Malé skutky s velkou odměnou

O životě

O tom, jak i maličké a zdánlivě nepostřehnutelné skutky, dokáží vykouzlit velký úsměv.

Rozhodla jsem se s vámi podělit o jeden z mých zážitků, které se mi za můj, zatím krátký život staly. Už jako dítě (a můžete namítat, že ve 22 letech jsem dítětem stále) jsem měla touhu někomu vyloudit úsměv na tváři. Stačilo, když jsem babičce napsala básničku k narozeninám, nakreslila jí jen tak obrázek, když jsem mamince natrhala kytku na louce. Hned jsem byla odměněna úsměvem. Pamatuji si, jak mě to hřálo u srdce a měla jsem tak dobrý pocit. Měla jsem zkrátka radost, že někdo jiný má díky mně radost.

I dnes mě potěší, když se někdo díky mně usměje, pobaví či mu prostě zlepším den. Nejsem svatá, to o sobě rozhodně netvrdím. Rozhodně mám spoustu chyb, snažím se na nich pracovat, ale jsem od přírody lenoch a jde mi to poměrně pomalu. O mých prohřešcích snad jindy, udělám si první deníček trochu pozitivnější.

Tento příběh se stal zhruba před rokem. Bylo těsně před Vánoci a já změnila zaměstnání. Byla jsem v novém městě, kde jsem sice sem, tam někoho znala, ale moc valné to nebylo. Ten den jsem šla na poštu poslat pár dopisů. Od mojí bývalé kolegyně z práce, která spoustu let pracovala na poště, jsem věděla, že paní na přepážkách mají těžký den a jsou nuceny nabízet různé doplňkové služby, jako jsou losy, časopisy a podobně.

Přistoupila jsem k přepážce s úsměvem a vyžádala si službu. Paní se snažila také usmívat, ale bylo na ní vidět, že za celý den už toho má až dost a těší se na konec směny. Než jsem se otočila k odchodu, nabídla mi klasicky pár losů nebo časopisů. Nejdřív jsem chtěla odmítnout, ale nakonec jsem kývla na los. Se slovy: „Dobrá, vyberte nějaký. Když vyhraju, dám vám polovinu.“

Paní se zasmála, tentokrát upřímně, a se slovy, že tohle rozhodně nechce, mi podala los. Vyšla jsem ven a los začala okamžitě stírat. Byla jsem zvědavá, jak šťastnou ruku měla. A opravdu. Vyhrála jsem. Částka to moc vysoká nebyla, 500 korun, ale potěší to, na ulici je nenajdete.

Vrátila jsem se zpět a rozhodla si nechat los vyplatit. Byla jsem ale nucena jít tentokrát k jiné přepážce. Po vyplacení jsem paní požádala, aby 250 korun věnovala paní „u jedničky“. Nejdřív na mě divně koukala, ale přání mi splnila. Když jsem odcházela, zahlédla jsem překvapený výraz paní pošťačky, která dostala, co jsem slíbila.

Je to už rok a kousek. Dnes jsem se stavila na stejné poště ve stejném městě. Náhoda tomu chtěla a i u stejné přepážky se stejnou paní. Podívala se na mě a usmála se. „Vy jste ta slečna, co se se mnou minulý rok rozdělila o výhru! Jste moc poctivý člověk, děkuji.“

A jak bych to ukončila? Každá maličkost, kterou uděláte pro někoho nezištně, se vám stonásobně vrátí. Třeba v podobě milého úsměvu a místečka v něčím srdci.

Váš příspěvek
LennyL1
Zasloužilá kecalka 556 příspěvků 22.01.19 04:37

To je krásný!

Ba412
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 22.01.19 06:41

Pridavam se, moc hezky! :potlesk:

Pety2
Závislačka 2687 příspěvků 22.01.19 07:48

To bylo opravdu moc hezké :kytka:

Anys29
Ukecaná baba ;) 1862 příspěvků 3 inzeráty 22.01.19 09:47

Moc hezký! :palec:

Premek_Orac
Kelišová 5125 příspěvků 22.01.19 11:01

Hezké, piš dál, rád budu číst.
Mám v životě stejnou zkušenost, že když něco podobného slíbíš, život tě pak vyzkouší, jestli to dodržíš. A ty jsi obstála!

amka.82
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 22.01.19 12:08

Moc hezký, jsi poctivka :potlesk: :kytka:

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 4 inzeráty 22.01.19 13:21

Hezké, v dnešní době nebývá zvykem se moc dělit, natož o peníze a s cizími lidmi. Být paní pošťačka, mám z toho zážitek na celý život a ještě po letech ho nevěřícně vyprávím pravnoučatům :) .

Zuzanec
Kecalka 499 příspěvků 22.01.19 14:11

Tak to je opravdu krásné. A udělala by jsi to, i kdybys vyhrála třeba 500.000,– Kč? :D Neber to jako rýpání, prosím. ;)

Uiii
Stálice 89 příspěvků 22.01.19 14:18

@Zuzanec
Víš, že jsem o tom taky přemýšlela? :D Ještě než jsem los setřela jsem si představila částku sto tisíc a víc. A rozhodla jsem se, že i kdyby tolik, udělala bych to. Uvědomila jsem si, že nebýt stoprocentně rozhodnutá, ani ten los nestírám…

Zuzanec
Kecalka 499 příspěvků 22.01.19 14:28

@Uiii Jn, pětistovka se ještě dělí lehce ;) ale :potlesk: , asi bych to udělala taky i při vyšší výhře, protože opravdu nebýt paní, neměla by jsi nic.

Uiii
Stálice 89 příspěvků 22.01.19 15:12

@Zuzanec
Znám se, měla bych pak výčitky svědomí a stejně se sla rozdělit :D
Jinak všem moc děkuji za krasne komentáře :slight_smile: moc jste :pocitac: mě potesili!

MartinaIrena
Extra třída :D 10866 příspěvků 22.01.19 16:13

Moc hezký :palec:

Vložit nový komentář