Řidičák pro těhotnou?

O životě
  • Luca10
  • 22.04.14

V předchozím deníčku jsem se svěřila se svým úmyslem podstoupit kurz autoškoly a také s podobou prvních lekcí. A jaký byl konec?

Co vám budu povídat, začátky byly těžké . Ale postupně jsem se přenesla přes nervozitu a na lekce se začala těšit.

Líbilo se mi, když jsem věděla, jak se v které dopravní situaci zachovat, líbilo se mi, když jsem s jistotou projela křižovatkou ve správném pořadí, a líbilo se mi, když jsem za městem mohla šlápnout na plyn a pořádně se projet.

Mimo debakl během první lekce, kdy mi auto chcíplo před přechodem, se tato situace už neopakovala. Také jsem si nikdy nespletla směr jízdy a přednosti zprava pro mě byly samozřejmostí, stejně jako zastavení na stopkách. Chvíli mi sice trvalo, než jsem s dostatečným předstihem začala vnímat chodce čekající na přechodech a než jsem získala ten správný grif na předjíždění cyklistů (kterých se v březnovém teplém počasí vyrojilo až až!).

Ale instruktor vycítil mé postupně nabyté sebevědomí a zapsal mě na zkoušky, i když prý musím ještě vyladit práci se spojkou – v několika málo případech jsem ji při řazení nepodržela v záběru dostatečně dlouho a auto potom nadskočilo. Nicméně to je technický detail, který se, myslím, občas stane i zkušenějším řidičům.

A tak jsem najednou měla den před závěrečnými zkouškami. Testy i otázky ohledně technických věcí jsem se učila v průběhu celého trvání autoškoly, chtěla jsem si informace dostatečně zažít a zapamatovat. Za tento přístup jsem si byla na poslední chvíli vděčná, protože 24 hodin před zkouškou jsem měla žaludek stažený a nemohla se na nic soustředit. V noci spánek nepřicházel a v hlavě se mi pořád promítaly různé křižovatky, zapadlé uličky i katastrofické scénáře, kdy následující den určitě srazím cyklistu. Vstala jsem v pět ráno, absolutně nepoužitelná. To nevypadá dobře, říkala jsem si. Na jízdu už jsem se netěšila. Skoro jsem si přála, aby mě stihla těhotenská nevolnost a já měla nějakou výmluvu, proč ke zkoušce nejít. Teď jen doufám, že ty nervy neublížily miminku.

S učitelem jsme byli domluvení, že mě vyzvedne doma, já si odřídím poslední kousek a dojedu pro kolegu, který se také chystá ke zkouškám, a ten se chopí volantu na cestě za komisařem.

I přes nervozitu, která mi rozklepala ruce, jsem jela dobře. Blížili jsme se k mírnému kopečku se stopkou, na kterém jsem vždycky trénovala rozjíždění na ruční brzdu. Super, alespoň si to před zkouškou vyzkouším, myslela jsem si. Jenže mozek pod palbou hormonů asi vypověděl funkci nebo co. Rozhlédla jsem se na obě strany, super, nic nejelo, a stopku profrčela, jako by se nechumelilo.

No, nechumelilo, na okno dopadaly pouze drobné kapky deště, který se spustil. Aspoň bude málo cyklistů, napadlo mě a musela jsem se v takové absurdní situaci zasmát, ačkoliv do mě učitel hučil, jak sakra můžu v den závěreček přehlédnout stopku, kterou jsme trénovali při každé jízdě. Proč se půl hodiny před zkouškou řádně nevynervovat, že?

Vyzvedli jsme kolegu a jeli za komisařem. Učitel se na poslední chvíli snažil dostat do nás nějaké informace ohledně technických záležitostí, v mém případě zbytečně. Byla jsem jako na práškách, nic nevnímala a chtěla mít tohle trápení za sebou.

Komisař byl starší odměřený chlápek, jehož přísný pohled dával najevo, že ani jako těhotná v osmém měsíci nemám čekat žádné úlevy nebo toleranci chyb. A to já jsem tedy nečekala, proto mě překvapilo, když se komisař celkem v klidu přenesl přes velké pochybení mého kolegy, který se, asi přemožen nervozitou, pokoušel rozjet se zajištěnou ruční brzdou a potom se zařazeným neutrálem. To bylo ještě úsměvné.

Jenže jak chyb přibývalo, bylo vidět, že to komisař tomu klukovi nedá. Jak by taky mohl, když kolega nasekal tolik přestupků. Zásadně nedával blinkr, pokud někoho objížděl, do nepřehledných křižovatek se vrhal na trojku, přednosti zprava ignoroval, při vyhýbání se sanitce zastavil na přechodu, ačkoliv jsme se nacházeli na široké a prázdné silnici.

Vše završil tím, když si na té samé stopce, kterou jsem já ráno tak blbě projela, najel doprostřed, zablikal doleva, nastavil pedály, spustil ruční brzdu a… zahnul doprava. Jeho počínání mě hodně vykolejilo. Před zkouškou mi tvrdil, že má najeto spoustu kilometrů načerno, že autoškola pro něj byla jen taková nutnost. Když to nedal on, jak bych mohla já, vyklepaný ratlík?

Nevím, co se stalo. Se zapnutím bezpečnostního pásu a světel ze mě všechna nervozita i špatné pocity spadly. Prostě pojedu jako vždycky, říkala jsem si. Komisař byl naštvaný z výkonu mého kolegy a asi si to na mě chtěl vybít, což jsem se rozhodla mu jen tak nedarovat. Navedl mě snad do všech stopek ve městě, přednosti zprava jsme taky sjeli všechny, v jednosměrce jsme zatáčeli doleva. Všechno bylo v pořádku. Mrknutím na hodinky jsem se ujistila v tom, že mučení bude za chvíli za námi a já mám potvrzení o mé schopnosti řídit auto v kapse.

Zbýval poslední kopeček se stopkou před ukončením jízd. Hezky jsem si najela, dávala jsem přednost, ruční brzda to jistila. Čekání bylo dlouhé, jednalo se o frekventovanou silnici, takže když se konečně uvolnila skulina, díky které jsem mohla uvést auto do pohybu, byla jsem tak nedočkavá, že jsem spojku s nastaveným záběrem pustila moc rychle. Hrrrrc! Auto sebou cuklo a chcíplo. Klid, klid, klid, blikala mi v hlavě výstražná cedule. Hlavně nezpanikařit!

Pamatujete, jak jsem na začátku psala, že se mi tohle za celou dobu trvání autoškoly nestalo? Hmm. Takže jsem nastartovala a chtěla se znovu rozjet. Hrrrrc! A auto bylo zase mrtvé. Bůh ví, kde se ve mně vzala ta vyrovnanost, když jsem se zvládla napotřetí plynule rozjet a poklidně dojet do místa určení. Nechápu to. Jsem zmatkář na entou.

Tak nic, no, dám to příště, říkala jsem si. Byla jsem smířená s opakovanou účastí na jízdách. „Byla to klidná, rozvážná jízda, a až na ten horší poslední rozjezd jsem se nebál,“ usmál se na mě komisař a mně svitla naděje.

Říká se, že řidič, ten tvrdý chleba má. No… A já ho teď chroupu taky. :-)

Hodnotilo 21 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lex83
Zasloužilá kecalka 771 příspěvků 22.04.14 00:50

Gratuluji, já dělala autoškolu asi v 5. měsíci a jsem za to ráda…neumím si představit život bez auta s dítětem, fakt hodně věcí ulehčí… :palec: ale můj komisař o těhotenství nevěděl, měla jsem zimní bundu a nebylo to vidět a o to víc byl překvapený když mu to instruktor na konci řekl… :D
ale divím se že jsi sedla do auta k někomu koho neznáš jak řídí a bude asi ve stresu ze zkoušky, já bych to neriskla…

 
Lenule15
Ukecaná baba ;) 1704 příspěvků 4 inzeráty 22.04.14 08:25

Gratuluji :) já teda zkoušku dala také napoprvé i když jsem těhotná nebyla, ale můj rozjed od MU stál za to :D chtěla jsem jet dopředu, ale zařadila jsem si zpátečku, tak jsem trochu couvla, než mi to docvaklo, ale inspektor to přešel s úsměvem (asi se mu to taky stalo :D). Jinak nás dělalo zkoušku 5 lidí a z toho 3 inspektor vrátil zpátky hned poté, co nedali přednost na kruháku…

 
lucka83
Hvězda diskuse 46085 příspěvků 60 inzerátů 22.04.14 08:32

Moc gratuluji :potlesk: :potlesk:

 
Verull
Kecalka 110 příspěvků 22.04.14 11:12

Gratuluji k řidičáku :)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 22.04.14 11:47

Gratuluji! Při čtení jsem si zavzpomínala na sebe, deníček jakoby byl o mě. Až na to těhotenství, ale já jsem to zase dělala se třema malýma dětma na krku. Takže taky záhul. Učila jsem se na záchodě, kde mě děti ale vždycky taky nakonec našly :D Ale dala jsem to na první pokus, i přesto že jsem noc před zkouškama, stejně jako ty, skoro nespala a když už, zdálo se mi že řídím auto :D A špatně od nervů mi bylo pěkně. Dodnes nejezdím dokonale, ale je fakt, že mám řidičák v kapse teprve 2 měsíce, tak co bych chtěla… A jezdím ráda, a život bez auta a řidičáku si už neumím představit, i když mám docela strach… Tak přeji mnoho kilometrů bez nehod :)

 
sovička
Zasloužilá kecalka 683 příspěvků 22.04.14 13:52

Gratuluji k řidičáku. Přečetla jsem si i tvůj předchozí deníček. No a celá já. Akorát že já řidičák mám už od sedmnácti a od té samé doby mám i blok. Řekněme že instruktoři se s námi tehdy moc nepárali. Takže si taky vzpomínám, jak na mě instruktorka histericky ječela, že jí na rovné silnici málem sjedu do příkopu, nebo jak jsem brečela v autě, protože mi jiný instruktor nepěkně neslušně vynadal a sdělil mi, že já řidičák rozhodně nikdy mít nebudu. No dali mi ho tehdy napotřetí. Ale od té doby neřídím, cca 15 let. A tak šel čas, mám dvě malé dětičky, užívám si rodičák. Do toho si dělám dálkově vysokou. No a manžel teď povýšil, takže je půlku týdně mimo město. Odkládala jsem to, co nejdéle to šlo, ale i u nás došlo na lámání chleba a po zkouškovém do té autoškoly budu muset. Důvod je stejný, kdyby se něco stalo a manžel byl zrovna pracovně mimo…

 
fragollinna
Závislačka 2984 příspěvků 22.04.14 14:23

Super :dance:, věděla jsem, že to uděláš a velká gratulace :kytka:

A z toho chcípnutí na stopce si nic nedělej, stane se to totiž občas úplně každému. Já se naposledy zkoušela od pumpy rozjet na 3-jku (ani nechápu, jak jsem mohla mít zařazenou trojku). Takovej skok jsem už dlouho neviděla :-D. Ale co, občas se to povede opravdu každému.

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 22.04.14 19:32

Pěkné :) Já osobně ještě ŘP nemám :D ale chystám se na něj a teda nestihla jsem snad ani v hlavě rozlousknout jak jsi tam psala ty situace, řešení těch situací :D tak snad se to poddá :D:D :D Tobě každopádně gratuluji :))

 
daja87  22.04.14 20:27

Taky mě čeká autoškola :lol: áááááá už teď mám hrůzu :cert:
Jinak super deníček a gratulkuji :*

 
brumdinka
Generální žvanilka 23449 příspěvků 22.04.14 20:45

No vidíš tak dala :pankac: gratulace :kytka:

jen teda koukám, že ti to dal…mě to totiž tehdy před těmi 16-ti lety (jejda to je tak dlouho co sem dělala řidičák :lol:) komisař za podobnou chybu, kdy mi chcíplo auto v kopci při odbočování a pak když sem znova nastartovala mi trochu ujel zadek, jelikož sem nedala ručku, nedal - pak sme to řádně v hospě všichni oslavili a učitel autoškoly si ze mě dělal srandu, že sem to udělala schválně, že sem chtěla, aby mi někdo ten zadek urazil i s komisařem, kterej seděl vzadu, aby to měli ostatní snažší :mrgreen:…udělala jsem to pak na podruhé cca za 14 dní :)

Příspěvek upraven 22.04.14 v 20:46

 
Luca10  22.04.14 22:27

@brumdinka Mně to právě vůbec neujelo, hned jsem to zabrzdila. To mě asi zachránilo, jinak myslím, že by mi to taky nedal. :D

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30722 příspěvků 23.04.14 00:32

Gratuluju k řidičáku :kytka: já řidičík získala před 5,5 lety, nebylo to vlastně ani nijak těžký, komisař až moc v pohodě, zkoušky jsme dělali 2(jako jízdy), a za 10 minut bylo hotovo, každý 5 minut, a bylo. já čučela jak puk, jízda má být prý snad 45 minut 8o drobný nehody začaly až koupí auta, ale všechny skončily jen drobnou škodou, a často pobavením okolí :lol: (couvání do značky, uražení zrcátka o sloup, asi 4 zlikvidovaná gumy… :oops: :oops: ) ale vlastně když o tom tak přemýšlím, tak poslední gumu jsem svoji blbostí zlikvidovala vloni v březnu, a od té doby bez sebemenší nehody, a že jsem se za poslední rok něco nařídila..asi to chtělo jen praxi :pankac: :lol:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26669 příspěvků 23.04.14 13:46

Gratuluji :kytka: :kytka: :kytka: Jja mam ridicak 11 let, presto se mi nekdy stane, ze se rozjizdiom na spojku do kopce a auto chcipne, zlaty automnat ;) ;) ;) ;)

 
Peppa Pig
Ukecaná baba ;) 1520 příspěvků 05.05.14 11:56

Úplně mi to připomnělo moji autoškolu. Zkoušky jsem dělala na začátku 9. měsíce a byly to šílené nervy :lol:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama