KŘESŤANSKÉ JESLIČKY Č. 28: (Pozdně)postní zpověď

Rodičovství

Poprvé se pouštím do deníčku... Jsem docela nervozní a doufám, že text nakonec odešlu a neskončí ve virtuálním počítačovém koši. Děti už asi 45 minut spí, a to by byl „hřích se do něčeho nepustit J.

Moje téma bude kajícně postní i radostně velikonoční. Chtěla bych napsat něco o zpovědi, což je u nás katolíků krásná i když hoooodně náročná disciplína.
Post je zvláštní čas. Dnes, kdy už obřady církevního roku zdaleka neurčují náš životní rytmus, ho tak nějak překlopýtáme k velikonočnímu triduu a pak zas klasika. Sama jsem zatím neobjevila krásu odříkání, oběti, spíš ji tak nějak podvědomě tuším, a tak vrcholem mého postu je - zpověď, či lépe svátost smíření.
Jsem konvertita. První zpovědi byly žhavé, plné citu a u mě i slz. Bylo jednoduché se zpovídat, protože tváří v tvář Ježíši, v prvních chvílích zamilovanosti do Boha, ze mě tryskalo všechno, co jsem na sobě chtěla změnit, co bylo špatné… Jako správný horlivec jsem odmítala zpovědnice, „fronty na kněze", chtěla jsem rozhovor, osobu, která se mnou bude mluvit, ne jen obyčejnou mřížku v kostele. Měla jsem to, protože dobu svého obrácení jsem strávila v Olomouci, která je, jak to říct, církvi zaslíbená. Není problém vybrat si duchovního, který odpovídá vašemu naturelu, najít kostel vašemu srdci blízký, ideál.
Zamilovanost postupně vyprchala. Díky Bohu s ní neodešla víra. Zůstal spodní proud, hlubina, která je ve mně. Zpovědi však už tak lehké nejsou. Je to vydřené. Často se mi příprava zdá planá. Ráda zapomínám na to špatné. I když si myslím, že jsem k sobě upřímná, je těžké podívat se na sebe očima Hospodina. Vím, že mě má rád a spoléhám na jeho milosrdenství, až mám občas obavy, že jeho lásku zneužívám, jak malé dítě, které neposlouchá rady rodičů. Teď už si to trochu můžu představit, když mám malého syna, který se mi dívá do očí, když mu něco nedovolím a já v nich vidím tu touhu zkusit zakázané a tu obavu z mé reakce a zároveň důvěru, že mu stejně odpustím (cokoli). Tak i já přes všechna dobrá předsevzetí hledím na Boha a dělám to své špatné. A znovu. A stále do kola. A rychle bych na to zapomněla, tak jak moje dítě zapomíná, že se mamka rozčílí, když počmárá pastelkou zárubně dveří, nebýt svátosti smíření. Není lepší terapie, než nutnost si vzpomenout, čeho nedobrého jsem schopna, ale také čeho dobrého schopna nejsem.
Včera jsem jak berličku k rozpomínání využila zpovědního zrcadla v kancionálu (jeden můj kamarád kněz sice říká, že všechna „ne", která tam jsou, by nedodrželi ani svatí J, ale už jsem se naučila podpírat pomocí této, dříve mnou zavrhované, pomůcky). A přestože vám neprozradím ty „moje hříchy", napíšu, co mě při pročítání zaujalo, co bych si jinak možná neuvědomila.
Je Bůh nejbližší, naprosto nejdůležitější osoba v mém životě?(Kromě toho, že si nejsem jistá jestli reálně jsem schopna milovat Boha víc než své děti, manžela, mě napadlo: Je pro mě Bůh osoba? Nestává se jen něčím?)
Neptám se pouze, zda jsem někomu neublížil, místo abych se ptal, zda jsem někomu udělal dobře?
Mluvím a mlčím v pravý čas o pravých věcech?
Stála jsem v té dříve zavrhované „frontě" a přemýšlela koho mi Bůh pošle do cesty (ve zpovědnici). Chvíli jsem lavírovala, jestli se nepokusím vyhledat jednoho známého kněze, ale skončila jsem u modlitby, za odvahu přijmout to co je pro mě připraveno. A ač to zní trochu kýčovitě, byl tam, kněz dobrý, vnímavý, trochu ostýchavý, pokorný v touze neublížit špatným slovem. A tenhle služebník Boží mě přivedl ještě na jednu myšlenku, se kterou se s vámi chci podělit: Jak se modlím? Prosby, chvály…ano, ale naslouchám Božímu hlasu, chci v modlitbě zaslechnout Boží odpověď?
Nakonec všechnu tu trému, stud, nervozitu překrylo zas ono všeobjímající: „Bůh otec veškerého milosrdenství, smířil se sebou celý svět…" Rozhřešení je dar…nezasloužený, obrovitánský, krásný dar Boží.

A přestože je to zas strašně dlouhé a já jsem nenapravitelná, musím ještě jednu větu… Pane,nezasloužím si, abys ke mně přišel, ale řekni jen slovo a má duše bude uzdravena.

Krásnou Velkou noc přeje Markéta a děti

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 03.04.07 00:40

Ahoj holky,
tak jsem znovu on-line. A teď mě napadlo, že by to mohlo být  i dvojsmyslné, že už jsem totiž taky online ve směru nahoru. A ten pocit blaha , klidu, radosti z toho že je má duše zase v náručí u Taťky je super. Těch 10 cenťáků nad zemí, co  se vznáším je paráda. 
A jen tak na okraj - snažila jsem se celý minulý týden zajít ke svátosti smíření a vždycky mi do toho něco vlezlo nakonec to zůstalo na sobotu. To jsem vyrazila hned ráno, ale asi jsem ten den byla nějakou „hranicí“ , protože i můj večerní pokus skončil stejně a to, že  zpovědník už musel jít sloužit mši zrovna když jsem už byla na řadě. Takže včera(vlastně už předvčírem v neděli) se to povedlo.
Zbytek příště. Maky povedlo se Ti to.
JaneK   

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 03.04.07 01:05

maky obdivuji Tvoji upřimnost, já se ke zpovědi nedostala a asi se před Velikonocemi ani nedostanu, ale uvidíme zítra volám „svému“ knězi a tak doufám, že to dopadne dobře, budu mít chvilku před Plaváčkem. Snažím se ale poctivě večer přiznat k tomu co se mi nepovedlo, nebo co jsem udělala špatně alespoň Jemu osobně, a děkuji mu za to, co se mi ten den povedlo, nebo komu jsem prospěla či pomohla, někdy je ten výčet mínus daleko delší a myslím že Jeho z toho asi brní uši, ale snažím se vždycky mu udělat alespoň nějakou radost. Zkrátka mluvím s Bohem jako se svým Otcem, osobně bez „vyřizovačů“, a současně se snažím uvědomit si jak se zachovat v situaci, kteou jsem nevyřešila dobře lépe (no dost se mi to nedaří, někdy si nevydím do pusy a plácnu něco dřív než si rozmyslím, co vlastně řeknu). Přeju Všem krásné Velikonoce.

 
Zuziky
Neúnavná pisatelka 16438 příspěvků 03.04.07 07:45

Krasne rano vsem,
omlouvam se, ze jsem sem vlitla jako velka voda a zase odlitla:-), ale oba chlapecci byli nemocni- jeden laryngitidu (Matysek), druhy slaby zapal plic (Filipek), takze jsem mela doma „veselo“…Do toho me posedla jarni a velikonocni „hnizdici“ nalada, takze jsem prestehovala pulku bytu- nac taky cekat, nez prijede´manzel, ze?:-))
Demi, taky jsi mi povedoma, jen nevim odkud:-) Tady na emimi pisu do „Maminkou´s emimi uz par let“ a na B-C do „Nika, Adamek a kamaradi“. Ted si udelam malinkou reklamu:-) Kdo by si chtel precist moje posledni denicky, tak jsou tady: https://www.emimino.cz/…s/story/5522 a http://www.baby-cafe.cz/modules.php?… -preji mooc hezke pocteni:-)
Maky, moc pekny a uprimny denicek. Ja jsem na tom stejne jako Majcus-taky si kazdy vecer zrekapituluji cely den, podekuji za to, co prinesl a omluvim se za to, co mohlo druhym ublizit- vzhledem k tomu, ze bydlime v jednom dome s tchyni, tak si dokazete predstavit, za co se omlouvam:-))
Jeste me napadlo, jak se pripravujete s detmi na Velikonoce? Vedle na B-C jsem v krestanske diskuzi nasla nekolik fajn tipu, moc me to zaujalo. Mluvila jsem o tom s manzelem a rozhodli jsme se udelat si letos Velikonoce opravdu jako svatky viry a rodiny- takze pro nikoho nejsme doma, nejezdime po vsech moznych pribuznych a uzivame si jeden druheho a deti a vedomi, ze Pan nam dal moznost travit cas spolu a premyslet nad Jezisovym poselstvim…Chci letos take vice priblizit Filipkovi pravou podstatu Velikonoc, tak hledam spravnou formu pro ctyrlete ditko- ma nekdo tip? zatim mu od nedele ctu vzdy kousek z Biblicke dejepravy o pu­tovani Jezise do Jeruzalema a tak…
Nicmene jsem se s manzelovou babickou nepohodla prave kvuli Velikonocum, kdyz jsem ji rekla, ze opravdu chceme byt jen sami doma nebo v kostele, ze se nekona zadne nutne „smigrustovani“, ze bych chtela Velikonoce vice o vire a manzel se mnou souhlasi…No, to jsem si dala…Pry kluci MUSI prijit babicku „polit“, protoze ona na to ceka a vsichni ostatni prijdou…No, tak my holt nejsme vsichni ostatni…Prici se mi to, fakt ze jo, delat z Velikonoc jen prostredek pro ziskani sladkosti nebo jeste hur penez…
Jaky nazor na to mate vy?
Jeste jsem zapomnela, nekdo se me ptal na nasi cirkev…Patrime do Evangelickeho sboru CCE …
Hm, Matysek se hlasi o pozornost, tak musim…
Mejte se krasne, preji vam, at se vam nemoce vyhnou a uzijete si v poklidu Velikonoce
Zuzka a Filipek a Matysek

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 03.04.07 14:29

tak jsem tu taky zavítala po dloooooouhé době :o)..Maky dík za krásný a hlavně upřímný deníček. Máš pravdu s tou Olomoucí.Já tam chodila povinně /kvůli školy/ do kostela Panny Marie Sněžné a dobrovolně k Mořici :o))..ale pravidelně ne,nejsem katolík ani se tak necítím :o)) Osobně jsem se přestala usilovně snažit změnit to,co je na mě špatné, ale spíš zlepšovat vztah s Bohem,víc se modlit,číst Bibli,přemýšlet o Něm. Pak jde ta změna mnohem líp,někdy téměř sama,ale někdy musím udělat radikální přítrž :O(..osobně nemám vůbec ráda ten opakovaný hřích,cítím se po tom dost hloupě a navíc nevím,jestli Bůh to skutečně dokola tak odpouští, sice je nekonečně milosrdný,to jo,ale je taký spravedlivý,tres­tající /není to moc populární,vím,ale je to tak/ Bůh odpouští,ale musí to být upřímné pokání, bohužel už se mi stalo,že jsem prosila o odpuštění o něco, o čemž jsem věděla,že to příště nejspíš udělám znovu.Takže takhle fakt asi neeee :O(

