Květňátka 2005 - Co dělat když... díl 1.
- Rodičovství
- hamina
- 15.10.05
- načítám...
- Sledovat eMimino.cz
Milá květňátka, před nějakou dobou se tu rozmohla rýma a teploty našich pokladů a každá jsme sháněla rady co s tím, kdy jít k doktorovi, prostě : „ Co dělat když......
A tak jsem se dala do zpracování nového deníčku. A protože je to téma hodně obsáhlé, bude jich asi několik. A nevím jestli půjdou v časovém sledu hned za sebou. Ale to asi nebude vadit. Na začátek jsem se zaměřila na tolik aktuální teploty a vůbec kdy jít k lékaři, kdy jít na pohotovost. Dále by to byly dětské infekční nemoci. Potom by to měly být další dětské nemoci a nakonec to, čeho se asi obáváme každá nejvíc PRVNÍ POMOC. (pokud byste měly pocit, že Vás to nezajímá nebo že to všechno víte a není o deníček prostě zájem , dejte echo, ať to zbytečně nepíšu. Zlobit se určitě nebudu. ![]()
Jsou to sice věci nepříjemné, ale ačkoli jsem dokonalé maminky, tak ty naše drobečky nedokážeme 100% ochránit a je lepší vždy počítat s tou horší variantou a pak být mile překvapena. A vůbec je dobré o tom něco vědět.
Předpokládám, že doma máte nějaké chytré knížky ohledně dětí a nemocí, jestli ne, přimlouvám se za jejich pořízení. Určitě to je potřebná investice narozdíl cituji Gytu „od baby Kiedroňové"
Já jsem si před lety pořídila knihu od Miriam Stoppardové Nemocné dítě, rady rodičům (příruční lexikon dětských chorob, jejich příznaků a léčby). Je pravda, že těch let uplynulo 10, ale za tu dobu jsem na trhu neviděla nic co by mě upoutalo tolik, co tato kniha. Možná už jsem si na ní zvykla, ale prostě posloužila mi již mnohokrát a dnes z ní budu čerpat do našeho deníčku.
Takže začínáme „ Co dělat když....." díl I.
Horečka
Horečka je příznak, není pravou nemocí, nemoc ale často doprovází.
Kdy je u dítěte horečka příznakem alarmujícím? Hlavně pokud se vyskytuje u dítěte v prvním půlroce života, pokud vystoupí nad 39°C, pokud výrazně změní chování dítěte (bezdůvodně křičí, nereaguje na pohlazení, nelze jej vzbudit), má chladné končetiny, má ztuhlou šíji, na krku se objeví krvavé skvrny, má ztížený dech, sliní a odmítá cokoliv polknout, má náznaky nebo projevy křečí a vůbec vypadá velmi nemocně.
Zvýšená teplota, která onemocnění provází je způsob ochrany těla proti infekci a je znamením, že tělo mobilizuje svoje ochranné prostředky. I když je zvýšená teplota dobrým znamením, nedovolte, aby vystoupila příliš vysoko. Jestliže má dítě vysokou teplotu, bude se cítit velmi zle a bude podrážděné. Kromě toho může horečka, hlavně u malých dětí vést ke křečím.
Odstraňte oděv i všechny přikrývky dítěte, aby se tělo chladilo pouze vyzařováním vlastního těla. Potom jej pouze lehce přikryjte (prostěradlem, plenou). Stoupne-li horečka nad 39°C, bude dítěti nejlépe bez přikrývek ( třeba jen v plenkách). Pokud má dítě horečku a nemá výše uvedené příznaky, má teplé končetiny, není výrazně skleslé, přijímá bez problémů tekutiny, potom je možné zkusit snížit teplotu za pomocí zábalů nebo omývání vlažnou vodou (nejdéle po dobu 15 min), případně lze podat některý z dostupných léků pro snižování teploty.
Před podáním léků je nezbytné si velmi pečlivě přečíst informaci pro pacienta. Pro děti ve věku do tří let se doporučuje podat lék ve formě tekuté (sirup nebo kapky). Tablety nebo dražé dáváme dětem starším 3 let a dbáme na dostatečné zapití půlkou hrnku vlažného čaje. Oblíbenou formou je čípek, po zavedení do konečníku přidržíme půlky zadečku u sebe asi dvě minuty, aby dítě čípek nevypudilo.
Mně se u všech dětí, když byly malé, nejvíce osvědčily právě čípky. Jsou nejjednodušší na zavádění a myslím si, že i rychle účinkují. Také se osvědčilo otírání vlažnou vodu, popř. koupel, dále tzv. octové ponožky (ponožky se namočí do 1:1zředěného octa a obují se).
