Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
No já ti nevím, děti jsou různý, ale mě přijde, že ho prostě v mnoha momentech necháš dělat, co chce on, nijak ho nekoriguješ nebo až post, přestože víš, že ta situace nastane-například rohlík v potravinách, lízátko lékárna a podobně.
Je to čipera, ale řekla bych, že nic nenormálního.
Budeš ještě dlouho vysvětlovat a zakazovat a on se to jednou naučí. Hlavně pořádně hlídat a načapat ho při činu, v tu chvíli vysvětlovat a zakazovat. Když si něco vezme z kočárku, musí poprosit on, ne ty (i když jen rukama). Je jak malé štěně, když mu to vysvětluješ potom, tak nechápe souvislosti, chce to hned.
Ale musí to být náročné, tak přeju pevné nervy. ![]()
@jenny.fields To on mi právě ujede na odrážedle, volám na něj ať počká, když vidím že jede dál, tak za ním běžím, ale jak má náskok tak je rychlejší
Ví že to nesmí, ale ta touha je ai silnější než on ![]()
Mi zaráží jedna věc - řešíš věci pozdě
nedovolila bych dítěti, aby si zajelo do obchodu, něco tam vzalo a tradá.. tomu se přeci předejít dá
můj pocit z toho celého, že sis ho opravdu takhle vychovala
proč za něj zpětně platíš? proč ho nedonutíš ty věci vrátit (ohryzanou housku asi těžko), ale zbytek? ![]()
Můj starší syn se v batolecím a předškolním věku projevoval velmi podobně - tele urvané ze řetězu, absolutně mu chyběl pud sebezáchovy. Musela jsem být pořád ve střehu, co zas vymyslí, a často šlo o život. Vyskočil z kočáru (18měs.), vlítl do silnice, do řeky, doma vylézal na okna a chtěl se vyklánět…A v obchodech se též obsluhoval bez zaplacení a já to pak, rudá až kdesi, napravovala. Na hřišti taky peklo, stále nějaké konflikty s dětmi, jejich rodiče mi nadávali
Učitelky ve školce mi ho odmítly vzít do školy v přírodě, že je neposlouchá…A já se opravdu snažila…
No, byli jsme i v poradně, dg. ADHD a poruchy pozornosti, doporučeny léky (odmítla jsem). S nástupem do školy měl obrovské štěstí, dostal úžasnou paní učitelku
.Byla trpělivá, milá, s nadhledem a smyslem pro humor…synova nezvladatelnost se postupně mírnila. Dnes je z něj líný puberťák, který by nejradši vysedával u počítače.
To si nemylím, že by to bylo důsledností. Jedna známá maminka z hřiště která nás zná, tak říká že prostě neposlechne a udělá si co chce, i když ví, že pak třeba dostane na zadek. Já mu to pořád vysvětluju, říkám mu, že se to nesmí, zakazuju…ale je to s ním marný ![]()
Já nevim, ale podle mě si to děláš tak trochu sama
jsi nedůsledná a necháváš mu příliš prostoru pro tyhle věci, všemu cos napsala se dá předejít ![]()
Když se vřítí do krámu a bere věci bez dovolení, jede na odrážedle a na tom ti také ujíždí? Jako první bych mu ho za trest vzala (i z důvodu, že bych se bála, že mi vjede pod auto).
úplně jsem ho viděla, jak si sám nakoupí rohlík, nebo lízátko. Musíš ho víc krotit. Jinak má klučina super fantazii. Moje děti v tomhle věku, taky často něco vyváděly a vyvádějí, ale oni z toho vždycky vyrostly.
A když mu nastavíš jasné hranice, tak je za čas bude sám respektovat. Ale chce to důslednost.
@Anonymní píše:
To si nemylím, že by to bylo důsledností. Jedna známá maminka z hřiště která nás zná, tak říká že prostě neposlechne a udělá si co chce, i když ví, že pak třeba dostane na zadek. Já mu to pořád vysvětluju, říkám mu, že se to nesmí, zakazuju…ale je to s ním marný
tak mu prostě nedej třeba odrážedlo
jako pokud to vzdáš hned, tak je to o ničom.. a možná bych zašla k psychologovi - třeba zhodnotí, že tam opravdu něco je ![]()
@martina.se píše:
Mi zaráží jedna věc - řešíš věci pozděnedovolila bych dítěti, aby si zajelo do obchodu, něco tam vzalo a tradá.. tomu se přeci předejít dá
můj pocit z toho celého, že sis ho opravdu takhle vychovala
proč za něj zpětně platíš? proč ho nedonutíš ty věci vrátit (ohryzanou housku asi těžko), ale zbytek?
Já mu to taky nedovolím, má to zakázaný, ale ujede mi, vlítne do potravin a tam si vezme housku nebo koláč a já to tam pak jdu platit, protože to je nakousaný. Ví že když něo chce, musí mi říct, že si nesmí sám brát věci. On třeba když jdeme nakoupit, chce mít košíček, samozřejmně tam hází kde co, taky ví že nesmí, že nakupuju jen já, ale nedá mu to
@martina.se píše:
Mi zaráží jedna věc - řešíš věci pozděnedovolila bych dítěti, aby si zajelo do obchodu, něco tam vzalo a tradá.. tomu se přeci předejít dá
můj pocit z toho celého, že sis ho opravdu takhle vychovala
proč za něj zpětně platíš? proč ho nedonutíš ty věci vrátit (ohryzanou housku asi těžko), ale zbytek?
Mě můj darebák taky zdrhl, byl hrozně rychlej. Brala jsem si vozík, vlítla za ním, ale pozdě - nakouslý dvě rajčata. Jindy za u pokladen čórl zmrzlinu. To vzniklo tak, že já pro něco vlítla dovnitř, venku ho hlídal manžel. Kluk běžel za mnou, manžel myslel, že to vím, já zas myslela, že je s ním…vylezu z Billy a mladej v ruce kornout
. Manžel myslel, že jsou mu ho koupila
. Nekoupila ![]()
No tak jsi tady teda vypsala, co dělá syn a co kdybys napsala, co děláš ty
Zatím to z toho tvýho popisu totiž vypadá, že děláš kulový. Ono ho taky klidně může napadnout, že skočí z okna ![]()
Maminky, uklidněte mě, nebo se podělte o názor. Syn má 2,5 roku a je to velmi živé dítě, což nám doktorka napsala do průkazky i na 18 měs. prohlídce. Neposlouchá, působí dojmem rozmazlenýho, nevychovanýho fracka
Příklad:Jdeme na procházku, syn jede na odrážedle a kolikrát za ním musím běžet, protože mi ujede třeba do potravin, vezme si housku a jede ven. Jednou jsem mu v lékárně koupla lízátko, pamatuje si to aa od té doby tam pokaždé zaběhne a vezme si ho(já ho tam jdu samozřejmně vždy zaplatit).
Dnes ráno si šel umýt ruce, po chvíli ticha se jdu radši podívat a on zašpuntoval umyvadlo, baterie naplno a koupelna pod vodou. A co mě dnes odpol. totálně vytočilo
chtěl z lednice sýr, tak jsem mu ze záchodu řekla at si ho tedy vezme(už otvíral lednici)a sedne si s tím, ale jak jsem přišla do obýváku, tak mě málem trefil šlak, kluk vytáhnul salám a nakládal ho na vytřenou podlahu
že to jsou prej koleje
Je normální aby 2,5 letý dítě vymejšlelo takový hovadiny? Kde na to chodí?
Na hřišti si klidně z kočárku od někoho půjčí míč, já pak chodím a hledám majitele abych se zeptala, zda si ho můžeme půjčit. Neumí ještě moc mluvit, prosí stylem že dělá prosím prosím dlaněma o sebe, neumí se sám zeptat, zda si něco může půjčit. Vidí kočárek a už jde šahat na zavěšený chrastítko nebo hračku. Ví že to nesmí, vyvětluju, zakazuju…je to k ničemu. Dnes jsme byli ve školce na dni otevřených dveří, syn jako první vylez nahoru na žebřiny, pak i ai 5 min. hrál s hračkama, ale nejvíc ho zajímalo umyvadlo kam si neustále chodil mýt ruce mýdlem a hlavně bral dětem z kelímků kartáčky, pasty 
Máte některá podobný exemplář doma? 
Včera večer se koupal, na minutku jsem odběhla udělat sunar a kluk stáhnul osušku a přikryl se s ní, že je to prej jeho deka((ve vodě)
Bojím se, že ze školky ho nejdýl do týdne vyhodí s tím, že je nezvladatelný. Jsem z něj unavená, vyšťavená a přemýšlím jestli s ním nenavštívit nějakýho psychologa, aby mi řek, jak na něj, jak s ním pracovat