zuziky: ty chodíš do čce na Rozvoj? taky jsem tam svého času chodila :o)
Velikonoce momentálně řeším taky.Minulý rok jsme byli doma sami s manželem,takže jsme si je udělali podle svého gusta.Šli na shromko,doma jsme četli Bibli,modlili se a taky se dívali na TV na poláka a slováka,šli tam zrovna filmy jako apoštol Petr,Pavel, Tomáš a Jidáš.takže i tohle nám dalo hodně. A s nikým s rodiny jsme se o velikonocích nestýkali,protože i u nás ten,kdo nechodí po šmigrustu,případně nebarví vejce je přinejmenším divný :O((Někde jsem slyšela /ale nevím na 100%jestli to je pravda/že pomlázka znamená prý symboliku pronásledování křesťanů v prvních staletích.Takže nevím,proč bych já, jako křesťan měla něco takového podporovat.Také by mě zajímalo,jak to máte s velikonocema vy všichni tady :O) Letos k vůli malého vyjedeme na chatu,ať je na čerstvém vzduchu, ale budeme tam s našima a tak vůbec nevím,jestli se nám podaří udělat si duchovní velikonoce.Kaž­dopádně tam manžel bere aspoň kytaru a tak budou nějaké ty chvály :o))))))))
jinak co se týče čtyřletého klučiny a svátků, viděla bych to třeba tak,že místo pohádky na dobrou noc,nebo přes den, to je jedno bych vzala dětskou obrázkovou Bibli a vysvětlila kdo je a proč přišel Pán Ježíš. Nevím,jestli to s ním už tak neděláš i přes rok, ale jestli ne, tak možná nějaké to usilovné vysvětlování by mohl v něm vyvolat něco zcela opačného než chceš. Spíš tak nějak přirozeně, nenuceně.Nejlepší by bylo aby viděl,že to tak berou i jeho rodiče :o)))))

 
Zuziky
Neúnavná pisatelka 16438 příspěvků 03.04.07 15:30

Sil,
ty ses taky vsude:-)))
Prave, ze Filipkovi cteni z Bible neni cizi-jen mu nectu z detske-nebyla jsem porad schopna vybrat nejakou hezkou- nemate tip?, tak mu ctu z nasi-   zajima ho to a vydrzi poslouchat dlouho, takze ted pred Velikonocemi to urcite nebude jednorazovy natlak /> Sil, tys chodila na Rozvoj? A proc uz ne, jestli se muzu zeptat? Ja si opravdu hodne rozumim s p.fararem Kaletou- moc se mi libi jeho pristup k zivotu a vire- krtil nam oba chlapecky a mel nas oddavat, ale bohuzel onemocnel.
Musim jit, Matysek place…
 Z.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 03.04.07 17:19

Ahoj holky,
tak teď snad budu mít trochu víc času na psaní. Ještě se vrátím k minulému týdnu- Maky díky za vyřízení vzkazu zde.         Taky jsem zrovna seděla u PC a platila odpady , manžel v kuchyni se snažil zpískat nějakou tu večeři a u toastit dobroty. Dopadlo to tak, že po odeslání poslední platby, zrovna zapojil toastovač do zásuvky a vyhodil proud až u hlavního jističe na chodbě (byt v paneláku). Počítač zhas a bylo po „ftákách“. Nenaskočil ani po opětovném spuštění proudu a tak jsme ho museli odvézt ke švagrovi na „vyšetření“. Zjistili jsme, že písíčko šlape, ale nějak se nám odvařily všechny zásuvky ve třech místnostech za sebou a zřejmě budem v létě nuceni sekat elektriku a měnit tak starý hliník za měď. :-(((( Strašné vyhlídky.      Teď  to u nás vypadá jak v pavoučí síti, díky změti prodlužovacích šňůr vedených ze „zdravých“ zásuvek k písíčku, pračce,  akva­rijnímu filtru  a příležitostně i k jiným spotřebičům.         Maxíku :-) díky za tip Jedovnice známe kousek vedle v Rudici bydlí moje sestra. Kdo chce do Moravského krasu a okolí doporučuji.            Nemoci- Matouš nám začal minulý víkend strašně kašlat a vrátila se mu horečka. Vyrazili jsme s ním (jednou já , jednou manža) k naší Dr. na poslech a odběr krve. CPR bylo Ok , ale měl strašně vysokou sedimku a tak mu už letos podruhé na:,–(ila ANTB. +Spiropent, Fenorin,Aerius.  Tak se z toho pomalu křeše. U Václavka řešíme a léčíme atop. ekzém (obličej + hlavička ve vláskách-nemáte někdo zkušenosti, rady? ) a čeká nás první očkování.       Deníčkové témátko - dost mi pomáhá každodenní večerní modlitba zahrnující pohled na Můj den - zpytování aspoň krátké a prosba o prominutí a pomoc. Taky jsem se hodně ptala k čemu se zpovídat pořád z jednoho a téhož. Taky jsem se připravovala podle klasických „zpovědních zrcadel“.
Teď se ale vracím k malé, ale pozitivně napěchované brožurce Józefa  Augustyna „Příprava na svátost smíření“(vydali karmouši) , kde se mi líbí jeho rada začínat zpytování svědomí otázkou: Co se mi povedlo ? Za co chci Bohu poděkovat ? Dokonce jsem už i slyšela radu , takhle začínat i zpověď. Docela mi to pomáhá necítit se trapně, že už jsem zase tam, kde minule. **    Velikonoce- docela dobré tipy, díky Zuziku. My :,–(íme obilíčko, vyrábíme do něj zapichovací ptáčky, kuřátka…, pečeme s dětmi mazanec a beránka (toho zdobím bílkovým sněhem - letos doplníme vlaječkou na špejli) a taktéž chci letos poprvé upéct anýzové preclíky s tím, že si to užmoulají sami (dle knížky Nápady pro maminky na MD-portál). A bohužel v pondělí klasický šmigrust- dost mě štvalo jako malou holku, že já se maluju s kraslicema, trpím a brácha  dostane sladkou odměnu a ještě se ani s „nadílkou“ nerozdělí- tohle bych moc, moc chtěla změnit a motivovat naše kluky , aby se aspoň rozdělili. Letos jim chci přidat  do ruky k tataru i velikonoční přáníčka, aby šli jako na koledu.               Jinak čteme od České biblické společnosti „Dětem na dobrou noc“ -napsala Stephanie Jeffsová (ale to už jsem  psala i do minulého deníčku) staro­zákonní útěk z Egypta  a pak Ježíšův velikonoční příběh. Našemu Matoušovi hodně pomáhá přejmenovat  „naší řečí“ např. apoštoly na Ježíšovy „kámoše“. Na Zelený čtvrtek si u nás děti berou do kostela zvonečky  a při Gloria zvoní o 106. Taky berem s sebou malé leporelko za 15,–kč „Svatý týden“ (Kartuziánské nakl.) - hodně se mi líbí ilustrace hlavních symbolů pro jednotlivé dny.
No tak to tady smolím už od 16:00 se střídavým odbíháním a už končím. Myslím, že stačí.
Všem Vám přeju ať ten týden příprav na Svátky s dětmi hezky v rodině prožijete
**AHOJ
Jane K        

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 04.04.07 12:27

nemoci: na ten atopickej ekzém, je výborná ondřejovka ale používej jenom cca 20 dní, pokud se tí vrátí tak zkus sebamed extra jemný krém, Vítek ho měl taky sice ne moc, ale měl a zabralo to skvěle

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 04.04.07 12:31

Nemyslím, že by pomlázka byla až zas takovej zásah do výchovy, tak se domluv s babičkou, že mu místo sladkostí dá vlastnoručně namalovaný vajíčko:D , když chce teda vymrskat:DD tak ať si je namaluje buď jí to odradí a dá pokoj, nebo naopak a i to jsou hezké chvilky s rodinou, já měla malování vajíček vždycky moc ráda:D, letos budu Vítkovi plézt pomlázku:D, jinak s Tebou v celku souhlasím peníze jako pomlázka to je hrůza. A i já myslím, že pravý smysl Velikonc se pomalu vytrácí za honbou za co největší pomlázkou a co největšími jelity na našich zadnicích:D

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 04.04.07 15:07

Ahoj holky já jen v běhu bojujem s laryngitidou u zuzanky a dost tvrdě.Zatím od soboty a nic moc nám nezabírá spíš mám pocit že ji to jede níž.Takže pořád nosíme mazlíme.
K velikonocům jsem se snažila nějak připravit prožít postní dobu, ale krom zvládání nemocí a mdliteb jsem nic nezvládla.Vlastně aspon trochu něco jo pro:,–(ila jsem si chození Terezky na scholu, v sobotu byly holky na velikonoční dílně.Dokonce šly i holky od švagra.Samozřejmě moje radost se mi hned vrátila, babička zase v neděli řádila.Chtěla aby šel mažel řezat do lesa.No my jsme si udělali s holkama výlet do vedlejší vesnice.I když naše radost nebyla uplná.
Zítra jde manžel na pohovor k očnímu má jít na laserovou operaci, nemáte s tím někdo zkušenosti.Jde tam na dvě hodiny.Tak doufám že se stihne vrátit na obřad na mši.Nejsme ani po zpovědi nějak to nestihám, chci se na to připravit a zajít si zítra před mší.Holky skládají postní leporelo,a v neděli ho ponesou jako obětní dary Panu Ježíši.
Tak doufám, že Velikonoce prožijeme v klidu a hlavně duchovně.
Manžel ten se chystá na ponděli s bratrem a bratrancem na pomlázku, já to nesnášim.Zaprvé je celý den pryč a příjde s opičkou.Navrho­vala jsem abychom šli pryč, ale on ne.Zvažuju že bych šla s holkama do zoo,ale i ty mé cácorky se těší na kluky.Tak mi nezbyde asi nic jiného než být s nimi doma.
Všem požehnané Velikonoce plné klidu a míru.
Nevím jestli se ještě dostanu k pc.Chtěla bych se postit i do pc a televize.  

Barča a acácorky

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 04.04.07 15:08

Ještě janku nám pomáhá na exem Excipial lipolotio.
A jeden produkt z finclubu.
 Barča

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 04.04.07 15:48

Ahojky!
tak jsem bleskově prolétla vaše komentáře. Díky za pochvalu deníčku. Byl to takový rychlý nápad, když Demi minule vybízela k napsání :-). Já se večer také snažím předložit Pánu prožitý den, ale zpověď je pro mě taková velká očista. I kdybych nevěřila v její Božskou podstatu, je to i dobré psychologické „cvičení“. Jako ve všem hodně záleží na přístupu. Může to být setkání s Pánem ve všeobjímající milosti a taky fraška. Ale myslím, že těch, kteří tam chodí v oné zkarikované podobě je dnes minimum. Kdo opravdu nevěří, nepůjde tam vůbec, neb ho k tomu nenutí společenská nutnost jako dřív. Sama už si dnes neodvážím soudit ani ony bleskové zpovědi, které mě dřív trochu pobuřovaly, protože co člověk ví… A co se týká opakovaného hříchu, jak psala Siloenka, taky mě to vyčerpává, připadám si hloupě, ale věřím, že Bůh je milosdrněspra­vedlivý, tj. že ví, že člověk není stroj a vášně (tím myslím obecně ne jen ty milostné)jsou silné a že k nám promlouvá třeba i v té opakované lítosti. Koneckonců, když se člověk podívá na apoštoly, a k nim přitom promlouval přímo Ježíš,  kolikrát nechápali, kolikrát se dopouštěli stejných chyb…Opravdu si říkám, že ne nadarmo Ježíš používá pro první Božskou osobu jméno Otec (nechci kecat, ale mám dokonce pocit, že jsem někde četla, že v biblických jazycích je to víc jako tvar tatínek, než otec). A Siloenko: Ty jsi studovala teologii, žes měla PM Sněžnou povinně? Já tam chodila docela ráda, ale hlavně za Michala Altrichtera, je to můj kamarád, dokonce nás i oddával , mimochodem právě v PMS.
Zuziky: Taky mám problém s výběrem dětské Bible. Hodně mi vadí hlavně takové ty, já nevím, jak to napsat a neurazit, podle mě, kýčovité ilustrace. Tímto zároveň děkuji Jankoviza odkaz na knížku, hned to jdu pohledat na netu. Lamvinku: vy se z těch nemocí nevyhrabete, to mě mrzí. A myslím, že pokud se budeš modlit a ke zpovědi to nestihneš, Pánu to bude stejně milé. jo a ještě. Tchýni nezávidím. Zároveň si myslím, že byste se(manžel a potažmo ani ty) neměli nechat vydírat, to že u ní bydlíte ještě slušnému člověku nezakládá právo druhé sekýrovat a využívat nebo jim přímo zasahovat do rodinného života, jak to dělá ona vám. Záleží ovšem jak to cítíš ty… Majčus: koukám, že si duše tvořivá :-) já loni taky pletla. Dnes jsme byli s Míšou na dílničkách, ale bylo tam moc dětí, tak ho to nechytlo. přinesli jsme si domů alespoň polotovary, zkusíme to navečer, až přijde tatínek z práce a pohlídá malou „Uřvalénku“ (tím myslím Bětušku, která bojkotuje dudlík, miluje prso a vykládání, což ovšem není časově kompatibilní :-) s mým dalším rozvrhem matky v domácnosti se starším batoletem).Jo a co se týká pomlázky: Já to beru jako lidový zvyk, tradici, něco jako masopustní obchůzku před začátkem postu. Pokud tedy prožijeme velikonoční triduum jako svátky víry, nijak mě neuráží, že můj syn jde s tatínkem a ostatními mužskými příslušníky rodiny (děda, strýc, bratranec) vyšupat ženské příslušnice rodu. Asi je to i tím, že tady na Slovácku (na rozdíl od Prahy odkud pocházím) to fakt má takový folklorní podtext, chodí tu i „oficiální obchůzka“ lidového souboru s muzikou a zpíváním. Beru to jako formu oslavy Zmrtvýchvstání. Pokud by se ale Velikonoce měly smrsknout jen na „mlácení pomlázkou po zadku“, to bych tedy určitě zakročila (stejně jako teď redukuji „vyšlahané“  čokovajíčka a jiné pochutiny).
Snad jsem na nikoho nezapomněla. Mějte se, taky se zkusím trochu oprostit od PC, takže tu moc nebudu, resp. bych nechtěla být :-). Ještě jedou krásnou Velkou noc a zmrtvýchvstalý Kristus ať vám žehná. Markéta + dvě děťulata

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 04.04.07 23:28

Holčiny, moc vás všechny zdravím, ač mě zpověď osobně nic neříká (ta církevní), deníček moc pěkně a upřímně napsaný, moc ráda jsem ho četla, zapřemýšlela jsem, jak to mám já ve svém vztahu k Bohu, ve „vyznávání“ toho zlého, poslední dobou mám pocit, že jsem špatná matka, že nemám s malou dostatek trpělivosti, občas mám ze sebe dost špatné pocity, že jsem se na ni utrhla, nebo ji i plácla, místo, abych situaci řešila jinak, lépe, prosím Pána, aby mi dal sílu to změnit, ale jak tu některá z vás psala…Taky mám pocit, že s něčím přijdu a pak k tomu zase sklouznu.
Ale jsem ráda, že tu jste. Vlastně si uvědomuji, že mi to moc pomáhá, to jak to máte ve vztahu s Pánem vy, to, že na to nejsme nikdy sami,

Ad Velikonoce - já sama nějak hledám, jak v naší rodině budou velikonoce vlastně vypadat(co se tradice týče) -do budoucna, až bude Bára větší - spojení s vyjitím Izraele z Egypta a Velikon. příběh Ježíšův, ano, jinak tradice „pohanské“ -pomlázka, vejce ap. se u nás nikdy nedržely, ani to nějak nechci zavádět.Velikonoce jako svátky jara mne nikdy moc nebraly:-), jinak v mojí rodině jsme vždycky na velikonoční pondělí vyráželi na . jarní túru po horách:-)u nás po Jeseníkách, to bylo fajn.

Jinak já doma balím, zítra bychom měli jet k mým rodičům -maminka bude v neděli slavit padesátiny. V pondělí tentokrát nikam nepůjdem:-(, protože budeme muset jet domů.Už se těším, že se sejde celá rodina, rodiče a sourozence jsem viděla loni -o Vánocích:-(
Akorát se měl dnes manžel vrátit, a nestihl to, zítra ještě musí složit v m.budějicích, tak máme sraz v Jihlavě, kde já ještě musím ke kadeřnici,no, bude to zítra docela náročné.
Nicméně celý týden jsem byla v nějakém útlumu, ještě se hrabu z kašle, a Barunka ho taky dostala, chrčí v ní, ale teplotu nemá, jen tu zadní rýmu, a kašel, ale když se zamyslím, tak vážně nemám na co si stěžovat, díky Bohu se máme dobře, i když člověk snadno zapomíná:-(

Tak přeji nám všem požehnané svátky velikonoční, a hojnost Boží přítomnosti v našich životech

janka s Barunkou

Napíšem, až se vrátíme:-)))

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 05.04.07 18:46

JankoI, já jen na skok, potřebovala jsem zjistit, jestli synovi už neposílají objednané kolo, tak mi to nedalo a koukla jsem i na jesličky. Nesmutni, ty pocity, které jsi právě popsala mám momentálně taky. Pořád mám pocit, že křičím, hubuju, vyhrožuju a podobně. Večer, když se s malým modlíme, prosím, i před ním, Boha o odpuštění o trpělivost. Taky se mu na druhou stranu snažím pořád říkat, jak ho mám ráda, jak je šikovný. Ale není poslední dobou dne, kdy bych se sebou nebyla nespokojená ve vztahu k Míšovi… Tak jen, že na tom nejsi takhle sama. Pa Markéta
P.S. Tak koukám, že pomlázku „můžu“ zatím asi jen já :-) Holt jsem jako konvertitka asi pořád poloviční pohanka :-))

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 05.04.07 19:51

Ale já neřekla, že ji nemůžu, mám to docela ráda, letos si to jako svobodná mamina užiju i s druhý strany, protože půjdu s Vítkem vymlátit ségry a tak nato  se fakt těším, až bude malej veskajt a honit je po bytě:DD

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 06.04.07 13:28

zuziky: chodíš někdy do Biblosu?je ve městě na Smetanové ulici.Tam by mohli mít i nějaké knížky pro děti.Ju tam kdysi hodně kupovala pro děcka v práci.Měli jich tam fakt mnoho. Jinak farář Kaleta je fakt skvělý,nevím,jestli tam pořád káže i farář Kacmarcyk,ale jeho kázání byla nezapomenutelná.Ale do apoštolky chodíme proto,protože je nám tam po všech stránkách dobře.A tak by to snad mělo být :o))
maky: nestudovala jsem teologii,ale sociální práci na Caritas v Olmiku a pak na CMTF.Nevím,proč mě v Olmiku zaujal ten Mořic,nemá to žádné rozumové vysvětlení,ale bylo mi tam celkem fajn :)
a jak jste tu psaly s tím rozčilováním se na dítě,tak s tím v poslední době bojuju taky a hodně.Já vím,že by si Danys zasloužil hodnou a klidnou matku,ale když je toho na mě prostě moc,tak už mě vytočí kde co. Modlím se za to hodně,a občas se mi podaří i nějakou tu krizovku zvládnout. :o)všem požehnané svátky,přeji :o)

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 06.04.07 13:28

zuziky: chodíš někdy do Biblosu?je ve městě na Smetanové ulici.Tam by mohli mít i nějaké knížky pro děti.Ju tam kdysi hodně kupovala pro děcka v práci.Měli jich tam fakt mnoho. Jinak farář Kaleta je fakt skvělý,nevím,jestli tam pořád káže i farář Kacmarcyk,ale jeho kázání byla nezapomenutelná.Ale do apoštolky chodíme proto,protože je nám tam po všech stránkách dobře.A tak by to snad mělo být :o))
maky: nestudovala jsem teologii,ale sociální práci na Caritas v Olmiku a pak na CMTF.Nevím,proč mě v Olmiku zaujal ten Mořic,nemá to žádné rozumové vysvětlení,ale bylo mi tam celkem fajn :)
a jak jste tu psaly s tím rozčilováním se na dítě,tak s tím v poslední době bojuju taky a hodně.Já vím,že by si Danys zasloužil hodnou a klidnou matku,ale když je toho na mě prostě moc,tak už mě vytočí kde co. Modlím se za to hodně,a občas se mi podaří i nějakou tu krizovku zvládnout. :o)všem požehnané svátky,přeji :o)

 
maxik
Kelišová 5743 příspěvků 1 inzerát 06.04.07 13:39

Ahojte,  

zdravím a přeju hezké Velikonoce, ať už je prožíváte tak či onak a Lamvínkovic a Jankovic dětem už jen zdraví.  

Nestíhám, když Dalek spí, radši spím taky, protože jnak si za celý den ani nesednu ;-), nebo domlouváme s kamarádkami nějakou akci v OV, ať dělá chlapec binec jinde než doma. A propos, Ostrravačky, co takhle vycházka, až bude Zuzance dobře?  

Předevčírem nám začaly psychotresty na pěstounskou péči, pokud půjde všecko dobře, budeme mít celou přípravu hotovou do konce prázdnin.  

Mějte se hezky. E.      

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 08.04.07 09:47

Požehnané a milostiplné svátky Kristova Vzkříšení všem
Přeje Jane K   (Maty4 & Kaja2 3/4 & Václav František 5m)

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 10.04.07 09:06

Ahoj holky tak koukám mé přání k Velikonocům tu není nějak se to nepovedlo.
Tak  to zkusím znovu:
Požehnané prožití svátků Vzkříšeného Krista všem i vašim rodinám přeje Barča, Kamil a holky
Tak u nás se marodí v sobotu jsem skončila na pohotovosti se sebou dfostala jsem od Zuzi angínu tak jsme na atb.No dneska je m mi už lépůe.Ale mám hroznej kašel.
Ten srazíček už aby to bylo.
Letos jsem si velikonoce moc neužila teda obřady stihla jsem jen páteční se zpovědí, tot vše pak jsem byla v posteli.
No musím končit , Zuzi si hraje s razítky.
Barča a Zuzíček