Pozor
Dětem s chřipkou a planými neštovicemi by se neměl podávat acylpyrin. Hrozí zde nebezpečí vzniku Reyerova syndromu.( Reyerův syndrom se objevuje za několik dní po překonání planých neštovic nebo chřipky, zejména v případech, že se na zmírnění horečky podal acylpyrin. Virus nebo nějaký jiný toxický činitel poškozuje buňky v různých částech těla. Zdá se, že jen některé děti jsou citlivé na působení tohoto činitele. Předpokládá se, že tato citlivost může souviset se neschopností těla vyrovnat se s jistými chemickými látkami, hlavně tuky. Reyerův syndrom je velmi vážným onemocněním a jestliže se nediagnostikuje včas může končit smrtí. Vyskytuje se však vzácně.)
Jestliže dáváte dítěti paralen nedávejte mu víc ani méně než je doporučená denní dávka a také ne déle než dva dni, pokud lékař nenařídil jinak.
Dítě s horečkou patří do postele, dbáme na dostatek tekutin, nabízíme lehkou stravu, pokud se dítě potí, dbáme i v noci na základní hygienu a častěji vyměňujeme ložní i osobní prádlo.
Dítě s horečkou vyžaduje trvalý dohled, nesmí zůstat s tímto příznakem samo.
Normální tělesná teplota u dětí e pohybuje od 36°C do 37°C. Teplota přesahující 37,7°C při měření v ústech a 38°C v konečníku se hodnotí jako horečka. Hypotermie vzniká pod 35°C. Tělesná teplota se mění v závislosti na intenzitě pohybu dítěte a denní době.Nejnižší je ráno a nejvyšší je večer po celodenní činnosti. Vyšší bude i tehdy jestliže dítě pobíhá.. Protože centrum regulace u dětí je primitivní, může horečka vyběhnout rychleji než u dospělých. Je vhodné ji změřit po 20minutách, abychom se přesvědčili, zda nejde jen o přechodné zvýšení.
Nikdy nepokládejte vysokou teplotu za skutečný obraz zdraví dítěte, je to jen jeden z příznaků choroby. Dítě může být velmi nemocné i bez horečky, anebo naopak zcela zdravé i s ní.
Kdy zavolat lékaře?
Níže je uvedený seznam okolností, při nichž bychom měli vždy přivolat lékaře, který dítě pravidelně ošetřuje. Následující příznaky jsou vždy velmi závažné, proto je nikdy nepodceňujte.
1. Teplota zvýšená teplota nad 39°C
zvýšená teplota nad 38°C a jakékoliv další příznaky nemoci
zvýšená teplota provázená křečí anebo zvýšená teplota v případě, že mělo křeče předtím
zvýšená teplota provázená tuhnutím šíje
teplota pod 35°C spojená se studeným povrchem kůže, ospalostí, tichostí a apatií
teplota, která klesne a opět náhle stoupne teplota nad 38°C trvající déle než 3 dny
2. Průjem jestliže má dítě průjem déle než 6 hodin
je-li průjem spojený s bolestmi v břiše, se zvýšenou teplotou anebo jakýmikoliv dalšími zjevnými příznaky nemoci
3. Zvracení jestliže dítě zvrací déle než 6 hodin
delší dobu trvající prudké zvracení
závratě spojené s pocity nevolnosti a bolestmi hlavy
pocity nevolnosti a zvracené provázené bolestmi v pravé části břicha.
4. Ztráta chuti k jídlu začne-li dítě náhle odmítat potravu anebo není-li mu ještě šest měsíců a málo přibývá na váze
jestliže má obvykle dobrou chuť k jídlu a jeden den odmítá potravu a zdá se být apatické
5. Bolest a nevolnost jestliže má dítě bolesti hlavy a cítí nevolnost a závrať
když si dítě stěžuje, že vidí rozmazaně, zejména uhodilo-li se nedávno do hlavy
má-li dítě prudké svíravé bolesti, které se objevují v pravidelných intervalech
má-li dítě bolesti na pravé straně bříška a chce se mu zvracet
6. Dýchání dýchá-li dítě s námahou a při každém vdechu se žebra ostře vtahují.
Kdy zavolat lékařskou pohotovost?
1. Dítě přestalo dýchat.
2. Dítě dýchá s potížemi a modrají mu rty.
3. Dítě je v bezvědomí.
4. Dítě má hlubokou ránu, která silně krvácí.
5. Dítě má vážnou popáleninu
6. Máte podezření, že má zlomenou kost.
7. Dostala se do očí dítěte nějaká chemikálie.
8. Dítěti se zapíchlo něco do ucha či oka.
9. Dítě bylo kousnuto nějakým zvířetem nebo uštknuto hadem
10. Dítě snědlo nějakou jedou¨vatou látku či léky.
Ošetřující lékař se musí dovědět odpovědi na otázky, které mu pomohou stanovit diagnózu a odhadnou závažnost onemocnění nebo poranění.
Informací potřebuje co nejvíce. Podle potřeby si zapište vše,co pokládáte za užitečné, na list papíru a mějte jej po ruce, abyste na nic nezapomněli.
Pravděpodobně bude potřebovat následující:
o Věk dítěte
o Zda má dítě zvýšenou teplotu, jakou, jak dlouho, zda byly výkyvy teploty a jaké
o Objevila se horečka náhle?
o Jsou krční a lymfatické uzliny zduřelé?
o Zvracelo dítě? Kolikrát?
o Mělo průjem? Kolikrát
o Bolí jej něco a kde?
o Nemá závratě a nevidí rozmazaně? (zejména uhodilo-li se předtím do hlavy.)
o Nemělo dítě křeče, a jestliže ano, jak dlouho trvaly?
o Neztratilo dítě vědomí?
o Jedlo dítě poslední nabídnuté jídlo. Snědlo něco v posledních dvou hodinách?
Mně osobně se toto osvědčilo, obzvláště tehdy, když jsem jela na pohotovost s mužem nebo někým jiným a měla jsem co dělat, abych uklidňovala brečící dítě, případně jej svlékala apod. Tak při tom odpovídat na tyto otázky je docel záhul. Takže doprovázející osoba dostal papírek do ruky a buď to doktorovi tlumočila nebo si to doktor přečetl sám.
U nás se tam ještě píše kde jsou děti sledovány a jaké mají chronické nemoci. Takže Linda nic, Barka ledviny a srdíčko a Marjánka snad jen srdíčko.
No myslím si, že pro dnešek by to stačilo, je to téma nepříjemné, ale je dobré to vědět nebo mít se kam podívat.
Tak ať těch doktorů potřebujete co nejméně.
Hamina
Přečtěte si také
Snoubenec mi roky tajil, že platí nájem své bývalé partnerce. Asi nechci svatbu
- Anonymní
- 25.06.26
- 471
Do svatby nám zbývalo jen pár týdnů a já se těšila, že už máme to nejnáročnější za sebou. Místo radosti z blížícího se velkého dne ale přišel šok, po kterém jsem začala přemýšlet, jestli svého...
Našel si jinou. Ale já musela vysvětlit dvouleté dceři, proč už s námi táta není
- Anonymní
- 25.06.26
- 316
Když mi manžel řekl, že se zamiloval do kolegyně z práce, mojí první reakcí nebyl křik. Ale uzavření se do sebe. Totální zděšení, co bude následovat. Dceři byly pouhé dva roky. Hrála si ve své...
Je mi 38 a chci dítě. Výsledky testů mě ale šokovaly: Jsem prý v přechodu!
- Anonymní
- 25.06.26
- 302
Celý život jsem žila v přesvědčení, že na všechno je dost času. Nechtěla jsem v pětadvaceti zapadnout do stereotypu plenek, vaření a mateřské dovolené. Chtěla jsem nejdřív něco dokázat. Vybudovala...
Zhubla jsem z velikosti 48 na 38. Manžel mě ale přestal chtít
- Anonymní
- 25.06.26
- 281
Dřív jsem nosila velikost 48, měla velká prsa, měkké břicho, výrazné boky i stehna. Takovou si mě manžel vzal a taková ho přitahovala. Jenže já jsem změnila životní styl, začala se hýbat, zhubla na...
Jsem matka, která si užívá noční život. Sousedé mě řeší víc než vlastní život
- Anonymní
- 25.06.26
- 285
„A to jako necháš dítě doma a jdeš se bavit?“ řekla mi sousedka přes plot. Neřekla to nějak útočně, spíš zvědavě... A dřív by mě to možná i zranilo, ale teď už ne. Jsem dál. A necítím potřebu se...
Tchyně ze mě dělá neschopného chlapa. A moje žena jí začíná věřit
- Anonymní
- 24.06.26
- 1678
Jsem manžel a táta, který se snaží postarat o rodinu, děti i domácnost. Jenže matka mojí ženy je u nás pořád a do všeho mluví. Kritizuje, jak vychováváme děti, shazuje mě před ženou a nenápadně jí...
Nechala jsem syna (3m) manželovi a odjela pryč. Opravdu jsem tak špatná máma?
- Anonymní
- 24.06.26
- 1810
Myslela jsem, že největší problém bude odloučení od miminka. Nakonec byly mnohem horší reakce lidí kolem.
„Ještě jednou a dítě vyřadím!“ Ředitelka na mě křičela kvůli zpoždění v zácpě
- Anonymní
- 24.06.26
- 1234
Být pracující mámou znamená žít v neustálém napětí. Každý den je to závod s časem – odpracovat své hodiny, bleskově nakoupit a utíkat pro dítě do školky dřív, než se zavřou dveře. Většinou tenhle...
Deset let po svatbě spíme odděleně. Ticho je hlasitější než hádky
- Anonymní
- 24.06.26
- 867
Sedím v obýváku, za oknem už je tma a z vedlejšího pokoje slyším jen klapání klávesnice. Manžel zase sedí u počítače, jako každý večer. Naše dítě už dávno spí, já jsem ho uložila, přečetla mu...
Dopis pro ni: Dnes by ti bylo šest let. Pořád jsi moje dcera
- Anonymní
- 24.06.26
- 665
Tolik let už uplynulo, ale bolest v srdci zůstává...