu vracet. Také všechno, co by mělo, byť potenciální, abortivní účinky, bych nechtěla ani náhodou - není mi v této souvislosti jasné, jak je to vlastně s nitr. tělískem, pokaždé se dočtu něco jiného. Ale metoda PPR je pro mne - kvůli kojení a také kvůli nepravidelnostem vyplývajícím z nemoci vaječníků dříve - úplně nanic, přiznám se, že jsem se ani o bližší postupy kolem toho nezajímala, protože pro mne to opravdu nelze použít. Určitě chceme ještě další děti, bude-li nám dáno. Doteď nebylo co řešit, protože po císaři je další brzké těhotenství lékaři velmi nedoporučované, teď přijde doba, kdy musíme rozhodnout, zda ještě chvíli počkat. Taky úplně nevím, co vše lze podřadit pod „sobecké“ důvody, které vedou k antiko. Třeba to, že mám obavy, jak to budu zvládat,… Ty bych vlastně mít neměla, já vím, takovéhle pochybnosti, když přijde jen to, co přijít má a věřím, že jen to, co dokážeme unést. Je pro mne docela složité o tom přemýšlet.  

PPR určitě za nic hříšného nepovažuji, i když je pravda, že pokud připouštíme PPR, tak tím připouštíme myšlenku ochrany před početím jako takové. Vždycky ale, přiznám se, s úvahami skončím u toho, že nechápu, proč do této otázky církev s takovou vehemencí lidem mluví. Nemůžu si připustit myšlenku, že by např. bariérová antikoncepce „kazila“ vztah člověka k Bohu. Prostě to tak necítím a to je pak těžké. Jak potom (po křtu) budu chodit ke zpovědi, když nepřijímám myšlenku, že je to hřích? Jak toho budu upřímně litovat? Omlouvám se, že píšu tak otevřeně, ale když už jsem to téma otevřela, snažím se vypsat své myšlenky. Nemám si tu o tom s kým pohovořit, myslím jako s laiky, kteří to musí řešit ve vztahu k sobě, k Bohu a k církvi.
Budu moc ráda, když o tom něco dalšího napíšete, jak je vidět z mého psaní, velmi tápu:)
Christabel

 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 12.09.07 10:11

Ahoj Christabel!
Já v této otázce tápu taky, vím, že nedělám to, co je podle církve nejsprávnější, ale nemůžu si pomoct, svědomí mě netíží. To je třeba chyba, ale ještě jsem nedospěla do stádia, abych tohle zcela odevzdala do rukou Bohu. Nemyslím si, že po nás chce, abychom nepoužívali žádnou „regulující“ metodu - stvořil nás jako svobodné - a bylo by to pro nás příliš jednoduché, kdybychom to nemuseli řešit.
Jinak metodu PPR lze používat i při kojení. Nikdy jsem moc nechápala rozdíl mezi PPR a bariérovou antikoncepcí. Ale je pravda, že PPR je založena na tom, že si odřeknu milování v určitou dobu  - podřídím to čemusi přirozenému - respektuji přirozený chod lidského těla, které Bůh stvořll.  Bariérová antikoncepce mi umožňuje dělat co chci a kdy chci. Tohle všechnno asi chápu, ale přesto mi kombinace obojího (pokud je to možné) nepřijde jako nic špatného. Neodmítám další děti, jen chci jejich početí naplánovat. S tímhle postojem chodím i ke zpovědi.
A jak jsem psala o sobeckých důvodech, ze kterých někdo odmítá děti, tak za ty považuju třeba ztrátu životního pohodlí, „špatné“ majetkové poměry apod. Ale zase vše je na konkrétním člověku, každý se musí zamyslet sám nad sebou, jak to vlasně je. V tomhle bych si rozhodně neodvážila někoho posuzovat.
Tak ti moc přeju (vlastně nám všem), aby nás v tomhle Bůh vedl a ukázal nám, co je pro nás správné. Nech to na něm  - nemyslím otázku početí, ale právě antikoncepce v jakékoli podobě - a já věřím, že ti dá vědět.
Zdravím všechny.
 Alena

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 12.09.07 14:30

Ahoj Chris, ahoj Alen, ahoj ostatní,  

přečetla jsem si vaše reakce k tématu a musím říct, že podle mého názoru se trápíte možná trochu zbytečně. Příliš si pouštíte někoho cizího do svého soukromí, do své ložnice. Podle mě otázka antikoncepce není v křesťanských rodinách nic hříšného, samozřejmě pokud není vedená vlastním sobectvím. Je rozdíl, když o tomto uvažují rodiče již několika dětí, nebo rodiče, u nichž by dítě představovalo těžké zdravotní riziko, a je rozdíl, když „antikoncepčně“ uvažují jiné páry, které upřednostňují svůj vlastní prospěch a pohodlí.
Jsem jen laik, ale tenhle problém se týká mě a ostatních laiků, nikoli kněží nebo církevních hodnostářů. Proto beru jejich názory jako zajímavé, v mnoha ohledech podnětné, doporučující, ale zařídit si život stejně musím sama, protože můj život za mě nikdo z kněží žít nebude. Musím přitom brát ohled na to, že již děti máme, chceme je dobře vychovat a vést k víře, chceme jim dát to, co můžeme a jsme i povinni. A chci ke svému životu přistupovat  zodpovědně a zodpovědně se rozhodnout, kolik chci mít dětí. Využívám přitom jen právo dáno Bohem v rámci své rozhodovací svobody.  

A v tomto směru také přemýšlím o antikoncepční metodě. Hodně jsem četla o PPR a měření BT jsem skvěle využila při snažení se o dítě. Ale nejsem si jistá, jestli je dáno všem tuhle přirozenou metodu používat (ať už v antikoncepci nebo snaze o početí), zda je každá žena natolik „stejná“, aby ji úspěšně používala - a jsem toho názoru, že ne.
Stejně jako není pro všechny ženy vhodná HA ze zdravotních nebo etických důvodů. Nevím, do jaké míry je klasická HA abortivní, pokud jsem dobře informovaná, tak HA je založena na principu „uspání“ činnosti vaječníků, takže se v nich nevytváří vajíčka a neprobíhá ovulace. Když se neuvolní vajíčko, nemůže dojít k oplodnění. Když nemůže dojít k oplodnění, nemůže dojít ani k potratu.  

I já mám za sebou spontánní potrat v 7tt, i já jsem si pak musela na své další dítě déle počkat, ale promiňte, nevnímala jsem to jako Boží trest, protože se to neslučuje s mou představou laskavého Otce. Beru to tak, že takhle to prostě v životě (v přírodě) chodí, že je to také způsob přirozené regulace stvoření a beru to s pokorou.  

S manželem přistupujeme k této otázce zodpovědně - máme tolik dětí, kolik jsme si přáli, a ochranu před dalším početím já nechávám na něm. Ale pokud by přes to přišlo další dítě (stát se může cokoli, chce-li to Bůh), s láskou je přijmeme.  

Zatím ahoj,
Demi.

 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 12.09.07 17:27

Ahoj Demi a ostatní!
Plně s tebou souhlasím.
Jen na doplnění: Druh HA, který jsem chvíli užívala, fungoval na obou dvou principech - jak „uspání“ vaječníků, tak znemožnění uhnízdění oplodněného vajíčka. Nebylo tedy jisté, jestli k abortu dochází, ale bylo to možné. Pokud existuje HA založená pouze na principu uspání vaječníků, tak to nevím, prostě jsem jí dál užívat nechtěla, tak jsem se o to nezajímala.
A ten potrat v 6tt jsem nebrala jako Boží trest. Spíš to pro mě bylo upozornění, že já nejsem ta, která určuje, kdy budu mít dítě a jestli ho budu mít. Říkala jsem si, že pro toho tvorečka (a i pro mě) je to nejspíš lepší, že to má svůj důvod.
Myslím si, že církevní pravidla jsou v lecčem nastavena tak, že je člověk běžně těžko dodržuje, ale ukazují takovou laťku, ke které by se měl snažit přiblížit.
Tak toť vše. Zdravím vás. Alena

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 12.09.07 22:58

Nedočetla jsem úplně do konce du diskuzi o antikoncepci, ale ze své jediné  negativní zkušenosti vím, že, spoléhat na chlapa, že si dá pozor, nebo na PPR? je holý nesmysl a hazard. O HA si myslím, že je to svinstvo které nepatří do těla, ale uznávám, že někomu může velice pomoci, pokud má nějaké problémy, nejlepší je asi kondom. A co se církve týče Christabel a studničko si myslím tohle, ono se moc hezky vymýšlí různé zákony a o některých by se dalo s úspěchem pochybovat, že si to tak Bůh přeje, tohle pořád nechápu, jak si někteří lidé mohou myslet, co si Bůh přeje, dal nám svobodnou vůli z nějakého důvodu, tak ji využijme, zda dobře nebo špatně o tom už se musíme poradit se svým svědomím a antikoncepci si to moje svědomí, pro příští vztah určitě zodpoví. a

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 13.09.07 00:04

Ahojte,  

dokončujeme přípravy na miminko a kapku nestíháme - jako obvykle ;-)  Doufám, že se máte všecky dobře a děti jsou zdravé.   Antikoncepce - AC se zá:,–(ami katolické církve neřídí, nějaké dogma nemáme, co ano a co ne, spíš věci vycházející z biblických principů - pro mě to znamená hlavně respektování Nezabiješ - čili odpadají všechny druhy antikoncepce, kde je možný abortivní účinkek (Postinor, tělísko - ty jsou jasné, HA - není to v návodu vždycky napsané na plnou pusu, ale bývá tam zmínka, že znesnadňuje/zne­možňuje uhnízdění vajíčka apod.), takže zbývají kondom, pesar, spermicidy, přerušovaná soulož a PPR. PPR při mém téměř nefunkčním cyklu nefunguje, takže ten rok po císaři jsme řešili kondomem a asi se k němu vrátíme, celkem nám to vyhovovalo.  

Na sborové dovolené, kde jsme bohužel nebyli :-( , měl prý na tohle téma dobrou přednášku biskup a přidal tam ještě jedno hledisko - co neškodí ženě - nejen fyzicky, ale i psychicky; takže hledat řešení, ke kterému bude mít důvěru a bude jí příjemné - protože ona nese větší riziko.  

S tím kolik dětí - to si asi každý musí spočítat sám - nemyslím jen finance, ale i síly fyzické a psychické; my asi nejspíš zůstaneme u dvou biologických dětí, aspoň pro nejbližší roky, možné třetí si necháváme v záloze i pro případné selhání antikoncepce (jak se Dalek dlouho nedařil, tak Kunigunda byla počata celkem rychle) a když bude, budeme rádi.  

Mějte se hezky. E.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 13.09.07 13:35

Maxíčku, tak už se Ti to blíží, alespoň dneska se snaž trochu odpočívat, teda pokud Tě Dalek nechá, nebo třeba už jsi v porodnici, já nevím, jak se to dělá při plánovaném císaři. Moc se opatruj, a ať jste Ty i mimi v pořádku.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 14.09.07 13:50

Ahoj všem,  

tak ještě za tepla hlásím krásnou zprávu, že Maxík má miminko, holčičku Haničku, 3800g!!!
Ještě jednou blahopřeji mamince a přeji hodně Boží lásky oběma.  

Ahoj, Demi.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 14.09.07 20:36

Ahojte!
Tak vás po dlouhé době zase zdravím. Mám teď nějaké špatné období. Jsem pořád unavená, protivná… Ani se mi to nechce rozebírat. Děti jsou teď dost náročné. Míšovi se rozjíždí období vzdoru + zřejmě opožděná žárlivost na Bětu. Běta zas odmítá sedět, nejradši by se jen nosila a když je položena řve, protože nemá rozhled. Chjo. je to takový bludný kruh. Pak mě nic nebaví, nechce se mi psát. Tak jen abyste věděli, že žijeme.
MAXIKOVI blahopřeji k Haničce!!! Užívejte si a buďte zdraví; k tomu hodně božího požehnání. Markéta

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 15.09.07 07:04

Ahoj Maxíčku vše nej malé Haničce a hodně síly mamince, at Vás Bůh provází na vašich cestách.  

Všechny moc zdravíme ale nestiháme, tchýně mo těžce nemocnou sestru a já koluju mezi tetou a dětma, takže se ozvu až bude chvilka.Ráno s mamkou odjíždím a večer se vracíváme.teta má rakovinu krve a je mezi chemoterapii prosím kdo můžete o modlitbu.Je to moc těžké.  

Omlouvám se Demi, že jsem byla strohá v telefonu, ale byla jsem zrovna u tety.
Všem požehnaný týden.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 15.09.07 10:30

Ahoj Barčo,  

nemusíš se omlouvat, vůbec jsi nebyla strohá. Moc děkuji za Tvé informace, ty potíže už Danečka přešly - díky Bohu. Bylo nám doporučeno kojit co to dá, tak to snad pomohlo.  

Ahoj všem,
Demi.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 18.09.07 10:31

Maxíkovy moc blahopřeju k Haničce,přejeme  Boží požehnání aposíláme  velkou pusu.
Všem ostatním holky držte se a nezapomeňte, že nejste na všechno sami, i když někdy to tak možná vypadá. Stálý úsměv na líčku a spokojenou dušičku. POkud se týkáBarči budu na tvoji tetu pamatovat, snad všechno dobře dopadne

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 20.09.07 10:09

Ahojte,
už jsme dva dny doma, byla jsem se tu podívat už včera v noci, ale nějak se mi to nedařilo najít - tak až teď. Díky, že jste na nás myslely, máme se dobře, Dalísek zatím nežárlí, Haňula je tichoučké miminko (možná tou žloutenkou), teď chytila rýmu, tak kapu do nosu a budu muset koupit nějakou odsávačku na hleny, Dalek byl tak chronicky zdravý, že to doma nemám. Dneska jdeme k doktorce na převzetí do péče, tak třeba taky něco poradí.  

Z porodnice nás vyprášili brzy, mají plno, ale v pohodě, tentokrát všecko fungovalo jak mělo, i kojení se rozjelo bez horeček a zatvrdlin, jizva trochu zlobí, ale prý je to šitím a srovná se to, až mi vytáhnou ten steh. Hanička byla bezproblémová, srdíčko je snad  v pořádku úplně, tak jsem tam měla hodně času na sebe a na Boha - dost mi ukazoval, jak jsem se modlila, že On tvoří děti  s jasnou představou o tom, jaké budou, a svěřuje nám je s důvěrou, že jim dovolíme vyrůst tak, aby Jeho vůli naplnily, tak se teď modlím hodně za moudrost v té věci, abych viděla Hanku i Dalka Jeho očima a bez ohledu na pedagogická moudra hledala i pro ně Jeho vůli.   Maky - to je mi líto, doufám, že brzy přijde příjemnější období.   Barčo - na tetu budu myslet, i na tebe, máš toho určitě hodně na starosti.  

Mějte se hezky, Hanička zas chrčí, jdu to pořešit. E.    

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 20.09.07 14:54

Maxíčku vítame doma.To je fajn že je Hanička hodná aspon nabereš sílu.
Moc hezky jsi to napsala o modlitbě a Bohu.Chceme mít děti k obrazu svému a ne Božímu, taky to tak někdy vnímám.
Občas pak dostanu přes prsty.
Zdravíme všechny a děkujem za modlitby.Jsou poznat.
Musím se jít už učit s Anetkoua Terezkou.
 Barča

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 21.09.07 10:52

Ahoj,   Maxiku: vítej doma. Jsem moc ráda, že je všechno v pořádku s tebou i s malou Haničkou - hlavně to její srdíčko, myslela jsem na vás… Opravdu je vidět, jak se Bůh stará a že je to On, kdo má vždy poslední slovo.
My jsme si zase z porodnice (asi) přivezli střevní infekci, Daneček mívá sem tam průjmy, ale včera jsme byli na kontrole po 6 týdnech a navážili jsme 6070g - takže díky Bohu prospíváme i s těmi potížemi…
Opatruj sebe i svá ptáčátka :-))   Barčo: posílám hodně síly a modlitbu za nemocnou tetu.   Maky: už je líp? Drž se, holka, špatné období má tu výhodu, že zmizí tak, jak se objevilo…   Janku: kde jsi?  

Zdraví Demi!

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 25.09.07 23:11

Maxíku taky Tě poněkud opožděně, vítám doma, škoda, že malá má rýmu, ale odsávačka je prý dobrá věc, taky ji doma nemám Vítek na rými naštěstí netrpěl. Fajn, že srdíčko je v pořádku.Sama jsem zvědavá, jaký plánek má Bůh s Víťulkou i se mnou, doufám, že mu budu umět naslouchat.
Ostatním kdo teď má nějaké těžkosti, pamatujte, že v tom nejste sami myslíme na Vás a pak taky Bůh je nám všem nablízku,  stačí se o něj jen opřít a schoulit se mu do náruče. Občas, neuškodí, nechat se taky pochovat a pohladit od hlavy rodiny:D opatrujte se, Boží požehnání a Anděla Strážného v pohotovosti:D

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 26.09.07 17:08

ahoj holčiny,
náš počítač je ještě pořád na  „léčení“ , nějak nechce vydržet při zapnutí ,  systém je každou chvíli  dole. tak  mějte ještě trpělivost - čtu vás až teprve teď zase u rodičů na skok. Antiko jsem řešila až po druhém dítku a jednoznačně kondom. Jinak až bude PC šoupnu sem článeček P. Marka „Orko“ Váchy - konvertity na téma PPR a pár diskuzních příspěvků z buletinu Manželských setkání - dost jsme o tom mluvily i s holkama v babyškoličce, tak by mě zajímal i váš názor- to později.
Maxíčku - gratuluji k Hanince ! Přeju Vám Boží požehnání ať Vám dělá jen samou radost .
Maky - vydrž. Já mám taky pocit, že už skoro vůbec v noci nespím- malej sosá furt. Karolína už mi přestala spát po obědě tak se těm dvěma starším musím „nějak“ věnovat i se zavírajícíma se očima. VaFi už proleze po čtyřech celej byt a občas, když se otevřou vchodové dvéře , má zaječí úmysly. Taky se teď začal ve stoji poštět jednou rukou a je pořád stejně zákeřný- přileze zezadu a rafne do lýtka apod.   
děti odchodily první týden do školky a pak nás všechny trápila rýma, já teď  končím ANTB- sedlo mi to klasicky na průdušky, a tento týden se zas osmělujeme a pozvolna zkoušíme školku. Asi jsem Vám to ještě nepsala- jsou i s bratrancema ve třídě - 4členný rodinný klan.
tak konec VaFi už je hore a chce maminku !!
Zdravím a doufám co nejdřív zase AHOJ JaneK

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 26.09.07 20:26

Ahoj všem!
Mám toho teď  na srdci víc, tak snad se mi to podaří všechno napsat.
Nejdřív k té antikoncepci. Moc vám děkuju za názory, opravdu mne zajímají. Děkuju Demi, jak to pěkně napsala; uvědomila jsem si totiž, že to opravdu asi moc řeším a Demi to hezky vyjádřila, tak nějak chci ten „problém“ chápat i já. Můžu mít snad čisté svědomí, že o nějakém „antikoncepčním myšlení“ u nás nemůže být ani řeči. Mmch manžel mi řekl to samé, že špatné by bylo, kdybychom děti nechtěli vůbec, pro svoje sobectví, abychom si žili po svém. Ale to není náš případ. Takže to asi nebudu už nijak řešit, ale snad se mi podaří pohovořit si o tom časem s tím naším známým knězem, což ale nevím, kdy bude, protože odjel na čas studovat do ciziny.
Jen dvě poznámky na okraj: myslím, že HA nemá abortivní účinky, protože jak psala myslím Demi, k ovulaci vůbec nedochází, ani menses není skutečná.
A taktéž si myslím, že v případě samovolného potratu nelze Boží vůli vykládat jako trest, že to tak jednoduše a průzračně asi nefunguje, resp. nevím, jak to přesně vyjádřit… Nicméně to nic nemění na tom, že je to jedna z událostí (tedy domnívám se, ne z vlastní zkušenosti), které člověka pohnou k tomu zamyslet se nad svým životem, podívat se na věci v jiných souvislostech než jak činí při běžných starostech. Takový impuls k jinému pohledu. Alespoň tak to cítím. Často tady čtu příběhy děvčat, které to potkalo, soucítím s nimi, myslím, že to musí být hrozný a bolestný  zážitek…  

Jsem ráda, že Maxíkovic Hanička má srdíčko v pořádku. Moc se mi líbilo, jak jste připomněly, že děti jsou stvořeny k obrazu Božímu a nikoliv našemu, uvědomila jsem si, jak snadno a lehce na to zapomínám a vůbec si to neuvědomuju! Teď mi kamarádka donesla na čtení časopis o alternativní medicíně, číslo věnované speciálně dětem. V jednom rozhovoru se tam praví, že dítě, jeho rozpoložení atd. je vždy obrazem matky. Např. naše Helenka je velmi pohodové dítě, má moc ráda lidi, směje se, je miloučká a téměř pořád má dobrou náladu. Jak snadno mne to svádí k myšlence, že je to i moje zásluha, zejména v kontextu s tím časopisem. Ale já si chci připomínat, že to tak vůbec není, že by klidně mohla být uplakánek jako některé děti, stejně bych dělala asi vše jako nyní. Jak snadno můžu propadnout iluzím:)  

Tak, budu končit. Jen jsem se chtěla zeptat, mám napsat třetí díl deníčku? Nechcete teď některá napsat něco jiného, ať tady pořád neprudím jenom se svým tématem? Aby to bylo pestřejší… Pokud nemáte nikdo aktuálně nic, tak to napíšu, už to bude poslední díl:)
Přeju všem pěkný den, radost a hodně síly ke zvládání denní starostí!
Chris      

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 26.09.07 23:09

Chris myslím, že nemluvím jen za sebe, když napíšu, sem s třetím dílem, už jsme napnutý jako kšandy:D Na pestrost je času dost.

 
Studnicka
Povídálka 19 příspěvků 27.09.07 11:05

Ahojky!
Já se také moc přimlouvám za 3. díl. A moc děkuju za ty předchozí - povzbudili mě udělat to, o čem jsem už přemýšlela - a ejhle - do naší rodiny nedávno přibyl třináctiletý Izmail z Indie - takže Christabel je to i tvoje zásluha :-).
Zdravím všechny!

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.09.07 14:41

Ahoj holky nějak nestihám teta je už v nemocnici na další kůře a do toho měl havarku brácha se švagrovou, bla na tom dost bledě tak snad to bude dobrý.
Moc všechny zdravíme a Chris novej deníček by se fakt šik.
 Barča

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 27.09.07 15:08

Ahoj,  

no já už otevřela Jesličky spíše jen tak ze setrvačnosti - netušila jsem, že tu přibude tolik nových komentáříků, což je úplně bezvadné!!! Jak já už se bála, že jsme skončily…   Janku: vítej z prázdnin, doufám, že už jste zase zdraví! Myslela jsem na tebe, jak zvládáš 3 děti, když mně se dvěma holt pomáhají babičky. A nejen na tebe, také na Lamvinka s úctou vzpomínám… No, a to je Honzík ještě takové nenáročné dítě…
Určitě písni více, až budeš mít možnost.  

Chybí mi vaše osobní společnost.   Chris: určitě písni nový deníček, vždyť už jsme zase v propadlišti dějin… Těším se moc. Říkala jsem si, jaká je to škoda, že nebydlíš někde blíže, ráda bych tě osobně poznala, i tvou holčičku. Ještě že máme ten internet :-).   Barčo: to je mi moc líto, že máte v rodině ještě ke všemu tomu i nehodu - asi dost těžkou, podle toho, co jsi psala. No - koho Bůh nejvíce miluje, toho s křížem navštěvuje.  

Jinak tuto neděli máme křest, Daneček se stane křesťánkem, tak na nás myslete, prosím, s modlitbou. Minulou sobotu jsme s manželem a Daníkem byli na křtu jeho kámoše z porodnice - měli to v Ostravě-Porubě Pustkovci, mají tam parádní moderní kostel, propojený s farou i společenskou místností, kde pak bylo připraveno bohaté občerstvení. Obřad křtu jsem proplakala, ještě že jsme seděli tak, že na mě nikdo moc nemusel koukat :-)). Bylo to překrásné. Zkusím kamarádku nalomit, aby se přidala do Jesliček k nám.   Jo, a mám dotaz: nevíte některá o křesťanské mateřské školce na území Ostravy? ** ** 
Tak zatím požehnaný víkend všem i vašim rodinám přeje
Demi + broučci (Honzík 27m, Daneček 7t)  

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 28.09.07 16:07

Ahojte!
Tak se zase po dlouhé době ozývám! Myslím na vás každý den, občas něco přečtu u manžela na mobilu, ale jinak nějak nezbývá sil na aktivní přispívání. Kromě toho, že jsou děti poslední dobou dost nedobré (ještě rozvedu, potřebovala bych se na něco zeptat zkušených mamin), mám ještě technický problém, že máme PC v pokoji, kde spává Bětuška (předtím pokoj pro návštěvy, dnes, protože Míša má divoké spaní a bětu by budil, tak je vyexpedovaná malá), takže když je konečně chvilka pauzy, zas nemám přístup na emimi. taky nejsou k dispozici hlídací babi. Moje maminka je 350km daleko a manželovi rodiče mají dlouhodobě rodinné problémy,takže nemohou moc přispět. Když náhodou hlídání mám tak letím neco vyřizovat. Ale nechci si jen stěžovat, to jen abyste věděly, že jsem na vás nezanevžela.
Teď k té radě. Stalo se vám taky, že starší sourozenec byl nejdřív na malého v pohodě a později „to začalo“? Míša, když jsem s ním někde sama (jednou za týden chodíme do dětského klubu) je perfektní, spolupracuje, poslouchá, je to sluníčko, i když jsme třeba venku na procházce, tak to ještě jde, ale doma je to šílené. Kromě toho, že začal šíleně odmlouvat, dělá, že po nás střílí (viděl v maxipsu fíkovi, jak střílí myslivec :-/), prská na nás, rozčiluje se, tak ještě terorizuje Bětu. Buď si jí tedy nevšímá nebo, v horším případě, do ní šťouchá, bere jí hračky z ruky, strká do ní, už několikrát ji kopnul (naštěstí jí nijak neublížil), oddělává polštáře, kterými je obložená, aby nespadla z postele… Fakt nevím, co s ním. Vysvětluju, že se to nedělá, že jí to bolí, připomínám mu, kdy ho něco bolelo, jaké to bylo, že je ještě malá, stanovuju pravidla, že jí nesmí brát hračku a když tak ji má vyměnit za něco jiného, poprosit, nic nepomáhá. Několikrát už jsem mu i plácla přes zadek, protože jí soustavně blížil… Bětuška je stále nesedící zato zvědavé pachole :-), takže by se nejraději jen nosila, což ovšem není dost dobře možné. Vzhledem k tomu, že je zvyklá na šátek, ani ji nikomu neodložím na procházku, ne že by se o to někdo moc prosil :-) :-/ Nemáte někdo radu, jak z toho, něco ,co by mohlo na Míšu zabrat. Vím, že to budem asi muset přežít, ale moje nervy :-/.
Jinak abych nekončila tak smutně. Začala jsem chodit cvičit! Je to super. Manžel je zlatý, že dvakrát týdně přijde jak člověk kolem páté hodiny a hlídá, zatímco já jdu na spinning a power jogu. Sice mám pak dost honičku, koupání, uspávání a tak,ale stojí to za to.
Musím končit, jednak je tu bouřka, tak se bojím, že vypnou proud a spadne to a také mame dneska oslavu Míšova svátku, tak musím jít kmitat a připravivat. Omlouvám se za zmatenost, ale píšu to v letu. Bětule dnes odmítla odpoledne spát, je náležitě prodivná a chlapi už jsou neklidní, co bude k jídlu. Tak papa. Ať Vám Bůh žehná. M

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 30.09.07 23:11

Te´d jsem na to četla pěkné rady, bohužel, teď pro ten časák nemůžu jit, malej spí, ale zítra si to připravím a pak Ti napíšu, vlastní zkušenost, zatím nemám.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 02.10.07 18:04

Ahoj holky nestíhám píšu že jsme ok, teda zdraví, ale škola mě snad jednou zničí Anetka je snad horší než byla Terezka prostě co příjdou ze školy se skoro pořád s některou učím, migrény se hlásí že jsem přetažená a do toho Zuzi každou noc si hraje na novorozence pořád chce krmit nějak mi dochází síly.
Demi dobrá církevní školka je v Ludgeřovicích, ale ot máš asi z ruky.Vedou ji tam sestřičky.
Snad víc písnu ve čtvrtek.
Všechny moc zdravíme.
Demi a Janku co tak srazík zvládli byste to, potřebuju duchovní posilu.
Všem požehnaný týden.
Chris už se těšíme na deníček.
Zdravíme Majčuš a Maky hodně síly.  

Maxíčku ja zvládáte.
Barča a lumpajdy

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 02.10.07 20:08

Ahoj holčinky,  

tak máme po křtinách, které se konaly v neděli, a musím říct, že dopadly nad očekávání dobře. Dopadly nádherně. Měla jsem obavy, aby křest Daneček neprokřičel, protože v poslední době má problémy s odříháváním po kojení, a pokud se mu to nepodaří, dost pláče. Ale v kostele ještě před obřadem jsem ho nakojila, odříhl a hned na to usnul manželovi v náručí. Prospal celé křtiny, včetně slavnostního oběda :-). Pošlu pár fotek do galérky.   Lamvinku: chuděrko, je toho na tebe trochu moc… a ještě k tomu taková „radost“ jako je migréna - to musí být příšerné. Obdivuju, jak všechno zvládáš, drž se, myslím na tebe.
S tím srazem zatím nevím, také bych vás ráda viděla, ale Daneček nechce být moc dlouho v kočárku (nevím, jestli bych s ním vůbec do dětského koutku dojela), Honzík nerad šlape u kočárku, tak to teď moc nevypadá. Ale v listopadu bude mít manžel někdy volno, tak by nás tam mohl zavézt.   Maky: asi je to klasická sourozenecká žárlivost, ne? Já ti asi moc neporadím, protože Honzík je z Danečka docela v pohodě, má ho rád, stále ho hladí, tulí se k němu. Na druhou stranu my se snažíme Honzíka nijak o naši pozornost a lásku neochuzovat, možná mu toho poskytujeme ještě víc, než Danečkovi, aby se necítil opomíjen. Takže se žárlením nebo nepřijetím mladšího sourozence nemáme zatím problém.  

Tak zatím všem ahoj!
Demi.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 10.10.07 00:10

Maky jako obvykle jdu s křížkem po funuse, ale dřív to vážně nešlo, ale Demi Ti to napsala naprosto přesně a nemusela to nikde vyčíst, no ono je to vlastně logické:D, ale náročné, nicméně držím pěsti, aby se to povedlo.
Všichni ostatní doufám, že se máte dobře, Hanička že je v pořádku a ostatní děti samozřejmě také. Lamvínkovic přeju hodně pevné nervy, Boží požehnání všem a anděla strážného v pohotovosti:D

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 10.10.07 20:35

Ahoj holčin, PC už je doma, ale zlobí klávesnice a občs nějaké to písmeno nejde napsat.
Tak jsem zvědavá jestli to celé nepoputuje zase do háje. Jak jsem slibovala článek o antiko, podařilo se mi jej naskenovat u našich, protože je toho docela dost a já nemám na víc moc  čas, poslala jsem to zatím Maki , na ktrou mám email a zkusím Lamvínka. Doufám, že to bude ke čtení - nejsem moc PC machr. :-) A třeba to bude tak trochu kolovat. K té hormonální - mslím,že je to na dotaz pro lékaře, ale jsem přesvědčená, že každá má i abortivní „po­jistku“, krom toho je nevhodná při problémech s žilním sstémem. Já to  nejvíc řešila v sobě po narození Kaji (18 měsíců po Matoušovi). Vždck jsem bla nakloněná k PPR a to jsme i praktikovali,ale stále víc ve mně vzrůstal pocit neupřímnosti - viz. článek „ano, ano - ne, ne“. Mslím, že jde hlavně o to vnitřní „před nastavení“ ochotu přijmout každé těhotenství, ikdž nějaká z metod „zklame“.
To co je dobré pro jednoho, nemusí vhovovat druhému ať už po zdravotní stránce, soužití s nevěřícím partnerem-jeho odlišnému pohledu na věc atd. ..... je to věc jeho svědomí a ideálu ke kterému máme směřovat.  Já jsem moc vděčná za to, že ten článek píše kněz konvertita stojící tak trochu „nad věcí“. A jsem tak ráda, že se o této věci v rámci manželských setkáních dá otevřeně mluvit.
Lamvínku - thle dn mi přijdou dost hektické - školka nějaké malichernosti s pí ředitelkou, které mě ale dovedl pěkně vtočit a zdecimovat zároveň. Docela bch si srazík dovedla představit. Tak uvidíme jak to půjde s ostatními v Ově.
Na čerstvé „dvoj mamink " moc mslím a přeju ať se Vám daří zvládat i to sourozenecké "válčení“ , kterému se nejde vhnout , dá se pouze mírnit  láskou, objímáním , povídáním - dá se třeba i vhradit pro staršího jeho vý:,–(ní právo na něco - hračku atp. … :-)    Tak pevné nervík a mslím na Vás všechn
AHOJek Janek     

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 10.10.07 22:16

Ahoj všem!  

Jen poznámka: pokud má HA abortivní pojistku, tak moc nechápu, jak to, že existují ženy, které otěhotněly i skrz HA… Podle mě je takto nastaveno třeba nitroděložní tělísko a pilulka „po té“, která má za „úkol“ vyvolat masivní krvácení. Nejsem si jistá, jak fungují tzv.vyvolávací injekce, aplikované po vynechání MS, ale i po nich se často krvácí, aniž by to byla klasická MS.  

Jinak zdravím všechny, a pokud jde o srazík, dám včas vědět, jestli by to bylo v tom listopadu reálné.  

Zatím ahoj,
Demi (Honzík 28m, Daneček včera 2m)

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 11.10.07 07:41

Ahojte, jedním prstem, kojím + Dalek zaujat jídlem.   Maky - taky bych řekla sourozenecká žárlivost, a kromě utvrzování Míši v tom, že má pořád své místo a vaši lásku, s tím moc nenaděláš :-( , musí to i on zpracovat. U nás se to zatím neprojevilo, miminko je další oblíbená hračka, trochu se obávám zlomu, až se Haňula rozhýbe a bude si brát jeho hračky.   OV + Janek - srazík bych brala, jsme mobilní a stejně couráme po světě ;-)   Demi- HA fakt má abortivní účinek - v tom smyslu, že když už náhodou nastane ovulace, vajíčko se uvolní a je oplodněno, sliznice v děloze neroste tak, aby se mohlo dobře zahnízdit - jenže i tělo produkuje hormony, takže se může stát, že otěhotníš i přes ni. Ty  injekce agolutinu na vyvolání MS by měly být hormon žlutého tělíska, buď vyvolá MS nebo posílí embryo (v tom jsem se dlouho šťourala, protože bez nich de facto neexistuju a na Agolutin + další hormony jsem chodila někdy do 13. tt)  

A už musím, nebo bude chleba nalepený na zdi. E.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama