Podělaný začátek roku...

O životě

Dlouho jsem přemýšlela, zda to sepsat, ale mám pocit, že tohle mi aspoň trochu pomůže se zvednout a jít dál. Není to moc hezký deníček, já vím... Omlouvám se za délku a možná i zmatenost, ale nejsem moc dobrá pisatelka.

Již hodně dlouho přemýšlím že se vypíšu ze začátku tohohle roku… Marně a marně přemýšlím, čím začít, aby to znělo aspoň malinko srozumitelně a nebyla to jedna veliká slátanina.

Psal se rok 2014, když taťkovi zjistili nádor v krku. Byl to sice obrovský šok, ale taťka je bojovník a všichni jsme se odhodlali, že to zvládneme a se vším mu pomůžeme. Začal obrovský kolotoč vyšetření a léčby.

Vše nasvědčovalo tomu, že by to mohlo vyjít a že by taťka byl v pořádku i přesto, že mu ozařováním zničili celý krk a spálili veškeré chuťové buňky. Hlavně neměl sliny, skončilo to pegem (výživa přímo do břicha) a na Vánoce 2015 bohužel i tracheotomií (dýchací otvor v krku) díky podezření, že by se mohl udusit.

Zároveň se nám ale stal obrovský zázrak a já na Vánoce našla na těhotenském testu krásné //. Byla to ohromná radost a začalo těšení na miminko. Nikomu jsme zatím nic neříkali, taťka byl v nemocnici a babička, co u nás přes Vánoce byla, by byla jen poblázněná.

1. 1. 2016 přišel ten „úžasný“ nový rok…

Taťku jsme si po dlouhých týdnech v nemocnici dovezli domů a bylo to úplně super. Všichni jsme si to užívali a byli konečně zase jako rodina doma.

Když z ničeho nic 21. 1. přišel zlom a já začala krvácet. Bohužel po kontrole zjištěno zamlklé těhotenství a zakončeno druhý den revizí. To jsme ale již museli s pravdou ven, aspoň přeď taťkou, který nás u babičky kryl, aby nevěděla, co se stalo. :(

Hned na to, nevěděli jsme proč, se začal taťkův stav hrozně horšit. :( Teď už vím, že rakovina je pěkná mrcha a byly to metastáze po celém těle. To byl pro mě nehorázný šok. Hlavně, když moje srdíčko zrovna prožívalo svůj boj s předchozími událostmi.

Asi to tak ale mělo být a říkala jsem si, že to zvládneme. Což o to, jsem bojovnice a dokážeme všelicos. To jsem ale nevěděla, co vše tahle zákeřná nemoc dokáže. Taťka měl hrozný strach z nemocnice, tak jsem mu slíbila, že když jsem doma, postarám se o něj. S panikou jsem se zhroutila v naší ložnici a přemýšlela, co bude dál.

Kontaktovala jsem různé organizace, které by mi mohly s péčí pomoct. Největší díky těmhle lidem, co se stali mou oporou v těžkých chvílích ale zároveň i dobrými přáteli, bez nich bych nic nezvládla. Taťka bohužel přestal díky metastázím úplně chodit a trpěl obrovskou bolestí celého těla. :(

Zařídila jsem mu i polohovatelnou postel a doufala, že to aspoň bolest zmírní, což se bohužel nestalo. Hrozně mě trápil, o co mi taťka řekl a tak nějak mě to trápí dodnes, ty slova mám stále v hlavě, hrozně se bál smrti. :(

No, co se odehrávalo poslední týden jeho života, bylo pro mě naprosto něco nového. Stala se ze mě pečovatelka, sestřička a bůh ví co dalšího. Během krátké chvíle jsem se naučila zacházet s injekcemi, kapačkou, pegem a vším, co tatínek potřeboval. Podávat morfium člověku, kterého miluji, bylo to nejtěžší v mém životě.

Když mě ale z těchhle zajetých kolejí vykolejila slova paní doktorky, že tatínek má před sebou jen pár hodin, ranilo mě to natolik, že jsem si myslela, že probrečím už zbytek života…

Jak já říkám, zachovala jsem paniku a vydala se vstříc smrti a pohledu na to vše, s tím že splním aspoň to jediné, co si tatínek přál a zůstane s námi doma… Až do konce. :(
ANO, konec přišel a pro tátu to bylo vysvobození, já vím…

Ale je tu obrovské ALE, stále se z toho nemůžu dostat, hrozně mi chybí. Vidím ho úplně všude a nemůžu se zbavit pocitu, že jsem mu nedala vše, co by si v životě zasloužil. Byl tak mladý (56) a mohl toho ještě hodně předat Danečkovi (náš malej).

A hrozně mě mrzí, že si ho Daneček nebude pamatovat, protože je na to ještě maličký. Budu mu o dědovi vyprávět, to je jasný. Taky já se ho na spoustu věcí nezeptala, i když jsme si povídali často, i tak to bylo málo. :( Dala bych cokoliv za to, abych mohla vše vrátit, ale nejde to… KRUCIIII.

Děkuji, tatínku, že jsi tu se mnou byl… Miluji tě a máme tě navždy v srdci… MOC MI CHYBÍŠ…

Hodnotilo 42 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
yweta
Závislačka 4113 příspěvků 22.03.16 00:15

Život je někdy krutý. Máš můj neskonalý obdiv, že jsi se dokázala o tatínka postarat a splnit mu jeho poslední přání. :hug: Chtěla bych ti napsat, že časem to bude lepší…ale nejsem si tím úplně jistá. U mě časem opadlo nutkání pořád nad tím přemýšlet, ale při zmúce o taťkovi nebo vzpomúnkách břečím pořád…a to už je to 3,5 roku :,( Drž se :hug:

 
Arónie
Stálice 66 příspěvků 22.03.16 00:26

Můj táta umřel na rakovinu mozku když mi bylo 18 a jemu 51. Byla to hrozná bolest a dodnes je. Čas to otupí a začneš na něj vzpomínat v dobrém, ale chybět v životě Ti bude navždy… Každopádně buď silná a žij dál, doživotní zármutek s zabšklost nic neřeší, tím mu nepomůžeš. Přeji hodně sil ❤️

 
witwe
Stálice 81 příspěvků 22.03.16 01:07

Máš můj obrovský obdiv, že jsi zvládla péči o tatínka. Možná už znáš stránky, které mi taky pomohly v těžké situaci www.umirani.cz , jsou tam tak pěkně popsané fáze truchlení, že už jen ten prostý popis mi pomáhá, protože vím, co bude následovat a proč některé věci nejdou hned. Můj Daníček si nebude pamatovat na tatínka. Taky bych dala cokoliv za to, kdybych mohla čas trochu vrátit, třeba bych ještě mohla tomu nejhoršímu konci zabránit, jenže to nejde, musíme se smířit s osudem a jít dál.

 
Andrejicka
Stálice 83 příspěvků 22.03.16 01:39

Jako bys popisovala můj rok s dědečkem. Rakovina plic, těhotenství, které ale naštěstí pokračuje, začátkem roku dědečkova smrt a strašná bolest v srdicku. Drz se.

 
ladai
Závislačka 3625 příspěvků 22.03.16 02:41

Moc smutne :hug:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 22.03.16 04:43

Uprimnou soustrast.
A jak pisou holky, mas i muj obdiv za to, jak ses dokazala o tatinka postarat. A je skvele, ze jsi tu moznost mela. V okoli vidim, ze to naprosto neni bezne, casto z duvodu zamestnani ani mozne. Takze tvuj tatinek mel vlastne velke stesti, ze nemusel umrit v nemocnici, sam a v cizim prostredi, ale v okruhu svych blizkych.

 
Schara
Echt Kelišová 9126 příspěvků 22.03.16 06:55

Uprimnou soustrast :hug: :hug:
Me umrela na rakovinu maminka na jare, myslim na ni kazdy den :,(. Taky me mrzi, ze syn si ji pamatovat nebude. Byla babickou kratce, ale uzasnou.

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 22.03.16 07:16

Moc smutne. Ale ty jsi pravy bojovnik, ze jsi se zvladla starat o tatinka do poslednich jeho chvil v takove nemoci. Jsi opravdu moc obdivuhodna, opravdu smekam klobouk :kytka:

 
Lenka 80  22.03.16 07:58
:hug: :,(
 
moky
Extra třída :D 10715 příspěvků 22.03.16 08:14

:,( přijmi upřímnou soustrast :hug:

 
Anonymní  22.03.16 08:54

Ven to tak, že jsi dostala velkou šanci a využila jsi ji. Byl to velký dar mít u sebe tatínka a postarat se o něj.

V dětství mi umřela maminka a o její smrti mi řekli báchorku, kterou jsem později nemohla pochopit. Vysvětlení se mi dostalo ve dvaceti letech. Odpustila a osvobodila jsem se od toho díky rakovině tatínka. Byla jsem si vědoma prognozy choroby, takže jsem byla připravena na vše a jediné, co jsem si přála, že kdyby jednou přišel jeho konec, chtěla bych být u něj.
Počkal až přijedu. Jsem mu vděčná, jsem vděčná za to, že jsem v ten okamžik mohla být u něj.

Trvalo půl roku, když jsem na něj vzpomínala denně. Pak jsem si dva dny nevzpomněla, měla jsem z toho špatný pocit. Ale ono to tak asi mělo být. Od té doby se mi objevuje ve snech.
A ještě jedna věc, asi šest týdnů po pohřbu se se mnou přišel rozloučit. Ve snu mne obejmul a dal pusu - tohle jsem u něj nikdy nezažila.

 
emilkax
Nováček 2 příspěvky 22.03.16 09:00

Život je strašně krutý a věř, že časem bude určitě líp. Nikdy člověk nezapomene, ale postupně se s tím začne smiřovat. Prošla jsem si skoro tím samým. Tatínek měl před pěti lety rakovinu krku a taky mu udělali tracheotomii a jeho stav se lepšil, ale potom nastal zlom a během měsíce nám odešel. Měli jsme ho taky doma a nikdy nezapomenu na jeho poslední chvilky života i teď mi tečou slzy, když to píšu. Ale jsem ráda, že jsme to doma zvládly se o něj postarat a neumřel v nemocnici. Zamlklým těhotenstvím jsem si prošla bohužel dvakrát, takže taky vím co to obnáší :(

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 22.03.16 09:02

Pomůže jen čas..přeji aby sis na tátu uchovala hodně hezkých vzpomínek :hug:

 
1sun
Kelišová 6599 příspěvků 22.03.16 09:05

Můj tatínek zemřel na rakovinu slinivky v roce 2013 a bylo mu 57. Věděli jsme, že má před sebou max půl roku od diagnozi. Bylo to těžký, měli jsme ho taky doma a doma i zemřel. Vím, čím si procházíš, nikdy to nepřebolí jen se s tím musíš naučit žít.
Přeji upřímnou soustrast Tobě i celé Tvé rodině, držte se :hug:

 
chuanita
Kecalka 302 příspěvků 22.03.16 09:29

Upřímnou soustrast. Jsi statečná, odvážná, obětavá, milující věrná dcera. udělala jsi všechno, co šlo, co bylo v tvých silách, zajistilas mu být doma a byla jsi s ním. to je hrozně moc.kdo nezažije starání takhle o někoho, nepochopí, neumí si to představit. Smekám před tebou, že jsi to dokázala. ano, je to hrozné, vidět, jak trpí a nemoct pomoc, ale dělalas, co šlo nejlíp a tatínek to viděl, vnímal a bylas pro něj.

 
TerezkaW
Ukecaná baba ;) 1699 příspěvků 22.03.16 09:39

Jsi moc silná a statečná, že jsi se i přes svou bolest dokázala o tatínka postarat. Věř, že to je „TO“ nejvíc, co jsi mu mohla dát a udělat.

 
Michaela2495
Kecalka 195 příspěvků 22.03.16 09:47

Tvůj tatínek musel být šťastný člověk už jen pro to jak úžasnou měl dceru. Péče o člověka v paliativní péči není vůbec jednoduchá, vím to z vlastní zkušenosti. Jsi neuvěřitelně statečná, a pro tatínka si udělala všechno co jsi jen mohla. Musí na tebe být hrdý. :hug:

 
Pety2
Ukecaná baba ;) 1278 příspěvků 22.03.16 09:56

Slova jsou zbytečná, obdivuji tě, jsi úžasný a silný člověk.

 
Uživatel je onlinexjuklickova
Závislačka 4250 příspěvků 1 inzerát 22.03.16 10:22

Uprimnou soustrast. Bohuzel vsichni jsme smrtelni.

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21949 příspěvků 2 inzeráty 22.03.16 10:51

Upřímnou soustrast. Udělala jsi pro tátu to nejlepší, co jsi mohla.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 22.03.16 11:01

:hug: :hug: :hug: Drž se, je to moc smutné, ale prostě je to tak, život je někdy pes, nejlepší přítel člověka…

 
vytlemenda
Kecalka 301 příspěvků 4 inzeráty 22.03.16 11:26

Je to už rok, co mojí nevlastní sestře umřela maminka na rakovinu, umřela taky doma, ve své posteli vedle svojí dcery která se o ní starala každý den, vzdala se i snu studovat na vysoké škole, najednou moje sestra ve svých 19 letech musela být dospělá a vychovávat svýho 10ti letýho bratra, bylo to těžké pro nás pro všechny, umřela o vánocích.. nikdy jsem nepochopila princip života proč to tak je a proč ne… umírají ti co chtějí žít a pak jsou tu ty co si život berou samy a dobrovolně… nemělo by to být, z rakoviny mám šílený strach!! Sestry matka bojovala nejdříve s rakovinou prsu kteoru jí zjístili č roky po porodu vyhrála jenže se jí vrátila a už udeřila v plné sile a udeřila v kostích… už jí jen udržovali aby netrpěla.. segra byla statečná, když jí doktoři oznámili že mamince už není pomoci že brzo umře nikdo nečekal že to bude tak brzo a že odejde těsně před vanocemi. Byla to šílená rána, ještě teď když si na to vzpomenu pláču… Pohřeb byl tak strašně emotivní, stála jsem vzadu se svojí mámou a koukala dopředu na svou sestru jak se hroutí v náručí svého přítele a strašně pláče, vedle ní stal 10ti letý bratr který až na tolik nevnímal že mu umřela máma ale spíše to okolo toho… Proto obdivuji každého kdo tohle dokáže do poslední chvíle a může hrdě říct byl jsem s ním do poslední chvíle a jeho nadechnutí.. já bych se zachovala uplně stejně! beru to jako povinnost za všechnu lásku. Jste moc silná a věřte že to bude bolet celý život, moje maminka má svou maminku po smrti 6 let a není den kdyby neplakala a nemyslela na ní, každý člověk je jiný a každý se s tím vyrovnává po svém ale udělala jste pro něj to nejlepší co jste mohla a teď už nemyslete na to co se odehrávalo, zapalte mu svičku a nechte ho v klidu spát on si klid zaslouží! Už je šťastný a je pořád s vami, sedněte si s nejbližšími k fotkám a vzpomínejte na ty krásné okamžiky, určoitě by moc chtěl aby jste se smála a třeba brzy otěhotníte a vrátí se vám táta zpět na zem v podobě vašeho milovaného miminka :) Hodně síly posílám!

 
Anys29
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 22.03.16 11:26

:hug: Je mi moc líto tvé ztráty. Ale jsi úžasná, jak ses dokázala o tatínka postarat. Máš můj obrovský obdiv. Pokud tato situace u mě v rodině někdy nastane, doufám, že v sobě najdu tolik síly jako ty.

 
sabcacech
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 22.03.16 12:34

Muj tatinek umrel na rakovinu jicnu v 54 letech…letos to bude 11 let. Setrenice na rakovinu delozniho cipku, bylo ji 27 let a nechala po sobe v te dobe 7 letou dcerku..letos to bude 9 let. Chybi mi a dost.
Kdyz jsme se s muzem pokouseli o ditko, jeho dedecek zacal po x letech klidu bojovat s rakovinou. Ja byla tehotna.. Dedecek se zlepsil, ja i malicke prisla. Za 4 mesice jsem opet otehotnela a dedecek zemrel.
Ver, ze tam nekde jim je lip, nic je neboli a netrapi.
Drzte se :hug: :hug: :hug:

 
Danulinka16
Ukecaná baba ;) 1503 příspěvků 22.03.16 12:35

Drzim palecky, at vse preboli co nejdrive a ono preboli, verte tomu, jen to chce cas,3 mesice jsou velmi kratka doba.Dala jste tatinkovi nejkrasnejsi dar, ktery jste mohla jako dcera otci dat.Me zemrel tatinek v 43 letech nahle, kdyz mi bylo 14 let…sok obrovsky, ale je to jiz 15 let a uz to neboli, jen se zasteskne a je to lito, ze nemuze byt s nami a poznat sveho vnoucka 9mesicniho, byl to nej tata na svete :)

 
AaaNi
Kecalka 140 příspěvků 22.03.16 12:59

Je mi to strašně líto :,(.
Moc bych Ti přála, abys teď dostala cokoliv, co by Tě potěšilo.
Jsi moc statečná a tatínek byl určitě moc rád za takovou skvělou péči a lásku, se kterou jsi se o něj starala.

 
Lanear
Kecalka 281 příspěvků 22.03.16 14:01

Ano bolí to, bolí to, bolí to…hlavně proto, že člověk má ke svému mrtvému tolik lásky, co by mu chtěl dát. :( Ale věř mi, dávej, neboj se toho, i když tu není s námi v těle, on ji přijme, protože láska není hmotná a vždy se dostane k tomu, ke komu má. :)) Hodně síly přeji se s tím vyrovnat.

 
V.Cinderella
Nováček 3 příspěvky 22.03.16 14:46

Zivot umi byt pekne odporny.. muj tatinek je uz rok a pul v komatu po prasknuti vydute na mozku. Kdyz se mu to stalo bylo mu 53 let. Porad to strasne boli, nekdy si preji aby uz mel konecne klid, je tezke ho videt jak chatra :( svou vnucku (mou neter) si uzil asi rok, nebyl na me svatbe a ja jsem ted zjistila ze cekam miminko a jedine co si preju je to aby jsme si uz vse zle vyzrali a vsechno bylo v poradku… taky se mi o nem casto zda, tesne nez jsem zjistila ze jsem tehotna mi pomohl kdyz me unasel proud reky… nahoda? Mozna.. preji Ti at jsi silna a at te dal v zivote potkaji jen same dobre veci :hug:

 
Anonymní  22.03.16 19:20

Jako dítě jsem zažila ze strany táty psychické i fyzické týrání. Proto je pro mě vždy neuvěřitelné, když slyším nebo čtu, jaký vztah může mezi dcerou a tátou existovat. Já toto prostě vůbec neznám… Pokaždé vždy přemýšlím, kdo je na tom vlastně hůř. Zda více získá nebo ztrácí… Jsou to divné myšlenky, možná rouhání… ale pochopí jenom ten, kdo zažil to stejné. Autorce jinak přeji hodně síly k překonání všeho zlého :srdce:

 
Alinal
Závislačka 3544 příspěvků 14 inzerátů 22.03.16 19:29

Přijmi mou upřímnou soustrast. Máš můj hluboký obdiv za to, jak ses o tatínka dokázala postarat. Přeji hodně sil :kytka:.

 
Danitschka
Závislačka 2816 příspěvků 22.03.16 19:44

Posilam ti moc sily… Kdyz onemocnel muj tatinek, mela jsem pred statnicemi. Totalne se nam cele rodine zmenil zivot. Od prvni diagnozy to cele trvalo jen sest tydnu, bylo mu taky 56 let. Nejsem s tim vyrovnana ani dnes - po 7 letech. Kdyz koukam na dcerku, rikam si, jak by ji miloval a je mi tolik lito, ze ji nepoznal. A moc ho prosim, aby nam ji ochranoval…

 
Mexie
Závislačka 2878 příspěvků 22.03.16 20:19

Rakovina je svině :-( mrzí mě jak tatínek tak miminko :,( obdivuji Tě jak jsi všechno zvládla. Drž se :( :hug:

 
Anonymní  22.03.16 20:19

:hug: právě mi umírá babička na rakovinu slinivky, dle doktorů ji zbývá pár dní. Také ji máme doma.

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 22.03.16 21:25

Milá Zoviad. můj táta měl nádor jazyka a průběh hodně podobný jako měl tvůj tatínek. také neměl chut ani sliny po ozařování, krmili jsme ho do břicha, nosili mísu, nemohl chodit, mluvit, jíst, hýbat se, ale psali jsme si na papír a hlava mu teda myslela moc dobře. Doted je mi úzko, když si vzpomenu, jak mu začal krk krvácet a musel do nemocnice, kde přežil několik dní. Chtěl domů, ale byl v takovém stavu, že by asi ani nepřežil převoz, krk mu už ani tu hlavu nedržel a pořád se mu to otvíralo. Poslední návštěva proběhla tak, že měl plenu, odmítl komunikovat, nechtěl nás vidět, byl pod silnými opiáty a já se nemohu smířit s tím, že poslední kontakt s ním byl takovýto. Možná na to neměl už síly nás vidět. Bylo mu 54. Říkám si, že člověk by měl zemřít milosrdně a včas, ne za takovýhle šílených nepředstavitelných mukách. Často se mi chce brečet, mívám o něm sny a to už je to 3 roky.
Víš, život končí tím, že zemřeme, všichni a nikdo nevíme, jaký konec budeme mít my sami. Vzpomínej na tatínka, nebran se občas i těm slzičkám, vzpomínej na legraci s ním…tvoje cesta tady pokračuje. Udělala jsi pro něj moc krásnou a důležitou věc, pečovala jsi o něj s láskou, dokud to šlo. A možná, že smrtí nic nekončí, však co my víme. Bolest ze ztráty blízkých lidí jen tak nepřejde, ale člověk se s tím musí smířit. :hug:

Příspěvek upraven 22.03.16 v 21:27

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 25.03.16 15:59

Ja bych to nikdy nedokazala, jsi silna, ze jsi s nim byla az dokonce. Uvidis, ze brzy vam tatinek posle miminko…a jen bych ti chtela rict, ze si nemyslim, ze si ho malej nebude pamatovat, jen mu ho musis pripominat :hug:

 
lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1441 příspěvků 1 inzerát 25.03.16 21:51

Upřímnou soustrast. Vím že to boli, a bolet stále bude. Ale nic si nevycitej!!! Pro tatínka jsi udělala něco, co dnes už moc lidí nezvládne. Byla jsi mu oporou do jeho posledních chvil a splnila mu jeho poslední přání. Věř, že i přes ty bolesti a utrpení, je na tebe pyšný a děkuje ti a moc tě miluje. Seshora tě bude hlídat…

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 28.03.16 11:26

Krásně napsaný deníček. Je mi to líto. Přála bych ti, aby už bylo lépe.

 
fiona313
Echt Kelišová 8919 příspěvků 29.03.16 17:27

Upřímnou soustrast. :hug: Neboj, všechno to chce čas. Můj tatínek nám zemřel 26.12. 2011 v náručí naprosto nečekaně. Já byla v té době po dvou zamlklých těhotenstvích a byla jsem týden po embryotransferu. Byla to hrůza. Všechno se zhroutilo. Dodnes cítím prázdnotu v duši. Když vidím podobného člověka, tak se za ním otočím a mám chuť zakřičet táto. Byl to moc hodný člověk. ale život někdy bera a někdy dává. Za 5 měsíců po jeho smrti se nám povedla starší holčička. Věřím, že ji za sebe poslal. Je mu moc podobná. A za další rok jsem začínala další cyklus IUI přesně 26.12. a povedla se nám druhá holčička. Vím, že na ně dává pozor a věřím, že se někdy, tam nahoře potkáme.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Náročný porod

Jak jsme našli //


Reklama