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 10.04.07 15:57

Zdravím!
Malá mi tu bečí (poslední dobou už stabilně, pokud tedy nespí, nevím, jestli jí trápí větry, nebo má prostě jen „roupy“), tak jen bleskově. Nejdřív díky Jankovi a Lamvinkovi za přání k Velikonocům. Mno, nebylo to superduchovní, ale snažili jsme se. Četla jsem Míšovi z „dospělácké“ bible a kupodivu se mu to líbilo. Nejdřív jsem mu tedy na vycházce o Ježíši vyprávěla a pak jsme to večer četli a měl z toho vekou radost, pak to vykládal tátovi…Musím přiznat, že mě to docela dojalo :-)
Pak si musím trochu postěžovat. Mám hrozný vztek. Naučili se nám tu na dětské hřiště chodit takoví puberťáci, kouří tu, možná pijí, což by mě bylo vcelku jedno, jejich život, jejich zdraví, ale odhazují tu nedopalky do písku, ničí houpačky!!! Už několikrát jsem jim řekla, že tohle tedy ne, ale za chvíli přijde další partička a je to na novo. Nechápu, proč jim něco neřeknou i ostatní rodiče z baráku. Každý nadává, říká, „aby tam děti něco nechytili“, ale když jde kolem, podívá se radši na druhou stranu… Já tuhle lidskou nevšímavost nesnáším, stejně jako nesnáším, když někdo kazí co udělali jiní. Přitom, když těm děckám něco říkáš, vidíš, že to nejsou úplný hlupáci, ale jak jsou ve „stádu“, je to děs. Ale kdyby jim párkrát něco řeklo víc lidí, myslím, že by si tolik nedovolili, jenže bohužel. Kde je městská policie, proč se o hřiště víc nestarají… Asi budu muset někam napsat. Dokud jsem nenapsala na město, nebyli schopni doplnit do pískoviště ani nový písek… Tak jsme se rozčílila…Musela jsem si vylít srdce.
Abych nekončila negativně. Dneska nám došlo malé kolo pro Míšu. Táta ho musí seštělovat a večer snad ještě vyrazíme zkoušet. Jsem víc napnutá než malý, snad mu to půjde a nebude to bojkotovat :-)
Mějte se Markéta
P.S. Demi, kde jsi?

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 10.04.07 17:09

Ahoj Maky , úplně tě chápu . My už našli u nás v pískovišti žiletku a kousek vedle i stříkačku. :-((((((((( !!!!!!!! Jedno pískoviště nám tu rušili, přes rok neměnili písek a lidi na sídlišti  ani neinformovali.Já se to dověděla až když jsem si telefonicky stěžovala na ten chlív, co v něm byl a ohrožoval děti. Městští taky nikde, aby
kontrolovali aspoň pohyb psů - to se nám tu stává běžně a hřiště nejsou oplocená ! Před těhu jsem si sbírala info +foto a fakt si říkala, že se budu snažit o nějakou rodičovskou petici. Pak jsem váhala a nevěděla jak do toho(stačí až znění petice s podpisy dát na město?).Taky mě napadalo, že je to jako boj s větrnými mlýny a že nic moc nezmůžu a tak jsem toho nechala.       Ale teď mě to začíná znovu a dost hodně dloubat v hlavě na novo. Dokonce jsem  o tom uvažovala a říkala si , jestli mi jeden „bílý holoubek“ SHORA  nena:,–(il pěkného brouka do hlavy. 
Tak když vás ostatní třeba něco napadne, inspiraci se meze nekladou.
Velikonoce příště teď musím nacpat hladové krky.
Zatím AHOJ JaneK

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 11.04.07 10:37

Holky každý musí začít u sebe, s tou peticí je to prima napád, jen zapojit ostatní maminy a možná se taky dohodnout s městem, že Vám dá peníze na plotek a vy si to vlastní silou oplotíte, no za pokus nic nedáte, my tady zřizovali hřiště na vlastní náklady vypadá docela dobře, děcka mají kryté dřevěné pískoviště a na nějakou tu houpačku se taky schrastili penízky, holt když se do toho maminy obujou jde všechno, jenom chtít a najít tu odvahu a nečekat, že to uděla někdo za Vás, naopak, ostatní půjdou s Vámi, jenom je potřeba se rozhoupat. Vše nej, ale to nejhorší ať se Vám vyhne přeje Majčus a Vítek

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 11.04.07 14:35

Ahoj všechny,  

zdravím vás po delší odmlce. Byla způsobena jednak nečekanou několikadenní návštěvou kamarádky s její holčičkou, jednak stálým obsazením PC manželem, který zde pracoval, jednak blížícími se Velikonocemi a mou snahou trochu omezit „světské radovánky“ a nyní i tím, že jsem ochořela. Asi jsem chytila nějakého bludného bacila minulý pátek, kdy jsem byla poslána mým gyne Dr. na zjištění glykemické křivky v těhotenství. Čekárnu tam se mnou sdílely dvě holky (jedna rovněž těhotná) a obě kolem sebe šířily rýmu jako bič, spojenou s kašlem, smrkáním, kýcháním… Navíc v čekárně byla zima a já jsem vzdala své několikeré pokusy zavřít zřejmě neuzavíratelné okno. Takže od pondělka také kýchám, bolí mě v krku, v noci mám ucpaný nos, pálí mě oči.
Ale jinak jsem prožila opravdu krásné a požehnané Velikonoce.  

Nevím, jestli jsem tady psala, jak jsme dopadli minulé úterý na velkém utz? Úplně skvěle. Chlapeček se má v bříšku dobře, roste tak, jak má, takže jsme oba s manželem byli velice šťastní. Můj muž tam totiž byl se mnou, sestřička jej automaticky zavolala taky, když jsem byla na řadě :-). No, nebyla jsem zrovna nadšená, že tam byl i během celého vyšetřování… Nevím, kde se ve mě najednou vzal ten stud, ale cítila jsem, jak je mi po celou dobu horko a rudá jsem byla ještě na cestě domů :-)).
Nicméně už jsem se konečně po poradě s lékařem rozhodla rodit ve Frýdku-Místku, dokonce to odsouhlasila i přítomná sestřička, ačkoliv vědí, že bydlíme v Ostravě. Manžel řekl, že bude muset šlápnout na plyn, když to bude akuťák :-)). Ale jinak strach nemám, moc už se těším a nejvíc na to, až budu držet Danielka v náručí.   Ostravačky: srazík vidím na příští týden, ale kde? V Ikea? V Hypernově je také dětský koutek, ale nevím, jestli to není pro děti až od 3 let… nemáte informace?
A co u Lamvínků, už jste zdraví?   Gerberko: už jsi v práci? :-)   Janko sBarunkou (aby se to nepletlo): psala jsem ti ještě v minulém deníčku, četla jsi to?  

Tak zatím všem požehnaný a milostiplný den přeje
Demi (24tt)

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 11.04.07 15:38

Ahoj holky z Jesliček,
tak vás vítám všechny po Velikonocích a doufám, že jste je měly pěkné. Já už jsem zase zpátky v práci, musím uznat, že ty tři dny dovolené (měla jsem od středy minulého týdne) mi pomohly, protože halt už si taky potřebuju víc odpočinout, mám už 8 kilo nahoře a budu končit pomalu 6. měsíc, každý den v 5.20 vstávat a potom v práci. Ale nesu to zatím všechno statečně - koneckonců, když potom už budu doma, tak synek do konce června chodí do školy a to budu vstávat vlastně jenom o hodinu později (okolo 6.30) a vodit ho do školy.....
Demi: to jsem ráda, že se tvému chlapečkovi daří dobře, ale to nachlazení je otrava, viď? Já pevně doufám, že už jsem si svou dávku viróz vybrala :-)) - od začátku těhu jsem byla vlastně nachlazená třikrát (z toho jednou i s teplotama - brrrr a to zrovna přes Vánoce) a před 14 dny jsem měla týden rýmu. Ale nejdůležitější, aby to mimi nic neudělalo a bylo v pořádku, vždyť o nic dalšího přece nejde. Já jdu do poradny k doktorce v pondělí 16.4. - zrovna na můj svátek :-)))) - budu už ve 27. týdnu a budu se objednávat opět do toho centra prenatální diagnostiky na utz ve 30. týdnu - hlavně kéž by ta poloha placenty byla v pořádku!! Jinak musím zaklepat - žádné problémy nemám, tak snad je to tam „poskládané“ tak jak má.
Jinak miminkovské přípravy u mě už probíhají, v neděli jsem si od našich přivezla všechno oblečení na mimi po Inouškovi, které jsem tam měla schované, abych to měla doma a měla větší přehled; už mám koupený košík na mimi, vlastně mi zbývá nová přebalovací podložka (ta stará se kompletně rozpadla) a vložka do toho košíku. Jinak jsem tak strašně ráda, že nemusím shánět kočárky, vaničku, autosedačku, vysokokou židličku apod. - že to mám taky schované u našich, protože jsem zjistila, že v dnešní době se orientovat jenom v těch kočárcích je teda dost věda, tak to mám vyřešené. Před těmi 7 lety to bylo víc jednodušší, ale doba se pořád mění. Ty máš všechny věci po Honzíkovi u sebe, Demi, že?
Minulý týden - nějak okolo 4. dubna - jsem si vzpoměla, že to je přesně jeden rok, co jsem začala chodit sem k vám do jesliček. Tééééda, to by mě nenapadlo vloni, že za rok už budu mít takový bříško, já jsem holky pořád tak strašně šťastná a mám na krajíčku, jenom si na to vzpomenu, že budu mít miminko - a že už víme, že to bude chlapeček Bedříšek, prostě malý bráška k Inouškovi - to je fakt tak krásný......
LAMVÍNKU: psala jsem ti do minulého deníčku, že moc děkuju za poslání té knížečky - tak kdybys to tam náhodou nečetla, tak ještě jednou MOC DĚKUJU!!!!
Jinak holky, já už tady fakt v té práci moc nepobudu - ještě zbytek tohoto týdne, potom dva následující týdny bych měla být ještě plných 5 pracovních dnů a potom už si budu hodně vybírat dovolenou - okolo těch květnových svátků a potom od 15. května už dovolená až do 6. června, kdy nastupuju mateřskou. Ach jo - nedala byste mi nějaká kontakt na sebe, abych mohla aspoň napsat sms? Já klidně napíšu svůj mobil někam do deníčku tady na e-miminu, jenže nevím, kam :-((, tak mi prosím poraďte. Jinak když nejsem na netu, tak nebudeme mít spolu vůbec žádný kontakt. :-(, tak abych mohla aspoň některé (třeba Demi) poslat sms, jak se nám daří a co je nového, ju?
Tak se mějte hezky, ať se těhulkám dobře daří a marodi se brzo uzdraví!! Moc všechny zdravím
Gerberka a 2 broučci

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 11.04.07 15:38

Ahoj holky všechny zdravím.Posílám nový deníček i když tento je jěště čerstvý, ale to téma se sem nehodí.
Omlouvám se že bude smutný, ale chtěla bych se s vámi podělit o to s čím bojuji a nechápu.
Demi přeji brzké uzdravení,s tím srazíkem bych byla moc ráda,myslím, že už budeme ok,dejte vědět který den.My dorazíme.
Všem požehnaný den Barča a holky

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama