Vyvolávaný porod

Spousta nastávajících maminek se boji, že na konci těhotenství uslyší maminko, porod bude veden indukcí. Rozhodla jsem se popsat, svůj indukovaný porod a ukázat, že opravdu indukce nemusí znamenat utrpení.

*

Byla jsem dva dny před 40. tt, když jsem z úst doktorky slyšela, „budeme porod vyvolávat, indukce proběhne za dva dny.“ Byla jsem v první moment ráda, konečně se mi uleví od bolesti zad, nohou… No, prostě byla jsem celá bolavá, tak jak to na konci těhotenství bývá.

Další otázka byla, proč vlastně indukce? Vždyť mám ještě čas. Důvod indukce byl jednoduchý, miminko přestalo růst a nejlíp mu bude už na světě.

Na chodbě mě čekal manžel s dcerou. Běžela jsem k němu, vystrašená ale s úsměvem na tváři a volala přes celou chodbu, že miminko bude za dna dny s námi. :-) Manžel byl zaskočený, od té doby nepřestal být nervózní. :-D Dcera byla nadšená, že už konečně bude miminko.

Po příchodu domů jsem ale začala lehce panikařit. Vždyť se přece říká, vyvolávaný porod je extrémně bolestiví, je to hrůza. Při čtení různých diskuzí kde maminky popisují, jakou šílenou bolest zažily a že indukce stejně končí sekcí, jsem začala opravdu panikařit.
V tomhle stavu jsem nastupovala v pátek 9. 3. v 7:30 hod do nemocnice.

Tak a je to tady. 8:30 mi byla zavedena tableta, vlastně dvě najednou. Porodní cesty nebyl absolutně připravené. Sepisování různých papíru a průjem jako takový trval další hodinu. Přesně po hodině v 9:30 jsem začala cítit první bolesti, dali se přirovnat plnému močovému měchýři a nemožnosti si odskočit.

Rozloučila jsem se manželem a dcerkou (nemocnice měla zrovna zákaz návštěv pro chřipku) a šla na pokoj. Bolesti se neměnily a já žertovala se sestřičkami, které mě „napomínaly“ že takto se přece nerodí. :-D

Na pokoji byla maminka, která si zažila indukci ukončenou sekcí, pro silné bolesti a mě bylo úzko.

Bylo 11:45 když mě odvedli na monitor a zavedení poslední tabletky. Při vyšetřování mi pan primář oznámil, že jsem se otevřela na 1 cm a vypadá to nadějně, že bych mohla porodit ještě ten den.

Při odchodu na pokoj jsem zašla do sprchy, protože mě začalo bolet v kříži. Bolest byla taková obyčejná, jako bych měla za sebou delší túru. Po 30 min ve sprše všechny bolesti plně přestaly a já byla smířená, že se vyvolání na poprvé nepovedlo a že zítra jdeme nanovo.

Dala jsem si oběd a čekala co bude. Ve 14 hod se rozjely kontrakce, nastoupily okamžitě po 1'30 min a byly docela snesitelné. Samozřejmě bolest byla později intenzivnější. V 17 hod jsem šla opět na monitor, už jsem každou kontrakci prodýchávala a musela stát. Monitor trval 45 min jelikož miminko spalo a vůbec nechtělo být aktivní. Bolesti na monitoru byly kvůli mé poloze v leže nepříjemné a musela jsem si trochu zanadávat. :-D
Po 45 min mi ale bylo řečeno, že monitor kontrakce nezaznamenal a že je ta bolest jen z podráždění od tablet.

No to jsem upřímně myslela, že je jen vtip. Říkám, tohle už je k porodu. Procházela jsem kolem doktorky a ta mě odchytla k vyšetření. Oznámila mi, že jsem otevřena na 4 cm a mám se odebrat na porodní sál.

Takže jsem okolo 18:15 odešla na porodní sál s kamarádkou, která byla nakonec u porodu.
Udělali mi přípravu, klystýr. Okamžitá úleva v podobě horké vody udělala své, kontrakce se zesílily a byly opravdu silné. Nastupovaly co pul minuty.

Bylo 19:20 když jsem si konečně po vyšetření od PA a klystýru došla do sprchy. Kde jsem prožila silný bolestivý stah, který mě tedy přinutil vyjeknout. Ale spíše z překvapení, než bolesti. PA mě ihned položila na postel a že jsem na 7 cm a píchne vodu.

V ten moment se stalo něco pro mě neuvěřitelného. Bolest byla stála a já pouze cítila jak se miminko tlačí úplně samo ven. Zakřičela jsem, že je hlavička venku. PA která stala u mé hlavy nevěřila, že je to možné. Bylo… Miminko šlo po píchnutí vody ihned ven. Bylo 19:39, když jsem v náručí držela svého druhorozeného syna.

Porod byl velmi, velmi rychlý. Bolesti samozřejmě byly, ale pro mě byl indukovaný porod krásnější než přirozený. Měl svůj význam, měl svůj důvod, byl jedinečný.

Všechno proběhlo naprosto v pořádku a po porodu jsem ze sálu odcházela po svých a vezla si svého syna sama na pokoj.

Takže maminky, nebojte se! Ne každá indukce musí byt horor a končit sekcí. Já si svoji porod užila víc jak první přirozený:)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
15
27.3.18 00:40

:srdce: :srdce: :srdce: Krásně napsané.

I ja se pridávám, že indukovany porod byl v „pohodě“. :palec:
Nemůžu tedy porovnávat, ale jako prvorodicka jsem byla maximálně spokojená. Byl vyvolán v 41tt a byla jsem teda 3cm nachystana.
První tableta cca 7:30 a maly byl na světě 16:20 bez komplikací, jen nastrizeni.

Přeji všem takové porody, jako jsne měly my :srdce: :srdce: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4920
27.3.18 02:01

Gratuluji k hezkemu porodu.

Ja mam za sebou dva - jeden vyvolavany a ten druhy prirozeny. A lepsi byl urcite ten vyvolavany. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 05:07

Vidím to dost podobně. V 12:00 zaveden epidural. V 12:15 kapacka s oxytocinem. Druhá dávka epi v 15:45. A v 16:00 malej na světě. Jen nastrizeni, žádné komplikace. Otevřená z 3cm za 5 minut :D
Jestli ještě budu někdy rodit, tak doufám, že stejně. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2319
27.3.18 07:16

Gratuluju ke kloučkovi. Za mě byl indukovaný porod taky lepší a to jsem se ho tolik bala. V 7:30 zavedena prvni tableta, za tri hodiny dalsí. Po te se rozjel porod a ve 12:31 vylezla na svet dcera :) Takže rychlovka. Syna jsem rodila celou noc.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1143
27.3.18 09:03

Mě teď čeká taky vyvolávání.
Děkuju za mírné uklidnění :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13785
27.3.18 09:21

Já měla druhý vyvolávaný, rozjelo se to hrozně rychle, když jsem začala cítit, že kontrakce jsou už silné, tak jsem zavolala dr., byla jsem na 4 cm, hned mě převezli na porodní sál, vylezla jsem na křeslo, přišla kontrakce a praskla voda, přišla další a malý se narodil (ani jsem netlačila, prostě sám vylezl). První porod jsem měla normální a trval 17 hod., tady jsem se vešla pomalu do několika minut, bolesti byly srovnatelné.
Ale na oddělení se mnou bylo dost maminek, kterým vyvolávali i několik dní, chudinky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
27.3.18 10:28

První vyvolávaný, druhý přirozený. Hodně podobné, vyvolávaný o trochu rychlejší (ale mohlo to být i velikostí mimi).
Vyvolání na 1/2 tablety ráno. Byla sobota, v nemocnici klid, tak prý nebudeme spěchat… kontrola v 16.00, kde dr. konstatoval, že to necháme na druhý den. Od 18.00 dvakrát za hodinu lehká kontrakce, ani jsem nemusela zastavit, monitor ukazoval kontrakce celkem pravidelně cca po 10 minutách a já o ničem nevěděla ;) Po sprše ve 20.00 všechno přešlo, tak jsem šla spát. Ve 22.10 mě kontrakce doslova postavila v posteli, chodily po 4 minutách. Otevřená na 2cm. Odchod o patro výš na porodní sály, vykapat ATB, a PÁ už hlásila, že musíme pohnout, že to jde rychle… 0.26 se dcera narodila.
U přirozeného byl nástup pozvolný, poslední dvě hodiny přes kopírák. Celkem cca 5 hodin.
První dítko 3kg, druhé 4kg.

 • Nahlásit
 • Zmínit
521
27.3.18 10:35

Asi je to individuální. Já rodila zatím jen jednou (v červenci si to zopaknu) a indukce. Ve 42.tydnu. Nemůžu srovnávat s nevyvolávanym porodem ale v zivote mě nic tak strašné nebolelo. Opravdu jsem chvílemi myslela na to že uz radši umřu.. ale je fakt že ty křížové kontrakce bych mohla mít i u nevyvolavaneho. Papíry k císaři už jsem měla podepsané, ale kvůli bolesti mi ho teda nikdo udělat nechtěl. Porod prostě bolí. Teď jsem za to teda rada a samozřejmě bych do toho šla znovu, ale bezbolestne a příjemný zážitek v žádném případě. Jen nakonec neskutečny pocit, že jsem to přežila a že jsem vlastně hrdina :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1599
27.3.18 10:37

Krásný deníček a gratuluji k miminku :kytka:
Co se porodu týče, tak já měla první přirozený ( syn vážil 4100 g a měl 53 cm) a druhý vyvolávaný ( dcera vážila 3390 g a měřila 48 cm) A za mě byl tedy druhý porod mnohem horší než první. Myslím si, že to bylo právě tím vyvoláním, které pro moje tělo prostě nebylo přirozený. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 11:23

Ja mela oba porody vyvolavany. Prvni byl nadhera, hned bych sla rodit znova. Za to druhy me vytrestal asi za oba dohromady. To byla hruza. Doktori mi pak chodili rikat jak jsem byla statecna. Ale to jsem myslela ze uz vzdam a budu chtit cisare. Bolesti od 7 rano, od 11 intenzivni bez prestani, smela jsem pouze lezet na monitoru a porod po pul5 vecer. Takze je to hodne individuální a podle meho nejvic zalezi zda se muze zena pohybovat nebo musi byt uvazana.

 • Nahlásit
 • Zmínit
663
27.3.18 11:42

Moc gratuluji! :srdce:
Krásně popsany, krasny porod a moc ti ho závidím, bohužel patřím do druhé skupiny, kde vyvolavany porod skončil po 25hodinach akutni sekcí :?
Tak na podruhé, to snad bude jako u tebe :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
27.3.18 11:49

Také jsem snášela hůře vyvolávaný prvný porod. Možná to bylo i tím, že člověk neví, do čeho jde. U druhého už jsem věděla co a jak a díky vadnému CTG a mým křížovým bolestem nikdo neměl ani potuchu, že fakt rodím. Teda až na jednoho postaršího doktora, který nevěřil, že bych mohla mít poslíčky tak silné a dlouho…a zachránil si krásný pokoj na rizikovém od porodu :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 11:51

Krásný :kytka: :kytka: já nemohu srovnávat jeden vyvolávány porod, bolesti hrozné. Psychicky jsem byla na dně tak jak píšeš jak maminky popisují. Ale porod bez problemu, jen menší poranění ani nástřih nebyl třeba a jak říkala porodní asistentka na prvorodicku extrémně rychlý bez 5 min tři hodiny.

Příspěvek upraven 27.03.18 v 11:52

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 13:19

Gratuluju k miminku :srdce:
Syna jsem taky rodila vyvolávaně a za mě to bylo super (nemám tedy srovnání) ale v 8 ráno půl tabletky od 9:30 lehké bolesti, od 12 už to bylo vcelku krušné a v 15:51 byl syn na světě na tři zatlačení :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1233
27.3.18 13:56

Pěkný deníček :) tak to nezní tak hrozě. Naopak čím rychleji přijde mimčo na svět, tím méně bolesti, že? I když je to taky individuální. Tady se to zřejmě podařilo. Držím palečky, ať jste hlavně zdraví :kytka: P. S. ten klystýr jste stihla „vytlačit“ do mísy? Nebo hned jste cítila hlavičku a šlo se rodit?

 • Nahlásit
 • Zmínit
248
27.3.18 14:23

Já měla taky vyvolávaný porod a stěžovat si taky nemuzu :mrgreen:
Ve středu jsem dostala dvě tablety ráno a večer, a nic se nedělo
Ve čtvrtek se to opakovalo a zase nic, vůbec žádná bolest nic
V pátek ráno tableta a… Nic tak za hodinu další pak mě cca v 11.30trosicku bolelo břicho ale fakt maličko, no ve 12.30mi Pichli vodu pak přišli bolesti nebo spíš jedná bolest v kuse, a ve 13.53byl kluk na 3zatlaceni venku takže za mě super

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 16:06

Já měla vyvolávané oba a oba extra rychlé. První děcko venku za 3 hodiny. U druhé mi dali tabletu v 9.hod a v 10hod. byla malá venku. Bolesti vkuse bez pauzy ale za to super rychlé. Je ale pravda, že u obou jsem chodila už měsíc před porodem otevřená na 2cm. Sranda, hlavně, že jsem si je musela obě odležet a pak se zase musely vyvolávat. Za porody ale z mé strany velká spokojenost.
Takže nemá smysl stresovat.. je to velmi individuální.

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.3.18 18:29

Já byla na vyvolaní protože malá nepřibírala v 8h zavedená tableta a v 10 už byla venku byl to první porod a jsem ráda že tak rychle

 • Nahlásit
 • Zmínit
326
27.3.18 19:10

Já už indukci nechci nikdy zažít a vlastně ani nezažiju. Skončila cs a byl to jeden velký masakr, u kterého jsem upadala do bezvědomí. Takže je super, žes to měla takhle ok, ale pro některé to fakt není. :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
673
27.3.18 20:24

Nikdy uz indukci nepodstoupim, nikdo me nedonuti. Myslim, ze to mluvi za vse!!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
191
27.3.18 20:48

@mikes89 souhlasim! 24h nesnesitelnych bolesti, sekci jsem se vyhnula, ale vnitrni poraneni i nastrih, velke siti a uz nikdy to nechci absolvovat…

 • Nahlásit
 • Zmínit
131
27.3.18 21:46

Já měla taky vyvolávaný porod. Odtekla mi plodová voda ale nic se nedělo, byla mi nabídnuta tableta a já souhlasila. V 7:30 mi doktor zavedl půl tablety po hodině začaly bolesti, ve 12 hodin jsem už byla na porodním sále a syn se narodil 12:58. :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1059
27.3.18 23:58

Ja mela prvni tabletu ve stredu v 9 vecer v 10 praskla plodovka, mirne bolesti ale nic z toho nebylo. Druhy den opet tabletka, ta vsak neudelala vubec nic a tak vecer provedli hamiltona ten vyvolal kotrakce opravdu rychle presli na kontrakce po 5 minutach a pomerne dlouho uz pak byli po trech, ve 4 rano mi rekli, ze se neotviram a pritom uz bolesti byli neskutecny. Takze umely oxytocin, ten pak konecne zabral a mala byla v 7 rano na svete. Holky vsem co jste meli dobry porod pri vyvolavani fakt gratuluju a preju vam to :-) Ale za sebe mohu rict ze jsou to skoro tri roky a ja stale lituju ze jsem mela vyvolavany porod. :-(

 • Nahlásit
 • Zmínit
5073
28.3.18 00:18

Závidím takhle rychlý vyvolávaný porod, mě vyvolávali 4 dny a za tu dobu „falešných“ bolestí jsem byla tak unavená, že když jsem konečně začala doopravdy rodit tak jsem po každé dávce epiduralu usnula. Samotný porod si nepamatuju, asi to bolelo, ale já si pamatuju jenom bolest při nástřihu a tu úlevu, když se syn konečně dostal na svět.

 • Nahlásit
 • Zmínit
282
28.3.18 07:23

Dekuju ke gratulacím. :srdce:
Porod to byl vskutku krásný. Bala jsem se ho jak čert kříže, ale nakonec bylo všechno v pořádku. Nástřih jsem neměla, Adámek mel hlavičku 33cm a sel ven tak rychle, ze nebylo potřeba tlačit vylezl sám a tělo se nějak přizpůsobilo. :D taky asi tím, že jsem rodila podruhé.
Bylo to fajn. Opravdu moc rada na to vzpomínám, a opravdu byl pro me krásnější než první spontánní s dcerkou, který trval od 03:15-19:37 :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.3.18 08:01

Gratuluji k miminku :kytka: Já rodila v 40+4 přirozeně, ale v porodnici mi den po termínu 22.prosince řekli, že jestli sama neporodím do 27. tak mi malého vyvolají. Asi z nervů po tom, co jsem na netu četla za horory o vyvolání se mi porod rozběhl sám o štědrém dni při obalování řízků :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.3.18 10:12

Gratuluji k miminku..ja mela oba porody vyvolavane, prvni 42 tt kvuli prenaseni, v 8 zavedena tableta, hodinu po pulnoci mala na svete..mela jsem teda velke krizove bolesti, ale bolesti prisli az nekdy kolem pate odpoledne, takze tak..druhy vyvolavany 38 tt kvuli vysokemu tlaku, ve stredu rano prvni tableta, v sobotu ve dve odpo sedma tableta, s tim, ze v nedeli rano kdyztak cisar..po kazde tablete jen silnejsi ms bolesti, ktere asi po hodine odeznely..jinak nic..v tu sobotu po te sedme tablete mi zacali asi v 15 hodin jine bolesti, tak jdu na sal, jestli uz se teda neco nedeje, ale tam uz si me nechali, otevrena na 3,pak najednou PA rika, na 7,praskla mi voda a najednou ficak, ani dr nestihl prijit, maly venku 15.48…takze asi trictvrte hodiny bolesti :-) :-) pry prekotny porod, asi odmena za ty dny predtim stravene cekanim v porodnici :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.3.18 11:09

Souhlasím. Můj vyvolávaný porod (10 dnů po termínu) byl také pěkný. Tableta zavedená dopoledne, kolem 22 jsem dostala první bolesti a v 01:30 byl syn na světě. Bylo to rychlé a bylo super dopředu vědět, kdy se miminko narodí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1056
22.6.18 13:44

Já měla indukci 2×, prvni byla horor teda, ale věřím, že to bylo hlavně proto, že to bylo měsíc před termínem, byla to rychlovka( 5 hodin od tablety), ale bolesti šílené a bez pauz…ale druhá byla super! :lol: v 7:30 nástup, v 8 tableta v 9 jsem začala něco cítit, v 10 klistýr a v 11:00 jsem chovala naší druhou dcerku :srdce: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit