Vědu jsem odmítla, přišel zázrak

Snažení

Než jsem otěhotněla a narodila se mi dcera, docela dlouho to trvalo. I přesto ale musím říci, že jsem během života došla k názoru, že umělé oplodnění (IVF) není správná věc a že bych radši byla bezdětná, než ho podstoupit. Koneckonců, když chci opravdu někomu dát lásku a péči, dá se to zařídit i jinak.

Začátkem roku 2007 jsme si s přítelem řekli, že bychom rádi měli miminko. Můj gynekolog měl podezření na PCO, a vzhledem k mému věku (27 let), nepravidelné MS (kterou jsem si – jak jsem přesvědčená – do značné míry způsobila mnohaletým užíváním hormonální antikoncepce) a dalším faktorům, mi doporučoval, abych už po půl roce neúspěšných pokusů šla do centra asistované reprodukce. Jenže já věděla, že už další hormony do těla nechci.

V následujících letech vrcholícího babyboomu jsem dost trpěla. Měla jsem pocit, že každá druhá žena, kterou na ulici potkám, má těhotenské bříško, a se závistí jsem koukala po maminkách, které v korbičkách kočárů hrdě vozily svoje kojence. Proč ne já? Říkala jsem si pořád.

Až po pár letech jsem se smířila s tím, že prostě možná miminko s – teď už – manželem nebudeme mít nikdy. Že se budeme věnovat práci, kočkám, našim rodinám a dětem našich příbuzných. Došlo mi, že život má smysl, i když nebudu mít biologicky SVOJE dítě: můžu se realizovat jinak nebo – pokud se na to budu cítit – můžu jako adoptivní rodič nebo pěstoun svoji lásku věnovat někomu, kdo ji od biologických rodičů nedostal.

(Jen pro jistotu: Ne, nejsem žádná bojovnice proti potratům, zaměstnankyně Klokánku ani nic podobného.)

Není přece nutné, aby se světem šířily zrovna MOJE geny. Miluju svého muže a chtěla bych mu dát dítě, z hlediska genofondu můžeme nabídnout minimálně nadprůměrný intelekt (oba jsme celkem úspěšní vysokoškoláci) – ale to neznamená, že svoji lásku nemůžeme dát někomu, jehož rodiče byli třeba i „eugenicky“ slabší. Každé dítě je zázrak, a rodiče těch, které žijí v dětských domovech nebo jiných ústavech, navíc obstáli v přírodním výběru schopností přivést na svět potomka, že. Jistěže vím, že případná adopce je složitá věc a dlouhé administrativní martyrium – ale umělé oplodnění je taky dost záhul, a mnohdy taky na hodně dlouho… i tak.

Není to totéž…

V deníčcích i rozhovorech kolem sebe slýchám často věty typu: Některá miminka holt přijdou k rodičům sama, jiným musejí pomoci lékaři. Jako by to bylo jedno. Jako by nebylo nic divného na tom, že stále více životů místo při aktu lásky vzniká ve zkumavkách pod deštěm hormonů, které jejich maminky dostávají před odběrem vajíček i po zavedení embryí.

Podle mě to divné je. A hodně.

(Jen pro jistotu: Ne, nejsem katolička a nehlásím se ani k žádné jiné církvi. Jde jen o můj názor, který ve mně uzrál za 33 let života.)

Vznik nového života příroda vymyslela tak geniálně, že to ani dnes neumíme napodobit – bez maminčina bříška žádný člověk nevznikne. Myslím, že měla i svoje důvody k tomu, aby to prostě v některých případech nešlo. A to, že to „nejde“ stále častěji, je možná hlavně vzkaz pro nás, abychom se zamysleli nad tím, jak žijeme: muži nosí těsné džíny, čímž si „uvaří“ spermie, ženy mnohdy roky užívají hormonální antikoncepci, a pak se diví, že jim „to“ nefunguje správně, všichni jsme ve stresu a tak dál.

(Jen pro jistotu: Ne, nejsem ekologický aktivista ani kritik současné konzumní společnosti, který propaguje život v přírodě bez elektřiny a toaletního papíru.)

Medicína s radostí přispěchala s řešením a nabízí lidem asistovanou reprodukci. Při ní „dopřává“ ženám kopance koňskými dávkami hormonů a při IUI navíc „vypere“ mužovo sperma. Úplně nejdivočejší je pak IVF: žena dostane dávky hormonů před odběrem vajíček, pak se vajíčkům dopřeje pod mikroskopem styk se spermií (proces je někdy vylepšen o postupy typu chirurgický odběr spermií, asistovaný hatching nebo intracytoplas­matická injekce), „miminka“ se několik dní pěstují v laboratoři a pak se do opět hormonálně vybuzené maminky implantují; nebo se zmrazí.

Při přečtení toho, čím vším si musí budoucí miminko projít, mi běhá mráz po zádech.

Nejen proto, že to je pro maminku náročné a rozhodně to není zdravé, ale taky proto, že nikdo neví, co to v budoucnu přinese. První holčička „ze zkumavky“ ještě nemá ani 35 let a má zatím syna v předškolním věku. Opravdu si myslíme, že koňské dávky hormonů, které se dostávají do těla statisícům žen, nikde nezpůsobí žádnou škodu? Jak si můžeme být jistí, že děti počaté ve zkumavce budou zdravé – že se za pár let nebo generací nezjistí, že embryím při jejich vzniku něco důležitého chybělo? Nemůže se stát, že už tak klesající plodnost především obyvatel západních zemí nepůjde s rozšířením umělého oplodnění úplně do kopru?

Pro mě tyhle otázky vedou k jasnému závěru: umělé oplodnění není správná věc.

Náš zázrak

Proto jsem se smířila se s tím, že nechám přírodě volnost a uvidím, jestli ke mně nějaké miminko bude někdy chtít. O pár měsíců později jsem si spíš jen tak cvičně při MS zpožděné o pár dnů udělala test. A našla jsem dvě čárky. Vůbec jsem to nečekala, a ono to přišlo: překvapení pro mě i pro mého gynekologa. Bylo to v lednu 2011 a v srpnu se nám narodila dcera. (Takže je mi jasné, že mě za pár let čeká nutnost vysvětlit jí, že nejlepší antikoncepce je kondom, a že mi bude míň vadit být mladá babička než mít dceru, co do sebe denně láduje hormony.)

A abych se ještě vrátila zpátky. Myslím si, že není správně brát to tak, že některé děti se narodí, když se maminka a tatínek pomilují, a jiné, když se smíchají pohlavní buňky v laboratoři. (Bojím se, že se lidstvo dozví, že to není to samé, nějakým bolestným způsobem.) Pokud už si někteří lidé neumějí představit život bez rodičovství, pak by se jim měla doporučovat jiná rovnost, kterou vyslovila jedna ze slavných adoptivních matek: některé děti se rodičům narodí, a jiné si jejich rodiče vyberou.

Hodnotilo 110 lidí. Score 3.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »
 Váš příspěvek
 
Altche
Zasloužilá kecalka 578 příspěvků 13.01.13 06:08

Souhlasím s tebou v tom, že je to až strašidelný, co věda a medicína dneska dokáže. A že hormonální antikoncepce není ideální způsob ochrany před početím, ani pro lidské tělo, ani pro přírodu.

Ale dětem ze zkumavek je kolem 30 a jsou zdravý, mají děti, kdyby byla někde nějaká zásadní chyba, už by se to projevilo. A mít vlastní dítě, prožít těhotentství, porod, kojení, výchovu od prvních dní je tak zásadní a nepřenositelnej zážitek, že naprosto chápu holky, který by udělaly cokoliv, aby otěhotněly, a jsem kvůli nim ráda, že spoustě z nich se to díky IVF podaří.

Chemoterapie je ostatně taky strašný svinstvo, ale není pořád lepší, že se spousta lidí nemocných rakovinou uzdraví, než aby umírali?

Pro mě je to prostě pokrok a věřím tomu, že vědci při výzkumu věnujou dostatečnou pozornost i dopadům nově vynalezených zkvalitňovačů života na životní prostředí a lidský organismus jak v přítomnosti, tak i ve vzdálené budoucnosti.

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 13.01.13 06:19

Víš co se říká, že? Po bitvě je každý generál. Když už svého dosáhneš, lehko se vynášejí soudy a prohlašuje co je správné a co ne…
Promiň, ale já tvůj deníček vidím jako kopanec všem „smažkám“ (pardon, „snažilka“ mi moc nejde přes prsty :mrgreen:), co tebou zatracovaný způsob reprodukce postupují, nervují se a třeba i několik let znova a znova zažívají zklamání, protože ten jejich zázrak ještě nepřišel a s každým rokem je menší a menší šance, že vůbec přijde. Pasáž o tom, že si člověk za neplodnost vlastně může sám asi přeskočím úplně, ještě bych se rozčílila.
Pokud to nebylo tak myšleno, dobře, je moc fajn že jsi našla své přesvědčení, ale zkus taky chápat, že ne všichni jej nutně musí sdílet, takže lynčovat něco, čemu nevěříš je poněkud přehnané. U nás doma sice problémy s reprodukcí nejsou, ale nikdy bych si nedovolila tvrdit, že ty, co nemohou otěhotnět by asi těhotné být neměly, to by mi většina z nich nejspíš ukopla hlavu.
A ještě malá poznámka, soulož a následné těhotenství se nerovná rodičovství :)

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32221 příspěvků 13.01.13 06:22

No každý to cítí jinak. Gratuluji k holčičce.

Ale přimlouvala bych se za to, abys svuj osobní postoj moc neprosazovala jako morální normu, protože mi nepřijde uplně košer vnucovat neplodnym adopci, když ty sama ses z toho vykroutila (a tedy růžové brýle nebyly sundány).

Pokud se týče dcery, určitě ji pouč o antikoncepci. Pomysli ale ještě na jednu věc. Dnes už se například ví, že přílišné dbaní matky na figuru dětí může u holčiček vést k mentální anorexii. Tak bych si dávala majzla, abys přílišným dbaním na biopočetí a odpor k hormonům ve vaší rodně nepřivodila dceři nějaké duševní trauma v budoucnosti. I pokud bychom předpokládali, že se medicína vůbec nepohne, nelze vyloučit, že holka bude hormony potřebovat třebas ze zdravotních důvodů - tak ať z nich nemá smrtelnou paniku.

Příspěvek upraven 13.01.13 v 06:22

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.01.13 06:33

Treba muzes poskytknout vysoke IQ, zato EQ mas v zapornych hodnotach.

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 13.01.13 06:53

:potlesk: :potlesk: :potlesk: přesně tak. :kytka: :mavam: Není radno přírodu uměle přemlouvat, nedopadá to celkově dobře. Také by možná byla na místě - ze strany budoucích maminek, větší opatrnost při délce braní hormonální antikoncepce, tady jde o nevhodné přemlouvání přírody také.

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.01.13 06:58

@maxi2408
Jasne, takze proc zachranovat nedonosene deti, proc operovat, proc vladtne neco lecit. Prece nebudem prirodu umele premlouvat. Treba kdyz chce priroda, aby melo mimino jadrovy ikterus, tak ji prece nebudem oblbovat nejakou pitomou fototerapii.

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 13.01.13 07:01

@Baba
Prosím Tě, myšleno směrem k deníčku - k početí. Moc jsi to zabalila do jednoho a když už se nedonošené dítě narodí, tak se zachraňuje, v souladu s lékařskou přísahou.
První syn je silně nedonošený a než se povedlo ho vypiplat, tak si ani nepřej vědět, kolikrát mne co napadlo…teď jsem samozřejmě ráda a neměnila bych.
Stačí? Nebo potřebuješ ještě něco vědět??

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.01.13 07:13

@maxi2408
No a? V cem je rozdil? Priroda se hrube obesla i u tveho potomka.
Dvoji metr.

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 13.01.13 07:17

Tvůj názor, můj ne.
Jinak k řešení pocitů, které Tebou při čtení mého příspěvku plují, můžeš využít i jiné prostředky než diskuzi.

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.01.13 07:28

@maxi2408
Zachranovat nedonosenata nebo lecit neplodnost, operovat slepaky, davat lidem leky, ozarovat je,,, kde je hranice? Kde je rozdil, co se prirozenosti tyce.
Tvoje prispevky ve me zadne emoce nevzbuzuji.
Denicek jo, ten me nasral :D

Hlavne ze zakladatelka sla na planovany cisar. Velmi prirozene. Doufam, ze si precetla, jake dlouhodobe nasledky muze tenhle neprirozeny zakrok pro dite mit.

Příspěvek upraven 13.01.13 v 07:30

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 13.01.13 07:40

To se mi ulevilo :D Dost nerada se hádám, dávám přednost argumentacím.
Třeba Ti špatně rozumím, ale dle Tvých příspěvků a zmíněných aspektů - děláme vůči přírodě špatně úplně všechno, což v globálu může a nemusí být pravda.
Také je fakt, že máme nejen svobodu názoru, ale i volby, takže žít/nežít podle základních přírodních zákonů nikdo nikomu nezakazuje ani nenařizuje.
No a už nestíhám, tak se tady mějte. :D

 
chelsea001
Ukecaná baba ;) 2183 příspěvků 13.01.13 07:45

@Baba souhlas,prostě jde medicina dopředu a dokáže zázraky, buďme za to rády.

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 13.01.13 07:49

Deníček = síla!!! I když to tam několikrát jasně uvádíš, že nejsi fanatik, tak jsi…jak psaly holky, po bitvě je každý generál. A to, že jsi VŠ v dnešní době nadprůměrnou inteligenci nezajistí (a musím bohužel říct, že tady je to jasně prokázáno), takže tedy hodně štěstí s výchovou dcery, ale vy holky, co nemůžete otěhotnět, tak vyloženě radím a navádím jít pro radu a pomoc do CAR! :D

 
cher  13.01.13 08:08

Líbí se mi tvůj deníček i tvůj náhled na život. Co se týče HA je dnes už veřejným tajemstvím, že čím více pacientkám ho dokáže gynekolog vnutit, tím má větší provize. Už před mnoha lety jsem ve 100plus 1 četla velmi poučný článek o HA a už tehdy jsem se rozhodla, že nic takového ve svém těle nechci. Pomalu mám pocit, že na to postupně přichází více ženských a snad přijde doba, kdy už HA nebude masovou záležitostí, negativy razhodně převažují pozitiva. Přeji hodně štěstí a jen tak mmch-kolegyně v práci byla z křesťanských důvodů taky proti umělému opodnění a smířená s životem bez dětí. Syn si k nim našel sám cestu po dlouhých 19-ti letech :kytka:

 
cher  13.01.13 08:10

@Kajuli smažka je feťák, takže fakt radši snažilka nebo jiné slovo :kytka:

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 13.01.13 08:20

@sieta.m Přečti si nějakou Psychiku snažilky :kytka:

 
cher  13.01.13 08:28

@Kajuli Ale já věřím, že to musí být náročné, když dítě nepřichází a nevím, co bych dělala já, ale asi bych taky vyzkoušela um.opl., nicméně se mi líbí, jaký zaujala postoj pisatelka, protože tím, jak si to v hlavě dokázala uspořádat, vyhla by se nekonečnému trápení, i kdyby dítě nepřišlo a dokázala by i přesto si užít život..

 
Martina139
Ukecaná baba ;) 1403 příspěvků 13.01.13 08:34

Já musím říct, že názor autorky deníčku rozhodně nesdílím. Vůbec netuší, čím si holky snažilky prochází. Ona měla to štěstí, že k nim miminko přišlo. Neplodnost si nikdo nezaslouží. Můj manžel je sportovec, nekuřák, prostě fajn chlap. Alkoholu neholduje a přesto je téměř neplodný. Bez pomoci bysme miminko nikdy neměli. Pro nás bylo IVF jasná volba. Nikdy toho nebudu litovat a šla bych do toho kdykoli znova. Máme z IVF skoro roční dvojčátka holčičky a je úplně jedno, jak vznikly. Holky snažilky držím palečky, ať se vám zadaří // a klidně i s pomocí CAR.

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 13.01.13 08:35

@sieta.m Však proti tomu neříkám ani popel, jenže autorka tady nemluví jen o sobě, ale odsuzuje ostatní a svůj postoj prezentuje jako jediný správný a to se mi teda nelíbí. To, jak si to autorka v sobě nastavila je její věc a když jí to pomáhá a pomohlo, je to jenom dobře

 
LuciTau  13.01.13 08:41

Tak zakladatelko, ty jsi to opravdu zabila.. pčřeji ti holčičku, ale na druhou stranu.. kdyby ta holčiička nepřišla a ty jsi se stááále koukala na ty bříška a miminka v kočárcích, tak by tě to dooost žralo, takže tvůj deníček je snad to nejhorší co jsem tady kdy četla :cert: :cert: :cert: :cert:

 
Denisa76
Vesmírná mluvilka 33020 příspěvků 13.01.13 08:42

Bohužel někdy se člověk bez ivf neobejde :roll: :roll:

Příspěvek upraven 13.01.13 v 08:43

 
irinek  13.01.13 08:54

Jéžiši, co to je? Ani pomalu nevím, co k tomu napsat, protože moc nechápu takový postoj, ale budiž. No, né každý má takové štěstí jako ty, ale věř, že né každý ustojí adopci, né každý může dělat pěstouna, ale každý si zaslouží být šťastný a pokud štěstí příjde v podobě laboratoře a dále v podobě vytouženého miminka, proč se tomu bránit a nezkusit i tuto cestu. Né každý si dokáže prožít celý život bez dětí…být sám nebo s milovaným, každý štěstí vnímá jinak ;)

 
Monča1985
Kecalka 315 příspěvků 13.01.13 09:01

Mila zakladatelko, chapu tvuj postoj k zivotu..Ale na druhou stranu? pochybuju, ze by jsi po rocich beznadeje nezmenila nazor..Uprimne, nevis jake to je..Mela jsi stesti a ber to jako dar, ne vsichni ten dar dostanou takhle snadno..takze preju moc stesti do zivota cele Tve rodine ;-)

 
cher  13.01.13 09:01

@Kajuli Jo, možná je to podáno trochu nešťstně, že ti, kterých se to týká to můžou brát jako útok na svou osobu. Hlavně si nemyslím, že stoupající neplodnost má původ v těsných džínách, těsné džíny se daleko více nosily v 70. a 80.letech než teď, spíš je to v tom, že se čím dál více zhoršuje příroda a vše okolo nás. Jinak já bych přála miminko všem, kdo si ho upřímně přeje, protože být rodičem je jedno z nejúžasnějších poslání. Já třeba bych taky nevěděla v čem se realizovat, kdybych neměla děti, nejsem ani vědecký pracovník, ani umělkyně, nemám žádnou závratnou kariéru, tak by se mi díra v srdci horko těžko zaplacávala, ale např. můj bratr se švagrovou nemají děti( do umělého opl. nešli) a žijou celkem spokojený život, opravují dům, mají psy, jezdí na výlety, takže i tohle je cesta smíření.

 
marketa612
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 13.01.13 09:05

@maxi2408 Není radno přírodu uměle přemlouvat, nedopadá to celkově dobře.

Jak můžeš něco takovýho napsat, když pak dodáš, že máš silně nedonošeného syna??? Já mám dceru v 35tt, ale ta by se bez zásahu lékařů klidně obešla. měla apgar 9-10-10, jedla i dýchal sama. Nikdy by mě ale nenapadlo, že by v horších případech, se neměla příroda uměle přemlouvat 8o. Viděla jsem, že u těch miminek se přemlouvá sakra hodně!
S deníčkem nesouhlasím, ačkoliv nemám (naštěstí) problém s početím, holkám co pro miminka dojdou trnitou cestou vždy držím palce.

 
kaczule1
Neúnavná pisatelka 15977 příspěvků 13.01.13 09:05

Tak v tuto chvíli tu sedím s nafouklým a bolavým břichem plné hormonů a doufám, že i vajíček a zítra mě čeká punkce. A JSEM ZA TO RÁDA!!! Jsem ráda, že žiju v době, kdy mi můžou pomoct dočkat se svého dítěte a mám díky tomu naději, že jednou… Nemám nic proti adopci a pokud se vlastního dítěte nedočkáme, tak jsem pro adopci, ale proč nezkusit mít vlastní? Nosit ho pod srdíčkem a milovat ho od samého začátku i když je ze zkumavky :srdce:

Příspěvek upraven 13.01.13 v 09:08

 
8Katka8  13.01.13 09:08

Lituji, že se deníčku nedají přidělit záporné body…

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 13.01.13 09:15

Tak tenhle deníček je jasná kudla do zad všem snažilkám :zed: hned po ránu taková pecka :poblion: :poblion:

 
Pady2
Kelišová 6275 příspěvků 1 inzerát 13.01.13 09:15

Myslím, že podobný článek by byl na místě, kdyby se lidstvo ze své vlastní vůle rozhodlo dávatt přednost umělému oplodnění před běžnou cestou…že by prostě nechtělo běžný pohlavní styk a zvolilo lékařskou asistenci z neznámých důvodů (protože jednodušší to není) jako jedinou cestu. Kdyby to bylo prostě pohodlnější a lidi z lenosti svěřili své pohlavní buňky laboratoři.

Takle mě ale článek rozčílil - vždy´t s radostí se do IUI ani do IVF nikdo nehrne, každý by raději počal při milování se svou drahou polovičkou! A já děkuji Bohu (ať si radikálové říkají, co chtějí), že nám poskytl tuto vědeckou možnost mít své vlastní miminko!

 
Monika123
Závislačka 4333 příspěvků 13.01.13 09:15

Umele oplodnenie mi pride v pohode.
Ale co mi pride uplne divne a uplne sci-fi, ze sa sa oplodnene vajicko so spermiou ZMRAZI a rozmrazi, ked si „mama“ spomenie, ze chce dalsie dieta…a tak najmladsi surodenec moze byt kludne najstarsi…tak to mi uz velmi divne.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 13.01.13 09:24

Dobrý den, čekala jsem, že se některým deníček nebude líbit. Ale tenhle názor prostě mám.

Jinak nijak neodsuzuju nikoho, kdo má dítě prostřednictvím umělého oplodnění.

Jen si prostě myslím, že tahle metoda (zvlášť pokud je široce užívaná) může mít rizika, která nedohlédneme. A že pokud člověk v sobě má lásku (a peníze), které chce do dítěte investovat, tak že by bylo užitečnější je dát dítěti, které už na světě je. (Myslím, že to, že bych byla ochotná milovat dítě, které není biologicky moje, je spíše známka vysoké než nízké emoční inteligence ;) ).

Srovnávat moje výhrady vůči umělému oplodnění s odmítáním léčebných metod je demagogie - a pokud nevidíte rozdíl v tom, zda se zachraňuje existující život, nebo zda se pomocí hormonů, anestezie, injekcí atd. „vyrábí“ potomek, tak spolu opravdu nemůžeme diskutovat.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 13.01.13 09:26

@Pady2 Bohužel se mýlíš. Z praxe svých blízných známých psychologů vím, že už se opakovaně setkali s páry, které spolu jen bydlí, ale jejich vztah už nefunguje, takže ani nechtějí mít sex. A jsou ochotní zaplatit si umělé oplodnění, jen aby spolu nemuseli spát.

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 13.01.13 09:33

Ne každý má odvahu na to jít do adopce, jsou prostě lidé, co chtějí mít miminko „své“, maminky, co si chtějí prožít těhotenství, porod, kojení a tatínkové, co by adoptování dítěte neunesli a brali to jako osobní selhání (jen příklady z blízkého okolí, nepaušalizuji). Je v tom spousta faktorů a hlavně city a pocity, není to rozhodnutí, které člověk dělá ze dne na den, protože miminko prostě nemůžeš jenom tak „vrátit“. Sice by bylo hrozně hezké a jednoduché, kdyby to fungovalo tak jak to popisuješ („by bylo užitečnější je dát dítěti, které už na světě je“), ale nefunguje. O emoční inteligenci tady můžeme sáhodlouze polemizovat, ale o tom tahle debata není ;)

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 13.01.13 09:43

@Kajuli To je mi jasné, že ti lidi mají důvod, proč na umělé oplodnění jdou radši než do adopce.

Když žena vyhodí jinak vzorného manžela poté, co měl úlet s kolegyní, radši než by se snažila na vztahu popracovat a nějak vše urovnat, taky má důvody - ale nemusím si proto hned myslet, že dělá správnou věc.

 
terkam1
Ukecaná baba ;) 1044 příspěvků 13.01.13 09:44

Ach to je tak ubohý…až je mi zle…já mám dítě z IVF a kdybych byla znovu ve stejné situaci udělala bych totéž…a to jsem třeba nikdy jsem antikoncepci a půj muž sportoval celé mládí, je abstinent nekuřák…nevim co bych si představila, že bychom mohli udělat jinak abychom měli dítě normálně. Jestli ti příjde, že lepší nemít děti než z umělého tak se tím řiď, ale to se ti to říká, když už dítě máš v náručí viď… jako sorry ale dost mě to naštvalo…slovo empatie ti asi moc neříká

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 13.01.13 09:44

Ja som teda v zivote nemala v puse ATK pilulku a tehotnejem len operiem chlapovi spodky, ale ciastocne s dennickom suhlasim. Teda, nemam nic proti IVF ani pokrokom mediciny. Ale naozaj mi pride zverstvo najprv do seba ladovat hormony aby som NEOTEHOTNELA a ked mi v hlave prepne, tak aby som OTEHOTNELA… toto za znasilnovanie prirody povazujem aj ja :oops:

A vyssie EQ ma podla mna clovek co dokaze milovat aj cudzie dieta, nie len vlastnu krv. Vlastnu krv miluje kazdy, aj to zviera v lese :nevim:

 
Kulišanda
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 13.01.13 09:44

Umělé oplodnění je zde z nějajkého důvodu, ne jen že matka s otcem to chtějí. Prostě to jinaj nejde. A je to dobře, že je to v dnešní době možné. Rodičovství je to nejkrásnější na světě, jsem mladá a mám dvě holčičky, obě dvě tak nějak neplánovaně, ale za nic bych neměnila. A těhotenství je krásné a moc důležité pro vztah, nic ho nenahradí, ani adopce tu touhu uplně neuspokojí. Jak tohle můžeš napsat? Jsem biolog, takže ti můžu říct, že těsné džíny s neplodností opravdu nesouvidí. Koukni se na foto 30 let zpět, to se nosili mnohem těsnější. Jde o pesticidy v potravinách, splodiny v ovzduší, GMO organismy, často vysoký věk rodičů, stres a jaýsi tlak okolí pod kterým žijem atd. A to prostě nezměníš. Ani tím že budeš bydlet na vesnici a kupovat biopotraviny. Prostě je taková doba a boj s neplodností sem patří. Řiká se ti to snadno, pač máš dítě. A věta že radši budeš mladou babičkou než dovolit dceři antikoncepci je taky pěkná…jen aby ti nepřišla v 15 s pupkem…Oni její chlapi budou z kondomu určitě nadšení… :zed:

 
Kulišanda
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 13.01.13 09:48

A ještě jedna věc - ono adoptovat zdravé malinké miminko je docela těžké. Starší dítě jde celkem rychle, ale na miminko můžeš čekat i dlouhé roky, známí čekali 11 let, bohužel už pak skrze věk šanci vzdali. Ono se jich nerodí tolik, aby každý neplodný pár si vyzved novorozeňátko a jel domů…A jestli si myslíš že adoptovat 8-leté dítě (třeba romské, těch je v domovech stále nejvíc) tě uspokojí jako matku, tak asi žiješ nějak jinak no…

 
Ter85
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 13.01.13 09:48

Ja to citim stejne, nahlas jsem to nikdy nerekla, neni to vetsinoy nazor spolecnosti, ale kdyz mi v souvislosti s problem se stitnou zlazou rekli, ze mit deti prirozenou cestou, bude velmi obtizne, mozna i nemozne, vedela jsem, ze me v centru asistovane reprodukce nikdo neuvidi, ze priroda proste vi, co dela. A rekla jsem to manzelovi, aby vedel na cem je. V mem nazoru me podporil a vice jsme se zacali bavit o adopci. Pak se ale preci jen odhodlali v Motole mi stitnici odoperovat a ja prirozene otehotnela 3 mesice po zakroku. Taky nejsem clenka zadne cirkve, sekty, eko organizace atd, ani proces umeleho oplodneni neodsuzuji, naopak, jen ja se s tim proste neztotoznuju. My jsme tedy stale rozhodnuty, ze ac mizeme mit deti prirozene, tak 3. prcek k nam prijde z ustavu, pristi rok budeme zadat.

 
Denisa76
Vesmírná mluvilka 33020 příspěvků 13.01.13 09:49

@Blešík Neboj není to pro nás kudla do zad..my jsme zvyklí na horší věci..tomuhle se akorád můžeme jenom zasmát.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 13.01.13 09:55

@Kulišanda Rozhodně dceři doporučím ten kondom. Pokud bude mít kluka, kterej si ho nenasadí, tak to bude její problém, ale doufám, že taková nebude ;)

Těm, co jim vadí, že tohle píšu, i ikdyž mám dceru, bych ráda řekla, že tento názor jsem si udělala už PŘED tím, než jsem otěhotněla. (Neměla jsem možnost to sem napsat dřív, protože jsem o existenci tohoto ani jiných podobných webů nevěděla. Ani jsem nevěděla, že jsem „snažilka“ ;) )

Jinak se omlouvám, že teď nebudu reagovat, ale člověk má svoje povinnosti…

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.01.13 09:55

@karolina_a_be­tuska
Ne, rozdil v prirozenosti fakt nevidim.jaky je rozdil mezi planovanym cisarem kvuli KP a lecbou neplodnosti treba kvuli pozanetlivym srustum vejcovodu?
A o EQ a o tom, jak bys milovala cizi dite, ty muzes jen teorizovat. To muze napsat kazdy. Nizke EQ dokazuje tenhle denicek.

 
Jůlinka T.
Závislačka 4961 příspěvků 13.01.13 09:58

Jediné co ti chválím je, že umíš dobře a zajímavě psát, asi ta VŠ že a nadprůměrná inteligence,,,to je jasný. Já s početím absolutně problémy nemám, proto je mi líto snažilek. Kdybych neměla tu možnost početí přirozeně, ani na chvíli bych neváhala co se týče umělého oplodnění. To, že jsi dosáhla svého tě neopravňuje psát takové věci. Každý dá přednost um. oplodnění před adopcí. Až třeba pokud by to vážně nešlo.
Raději jsi to sem neměla psát a už vůbec ne to, že jsi vysokoškolačka s vysokým IQ. Já vysokou školu nemám a přesto mám IQ taky nadprůměrné a co? Takových lidí je a nemají ani základní vzdělání…Popře­mýšlej vysokoškolačko.

 
zeme  13.01.13 09:58
souhlasím

Ahoj, já s pisatelkou deníčku souhlasím, na rozdíl od nás, které bychom život bez dítěte prožily v depresích a smutku, má ona ten dar, že by i na těžké životní situaci našla to dobré, byla matkou dítěti, které ji potřebuje. Kdybychom pokrok používali rozumně, bylo by to v pořádku, nikdo nepropaguje návrat do jeskyně, ale lidstvo to přehání. Také si myslím, že je čas k návratu do středu, používat produkty moderního života, ale udržet si pokoru, že jsme jen součást přírody, nikoliv její páni. Myslím, že pisatelka pochopila tajemství spokojeného života. Najít si v každé životní situaci (ať se jeví sebehůř)to pěkné a pro to žít. A protože toto pochopila, narodila se jí holčička. Je to její zásluha. Přeju ať se daří.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8842 příspěvků 13.01.13 09:59

@Kulišanda Ono jde o to, že já nepotřebuju primárně uspokojovat SEBE jako matku. Já rodičovství vnímám jako možnost uspokojit potřebu DÍTĚTE, aby ho někdo miloval, a až pak moji, abych mohla někoho milovat. Uznávám, že to je pro hodně lidí asi nepochopitelný…

@Ter85 @Bábi Zlopočasná Děkuju za podporu. Jsem ráda, že s tímhle pohledem nejsem úplně sama.

 
Fanny30
Kecalka 319 příspěvků 13.01.13 10:01

Me osobne se denicek libi a ani nemam pocit, ze by nejak krecovite vnucoval jediny spravny nazor a ostatni utocne odsuzoval… a osobne obdivuju vsechny, kdo se v pripade nemoznosti poceti rozhodnou o adopci… je zrejme, ze psychika ma na jakekoliv poceti nemaly vliv a ne v jednom pripade se po adopci podarilo parum otehotnet…

a srovnavani s operaci slepeho streva…:-)

 
kaczule1
Neúnavná pisatelka 15977 příspěvků 13.01.13 10:07

@denisa 76 :pankac: :pankac:

 
Denisa76
Vesmírná mluvilka 33020 příspěvků 13.01.13 10:10

@kaczule1 :mavam: :mavam: :mavam:
Hodně štěstí a drž se :*

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 13.01.13 10:12

Ne, žádná bojovnice proti potratům, zaměstnankyně Klokánku ani nic podobného, zřejmě ani nejsi katolička a nehlásíš se ani k žádné jiné církvi a podle všeho ani nejsi ekologický aktivista ani kritik současné konzumní společnosti, který propaguje život v přírodě bez elektřiny a toaletního papíru.

Ale zřejmě nejsi ani tolerantní a empatická. :nevim: Asi už nemám co víc dodat.

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 13.01.13 10:23

Jen bych chtěla napsat jednu vec…UO se netýká jen neplodných páru…moje sestra je zdravá, její manžel taky, ale jeho bohutel před nedávnem potkala autoimunitni choroba a po ozařování a chemoterapii je neplodny…takže mají nanuky a ať jsou oba plodni, tak pravděpodobně budou muset do umělého, ač by jinak nemuseli

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »

Reklama


Reklama