Bezvaječná jídla pro dítě 1 rok

6
23.11.19 13:30

Bezvaječná jídla pro dítě 1 rok

Mám roční holčičku a zjistili ji ve čtyřech měsících alergii na vajíčko (žloutek a bílek). Občas doprovází tuto alergii i alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a proto ji byl nasazen Neocate Nutrilon, po úspěšném expozičním testu v 10.měsíci změněno na Nutrilon Allergy Care a ve 12.měsící po úspěšném expozičním testu změněno na klasický Nutrilon. V tuto chvíli jsme v začáteční fázi podávání Nutrilonu 2 a čekáme, zda se neprojeví nějaká reakce. Dle krevních testů nikdy BKM nevyšlo, ale hodnoty vajíček má vysoké. Od šestého měsíce přikrmujeme, ale vzhledem k alergii testujeme opatrně a velmi jemně nové druhy potravin. Nejvíce se nám ustálilo - banán dopoledne, brambora+mrkev+vepřové polední jídlo, odpoledne rýžový nákyp, občas i nějaká přesnídávka s jablíčky či meruňkami. Chceme více vařit, ale skoro v každém receptu jsou vajíčka a proto zakládám tuto diskuzi a prosím maminky, které mají podobný problém, zda by mi neporadily, co malé vařit. Děkuji za příspěvky a přeji všem krásný den. Jostejnka PS: kuřecí a krůtí jsme zkoušeli, ale vždy se malá trochu osypala a dle lékaře zvířata, která snáší vejce, mohou být i alergenní pro děti s alergií na vejce…hovězí nemůžeme zase z důvodu, že je to spojeno s krávou a kaseinem, ale pokud bude Nutrilon 2 v klidu pokračovat, tak zkusíme už i mléčnou stravu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21924
23.11.19 13:47

@Jostejnka Od roka jedli deti tak nejak plus minus to co mi, uz jsem jim extra nevyvarovala. Jen jsem nesolila, dosolovalu jsme na taliri. Takze pecene maso s prilohou, omacka (rajska, na paprice, s kari, s kurkumou a susenymi svestkamu), ryba s brkasi (do te porce pro dite hodis odmerku nutrilonu), zeleninove nebo vyvarove polevky, lusteniny. Na vareni vejce fakt nepotrebuji. :nevim: Ty jsou potreba spis na peceni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1947
23.11.19 14:08

Taky moc nechapu, jaktoze mas vajicka v kazdem receptu. Vzdyt uz muze jist to, co vy. Nebo domaci ovocne/zeleninove kasicky a presnidavky prece taky neobsahuji vajicka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9188
23.11.19 14:23
@Jostejnka píše:
Mám roční holčičku a zjistili ji ve čtyřech měsících alergii na vajíčko (žloutek a bílek). Občas doprovází tuto alergii i alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) a proto ji byl nasazen Neocate Nutrilon, po úspěšném expozičním testu v 10.měsíci změněno na Nutrilon Allergy Care a ve 12.měsící po úspěšném expozičním testu změněno na klasický Nutrilon. V tuto chvíli jsme v začáteční fázi podávání Nutrilonu 2 a čekáme, zda se neprojeví nějaká reakce. Dle krevních testů nikdy BKM nevyšlo, ale hodnoty vajíček má vysoké. Od šestého měsíce přikrmujeme, ale vzhledem k alergii testujeme opatrně a velmi jemně nové druhy potravin. Nejvíce se nám ustálilo - banán dopoledne, brambora+mrkev+vepřové polední jídlo, odpoledne rýžový nákyp, občas i nějaká přesnídávka s jablíčky či meruňkami. Chceme více vařit, ale skoro v každém receptu jsou vajíčka a proto zakládám tuto diskuzi a prosím maminky, které mají podobný problém, zda by mi neporadily, co malé vařit. Děkuji za příspěvky a přeji všem krásný den. Jostejnka PS: kuřecí a krůtí jsme zkoušeli, ale vždy se malá trochu osypala a dle lékaře zvířata, která snáší vejce, mohou být i alergenní pro děti s alergií na vejce…hovězí nemůžeme zase z důvodu, že je to spojeno s krávou a kaseinem, ale pokud bude Nutrilon 2 v klidu pokračovat, tak zkusíme už i mléčnou stravu

No a co jehněčí a králík, to by mohla tolerovat. Při pečení můžeš vajíčka nahradit místo cukru javorový sirup, těsto pak lepí dost místo vajíček. Dávat jí různé ovoce, kaše. V jídlech různá zelenina + maso + příloha a kombinovat to dle vás co budete jíst.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3547
23.11.19 14:50

Místo vajec se dá použít hraška nebo škrob. Těstoviny se už běžně prodávají bezvaječné. Z masa ryby (spíš sladkovodní), jehněčí, králík. Zelenina jakákoliv (pečená, dušená, vařená). Pečivo jde péci bez vajec, do chleba ani nepatří. Dcera jako malá milovala polévky, ty může všechny, místo smetany lze použít rostlinná náhražka, nebo jí tam pro malou prostě nedat. Prostě jsem uvařila polévku, odebrala malé a pak dochutila nám (hodně kořeníme). Bramborové knedlíky dělám běžně bez vajec, přidávám do těsta solamyl (a to nejsme alergičtí na vejce).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
468
23.11.19 21:03

Přítel má alergii na vejce taky a zjistila jsem, že vařit se dá opravdu v pohodě i bez nich.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
24.11.19 13:15

Poděkování

Děkuji všem za cenné rady. Králíka občas dáme místo vepřového k hlavnímu jídlu. Brambory obměňujeme rýží. K domácímu jehněčímu moc přístup nemáme. Ryby jsme zatím zkoušeli pstruha, kapr nás čeká v blízké době. Polévky děláme převážně vývary bez nudlí, protože i ty bezvaječné mohou obsahovat stopy vajec(viz info na obalu), těstoviny tedy obecně nedáváme. Uvažuji, že se pokusím dělat těstoviny sama doma (jak kdysi moje maminka dělávala nudle), a zkusím to bez vajec, uvidíme, jak to dopadne. Dnes měla malá poprvé palačinky bez vajec, pouze s mlékem. Mléko snad vypadá že už bude průchozí také. Jak můžeme vařit s mlékem, tak se nám přeci jenom více otevřely možnosti. Zkusíme i tu hrašku a škrob, děkuji dané mamince za tento podnět. Takže děkuji všem. Trochu jsem doufala, že se ozve i maminka se stejným problémem a bude mít nějaké další super recepty. Pěkný den všem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21924
24.11.19 13:26

@Jostejnka Prilohy nejsou ale jen brambory, ryze, testoviny a kedlik. Doma jime bulgur, pohanku, kroupy. Varit se da z cocky, fazoli, cizrny.
Z ryb se da bezne koupit stika, candat. Na bio masu teda netrvam, dite toho poji stejne nula nula prd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
791
24.11.19 13:32

Malý taky nesmí mléko ani vejce. Obědy dělám tak, že střídám přílohy - brambory, batáty, rýže, bezvaječné dětské testoviny; k tomu nějakou zeleninu - dýně, brokolice, cuketa, mrkev, květák, hrášek, kukuřice,… a maso hovězí, vepřové, králičí, telecí, jehněčí, krůtí, ryby… Těch kombinací je spousta, vejce vůbec nepotřebuji. Často taky dělám něco s červenou čočkou, ta je skvělá. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
24.11.19 13:36

@Svistice

Děkuji za příspěvek. Ráda bych ji ale varila i na co jsme zvyklí my dospělý. Spíše klasiku. Bulgur, cizrnu a pohanku nevaříme vůbec. Kroupy dáváme jen do zabíjačkové polévky. Fazole a čočka ji velmi nadýmají, takže ty dáváme minimálně. Ale i tak děkuji za podnětný příspěvek k zamyšlení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21924
24.11.19 13:42
@Jostejnka píše:
Děkuji za příspěvek. Ráda bych ji ale varila i na co jsme zvyklí my dospělý. Spíše klasiku. Bulgur, cizrnu a pohanku nevaříme vůbec. Kroupy dáváme jen do zabíjačkové polévky. Fazole a čočka ji velmi nadýmají, takže ty dáváme minimálně. Ale i tak děkuji za podnětný příspěvek k zamyšlení.

Tak se to naucte varit a jist. My takhle jime cela rodina. Jako neni zadne umeni misto srbskeho nebo italskeho rizota z ryze udelat verzi z krup nebo bulguru. :nevim: Bulgur je jen mirne odlisna obilovina od ryze, takze lze jist k vetsine omacek.
Nevim, ci si predstavujes pod klasikou. Do omacek vejce nepotrebujes a ty se smetanou se daji udelat pro dite v osulene verzi bud bez smetany nebo ji nahradis UM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
24.11.19 14:00

@AnneElliot

Děkuji za příspěvek. Postupujeme obdobně. Červenou čočku vyzkoušíme.
Bezvaječné dětské těstoviny kupujete prosím jaké? Protože na všech, co jsem zatím viděla je, že mohou obsahovat stopy vajec. I když jsou vedeny jako bezvaječné. Děkuji za odpověď.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
24.11.19 14:11

@Svistice

Ano, ale považuji to až za fázi číslo dvě, přeučovat celou rodinu na něco jiného - pokud fáze č. 1 selže:) Nejprve chceme vyzkoušet vše z klasiky. Ale děkuji za super podněty do fáze dvě:)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
791
24.11.19 18:48

@Jostejnka Kupuju Panzani Mini písmenka. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
26.11.19 11:51

@AnneElliot