Můj krásný porod

Občas, když si čtu deníčky a další zkušenosti, tak se opravdu nestačím divit. O tom, jak někdo rodil 48 hodin, jak si ho v porodnici nikdo nevšímal anebo jak už by nikdy nerodil. Rozhodla jsem se, že do moře těchto špatných (často zkreslených) zkušeností, přidám alespoň jednu dobrou, aby se prvorodičky porodu neděsily.

Můj krásný porod

Snažím se brát všechno pozitivně. Celé těhotenství jsem měla bezproblémové, bez jakýchkoliv nevolností. Přibrala jsem ze své anorektické váhy přibližně 25 kilo, za která jsem byla hrozně ráda a doufám, že mi taky nějaká zůstanou. Naše miminko bylo ještě na velkém UTZ koncem pánevním, ale neházela jsem flintu do žita a nepřipouštěla jsem si, že by tak mohlo zůstat a už vůbec né, že bych musela podstoupit císaře. Malý se samozřejmě otočil, protože jsem si řekla, že se otočí. Ani na konci těhotenství jsem neměla žádné problémy, ani jeden poslíček (nechtěla jsem je, tak nebyly :)) Nejvíc jsem chtěla, aby mi několik dní před termínem (7. 10.) praskla voda, abych měla jistotu, že už je to opravdu tady. A samozřejmě jsem věděla a vnitřně cítila, že můj porod bude nádherný a ani strach se u mě neobjevil.

Den před porodem (sobota 24. 9.) na něj nic nenasvědčovalo. Večer probíhal jako každý jiný. Celé těhu jsem po večerech uklízela a chodila spát ráno. Šla jsem si lehnout přibližně v 5 hodin, když se manžel vrátil z práce. Vzpomínám si, že ten den jsem byla trochu smutná, protože 14 dní dopředu jsem řekla (napsala i na naší nejpopulárnější sociální síť) že 24. v sobotu porodím… a ono nic. V neděli mě vzbudil po poledni telefon. Volala mamina a ptala se, jestli jsme ještě v celku. Tak řikam, že jo, že se nic neděje a chvilku jsme si povídali.

Dotelefonovala jsem, chvilku se válela v posteli a manžel šel mezitím vyvenčit psa. Říkala jsem si, že je hodný, že ho vzal, tak že mu naoplátku půjdu udělat něco k jídlu. Manžel přišel z venku a posadil se do obýváku. Vstala jsem, došla si na záchod a šla do kuchyně do lednice. Z lednice jsem vyndala kuře a když jsem byla na půl cestě k troubě tak… ejhle… nejdřív mě napadlo, jestli jsem se třeba nepočurala, což sem během 10 sekund vyloučila. Praskla mi voda. Cca ve 12:45.

V klidu řikám manželovi: „Zlatíčko praskla mi voda, jedeme do porodnice“. Tak chvilku koukal a až když jsem mu to potřetí zopakovala, tak mu to došlo. Vlezla jsem si do vany, abych se trošku „odpustila“, po pár minutách jsem zjistila, že to stejně nemělo smysl. Mezi nohy jsem si dala ručník a šla si v klidu dobalit věci do porodnce. Mezitím volal manželovi kamarád a řekl, že nás do té porodnice odveze.

Když jsem měla věci dobalené, tak jsem ještě dala manželovi instruktáž, kde jsou uklízecí prostředky, vysavač, kafe a co má a nemá dělat, co má sníst nebo se to zkazí, jak se pouští pračka a myčka a nakonec jsem ještě chtěla umýt nádobí :D To už mě hnal, ať se jdu obléct (to bylo 1,5 hodiny po prasknutí vody) a že odvezou psa ke tchyni a že se hned vrátí a pojedeme. Tak jsme tedy vyrazili. Cesta do porodnice nám trvala cca 45 minut a až v autě mi začaly první kontrakce (docela jsem se doma divila, že mi praskla voda a nic). Před porodnicí jsem měla kontrakce pravidelné po 4-5 minutách a trvaly 30 sekund (manžel poctivě stopoval).

V porodnici mě viděli na recepci a hned volali na porodní, že mají rodičku. V porodnici mě přijali cca v 15:15 hod. A v půl čtvrté přišel doktor a sdělil nám né moc fajn zprávu. „Branka na prst – jste na začátku porodu“. Tatínkovi řekl, že klidně může jet domů a že až se bude něco dít, tak že mu zavolám. Manžel tedy odjel (měl práci na druhý den) a mě sestra připravila, napíchla mi injekci do ruky a uložila do postele. Ptala jsem se, který doktor slouží, jestli náhodou nemá službu můj gynekolog a sestřička povídala, že na něj si musím počkat do rána, že slouží ráno. Na to jsem jí odpověděla, že na něj čekat nehodlám. Koukala docela divně, asi si myslela že do rána neporodím :D

V posteli jsem vydržela několik málo kontrakcí. Na zádech i na boku to bylo děsné, tak jsem nakonec zvolila polohu ve stoje a vždy o něco opřená. Samozřejmě se kontrakce stupňovaly a do mého ukázkového psího dýchání se občas dostalo pár vzdechů. Přibližně v 17:45 jsem koukla na hodiny a řekla jsem, tak to ne, tohle do rána nevydržím a šla jsem za PA, jestli si můžu vlézt do sprchy a nahřát si záda (břicho mi netvrdlo, ale ty záda). Řekla že jo, ale že mě za 20 minut přijde vyšetřit doktor a natočí mě. Vlezla jsem do sprchy, sedla si na balon a pustila si teplou vodu. Ve sprše jsem měla 3 velmi silné kontrakce, ani na míči jsem sedět nemohla, prostě mě to hned zvedlo. PA mě slyšela, jak hekám a tak za mnou přišla. Řekla jsem jí, že bych šla docela na záchod a ona že v žádném případě, že okamžitě na sál a že se kouknou. Samozřejmě se mi na záchod nechtělo, ale tlačila mě hlavička.

Už jsem byla skoro celá otevřená, chyběl jenom kousek, tak si mě nechali na sále. Ihned jsem volala manželovi aby hned sedl do auta a přijel. Na porodním se o mě staraly dvě moc milé a ochotné porodní asistentky. Opravdu byly úžasné. Otáčely mě na bok, nabízely mi masírování zad při kontrakcích a chvilkami jsme spolu i vtipkovaly (samozřejmě mezi kontrakcemi), po chvíli přišel doktor. Hrozně sympatický chlap. Řikala jsem mu: „to máte radost, takhle při neděli vás tady otravuju“ a on na to, že ho neotravuji a že jsem si vybrala dobrý den, že v neděli se rodí jenom borci. Asistentky se usmívali a ptaly se ho, jestli se taky narodil v neděli. Odpověď bohužel nevím, přehlušilo ji moje prodýchávání kontrakce.

Je sice pravda, že posledních pár kontrakcí před tím, než mi dovolili tlačit, bylo ubíjejících, ale utěšovala jsem se myšlenkou, že už to bude! Když už jsem byla otevřená, tak mi PA řikala, že ještě musíme chvilku počkat na toho tatínka (byl to takový fofr, že ještě nestihl přijet). Odpověděla jsem jí, že na něj ani náhodou čekat nebudeme. Na to my pověděla, že ho to bude mrzet. Povídam: „Nic ho mrzet nebude, u porodu měl být jen proto, že jsem to chtěla já. Prostě rodíme a basta, na nikoho se nečeká“.

Tak se trošku pousmáli a že teda jo, že začneme tlačit. To se mi hrozně ulevilo. Na jednu kontrakci tři zatlačení + pa pomáhala seshora tlačit na břicho a mezi kontrakcemi mě na něm lochtala, aby kontrakci vyvolala (i v tu chvíli mi to přišlo hrozně vtipné). Pan doktor mi dlouhou dobu masíroval hráz – což bylo po nějaké době už velmi nepříjemné, tak mu povídám: “Já už to pane doktore nevydržím, už mě střihněte“. Na to mi pověděl, že ještě chvilku a pak mě tedy střihne. Pa mi řikala, že vůbec netlačím, tak jsem jí na to odpověděla něco v tom smyslu, ať mě moc neštve, že už nemůžu. Tak se usmívala (skoro celou dobu se usmívala a byla velmi optimistická) a řikala, že si dělá legraci. Na to jsem jí řekla, že vím :)

Nástřih jsem ani necítila, jen takové štípnutí. Posledních pár zatlačení a malý měl hlavičku venku a po dalším zatlačení vylezl celý. Bylo to nádherné. Koukat na to stvořeníčko, a ten pocit z toho, když byl venku, nedovedu to popsat. Na tuhle část porodu vzpomínám nejraději. První, co ze mě vypadlo bylo, že je malý a ošklivý (je to moje nejkrásnější miminko). Tak se tam smáli a řekli, že mi ho tedy umyjí. A první, co jsem slyšela od asistentek, tak bylo, že má malý obrovské oči a opravdu, trošku mi připomínal mimozemšťánka, měl je obrovské a modré, v tu chvíli mi přišlo, že ani bělmo neměl, jak měl veliké oči.

Tatínek pořád ještě nedorazil, tak jsem tu usměvavou PA poprosila, aby mi malého vyfotila při vážení a měření. Vzala muj foťák a ochotně šla fotit. Pak mi přinesli malého a přiběhl zadýchaný tatínek. Na jeho pohled nezapomenu. Asi nevěřil vlastním očím. Hned mě pusinkoval, pochválil mě a vzal malého do náručí. PA nám samozřejmě udělala hned pár foteček. Chtěl mi malého dát, ale já jsem se po tom výkonu klepala. Obrovské horko při kontrakcích a tlačení vystřídala obrovská zima. Bála jsem se, abych malého nepustila, tak ho držel manžel a celou dobu mi povídal, jak jsem to krásně zvládla. PA řikaly, že to byl hroný fofr a že jsem řekla, že na něj nečekáme. A to sem jim přitom při příjmu řikala, že jsem se tam nepřišla válet, že to vezmeme rychle.

Od začátku jsem brala porod jako nádhernou věc a i s tou trochou bolesti to byl úžasný zážitek (i bez toho tatínka) a už se těším až za 3-4 roky budu rodit dalšího drobečka. Celému týmu musím poděkovat za spoustu optimismu, smyslu pro humor a velikou podporu. A svému manželovi za ten největší dar, co mi mohl dát, a to našeho krásného syna.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1569
5.10.11 06:44

To je tak krásně napsaný, že ani nemám slova, přeji hodně štěstí s malým a ne moc probdělých nocí :-)
nádhera…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3926
5.10.11 07:44

krásný :palec: :palec: přeju Ti ať ste s mličkym oba šťastný a zdraví :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17716
5.10.11 08:12

Krásně jsi to Deni napsala, už se taky těším :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1259
5.10.11 08:18

Moc hezky napsaný a optimistický deníček pro budoucí maminky :palec: :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
16557
5.10.11 08:33

Moc hezky napsané,že my až ukápla slzyčka ale opravdu jsem si početla.Užasné.
Gratuluji k malímu a přeji celičké vaší rodince hodně zdravý at vám dělá malí radost. :dance: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4763
5.10.11 09:08

NO Deni,já nemůžu ani přes kuličky slz číst,.jak e to dojemné.já měla v celku taky fajn porod,jen to období na pokoji po porodu mě moc neutěšovalo..ale ty jsi fajnová ženská a optimismem sršíš,i když už vím do čeho jdu,tak se ted začínám docela bát,ale i tvoje slova dokážou tak zahřát a uklidnit a to jsem ted právě potřebovala :kytka: :andel: :huban:
**PŘEJU JEN A JEN ZDRAVÍČKO A HLAVNĚ AT JSTE VŠICHNI TAKOVÝ POŘÁD USMĚVAVÝ… :kytka: **

 • Zmínit
 • Nahlásit
3750
5.10.11 09:10

Krásné :huban: , ať malý pěkně roste :kytka: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16137
5.10.11 09:36

denni krásně napsáno :potlesk: :potlesk: :potlesk: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2849
5.10.11 09:36

děkuju :) a opravdu se na tu událost a ty malý uzlíčky těště :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2244
5.10.11 09:37

Deni moc krásně napsané :kytka: moc gratuluji k tomu malýmu stvořeníčku :srdce: …já už se taky nemůžu dočkat,až toho našeho drobečka pochovám poprvé v náručí…
Přeji hlavně zdravíčko a ať jste celá rodinka spokojená a šťastná! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3331
5.10.11 10:08

Ahoj, to je absolutně úžasný :potlesk:
Svým přístupem mi připomínáš mě, tak doufám, že budu mít podobný zážitek :lol:
Můžu se jenom zeptat, kde jsi rodila?

 • Zmínit
 • Nahlásit
29440
5.10.11 10:14

Krásný deníček. :palec: Já rodila vyvolávaně, ale i tak to byl pro mě ten nejkrásnější a nejúžasnější zážitek, na který strašně ráda vzpomínám a snad si ho ještě jednou zopáknu. :-D

 • Zmínit
 • Nahlásit
2158
5.10.11 10:20

Moc hezky napsané :potlesk: Přeju hodně štěstíčka a ať maličký pěkně roste :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2849
5.10.11 10:44

Rodila jsem v Plzni v Mulačově nemocnici

 • Zmínit
 • Nahlásit
1321
5.10.11 10:50

Deni moc krásný deníček.. kéž bych měla taky takový porod :-) Ještě jednou moc moc gratuluji, moc vám to sluší :kytka: :kytka: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1094
5.10.11 11:08

Deni, fakt krásný :hug: . Tak by to mělo být. Taky žiju s tím, že toho spoustu k ovlivnění máme v hlavě. Jenom tomu důvěřovat… Tak spoustu pěkných chvil s malým :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
9859
5.10.11 11:37

Jééé, taky bych si chtěla prostě „jen tak“ říct, že nebudu mít poslíčky, že mi praskne voda a že porodím v pohodě do pár hodin :lol:

Měla jsi báječný porod, je to hodně o tom přístupu to je fakt, já to měla obráceně a taky to probíhalo katastrofálně a skončili jsem akutním císařem :roll: No teď už vím a druhý porod si plánuji s přístupem jiným, podobným jaký jsi měla ty! :pankac:

Malý je nádherný! :srdce: Přeji aby byl hodné miminko! :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2182
5.10.11 11:49

Nadhera!!! :potlesk: :palec:
moc gratuluji :kytka: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
lumu
5.10.11 15:53

moc hezky napsané a deníček srší optimismem :-D také na porod vzpomínám v tom nejlepším :hug: na bolest člověk zapomene rychle :srdce:

 • Nahlásit
5813
5.10.11 16:44

Tak krásně napsaný deníček o porodu už jsem dlouho nečetla :srdce: Děkuju Ti za něj,je to krásné si přečíst,že to jde i takhle.Snažím se k tomu od začátku přistupovat podobně jako ty a doufám že to bude taky tak krásné :-) Máte překrásného chlapečka,přeji hodně zdraví :hug: :-) :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
merett
5.10.11 19:35

Deni moc krásné, docela mi to připomíná můj první porod :palec: Doufám že i ten druhý bude takový. Ještě jednou moc gratuluji a přeji mnoho krásných štastných chvilek celé vaší rodince :hug:

 • Nahlásit
588
5.10.11 22:00

nádherně napsaný deníček gratuluji máte krásnýho syna..:-) :srdce: :srdce: :srdce: :dance: :dance:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2310
5.10.11 23:02

Já také gratuluji k pohodovému porodu a k tomu nádhernému uzlíčku štěstí…
Jen ti závidím,jak si určila datum a vyšlo ti to :potlesk:. Já rok zpátky si též určila datum,kdy budu rodit :mrgreen: a to od 17.9,vždy na nějaký datum,co se mi z nějakého důvodu líbil,termín byl 1.10,nakonec jsme rodili 7.10 vyvolávaně :-? .

 • Zmínit
 • Nahlásit
342
6.10.11 07:53

U odstavce jak pribehl tatínek padly slzy, krásný :-)
Po tomto tvém krásném zážitku me i docela mrzí,že porod nikdy nezaziju..
Krasne napsané Denni :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1090
6.10.11 17:16

Deni, krásně napsané! :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
720
6.10.11 19:57

Nádhera, moc velkou gratulaci posílám… :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
53
6.10.11 20:46

Ahojky Deni, díky za krásnej optimistickej deníček, kéž by takhle probíhal i můj porod.. :palec: přeju zdravíčko a hodně štěstí celé rodince;-) :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
119
6.10.11 23:58

Moc krásně napsané s velkým prožitkem :-D .Hodně štěstí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
7.10.11 14:22

:potlesk: Dojemně napsané, pro slzy se mi mlžily písmenka :-D
Já bych si taky přála takový přístup personálu nemocnice, tak budu doufat, že to bude super :palec:

Přeji vám spustu nezapomenutelných zážitků s miminkem :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2078
8.10.11 14:36

Krasne napsane. Nezbyva mi nez verit, ze to u nas bude za dva mesice taky tak :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
36560
8.10.11 16:27

Deni, krásně napsaný krásný porod, co dodat.. :potlesk: :potlesk:

Já jsem jeden z těch odstrašujících případů, a můžu ti jenom závidět.

Gratuluji :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16783
9.10.11 08:13

moc krásně napsaný deníček

 • Zmínit
 • Nahlásit
6092
14.10.11 23:43

Pozitivní deníček od pozitivní maminky. Super! Radost číst :-) Kéž jdeš příkladem :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit

.